Jump to content



Γιατί πιστεύετε στο Θεό;


vic

Recommended Posts

Γιατι σε καθε φορουμ που συμμετεχω απο το 1999, παντα εμφανιζεται ενα τετοιο thread?

Γιατί η πολιτικη, τα ποδοσφαιρικα/αθλητικα και οι θρησκευτικες πεποιθήσεις ειχαν ΠΑΝΤΑ τους περισσοτερο φανατικους.

Ξερω πολλους που αλλάξαν κομμα ή/και θρησκεια.

Κανενα που να αλλαξε ομαδα ομως... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 866
  • Created
  • Last Reply

[MENTION=14120]narta[/MENTION]

Γένεσις 12: 12,13 Το εκανε για να μην τον σκοτώσουν. Που λεει οτι την εκπόρνευσε;

Το να πλασάρεις τη γυναίκα σου ως αδερφή σου και να τη δίνεις γυναίκα στο Φαραώ για προσωπικά οφέλη. Ηθικότατο.

Γεγονος. Το οποιο ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι συμβαινει και σημερα, αλλα ειμαι επίσης ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι δεν ειναι μετην ευλογια κανενος.

Ο Λωτ υποτίθεται ότι ήταν το μόνο ηθικό στοιχείο των Σοδόμμων γι' αυτό και σώθηκε, ενώ μάλιστα πολλάκις προβάλλεται ως πρότυπο.

Περιλαμβανεται στις 10 εντολες. Δωσε βαρος στο bold νομιζω αυτοεξηγείται

Στις οποίες 10 εντολές οι 3 είναι για τη πίστη στον ένα και μοναδικό θεό.

Παραδειγμα: Συγγραφέας του Silmarillion ποιος ειναι; Ο J.R.R. Tolkien θα πεις. Ναι αλλα δεν το ολοκληρωσε αυτος. Αν ο Μωυσης ειχε γραψει τα 33 και κατι κεφάλαια του Δευτερονομιου και ο Ιησους του Ναυη ισως συμπηρωσε την τελευται παράγραφο, σημαινει οτι ο Μωυσής ΔΕΝ ειναι ο συγγραφέας του βιβλιου αυτου;

Το Πεντάτεχο το έγραψε ο Μωυσής. Έτσι είναι η επίσημη θέση. Προφανώς και δεν περιμένεις κανέναν να πιστέψει ότι ακόμα και αυτό το έγραψε εκείνος, όταν καλά καλά δεν υπήρξε.

Yeap. Πολυγαμια allowed. Και στον Χριστιανισμο μετα ΟΧΙ.

Παλαία + Καινή. Αδιάφορο εάν γράφεται στην Παλαιά. Ολόκληρη η βίβλος θεωρείται θεόπνευστη.

Next time ομως, παρεθεσε και τι λεει η αποκοπη, οχι απλα το συμπερσμα που εβγαλες ή αντέγραψες στην συγκεκριμενη περίπτωση. Το 23) για παραδειγμα δεν λεει τιποτα τέτοιο, απεναντιας συμβουλευει οτι αν καποιος/α δεν μπορει να παραμεινει αγαμος ας παντρεύεται. Οι σ.σ. του ακυρου μεταφραστη δεν ειναι πιστη μεταφραση, ειναι ελευθερη εκθεση ιδεων.

Οταν δεν συμφωνεις με κατι και ιδιως οταν το κατηγορεις για επαισχυντα πραγματα καλο ειναι να εχεις κανει έρευνα πρωτα, εστω και επιφανειακη, αλλα το κυριότερο ΔΙΚΗ σου.

Ad Hominem. Δεν αντέγραψα κάτι. Τέτοια θέματα υπάρχουν σε πολλές ιστοσελίδες συγκεντρωμένα. π.χ. Skeptics Annotated Bible. Επέλεξα μερικά από αυτά, αφού έλεγξα την αντίστοιχη επίσημη ελληνική μετάφραση.

Όσον αφορά το επιδόρπιο.

Πράγματα που απαγορεύονται στη Βίβλο.

- Κατάρα - Δεν νομιζω το να καταριεσαι καποιον ειναι και ωραίο...

Δε χρειάζομαι νόμο πάνω από το κεφάλι μου για να μου πει ότι η κατάρα δεν είναι ωραία.

