Jump to content



Γιατί πιστεύετε στο Θεό;


vic

Recommended Posts

όταν πιστεύεις σε κάτι χωρίς αποδείξεις και ενδείξεις δεν έχει λάθος βάση; Ε, όχι ρε παιδιά. Λίγο τακτ. Είπαμε. :hm:

Ποιος σε διόρισε εσένα σωτήρα των ανθρώπων να τους απαγορεύσεις να πιστεύουν σε κάτι ακόμα και αν δεν υπάρχουν ούτε αποδείξεις ή έστω ενδείξεις; Απλή ερώτηση. Λίγο τακτ; που δεν έχεις αφήσει thread για thread στο οποίο να μην ποστάρεις σχετικά με θρησκείες; Σε λίγο θα αρχίσεις να ποστάρεις και σε τεχνολογικά θέματα. "Το τάδε ντοκιμαντέρ το ξέρατε ότι γυρίστηκε με Nvidia gpus. Α! Με την ευκαιρία δείτε το να σας ανοίξουν τα μάτια περί θρησκείας".

Ερώτηξη. Υπάρχουν αποδείξεις ή έστω ενδείξεις ύπαρξης εξωγήινων; ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ότι υπάρχουν εξωγήινοι; Δεν θέλω υποθέσεις, θέλω αποδείξεις ή έστω ενδείξεις αν ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ. Αν όχι θέλω να μοιραστείς την άποψή σου γιατί "Δεν υπάρχουν εξωγήινοι".

Μπορείς να αποφύγεις να απαντήσεις, αλλά δεν θα στο πρότεινα. Εκτός και αν τελικά είχα δίκιο για τον λόγο που άνοιξες το thread.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 866
  • Created
  • Last Reply

Ναι πιστευω οτι υπαρχουν εξωγηινοι και πολλες ενδειξεις (google is ur friend) βασιζομενες σε επιστημονικη ερευνα δειχνουν πως μπορουν να υπαρχουν αλλοι οργανισμοι (νοημων ή μη) και αλλου, στο ηλιακο μας συστημα η πιο περα και μαλιστα οχι σε συνθηκες κατ'αναγκη σαν της Γης.

Απαντησα.

Μια, απειροελαχιστη, ενδειξη/υποδειξη/αποδειξη οτι υπαρχει Θεος? Ακομα (και θα) περιμενω αυτη την απαντηση :hehe:

ΥΓ: Δεν περιμενω να μου πει καποιος ναι

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηξη. Υπάρχουν αποδείξεις ή έστω ενδείξεις ύπαρξης εξωγήινων; ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ότι υπάρχουν εξωγήινοι; Δεν θέλω υποθέσεις, θέλω αποδείξεις ή έστω ενδείξεις αν ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ. Αν όχι θέλω να μοιραστείς την άποψή σου γιατί "Δεν υπάρχουν εξωγήινοι".

Μπορείς να αποφύγεις να απαντήσεις, αλλά δεν θα στο πρότεινα. Εκτός και αν τελικά είχα δίκιο για τον λόγο που άνοιξες το thread.

Νομίζω πως το συγκεκριμένο παράδειγμα το επέλεξες λανθασμένα γιατί πολύ απλά άμα αναλογιστείς το μέγεθος που έχει το σύμπαν στατιστικά υπάρχουν πιθανότητες ότι υπάρχει κάπου αλλού ζωή. Αλλά και πάλι είναι λάθος η σκέψη γιατί μιλάμε για την ύπαρξη ζωής στο σύμπαν ερώτηση η οποία έχει απαντηθεί μόνο και μόνο από την ύπαρξη μας.

Άποψη μου και φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σε διόρισε εσένα σωτήρα των ανθρώπων να τους απαγορεύσεις να πιστεύουν σε κάτι ακόμα και αν δεν υπάρχουν ούτε αποδείξεις ή έστω ενδείξεις;

Ποιος σου είπε ότι με νοιάζει τι πιστεύεις; Σου απαγόρεψα να πιστεύεις; Εκεί φτάσαμε δηλαδη; Εμ είναι ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός επίσημη θρησκεία και μας τη λέτε και από πάνω; :wassat:

Αυτό που με ενοχλεί είναι να υποστηρίζεται ότι η πίστη στο θεό διαθέτει επιχειρήματα και λογική. Δες λίγα ποστ πιο πίσω που παραθέτω ένα απόσπασμα από ένα ποστ του Chosen.

