Jump to content



Γιατί πιστεύετε στο Θεό;


vic

Recommended Posts

  • Replies 866
  • Created
  • Last Reply
Δεν κυνηγάω δαίμονες, μόνο τα ποστς που με βάση το αν κάποιος είναι θρησκευόμενος ή όχι βγάζουν "ασφαλή" συμπεράσματα για το επίπεδό μόρφωσής του, την κριτική του ικανότητα, το IQ του και το αν παρουσιάζει συμπτώματα ψυχασθένειας μιλώντας σε φανταστικούς φίλους.

Γιατί παραποιείς την έρευνα υποννοώντας ότι συσχέτιση και αιτιότητα είναι αλληλένδετα;

Το ποστ του Κώστα δείχνει ότι η θρησκεία είναι επικρατέστερη σε κοινωνίες όπου οι υπόλοιποι προαναφερθέντες παράγοντες είναι υπολειπόμενοι. Δεν σημαίνει ότι ο συσχετισμός είναι απόλυτος και δεν υπάρχει λόγος να μυγιάζεσαι.

Η απάντησή σου μου θυμίζει...

- "Έρευνα δείχνει ότι η πλειοψηφία των τσιγγάνων οδηγά Nissan/Datsun"

- "Δηλαδή εγώ που οδηγώ Datsun με αποκαλείς τσιγγάνο;"

Και γενικότερα, μπορείς να βγάλεις πολλά ασφαλή συμπεράσματα από τις κοινότητες των ΧΧΧΧΧΧ με τις ύποπτες και μυστικές τελετές μύησής τους (Μορμόνοι ή Μάρτυρες του Ιεχωβά; ), τους ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ που λατρεύουν έναν θεό με βάση ένα βιβλίο που γράφτηκε πριν από Ν χρόνια (Σαϊεντολόγοι ή Χριστιανοί; ), τους ΧΧΧΧΧΧΧ που δηλώνουν την υποταγή τους στον θεό τους νηστεύοντας για Ν μέρες (Μουσουλμάνοι, Χριστιανοί, Εβραίοι, Βουδιστές, Μορμόνοι ή Μάρτυρες του Ιεχωβά; )

Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι άμα πιστεύεις σε κάποια/κάποιες από τις πολλές θεότητες που "γεννήθηκαν" μέσα στα τελευταία 5-6.000 χρόνια από τους ανθρώπους που ζουν σ'αυτόν τον πλανήτη ηλικίας εκατομμυρίων ετών, ότι είσαι απαραίτητα και αμόρφωτος ή ότι σου λείπει η ικανότητα να κρίνεις με βάσει την λογική.

Λέμε τώρα, συσχέτιση != αιτιότητα

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει, εδώ γράφτηκαν σελίδες και σελίδες στο παρόν θεματάκι σχετικά με το πόσο άκυρη και εκτός λογικής είναι η πίστη σε κάποιον Θεό/Θεούς, για μακαρονοτέρατα κ.τ.λ. για άτομα που πιστεύουν σε φανταστικούς φίλους και στην ύπαρξη του Σούπερμαν όπως αυτός παρουσιάζεται στα κόμικς και μου μιλάς για παραποίηση και ότι μυγιάζομαι;

...."οι υπόλοιποι προαναφερθέντες παράγοντες είναι υπολειπόμενοι" ....nice one

Η απάντησή σου μου θυμίζει...

- "Έρευνα δείχνει ότι η πλειοψηφία των τσιγγάνων οδηγά Nissan/Datsun"

- "Δηλαδή εγώ που οδηγώ Datsun με αποκαλείς τσιγγάνο;"

Βολικά τα "θυμάσαι". Στο παρόν thread ο τίτλος θα ήταν "Γιατί οδηγείτε Datsun?" και τα μέλη που θα λέγανε ότι τους αρέσει ως αμάξι, θα καλούνταν να αποδείξουν ότι δεν είναι τσιγγάνοι, διότι είναι παράλογο να λένε ότι τους αρέσει το Datsun ως αυτοκίνητο. Στα ανέκδοτα θα υπήρχαν διάφορα "χιουμοριστικά" για τους οδηγούς Datsun του στυλ "Δες πόσο αστείο/βλακώδες είναι το να οδηγείς Datsun" κ.τ.λ.

Κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Μια παλιόγρια πραγματικός παλιάνθρωπος που είχα την ατυχία να νταλαβεριστώ καμιά 20αριά φορές, διατηρούσε περίπτερο κάτω από την εκκλησία της Ανάληψης στο Ηράκλειο. Πολύς κόσμος τη γνωρίζει και ειδικά οι θαμώνες του gnet ακριβώς από δίπλα.

Έβριζε ό,τι περπατούσε και ανέπνεε και δεν άφηνε ούτε μύγα να περάσει μπροστά από το περίπτερο της γιατί λέει "το έκλεινε".

Έτσι λοιπόν, όταν περνούσε ο Επιτάφιος από μπροστά το Πάσχα που μας πέρασε, κατέβαζε καντήλια και ωρυόταν κλασσικά σαν να έχει μπει ο δγιάλος μέσα της.

Την επόμενη μέρα πήγαινε να πετάξει τα σκουπίδια, σε έναν κάδο εκεί κοντά και την τράκαρε αυτοκίνητο και της διέλυσε τα παϊδια. Σύσσωμη η κοινωνία που την γνώριζε εύχεται μετά από αυτό να μην ξανανοίξει το περίπτερο και γενικά το στόμα της.

Ήταν ΘΕΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίο γεγονός. Όταν το κακό βαράει το κακό είναι θεία παρέμβαση ενώ όταν βαράει τον καλό είναι αδικία;

Όταν βαράει τον καλό, είναι απλά θεία βούληση. Δεν ξέρουμε για ποιον λόγο το έκανε ο καλός μας ο θεούλης και ούτε πρέπει να αναρωτιόμαστε. Το σίγουρο είναι θα ανταμειφθούμε στον Παράδεισο :D

Οπότε αν σας πατήσει κανένα αμάξι και μείνετε ανάπηροι, μην παραπονιέστε. Στον Παράδεισο θα δοξολογείτε όλη μέρα τον Κύριο από τις πρώτες θέσεις.

(φυσικά αν δεν διαβάζετε Αγ.Γραφή κάθε μέρα μέχρι να πεθάνετε, θα καείτε στην κόλαση :jump: ...και ας μείνατε ανάπηροι από θεία βούληση)

Link to comment
Share on other sites

Μια παλιόγρια πραγματικός παλιάνθρωπος που είχα την ατυχία να νταλαβεριστώ καμιά 20αριά φορές, διατηρούσε περίπτερο κάτω από την εκκλησία της Ανάληψης στο Ηράκλειο. Πολύς κόσμος τη γνωρίζει και ειδικά οι θαμώνες του gnet ακριβώς από δίπλα.

Έβριζε ό,τι περπατούσε και ανέπνεε και δεν άφηνε ούτε μύγα να περάσει μπροστά από το περίπτερο της γιατί λέει "το έκλεινε".

Έτσι λοιπόν, όταν περνούσε ο Επιτάφιος από μπροστά το Πάσχα που μας πέρασε, κατέβαζε καντήλια και ωρυόταν κλασσικά σαν να έχει μπει ο δγιάλος μέσα της.

Την επόμενη μέρα πήγαινε να πετάξει τα σκουπίδια, σε έναν κάδο εκεί κοντά και την τράκαρε αυτοκίνητο και της διέλυσε τα παϊδια. Σύσσωμη η κοινωνία που την γνώριζε εύχεται μετά από αυτό να μην ξανανοίξει το περίπτερο και γενικά το στόμα της.

Ήταν ΘΕΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ή όχι;

ΘΑΥΜΑ ΘΑΥΜΑ! Είμαι σίγουρος ότι αν το ψάξουμε λίγο παραπάνω, θα δούμε ότι κάπου εκεί εμπλέκεται και ο γέροντας Παϊσιος :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μια παλιόγρια πραγματικός παλιάνθρωπος που είχα την ατυχία να νταλαβεριστώ καμιά 20αριά φορές, διατηρούσε περίπτερο κάτω από την εκκλησία της Ανάληψης στο Ηράκλειο. Πολύς κόσμος τη γνωρίζει και ειδικά οι θαμώνες του gnet ακριβώς από δίπλα.