- Κουτσομπολιά - Που ειναι το κακο σε αυτο; Ωφελησε κανενα το κουτσομπολιο;

Το ίδιο και για το κουτσομπολιό. Ειδικά όταν επιβάλλεται με τρόπο "Βορείου Κορέας".

- Δουλειά το Σάββατο - Μωσαϊκος νομος, οχι στους χριστιανους. Ο Χριστος το ξεκαθαρισε Λουκας 13:15

Όμως αναφέρει αλλού ξεκάθαρα ο Ιησούς ότι δεν ήρθε να καταργήσει τους νόμους των πατέρων αλλά να τους επιβάλλει.

- Να τρως ότι θαλασσινό δεν έχει πτερύγιο και λέπια (π.χ. αστακός) - Μωσαϊκος νομος επίσης

Παρομοίως.

- Να τρως χοιρινό - Επίσης

Παρομοίως.

- Απαγορεύονται τα βαμβακερά και τα ανάμεικτα - Ditto

Παρομοίως.

- Να συναναστρέφεσαι με γυναίκες που έχουν περίοδο - Ditto too, θεωρούνταν απο τον μωσαϊκο νομο σωματικα και τελετουργικα ακαθαρτες

Παρομοίως.

Και η Παλιά Διαθήκη περιλαμβάνεται στη Βίβλο. Την λαμβάνουμε ολόκληρη. Και στα τρία τέταρτά της είτε είναι ασυνάρτητη είτε ξεκάθαρα ανήθικη.

Σχεδόν όλα τα παραπάνω τα δικαιολογείς λέγοντας ότι γίνονταν σε μία άλλη εποχή που τα ήθη ήταν διαφορετικά. Ακριβώς. Αυτό το βιβλίο είναι ένα κατάλοιπο ενός λαού νομάδων της εποχής του χαλκού σε μία προσπάθειά του να επιβιώσει ανάμεσα σε άλλους λαούς είτε ισχυρότερους είτε περισσότερο τεχνολογικά εξελιγμένους. Και αναρωτιόμαστε τώρα εμείς του 21ου αιώνα. Πραγματικά χρειαζόμαστε αυτό τα βιβλίο να μας δείξει τι είναι ηθικό και τι όχι; Η βίβλος πλασάρεται ως θεόπνευστη, αλάθητη και ως το απόλυτο ηθικό βιβλίο. Δεν είναι τίποτα από τα τρία. Και το γεγονός ότι διαφωνείς με πολλά από τα αναίσχυντα που γράφει σημαίνει ότι η ηθική σου προέρχεται από αλλού και όχι από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά κάπου εδώ πρέπει να ανεβάσουμε λίγο το επίπεδο:

1. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=k1-TrAvp_xs]Mozart - Lacrimosa - YouTube[/ame]

2. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=k4wj0kCWjag]Mozart - Requiem - 1 Requiem & Kyrie - YouTube[/ame]

3. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=Gff80dybFIU]Mozart - Requiem - 2 - Dies irae - YouTube[/ame]

4. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=0WLedpz9a40]Andreas Scholl - Bach - Erbarme dich - YouTube[/ame]

5. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=a2wOhtd0S9Y]Bach - Matth[/ame]

6. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=CqRwDb2uHxQ]Bach: Ich will bei meinem Jesu wachen ~ Colin Balzer - YouTube[/ame]

6 λόγοι που πιστεύω ότι:

1. το να είσαι χριστιανός δεν είναι ντροπή (από άποψη πολιτισμού, όχι από άποψη πίστης).

2. το να είσαι χριστιανός δεν συνεπάγεται σκοταδισμό (απορώ μάλιστα που συγκρίνετε εποχές πριν το διαφωτισμό = σταυροφορίες με το σήμερα - φυσικά ο διαφωτισμός δεν έχει φτάσει ακόμη και στα 7 δις του πληθυσμού και σε αυτό φταίνε αρκετοί)

Όποιος πιστεύει ότι για όλα φταίνε οι θρησκείες, μάλλον έχει πρόβλημα κατανόησης της ιστορίας. Όλα έχουν ένα λόγο ύπαρξης. Σίγουρα η κάθε καθεστηκυία τάξη επιβάλλει κάθε φορά τη δική της αδράνεια στο σύστημα (ιερά εξέταση), αυτό δε σημαίνει ότι ο εκφυλισμένος ειδωλολατρισμός ήταν ανώτερος πολιτισμικά από τις τότε διδαχές της Παλαιάς, Καινής και ... Κενής Διαθήκης.