Ερώτηξη. Υπάρχουν αποδείξεις ή έστω ενδείξεις ύπαρξης εξωγήινων; ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ότι υπάρχουν εξωγήινοι; Δεν θέλω υποθέσεις, θέλω αποδείξεις ή έστω ενδείξεις αν ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ. Αν όχι θέλω να μοιραστείς την άποψή σου γιατί "Δεν υπάρχουν εξωγήινοι".

Μπορείς να αποφύγεις να απαντήσεις, αλλά δεν θα στο πρότεινα. Εκτός και αν τελικά είχα δίκιο για τον λόγο που άνοιξες το thread.

Piece of cake.

Στατιστικά και μόνο πιστεύω ότι υπάρχουν. Γιατί; Γιατί μέσα σε αυτά τα δισεκατομμύρια κόσμους στατιστικώς πρέπει να υπάρχουν (και υπάρχουν) πλανήτες και γαλαξίες που μπορούν να υπστηρίξουν ζωή. Παραμένει μία θεωρία, η οποία όμως έχει λογική βάση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9665]z3et[/MENTION]

[MENTION=15441]Periklis_pap[/MENTION]

[MENTION=9387]victor[/MENTION]

Είπα, δεν θέλω υποθέσεις. :p

Γιάννη μου, το μαντήλι σου. :p

Μα είπαμε ότι πρόκειτα μόνο περί μίας θεωρίας. Δεν υποστηρίξαμε κάτι παραπάνω ούτε το ότι έχουμε κάποια κρυφή γνώση επί του θέματος. Έτσι θα περίμενα να αντιμετωπίζεται και η θρησκεία. Μία θεωρία. Την οποία όμως μπορείς να απορρίψεις με πλήθος επιχειρημάτων, σε αντίθεση με τους εξωγήινους.

Link to comment
Share on other sites

@z3et

@Periklis_pap

@victor

Είπα, δεν θέλω υποθέσεις. :p

Δεν θα το έλεγα ακριβώς υπόθεση αυτό που είπα γιατί πολύ απλά έστω και με την στατιστική στηρίζετε κουτσά στραβά. Αλλά δεν νομίζω να το βλέπεις όπως και την ύπαρξη κάποιου Θεού γιατί σαφέστατα δεν είναι το ίδιο, όπως και τα υπόλοιπα παραδείγματα που αναφέρατε.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μου, το μαντήλι σου. :p

δεν έχω μαντήλι.

Μα είπαμε ότι πρόκειτα μόνο περί μίας θεωρίας. Δεν υποστηρίξαμε κάτι παραπάνω ούτε το ότι έχουμε κάποια κρυφή γνώση επί του θέματος. Έτσι θα περίμενα να αντιμετωπίζεται και η θρησκεία. Μία θεωρία. Την οποία όμως μπορείς να απορρίψεις με πλήθος επιχειρημάτων, σε αντίθεση με τους εξωγήινους.

Οπότε πιστεύεις σε κάτι το οποίο είναι απλά και μόνο μια θεωρία. Βασιζόμενος στην στατιστική έστω. Από την στιγμή που πιστεύεις σε κάτι χωρίς αποδείξεις και ενδείξεις δεν έχεις λάθος βάση; Ε, όχι ρε victor. Λίγο τακτ. Είπαμε. :p

Τώρα η θρησκεία είναι κάτι που ο καθένας το αντιμετωπίσει προσωπικά. Εγώ δεν σου λέω πως να την αντιμετωπίζεις. Περιμένω να δω πότε θα αποφασίσεις να σταματήσεις να μου λες πως να την αντιμετωπίζω.

Δεν θα το έλεγα ακριβώς υπόθεση αυτό που είπα γιατί πολύ απλά έστω και με την στατιστική στηρίζετε κουτσά στραβά. Αλλά δεν νομίζω να το βλέπεις όπως και την ύπαρξη κάποιου Θεού γιατί σαφέστατα δεν είναι το ίδιο, όπως και τα υπόλοιπα παραδείγματα που αναφέρατε.