Έβριζε ό,τι περπατούσε και ανέπνεε και δεν άφηνε ούτε μύγα να περάσει μπροστά από το περίπτερο της γιατί λέει "το έκλεινε".

Έτσι λοιπόν, όταν περνούσε ο Επιτάφιος από μπροστά το Πάσχα που μας πέρασε, κατέβαζε καντήλια και ωρυόταν κλασσικά σαν να έχει μπει ο δγιάλος μέσα της.

Την επόμενη μέρα πήγαινε να πετάξει τα σκουπίδια, σε έναν κάδο εκεί κοντά και την τράκαρε αυτοκίνητο και της διέλυσε τα παϊδια. Σύσσωμη η κοινωνία που την γνώριζε εύχεται μετά από αυτό να μην ξανανοίξει το περίπτερο και γενικά το στόμα της.

Ήταν ΘΕΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ή όχι;

Να τα πήρε στο κρανίο κανένας φανατικός θρήσκος (από εκείνους που απειλούσαν την αστυνομία για χάρη του παϊσιου) και να την τράκαρε επίτηδες, το σκέφτηκες? :p

Link to comment
Share on other sites

Ο Πατσίνο ήταν που έκανε τον Διάβολο και έλεγε ότι η διαφορά ανάμεσα στον ίδιο και τον Θεό ήταν το marketing? Γίνεται κάτι καλό, Θεϊκή παρέμβαση, γίνεται κάτι κακό "Μυστήριαι αι βουλαί του Κυρίου!". Κάτι τέτοιο.

Ο άνθρωπος συνηθίζει να βρίσκει έναν βασικό υπαίτιο για τα πάντα. Η Ελλάδα π.χ. "θα είχε μεγαλουργήσει αν δεν της κάνανε πόλεμο οι Εβραίοι". Σε αυτό το στυλ.

Link to comment
Share on other sites

Τηρώντας απολύτως ουδέτερη στάση (δεν μπλεκομαι πλέον σε καμία συζήτηση τέτοιου θέματος γιατί δεν έχει νόημα) και χωρίς να θέλω να πάρω τη μια ή την άλλη πλευρά, μιλώντας για μορφωτικό επίπεδο θα είχε ενδιαφέρον να ρίξετε και μια ματιά σε αυτό εδώ το σύντομο βιογραφικό.

(ίσως το έχω ξαναποστάρει και παλαιότερα)

Μετά θα μπορούσατε να αναζητήσετε ομιλίες του συγκεκριμένου στο YouTube και να ακούσετε και τη δική του άποψη, έχοντας πάντα κατά νου και τις περγαμηνές του κλπ, και να βγάλετε τα συμπεράσματά σας :)

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το μορφωτικό επίπεδο με την θρησκεία;

Εγώ ξέρω άπλυτους αμόρφωτους, βλάκες, κουτοπόνηρους που πιστεύουν σε κάποιον χριστιανικό θεό ή μη αλλά κλέβουν πχ

Ξέρω και σπουδαγμένους στο HARVARD και στις Οξφόρδες που με μια απλή κουβέντα-εντολή ή ένα κουμπάκι στέλνουν πολλούς από τους απο πάνω να συναντήσουν τον οποιονδήποτε Θεό τους..

Ευτυχώς που δεν είναι υπανάπτυκτοι οι δεύτεροι.....τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Τηρώντας απολύτως ουδέτερη στάση (δεν μπλεκομαι πλέον σε καμία συζήτηση τέτοιου θέματος γιατί δεν έχει νόημα) και χωρίς να θέλω να πάρω τη μια ή την άλλη πλευρά, μιλώντας για μορφωτικό επίπεδο θα είχε ενδιαφέρον να ρίξετε και μια ματιά σε αυτό εδώ το σύντομο βιογραφικό.