Είναι ιστορικό φαινόμενο η θρησκεία εκμεταλλευόμενη την πίστη να προσπαθεί να αποκτήσει εξουσίες. Έχουμε το Βατικανό για τρανό παράδειγμα, κράτος εν κράτει.

Καλό είναι να διδασκόμαστε από τα λάθη και να μη δίνουμε ελευθερίες αβέρτα σε ανθρώπους που δεν μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν και το πρώτο πράγμα που θα κάνουν είναι να τις εκχωρήσουν στο μουλά (γ)ομάρ. Μην ξεχνάτε ότι η δημοκρατία απαιτεί πάνω απ'όλα μορφωμένο λαό.

Τώρα πάω να carpe diem, αρκετή φιλοσοφία για σήμερα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=o-qmkG5mk1g]Ευσταθία - Carpe Diem - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Κακως το συνεχιζω.

Στο quote εντος quote: citation needed. Σου παρεθεσα αποκοπη που μιλαει ξεκαθαρα για το Σαββατο.

Επίσης

1) Ρωμαίους 7:6 - τωρα ομως απηλλαχθημεν απο του νομου, αποθανοντος εκεινου, υπο του οποιου εκρατουμεθα, δια να δουλευωμεν κατα το νεον πνευμα και ουχι κατα το παλαιον γραμμα.

2) Ρωμαίους 10:4 - Επειδη το τελος του νομου ειναι ο Χριστος προς δικαιοσυνην εις παντα τον πιστευοντα.

3) Εφεσιους 2:14,15 - Διοτι αυτος ειναι η ειρηνη ημων, οστις εκαμε τα δυο εν και ελυσε το μεσοτοιχον του φραγμου,καταργησας την εχθραν εν τη σαρκι αυτου, τον νομον των εντολων των εν τοις διαταγμασι, δια να κτιση εις εαυτον τους δυο εις ενα νεον ανθρωπον, φερων ειρηνην,

Στο ένα σημείο λέει έτσι στο άλλο αλλιώς. Στο ένα τους ακολουθεί στο άλλο καταργούνται. Γιατί να επιλέξω εκείνο το συγκεκριμένο. Δεν είναι εκεί το θέμα μου εμένα. Το πρόβλημά μου είναι στο γεγονός ότι αντιφάσκουν τα κείμενα μεταξύ τους.

Επίσης, το οτι περιγράφονται τα αναισχυντα πραγματα σημαινει οτι: ηταν ευλογημένα, θελημα θεου ή κατι τέτοιο;

Όπως είπα και είπα και παραπάνω η Βίβλος παρουσιάζεται πέρα από το "The greatest story ever told" και ως το απόλυτο βιβλίο από άποψη ηθκής. Εκατομμύρια άνθρωποι τη λαμβάνουν κυριολεκτικά σε όλα τα σημεία της και προσπαθούν να ακολουθήσουν τα παραδείγματα των ανθρώπων που περιλαμβάνει. Και μάντεψε, οι περισσότεροι δεν επιλέγουν μόνο τα κομμάτια της αγάπης από την Καινή αλλά και όλα τα υπόλοιπα του μίσους της Παλαιάς και της Καινής.

Επίσης η Παλαιά Διαθήκη ξέρεις τί ακριβως σημαινει και που αναφέρεται;

Κυριολεκτικά ή αλληγορικά; Γιατί κυριολεκτικά ήταν ένα μέσο προορισμένο στο να βοηθήσει την επιβίωση της φυλής των Εβραίων μέσα από την παρουσίασή τους ως επιλεγμένη από το θεό φυλή. Πουθενά κακό εδώ. Η κάθε φυλή θα προσπαθούσε να επιβιώσει με κάθε τρόπο. Το θέμα είναι ότι έτσι ήρθαν τα πράγματα που τα διδάγματα αυτά εξαπλώθηκαν σε όλο τον κόσμο και παρουσιάζονται ως θεόπνευστα.

Στην τελικη [MENTION=9387]victor[/MENTION] εχεις εστω προσπαθήσει να διαβασεις κατι και να ψαξεις τι λεει;

Το να μην προσπαθήσω να διαβάσω κάτι είναι το δύσκολο. Βλέπεις έχει φροντίσει γι' αυτό η ελληνική παιδεία.