Υπόθεση είναι. Απλά η στατιστική σου λέει που να ποντάρεις τα λεφτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πιστεύεις σε κάτι το οποίο είναι απλά και μόνο μια θεωρία. Βασιζόμενος στην στατιστική έστω. Από την στιγμή που πιστεύεις σε κάτι χωρίς αποδείξεις και ενδείξεις δεν έχεις λάθος βάση; Ε, όχι ρε victor. Λίγο τακτ. Είπαμε. :p

Δεν πιστεύω στους εξηγήινους. Βάση στατιστικής και λογικής θεωρώ ότι είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν. Μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω στους εξηγήινους. Βάση στατιστικής και λογικής θεωρώ ότι είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν. Μεγάλη διαφορά.

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Αυτό που λέει ο victor ήθελα να πω, εσείς έχετε κάτι να βασίστε?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9387]victor[/MENTION]

[MENTION=15441]Periklis_pap[/MENTION]

Μα δεν το βασίζετε σε τίποτα περισσότερο από υποθέσεις. Καμιά διαφορά. Η στατιστική δεν λέει κάτι. Απλά κάνει κάποιες υποθέσεις. Χαίρω πολύ. Και ποια λογική; Την λογική η οποία βασίζεται στις ίδιες υποθέσεις στις οποίες βασίζεται η στατιστική; Μου θυμίζει δημοσιογραφία αυτό. Ο Α δημοσιογράφος κάνει μια υπόθεση, ο Β την αναπαράγει και στην συνέχεια ο Α θεωρεί ότι επιβεβαιώθηκε διότι έγραψε σχετικά και ο Β.

Όσο για το που βασίζει ο καθένας την πίστη του. Μου φαίνεται ότι δεν διαβάσατε αυτό που έγραψε ο [MENTION=1298]WizarD[/MENTION]

η απόδειξη είναι προσωπική δε μπορεί να μπει σε ένα κομμάτι χαρτί ούτε να καθοριστεί με επιστημονικές προσεγγίσεις

το οποίο το πιστεύω και εγώ. Εγώ έχω την δική μου λογική και το πιστεύω. Αλλά η δική μου λογική είναι παραλογισμός στα δικά σας τα μάτια, όπως η δική σας σιγουριά στην στατιστική εμένα δεν μου λέει τίποτα.

Ξέρετε, αν μετά από 40 εκατομμύρια χρόνια ο άνθρωπος έχει εξερευνήσει το μισό σύμπαν και δεν έχει βρει ζωή αυτό που θα λέει η στατιστική θα έχει αλλάξει δραματικά. Ακόμα και αν υπάρχει το άλλο μισό διάστημα προς εξερεύνηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα όταν μου λες "δεν χρειάζομαι αποδείξεις, πιστεύω γιατί έτσι νιώθω", αυτό ήταν και είναι το μεγάλο ατού της πίστης.

Το πρόβλημα το έχω όταν καμουφλάρεις την άγνοια και την εθελοτυφλία με φρου-φρου και αρώματα για να τα κάνεις να φαίνεται ως "αποδείξεις".

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα guotes δεν λέω, αλλά όταν παραθέτουμε ως απάντηση ένα quote που μιλάει για άγνοια και εθελοτυφλία, καλό θα ήταν να μπορούμε να στηρίξουμε αυτούς τους χαρακτηρισμούς. Αλλιώς δεν τους γράφουμε.

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω 2 πραγματάκια:

1) Μην συγκρίνετε τις "θεωρίες" της θρησκείας με τις "θεωρίες" της επιστήμης. Είναι ιδιαιτέρως βολικό για κάποιον με ελλειπείς αποδείξεις να επικαλείται το ότι και η επιστήμη βασίζεται σε θεωρίες.

- Οι θεωρίες της επιστήμης βασίζονται κατά κάποιο ποσοστό σε γεγονότα.

Π.χ: "Θεωρούμε ότι δεν υπάρχει ζωή στον Άρη γιατί στείλαμε ρομποτάκι και κατέγραψε συνθήκες στην επιφάνεια του πλανήτη που ζωή με τα στάνταρς της γης, δεν θα επιβίωνε". Θεωρία δημιουργημένη βάση γεγονότων.

- Οι θεωρίες της θρησκείας βασίζονται σε λογοτεχνία/μυθολογία εκατοντάδων ετών σε συνδιασμό με την αυθαίρετη εικασία ότι αν η Βίβλος ισχυρίζεται κάτι που δεν έχει αποδειχθεί ακόμα ως αναληθές από την επιστήμη, τότε το λαμβάνουμε ως γεγονός.