(ίσως το έχω ξαναποστάρει και παλαιότερα)

Μετά θα μπορούσατε να αναζητήσετε ομιλίες του συγκεκριμένου στο YouTube και να ακούσετε και τη δική του άποψη, έχοντας πάντα κατά νου και τις περγαμηνές του κλπ, και να βγάλετε τα συμπεράσματά σας :)

Ενδιαφέρον το βιογραφικό του κυρίου. My thoughts:

1) Το να φέρνεις την επιστήμη (σε οποιαδήποτε μορφή και με οποιονδήποτε τρόπο) ως επιχείρημα για να υποστηρίξεις ο,τιδήποτε θρησκευτικό, είναι εξίσου εύστοχο με το να προσπαθείς να σβύσεις μια φωτιά με οινόπνευμα. Η επιβίωση των θρησκειών ανά τον κόσμο βασίζεται στην θρασύτατη απόρριψη επιστημονικών αποδείξεων που έχουν καταρρίψει το μεγαλύτερο μέρος των εν λόγω θρησκειών (κάτι αντίστοιχο με το να καλύπτεις τ'αυτιά σου με τις παλάμες σου και να λες "λα λα λα λα δεν σε ακούω"), οπότε απλά δεν υπάρχει περίπτωση οι περγαμηνές ενός ανθρώπου να μπορέσουν να παντρέψουν δυο άκρως αντιδιαμετρικούς χώρους.

2) Αν νομίζεις ότι ένα παράδειγμα σαν κι αυτό είναι αρκετό να κάτσει στην άλλη άκρη της ζυγαριάς και να αντικρούσει ορδές από παράλογους θρήσκους που εσκεμμένα αγνοούν επιστημονικά τεκμηριωμένους νόμους ή έστω "να μας βάλει σε σκέψεις", τότε μάλλον κάνεις κάποιο λάθος στις πράξεις σου.

Ξέρω βέβαια, μπορείς να φέρεις κι άλλα παραδείγματα γιατρών που πιστεύουν στο θεό, σαν κι αυτούς που αφήσαν την οδοντίατρο στην Ιρλανδία να πεθάνει από σηψαιμία, γιατί ο Χριστιανισμός τους απέτρεπε να της προξενήσουν έκτρωση για να της σώσουν την ζωή (Φρεσκαδούρα: The death of Savita Halappanavar after she was denied an abortion will divide Ireland - Telegraph).

Δεν αμφιβάλλω για την ύπαρξή τους, επέτρεψε μου όμως να έχω τις αμφιβολίες μου για την αποτελεσματικότητά τους, από την στιγμή που αν και δίνουν τον όρκο του Ιπποκράτη, δεν κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να σώσουν μια ζωή.

Αν η μητέρα σου πήγαινε διακοπές σε μια π.χ. μουσουλμανική χώρα κι έχανε την ζωή της για κάποιον τέτοιο χαζό λόγο, όπου η θρησκεία των γιατρών δεν τους επέτρεπε να της σώσουν την ζωή, τι ακριβώς θα σκεφτόσουν γι'αυτούς τους επιστήμονες; Πόση αξία θα είχαν οι περγαμηνές τους;

Που θέλω να καταλήξω; Ναι, να παντρευτεί η θρησκεία με την επιστήμη, όσο γουστάρει ο καθένας. Ας είναι και σατανιστής ή και σαϊεντολόγος ο γιατρός μου. Αρκεί όταν θα έρθει η ώρα να ασκήσει την ιδιότητά του (την ιατρική/επιστημονική, αυτή που με επιρρεάζει, απασχολεί κι ενδιαφέρει) να την βάλει πάνω από οποιαδήποτε θρησκευτική προκατάληψη κι αν έχει. Ας σχολάσει κι ας πάει γονατιστός στην Τήνο ή να φιλάει εικόνες, όταν θα διδάσκει φυσική στα παιδιά μου ή όταν θα χειρουργεί στην μητέρα μου, το καλό που του θέλω να αφήσει τα υπόλοιπα εκτός.

Semi-related bonus:

4GgH7.jpg

Let me zoom that for you:

p1QyI.png

ή αλλιώς

MjyJV.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, γιατί εξακολουθείτε να μπερδεύετε τον Θεό με τις θρησκείες; Η ερώτηση του θέματος είναι "γιατί πιστεύετε στο Θεό" και όχι "γιατί πιστεύετε το δόγμα που πιστεύετε, αν πιστεύετε".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.