Ή απλα χλευαζεις αυτο που δεν γνωρίζεις επειδη αυτο κανουν ολοι γυρω σου;

Πρώτον δε χλευάζεται από τους γύρω μου (σσ. ελληνική κοινωνία). Και δεύτερον ούτε επιθυμώ να χλευάζεται. Αυτό που επιθυμώ όπως έχω πει και παραπάνω είναι διαχωρισμός κράτους - εκκλησίας σε ένα εκκοσμικευμένο (secularist) κράτος. Όπου ούτε θα χρειάζεται να ορκίζεσαι θρησκευτικό όρκο, ούτε θα υπάρχει θρησκευτική παιδεία στα σχολεία, αλλά η Εκκλησία και η κάθε εκκλησία θα ασχολείται με τα δικά της πνευματικά διδάγματα / καθήκοντα, πες τα όπως θες.

@victor φακ ιτ

εχεις δικιο.

Δες τα παραπάνω bold.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που επιθυμώ όπως έχω πει και παραπάνω είναι διαχωρισμός κράτους - εκκλησίας σε ένα εκκοσμικευμένο (secularist) κράτος. Όπου ούτε θα χρειάζεται να ορκίζεσαι θρησκευτικό όρκο, ούτε θα υπάρχει θρησκευτική παιδεία στα σχολεία, αλλά η Εκκλησία και η κάθε εκκλησία θα ασχολείται με τα δικά της πνευματικά διδάγματα / καθήκοντα, πες τα όπως θες.

Σε αυτο συμφωνω απόλυτα.

Στα υπολοιπα, απλα κατα την γνώμη μου δεν ξερεις για τι μιλάς και τί πραγματεύεται η Βιβλος. Και τις Γραφές φιλε μου ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ που να χτυπας τον ποπουδακο σου κατω. Το οτι εκανες θρησκευτικα στο σχολειο και πηγες ή σε πηγαν εκκλησια μερικες δεκαδες φορες ή διαβασες το wikipedia δεν εχει σχεση

that is all folks

cya in another thread :)

Link to comment
Share on other sites

Με την τροπή που έχει πάρει η κουβέντα, νομίζω ότι κοντεύουμε να πούμε πως είναι ανάγκη να διατηρηθεί η ορθοδοξία, γιατί αποτελεί το συνεκτικό αυτό υλικό, που θα διαμορφώσει την κοινή εθνική συνείδηση, και θα μας προστατέψει από τους αλλόθρησκους.

Εμένα για πισωγύρισμα μου μοιάζει.

Προσωπικά αμφισβητώ ότι έχουμε να προστατευτούμε από κάτι.

Προς το παρών τουλάχιστον, γιατί τα οσα λέτε δεν ειναι αστήρικτα ούτε συνωμοσιολογικά.

Και αν ερθει η ωρα να το κάνουμε, έχουμε αναπτύξει και τα εργαλεία και τις άμυνες, που κάνουν τις θρησκείες να μοιάζουν τουλάχιστον ξεπερασμένες και αναποτελεσματικές.

Και δεν αντιλαμβάνομαι πως ανατριχιάζετε μπροστά στα τσαντόρ, και παίρνετε ανάσες πολιτισμού μπροστά στον πνευματικό βιασμό ενός 5χρονου.

Η κυρία που φοράει το τσαντόρ, μπορεί να πει 'δεν το φοράω, βγάλτε με σε μια πλατεία και κάντε με κομματάκια'.

Το 5χρονο τι μπορεί να πεί ;

Προσπαθεί να ερμηνέψει τον κόσμο, και έρχεται αυτός που αναγνωρίζει ως το μεγαλύτερο του βοηθό σε αυτή την προσπάθεια (το σχολείο), και εγω θα πω του βάζει εμπόδια, εσείς πείτε το προκαταβάλει.

ή μήπως μας τιμάει η εικόνα των εκλεγμένων για να επιλύσουν τα χειροπιαστά και καθημερινά μας προβήματα, να ορκίζονται σε αόριστα και με αναγωγές στο μεταφυσικό ευαγγέλια.