Π.χ: "Θεωρούμε ότι η μεγάλη πλυμμύρα έγινε, γιατί το λέει η Βίβλος και από την στιγμή που κανένας επιστήμονας δεν βγήκε να πει ευθέως ότι είναι φύση αδύνατο να δημιουργηθεί ένα ξύλινο καράβι που να χωράει 1.5 εκατομμύρια ζευγάρια μορφής ζωής, θα το πάρουμε ως πραγματικότητα."

2) Καλά και ρομαντικά τα περί προσωπικού θεού (και δέχομαι το ότι αποτελεί ανάγκη του ανθρώπου ο οποίος δε μπορεί να δεχτεί τον θάνατο ως οριστικό τέλος) αλλά πιστεύω ότι μετά από αρκετά posts πρέπει να έχετε πάρει χαμπάρι ότι μιλάμε για τον χριστιανικό θεό με ό,τι συμπεριλαμβάνει η πίστη σε αυτόν. Και κυρίως η πίεση σε μια κοινωνία να δεχτεί παραμύθια για τέρατα που καταπίνουν προφήτες και φλεγόμενους θάμνους που μιλάνε, ως αλήθεια και πραγματικότητα. "Αποδείξεις" βασισμένες σε επιχειρήματα του στυλ "αφού οι επιστήμονες δεν μπορούν να φτιάξουν ζωή από το μηδέν, σημαίνει ότι υπάρχει θεός".

Η πλάκα είναι ότι αυτοί που συνεχίζουν να λένε ότι "οι ορθόδοξοι χριστιανοί δεν χλευάσανε και δεν πιέσανε κανέναν να πιστέψει" είναι οι ίδιοι που αποφεύγουν συστηματικά να απαντήσουν σε μια ερώτηση* που έχω κάνει πάνω από 5 φορές τα τελευταία 2 χρόνια σε αυτό το forum :)

*Η ερώτηση είναι: μιας και πιστεύεις ότι η διείσδυση και υποχρεωτική εμπλοκή του χριστιανισμού στην καθημερινή ζωή και νομοθεσία των Ελλήνων από βρεφική ηλικία "δεν παίζει ρόλο" στην τελική αποφάση μετά από χρόνια για το αν θέλει κάποιος να πιστεύει στον θεό ή όχι, θα αισθανόσουν άνετα με το παιδί σου σε ένα μουσουλμανικό σχολείο;

Ή για να το θέσω πιο εύπεπτα, αν είχες γεννηθεί από μουσουλμάνους γονείς και είχες πάει σε μουσουλμανικό σχολείο, θα είσουν πάλι ορθόδοξος χριστιανός, γιατί αυτή είναι η "σωστή" θρησκεία;

Ακόμα πιο εύπεπτα: είσαι ορθόδοξος χριστιανός γιατί έχεις βρει τις αποδείξεις για το ποιος είναι ο αληθινός θεός, ή γιατί οι γονείς σου είναι ορθόδοξοι χριστιανοί και έτσι σου είπανε να λες;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα πιο εύπεπτα: είσαι ορθόδοξος χριστιανός γιατί έχεις βρει τις αποδείξεις για το ποιος είναι ο αληθινός θεός, ή γιατί οι γονείς σου είναι ορθόδοξοι χριστιανοί και έτσι σου είπανε να λες;

Η συντριπτική πλειοψηφία, ακολουθεί μια θρησκεία, ακριβώς για αυτό το λόγο. Δεν ξέρει γιατί, δεν έχει ψάξει γιατί και με τα χρόνια ή παύει να ασχολείται επειδή του το επέβαλαν, ή γίνεται φανατικός χωρίς καν να γνωρίζει το γιατί.