Ο όρκος (νομίζω δεν ισχύει πια) στα δικαστήρια ;

Οι εικόνες και οι ναοί στα νοσοκομεία ;

Το προσωπικό ζήτημα τους καθενός, είναι εξω από κάθε κουβέντα.

Η πολιτική και η δικαστική εξουσία, η εκπαίδευση και κάθε επίσημος κρατικός φορέας που λειτουργεί για λογαριασμό του κοινωνικού συνόλου, δεν πρέπει να έχει την παραμικρή σχέση/αναφορά με τη θρησκεία.

Γιατί δεν έχει την παραμικρή σχέση/αναφορά, το έργο με το οποίο είναι επιφορτισμένος.

Πρακτικό είναι το ζήτημα.

Δεν κυνηγάμε μάγισσες, γιατί δεν πιστεύουμε σε αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Η κυρία που φοράει το τσαντόρ, μπορεί να πει 'δεν το φοράω, βγάλτε με σε μια πλατεία και κάντε με κομματάκια'.

Δεν έχω διαβάσει ποιο φαλλοκρατική και σκληρή φράση στη ζωή μου!!

Link to comment
Share on other sites

Ο όρκος (νομίζω δεν ισχύει πια) στα δικαστήρια ;

Οι εικόνες και οι ναοί στα νοσοκομεία ;

Το προσωπικό ζήτημα τους καθενός, είναι εξω από κάθε κουβέντα.

Η πολιτική και η δικαστική εξουσία, η εκπαίδευση και κάθε επίσημος κρατικός φορέας που λειτουργεί για λογαριασμό του κοινωνικού συνόλου, δεν πρέπει να έχει την παραμικρή σχέση/αναφορά με τη θρησκεία.

Γιατί δεν έχει την παραμικρή σχέση/αναφορά, το έργο με το οποίο είναι επιφορτισμένος.

Πρακτικό είναι το ζήτημα.

Στα δικαστηρια υπαρχει η εικονα πισω απο την εδρα και ο θρησκευτικος ορκος.Παντα ομως ,ο δικαστης ρωτα οποιον προκειται να ορκιστει "Θελετε πολιτικο η θρησκευτικο ορκο?".

Σχετικα με την υπαρξη της εικονας τωρα,ειναι απορροια του άρθρου 3 του Συνταγματος που λεει οτι επικρατουσα θρησκεια ειναι η ανατολικη ορθοδοξη.

Παμε τωρα στα δυσκολα.

Εξαιτιας αυτης της διαταξης ειμαστε κρατος με συστημα επικρατουσας Θρησκειας και οχι secular (εκκοσμικευμενο) οπως η Τουρκια που προανεφερα.Υπαρχουν δηλαδη 2 συστηματα κρατικης οργανωσης, 1 με επικρατουσα θρησκεια (Ελλαδα),του οποιου αποθεωση ειναι τα θεοκρατικα καθεστωτα (Ιραν Πακισταν κλπ) και ενα εκκοσμικευμενο,οπου το κρατος ειναι θρησκευτικα ουδετερο.Τετοιο μοντελο εκκοσμικευμενο ακολουθει η Τουρκια και οι συγχρονες δυτικες χωρες.Αν καταλαβαινω αυτο που λεει ο tamerlan ,τάσσεται ξεκαθαρα υπερ ενος εκκοσμικευμενου κρατους.Ε λοιπον,αυτο το εκκοσμικευμενο κρατος δεν θα το δειτε ουτε στα καλυτερα σας ονειρα,εαν διεισδυσει εδω το ισλαμικο/μουσουλμανικο θεοκρατικο μοντελο,οπως παει να διεισδυσει με το τσαντορ και τους μιναρεδες.Εαν σας φαινεται μεροληπτικη η χριστιανικη εικονα στα δικαστηρια,αυριο μεθαυριο ,ο μουσουλμανος παρεισακτος θα πει "εγω κυριε προσβαλλομαι στην πιστη μου αν δεν εφαρμοσω ο ιερο ισλαμικο δικαιο που μου επιτρεπει να ξυλοφορτωνω την γυναικα μου,μην μου προσβαλλεις τα δικαιωματα" "εγω κυριε προσβαλλομαι στην πιστη μου απο το δικαιωμα σου να κρινεις τον τρισμεγιστο προφητη μωαμεθ μεσα στο κρατος σου,σατ δε φακ απ λοιπον" "εγω κυριε προσβαλλομαι στην πιστη μου αν εφαρμοστει σε βαρος μου το ευρωπαικο δικαιο και οχι το ισλαμικο,επομενως δεν οφειλω καμμια συμμορφωση στους νομους της χωρας σας,οπου και κατοικω" ...Και για να κλεισω:Αν πραγματι αυτη η μουσουλμανικη θρησκεια ειναι κατι το ακινδυνο η απλα ενα πολιτιστικο αξιοθεατο,οπως αντιμετωπιζεται απο τους υπερμαχους της "ανεκτικοτητας",γιατι εχουμε τετοιο κυμα μεταναστευσης απο την Ανατολη,οπου αυτη η θρησκεια επικρατει, προς την Δύση και οχι το αντιθετο?????

ΥΓ:Απλο παραδειγμα.

Εστω ευρωπαια γυναικα καπ-ινα η σε δημοσια αρχη η οποια δινει εντολη στην οποια ο πολιτης οφειλει συμμορφωση.Θα υπακουσει ο μουσουλμανος γυναικα????

ΥΓ2:

δειτε εδω περα τα ωραια του ιερου ισλαμικου δικαιου

http://en.wikipedia.org/wiki/Sharia

ειναι παρανομο να εισαι γκεουλας

Homosexual activity is illegal under sharia, though the prescribed penalties differ from one school of jurisprudence to another. For example, these Muslim-majority countries may impose the death penalty for acts perceived as sodomy and homosexual activities: Iran,[181] Nigeria,[182] Saudi Arabia,[183] Somalia.[184] In contrast, in some Muslim-majority countries such as Indonesia (outside of Aceh province),[185] Jordan, Egypt and Iraq, same-sex sexual acts are illegal but there is no specific penalty.[186][original research?]. In Turkey, homosexual acts in private between consenting individuals are legal.

αλλα νομιμο να εχεις σκλαβους

The major juristic schools of Islam have traditionally accepted the institution of slavery. However, Islam has prescribed five ways to free slaves, has severely chastised those who enslave free people, and regulated the slave trade. The source of slaves was restricted to war in preference to killing whole tribes en masse, as was the tradition at the time. Slaves also had more rights under Islam as an owner could not mistreat them. Many slaves were freed after a certain period of time, if they accepted to convert to Islam, or if they were ransomed
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να διεισδύσει κάποιο θρησκευτικό μοντέλο;

Πλήρη αποκοπή της εκκλησίας απ'το κράτος.

Αναθεώρηση συντάγματος και επιτέλους να αποσυρθεί αυτή η ξεφτίλα που ντροπιάζει το είδος μας.

Στα δικαστήρια θα έπρεπε να είχαν χτίσει και 'κκλησάκι.Εξάλλου έτσι όπως λειτουργούν σήμερα δε διαφέρουν πολύ απ'την αφύσικη και μοχθηρή ηθική των Χριστιανών με τους μωσαϊκούς νόμους και τις παρα φύσιν (ξαναλέω) εντολές του τύπου "αγαπάτε αλλήλους".Πρέπει να είμαι καραγκιόζης για να βρω αλήθεια και λογική σε αυτό για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει ποιο φαλλοκρατική και σκληρή φράση στη ζωή μου!!

Άλλαξε το γυναίκα με ότι άλλο θέλεις στη φράση μου, και τότε θα διαβάσεις και την πιο αντι-ανθρωπιστική.

Ας μην υπερβάλλουμε.

Το σχόλιο είναι εξώφθαλμα δεικτικό νομίζω, και θεωρώ ότι με παρερμηνεύεις.

######################################################################################################################################################

Πόσο καλύτερα έχει φερθεί ο χριστιανισμός στη γυναίκα ;

Επικαλούμαστε την ισότητα με αίσθημα υπεροχής, επειδή εμείς δεν τυραννάμε τις γυναίκες μας ;

Μήπως να θυμίσω ποια τρώει το μήλο στην αρχή της παράστασης, και φορτώνετε με ενα αρνητικό πρόσημο να αναβοσβήνει πάνω από το κεφάλι της by default ;

Να θυμίσω ότι δε μπορεί να εισέλθει σε ναό με παντελόνι, το οποίο μπορεί να φοράει ανενόχλητη στο αγρό που της βγαίνει η......παναγία.