Δε συμφωνώ με αυτό, αλλά δε γίνεται και διαφορετικά. Δεν μπορεί ένα παιδί να μεγαλώσει στην αποστείρωση και όταν πια φτάσει 18, ή σε όποια ηλικία πιστεύει ο καθένας μας ότι έχει συνειδητή και ώριμη σκέψη, να αρχίσει να παίρνει αποφάσεις για τη ζωή του. Καλώς ή κακώς, ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και συναναστρέφεται με άλλους, ανταλλάσσει ιδέες, φρονήματα συνήθειες, ήθη και έθιμα. Με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να απορρίψουμε και μην αποδεχόμαστε όλους τους γιατρούς, δικηγόρους, μηχανικούς, εμπόρους, φανοποιούς, ξυλουργούς, κλπ, που ακολούθησαν το επάγγελμα αυτό γιατί τους το επέβαλε η οικογένειά τους, ή γιατί απλά μεγάλωσαν μέσα σε αυτό και έγινε συνήθεια το να τους αρέσει. Να τους απορρίψουμε, γιατί δεν είναι αυθεντικοί, αλλά κάποιος έμμεσα ή άμεσα τους έβαλε να το κάνουν αυτό, καταστρέφοντας έτσι την πραγματική τους κλίση σε κάτι.

Είναι αναπόφευκτο.

Τώρα, η διδασκαλία της Θρησκείας στα σχολεία, ναι, θα έπρεπε ή να φύγει ή να γίνει αντικειμενική. Και δεν εννοώ, να μιλάει με την ίδια βαρύτητα για όλες τις θρησκείες, αλλά να δίνει και στο παιδί ερεθίσματα να ψάξει αν τελικά όλα αυτά που εν γένει υποστηρίζουν όλες μαζί και η κάθε μία χωριστά είναι αληθή.

Για αυτό γυρνάμε πάλι σε αυτό που είπα πριν: Είμαστε μεγάλα παιδιά (που δε σταματούν να παίζουν ποτέ) και ο καθένας μπορεί να αποφασίσει για τον εαυτό του. Κάλλιο αργά, παρά ποτέ. Όπως εγώ, ο Chosen, ο victor, έτσι και οι υπόλοιποι, παίρνουμε το δρόμο μας και αποφασίζουμε τι μας κάνει και τι είναι σκάρτο.

[MENTION=9387]victor[/MENTION]

Ξέρεις τι μου τη δίνει εμένα; Πρέπει να αραδιάζουμε ένα σωρό επιχειρήματα με αποδείξεις και βασισμένα στην επιστημονική σκέψη και απορρίπονται γιατί έχουν λάθος βάση.

Να το συνηθίσεις, γιατί ο Θεός δεν είναι επιστήμη :) Εκεί έγκειται η λάθος βάση. Έχουμε το Α. Εσύ αποδίδεις στο Α κάποιες ανθρωποκεντρικές ιδιότητες και το ονομάζεις Β και μετά μας "αποδεικνύεις" ότι το Β δεν υπάρχει. Αυτό κάνεις. Παρέθεσα μια λίστα με βιβλία. Πάρε ένα στην τύχη και διάβασε και μετά μιλάμε... Έστω ένα...

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ με αυτό, αλλά δε γίνεται και διαφορετικά. Δεν μπορεί ένα παιδί να μεγαλώσει στην αποστείρωση και όταν πια φτάσει 18, ή σε όποια ηλικία πιστεύει ο καθένας μας ότι έχει συνειδητή και ώριμη σκέψη, να αρχίσει να παίρνει αποφάσεις για τη ζωή του. Καλώς ή κακώς, ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και συναναστρέφεται με άλλους, ανταλλάσσει ιδέες, φρονήματα συνήθειες, ήθη και έθιμα. Με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να απορρίψουμε και μην αποδεχόμαστε όλους τους γιατρούς, δικηγόρους, μηχανικούς, εμπόρους, φανοποιούς, ξυλουργούς, κλπ, που ακολούθησαν το επάγγελμα αυτό γιατί τους το επέβαλε η οικογένειά τους, ή γιατί απλά μεγάλωσαν μέσα σε αυτό και έγινε συνήθεια το να τους αρέσει. Να τους απορρίψουμε, γιατί δεν είναι αυθεντικοί, αλλά κάποιος έμμεσα ή άμεσα τους έβαλε να το κάνουν αυτό, καταστρέφοντας έτσι την πραγματική τους κλίση σε κάτι.

Είναι αναπόφευκτο.