Να θυμίσω ότι δε μπορεί να κοινωνήσει όταν είναι αδιάθετη, γιατί θεωρείται μιαρή, αλλά μπορεί μια χαρά να φροντίσει τα παιδιά της, ή ακόμα και να επιτρέψει παρα φύση διεισδύσεις.

Σταθείτε στη βιτρίνα, και προσπαθήστε να φωτίσετε το σκοταδισμό που φοβάστε με το.....κεράκι σας. Μην παραπονιέστε όμως που κρύβονται διάφοροι επιτήδειοι στο μισόφως.

Έτσι είναι τα κεράκια.

Δε φωτίζουν επαρκώς το δωμάτιο.

##############################################################################################################################################

Να διευκρινίσω πως διαφωνώ με την άποψη που θέλει τα θρησκευτικά να καταργούνται από τα σχολεία.

Να διδάσκονται όμως όπως η ελληνική μυθολογία.

Η οποία διδάσκεται χωρίς το δωδεκάθεο να είναι η επίσημη θρησκεία του κράτους, και υπερτονίζοντας το αληγορικό στοιχείο της.

################################################################################################################################################

ο βαγγελάκης μας εγινε χριστιανος εθνικοφρων.Τωρα στο μακρινο γιου-κεη μαζευεται με αλλους ομογενεις που μεταξυ τους αποκαλουν ο ενας τον αλλον "πατριωτη" και ακουνε καζαντζιδη ολημερις απο χαη μπιτρεητ mp3 που παιζουν σε 42αρες οθονες με λινουξ ντεσκτοπ και wallpaper την Αγια Σοφια η τον δικεφαλο του Βυζαντιου,εχουνε φωτογραφιες του Βασιλεως Κωνσταντινου (μην αλλαξετε το κεφαλαιο θα εκνευριστει) και καθε Κυριακη πρωι πανε στην ορθοδοξη εκκλησια να παρουν την ευχη του παππα-Αμβροσιου και εξομολογουνται τακτικα για να μπορουν να κοινωνησουν.Αν δειτε εχει καιρο να αναφερθει σε πιανα/μουσικες/τεχνες γιατι ολα αυτα περιφρονουν την σεμνοτητα και την απλοτητα του αληθινου Θεου.

Εκτός από ωμή απόλαυση, το κείμενο προσφέρει και προβληματισμό.

Πόσες τέτοιες μεταλλάξεις έχουν συντελεστεί γύρω μας ;

Πριν μίλησα για πισωγύρισμα.

Είναι το μόνο που συμβαίνει γύρω μας ;

Το κοινωνικό πισωγύρισμα είναι πολυεπίπεδο. Και οικονομικό, και πνευματικό και πολιτιστικό, και ...

Ποιοί πολιτικοί χώροι υπερτιμούν και ποιοί υποτιμούν την κατάσταση ;(Θυμάστε το κεράκι και τους επιτήδειους ;)

Θεωρείτε πως το ακροδεξιό/εθνικιστικό/ξενοφοβικό ρεύμα που δημιουργήθηκε πανευρωπαϊκά, λίγο πριν αλλά και μέσα στην παρούσα/κοινωνική/οικονομική/πολιτική συγκυρία, δε συνδέεται με αυτήν ;

Ας μη βγαίνω άλλο σχεδόν εκτός θέματος.

Απλά να καταγραφεί η διαφωνία μου στο κατα πόσο απειλείται το εκκοσμικευμενο κράτος μας,

οι ατομικές μας ελευθερίες,

και τα θεμέλια του ευρωπαϊκού μας πολιτισμού τρίζουν,

από την πραγματικά χωρίς μέτρο εισροή μεταναστών και την προφανή διεκδικητικότητα τους σε θέματα πίστης.

Το κυριότερο όμως που θέλω να καταγραφεί, είναι η διαφωνία μου για ανάγκη τόνωσης της δικής μας πίστης, ως μέτρο προστασίας μας από τους όποιους κινδύνους.

Link to comment
Share on other sites

επειδη κ@υλωνω να με κουοταρω ,οποιος θαθελε να δει περαιτερω αναλυσεις που χαν γινει σε παρεμφερες θρεντ παλαιοτερα που διαβαζα πιο πολυ διεθνες,μπορει να με απολαυσει ωμα και στο θρεντ αυτο :

http://www.thelab.gr/off-topic/dimopsifisma-stin-elvetia-71154.html

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το γυναίκα με ότι άλλο θέλεις στη φράση μου, και τότε θα διαβάσεις και την πιο αντι-ανθρωπιστική.

Ας μην υπερβάλλουμε.

Πόσο καλύτερα έχει φερθεί ο χριστιανισμός στη γυναίκα ;

Μήπως να θυμίσω ποια τρώει το μήλο στην αρχή της παράστασης, και φορτώνετε με ενα αρνητικό πρόσημο να αναβοσβήνει πάνω από το κεφάλι της by default ;

Να θυμίσω ότι δε μπορεί να εισέλθει σε ναό με παντελόνι, το οποίο μπορεί να φοράει ανενόχλητη στο αγρό που της βγαίνει η......παναγία.

Να θυμίσω ότι δε μπορεί να κοινωνήσει όταν είναι αδιάθετη, γιατί θεωρείται μιαρή ;

Σταθείτε στη βιτρίνα, διαβάστε φαλλοκρατικές απόψεις και προσπαθήστε να φωτίσετε το σκοταδισμό που φοβάστε με το.....κεράκι σας. Μην παραπονιέστε όμως που κρύβονται διάφοροι επιτήδειοι στο μισόφως.

Έτσι είναι τα κεράκια.

Δε φωτίζουν επαρκώς το δωμάτιο.

Πότε και που έγραψα εγώ αυτά τα περί χριστιανισμού και γυναίκας; : O

Η παράθεση ξέρης έχει κάποιο σκοπό. Όχι να βάζεις άσχετο κείμενο μου για να εκθέσεις τις απόψεις σου πχ περί των τραβεστί στην Συγγρού!!

Link to comment
Share on other sites

Πότε και που έγραψα εγώ αυτά τα περί χριστιανισμού και γυναίκας; : O

Η παράθεση ξέρης έχει κάποιο σκοπό. Όχι να βάζεις άσχετο κείμενο μου για να εκθέσεις τις απόψεις σου πχ περί των τραβεστί στην Συγγρού!!

επεξεργασμένο με μικρές προσθήκες.

ελπίζω κατα το δικαιότερο:)

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το γυναίκα με ότι άλλο θέλεις στη φράση μου, και τότε θα διαβάσεις και την πιο αντι-ανθρωπιστική.

Ας μην υπερβάλλουμε.

Το σχόλιο είναι εξώφθαλμα δεικτικό νομίζω, και θεωρώ ότι με παρερμηνεύεις.

######################################################################################################################################################

Συγνώμη δεν το κατάλαβα

Link to comment
Share on other sites

επειδη κ@υλωνω να με κουοταρω ,οποιος θαθελε να δει περαιτερω αναλυσεις που χαν γινει σε παρεμφερες θρεντ παλαιοτερα που διαβαζα πιο πολυ διεθνες,μπορει να με απολαυσει ωμα και στο θρεντ αυτο :

http://www.thelab.gr/off-topic/dimopsifisma-stin-elvetia-71154.html

Επειδή μοιράζομαι τις ίδιες ταύλες, να δώσω κι εγώ το στίγμα της διαχρονικότητας:

http://www.thelab.gr/off-topic/dimopsifisma-stin-elvetia-71154.html#post1062722056

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν το κατάλαβα

Φαντάζομαι παρερμήνευσες αυτό που είπε για τη γυναίκα.

Μία γυναίκα, μπορεί να βγάλει την μπούργκα, αλλά θα την σφάξουν. Δεν είπε ο tamerlan "αν την βγάλει, να την σφάξουν".

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι παρερμήνευσες αυτό που είπε για τη γυναίκα.

Μία γυναίκα, μπορεί να βγάλει την μπούργκα, αλλά θα την σφάξουν. Δεν είπε ο tamerlan "αν την βγάλει, να την σφάξουν".

Από ότι κατάλαβα το χρησιμοποίησε σαν υπερβολή.

Σε αυτά τα κράτη οι γυναίκες μεγαλώνουν υποδεέστερες από τα ζώα.

Όταν μεγαλώνεις έτσι δεν έχεις το θάρρος να επαναστατήσεις.

Πολύ δε περισσότερο όταν είναι σίγουρο ότι θα σου κόψουν το κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.