Γίνεται διαφορετικά και δεν είναι καθόλου αναπόφευκτο. Μπορείς να μάθεις στο παιδί να σκέφτεται με βάση τη λογική. Να απορρίπτει γνώμες και απόψεις χωρίς επιχειρήματα. Δεν είναι αποστείρωση. Φυσικά και ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και συναναστρέφεται. Για αυτόν ακριβώς το λόγο πρέπει να δίνεται στα παιδιά η ευκαιρία να αναπτύξουν την κριτική τους σκέψη. Και φυσικά τα έθιμα δεν είναι αποκλειστικότητα της θρησκείας. Μπορούν να υπάρξουν και χωρίς αυτήν.

Να το συνηθίσεις, γιατί ο Θεός δεν είναι επιστήμη :) Εκεί έγκειται η λάθος βάση. Έχουμε το Α. Εσύ αποδίδεις στο Α κάποιες ανθρωποκεντρικές ιδιότητες και το ονομάζεις Β και μετά μας "αποδεικνύεις" ότι το Β δεν υπάρχει. Αυτό κάνεις. Παρέθεσα μια λίστα με βιβλία. Πάρε ένα στην τύχη και διάβασε και μετά μιλάμε... Έστω ένα...

Είσαι διατεθιμένος να πιστέψεις σε οποιοδήποτε άλλο θέμα χωρίς αποδειξεις;

Link to comment
Share on other sites

Στατιστικά και μόνο πιστεύω ότι υπάρχουν. Γιατί; Γιατί μέσα σε αυτά τα δισεκατομμύρια κόσμους στατιστικώς πρέπει να υπάρχουν (και υπάρχουν) πλανήτες και γαλαξίες που μπορούν να υπστηρίξουν ζωή. Παραμένει μία θεωρία, η οποία όμως έχει λογική βάση.

Αυτο που αναφερεις ειναι η εξισωση του Drake..

Μα δεν το βασίζετε σε τίποτα περισσότερο από υποθέσεις. Καμιά διαφορά. Η στατιστική δεν λέει κάτι. Απλά κάνει κάποιες υποθέσεις. Χαίρω πολύ. Και ποια λογική; Την λογική η οποία βασίζεται στις ίδιες υποθέσεις στις οποίες βασίζεται η στατιστική;

Στις φυσικες επιστημες η στατιστικη και οι πιθανοτητες αποτελουν απαντηση στο προβλημα και οχι μερος της υποθεσης. Η συγχρονη επανασταση στην φυσικη στηριζετε στην πιθανοκρατια.

Μερικα χοντρα παραδειγματα που μου ερχονται τετοια ωρα:

-Δεν μπορουμε να ξερουμε την ακριβη θεση ενος σημειου καθως η πληροφορια ειναι απειρη (απειρα δεκαδικα ψηφια) . Μας αρκει να γνωριζουμε την πιθανοτητα να βρισκεται σε ενα dx.

-Δεν μου χρειαζεται να ξερω ποιες ακριβως ενεργειακες σταθμες ειναι κατηλλειμενες για να γνωριζω την συνολικη ενεργεια ενος σωματος.Μου αρκει να γνωριζω στατιστικα την πιθανοτητα καταληψης της καθε σταθμης για να υπολογισω ακριβως την ενεργεια.

Ακομα πιο χοντρα δεν μου χρειαζεται να γνωριζω ποιο ειναι το σωμα που μελετω αν γνωριζω σε ποια στατιστικη υπαγεται. Μπορω να ξερω με ακριβεια την καθε του ιδιοτητα και την συμπεριφορα του με απλες στατιστικες θεωριες που του προηγουμενου αιωνα.(Einstein,Dirac,Fermi...)

Δεν θελω να επεκταθω περισσοτερο με troll physics αλλα τα 32nm που εχεις διπλα σου ειναι χτισμενα με στατιστικη απλων υποθεσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναφερεις ειναι η εξισωση του Drake..

Ωραίος. :T: Καλό είναι να έχουμε γνώση τέτοιων θεμάτων. Κάπου που μπορούμε να αντλήσουμε παραπάνω πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. :T: Καλό είναι να έχουμε γνώση τέτοιων θεμάτων. Κάπου που μπορούμε να αντλήσουμε παραπάνω πληροφορίες;

Δεν ξερω,πανε χρονια που τα διαβασα...

Αν ισως υπηρχε μια μηχανη που θα μπορουσε να σαρωσει το διαδυκτιο αναζητωντας την φραση "εξισωση Drake"... :...:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.