Jump to content



iMac και πρόβλημα με οθόνες


Dr.Paneas

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Πρόσφατα σκέφτομαι να αγοράσω έναν από τους iMac desktop της Apple. Οι τιμές από όσο έχω δει κυμαίνονται στα επίπεδα από 1270 -- 2300 Ευρώ. Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό: ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ, για ένα σύστημα προπέρσινης τεχνολογίας που δεν φοράει ούτε SSD. Βέβαια έχει άλλες χάρες το Max OS X αλλά ας μην επεκταθούμε περαιτέρω.

Θα ήθελα να μου πείτε να ξέρω τι παίζει με την εγγύηση, γιατι από όσο διαβάζω σε διάφορα forums ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των iMac έχουν πρόβλημα με την οθόνη τους, το οποίο εμφανίζεται σαν κίτρινα glitches ή σκία όταν η οθόνη είναι άσπρη. Από όσο ξέρω η apple δεν έχει βρει λύση στο πρόβλημα, αλλά ούτε φαίνεται να το αποδέχεται, με αποτέλεσμα αρκετοί χρήστες iMac να πηγαινοέρχονται για RMA μία και δύο ενώ άλλοι μέχρι και τρεις φορές ( ω ναι ! ).

Θα ήθελα λοιπόν, όλοι εσείς που ασχολείστε με το μηλαράκι να με κατατοπίσετε περί του θέματος. Γιατί δεν λέει να σκασω ενα σκασμό χρήματα και στο τέλος να μείνω με την χαρά ...

ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα πάρε ένα 17αρι MBP η έναν Mac Pro αλλά ανεβαίνει πολύ το κόστος και δεν είναι λύση άμα θες μόνο iMac.

Όντως υπάρχει το θέμα με την οθόνη και δεν μπορείς να κάνεις πολλά για αυτό, πιο πολύ τυχερός πρέπει να είσαι, για παράδειγμα ένας φίλος που έχει το 27αρι από όταν βγήκε η παρτίδα δεν είχε κανένα θέμα. Γι'αυτό και προτείνω να πας για άλλο μοντέλο ή περίμενε για νέα εκδοσή iMac.

Όσον αφορά την εγγύηση εγώ που είχα ένα θέμα με κάτι ipod touch και ήθελε αλλαγή οθόνης ήταν πολύ γρήγορη και εξυπηρετικοί (περιεργο για αυτά που είχα ακούσει να λένε)

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην εβδομαδα θα κανω παραγγελία τον iMAC 27αρι με 2600Κ ι7 sandy στο μαγαζι της Αpple στην Regent street!

Διαβασα οτι εχουν ενα χρονο service μονο, πως γίνεται αυτό ?

Δηλαδη θα πηγαινοφερνω το μηχανημα μεχρι να μου κατσει κατι καλο...!?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι εχουν ενα χρονο service μονο, πως γίνεται αυτό ?

Οτι λεει, αμα λεει 1 ετος, 1 ετος ειναι.

Δηλαδη θα πηγαινοφερνω το μηχανημα μεχρι να μου κατσει κατι καλο...!?

Ουσιαστικα ναι :p

Link to comment
Share on other sites

H E.E λεει 2 χρονια....καλα θα δωσω 1800 λιρες για ενα μηχανημα με service 1ος ετους!!!!

H Apple είναι αμερική, δεν ξερω κατά πόσο του επηρεάζει αυτό που λές, αλλά νομίζω καθόλου. Αυτό που διάβασα είναι ότι ισχύει 1 χρόνος εγγύηση και μετά πρέπει να πληρώσεις άλλες 200 λίρες περίπου (ίσως και παραπάνω) για να έχει ένα πρόγραμμα επέκτασης της εγγύησης για άλλα 2 χρόνια (δηλαδή 3 χρόνια σύνολο) το οποίο λέγεται Apple Care ( Αποτελέσματα αναζήτησης για: 'Apple care' store ).

Αγγλια όλοι Mac έχουν :p μα όλοι όμως !

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την επέκταση εγγυήσεις λέγεται apple care και όντως προσθέτει 2 χρόνια αλλά είναι ακριβούτσικο. Στις Αμερική ισχύει πως έχουν μόνο ένα έτος εγγύηση. Ευρωπη δεν ξέρω τι γίνεται.

O sebastian αν παρει mac πρεπει να παρει mac pro με 2 intel i7 extreme και 64gb ram :p

Link to comment
Share on other sites

Ο Πανέας................ με Mac........?

Έζησα να δω τη μέρα.... :p

Γέρασες Pανεααα. :hehe:

Δεν φτάνουν τα λεφτά Αλέξη, είναι πολλά τα ρημάδια και οι καιροί δεν είναι για ανοίγματα. Hackintosh που δοκιμασα, δε βολευει καθόλου, πρέπει να βρεις ακριβώς hardware που παίζει αλλιώς είναι τόσο unstable όσο και το PC σου :p

για να επιστρεψουμε στο θεμα, αυτη την στιγμη δεν υπαρχει καποια επισημη θεση της apple για το προβλημα των iMac. Αρκετα άτομα προτρέπουν νέους χρήστες να μην αγορασουν iMac τουλάχιστον αυτή την περιοδο μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα, διαφορετικά δεν το γλυτώνουν το RMA. Είναι θέμα χρόνου να εμφανιστούν αυτές οι "κηλίδες".

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αύριο ή μεθαύριο παραγγέλνω τον υπολογιστή και βλέπουμε...

Eιναι ωραιος ο iMAC παντως....

Bασικα θα τους πω το προβλημα και μονο εαν τον αλλαζουν θα κανω κίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αύριο ή μεθαύριο παραγγέλνω τον υπολογιστή και βλέπουμε...

Eιναι ωραιος ο iMAC παντως....

Μωρε ωραίος είναι αλλα παιζεις με την τυχη σου?

(Επιμένω γιατί δεν παιρνεις εναν Mac pro? :p)

Link to comment
Share on other sites

Μωρε ωραίος είναι αλλα παιζεις με την τυχη σου?

(Επιμένω γιατί δεν παιρνεις εναν Mac pro? :p)

Τα mac pro δεν εχουν προβλημα ?

Ειναι 100% σιγουρο ?

Mπα ειναι πανάκριβα και αργά...ασε που ειναι λίγες οι ίντσες. Θελω να εχω κανω μεγαλη εικονα και resolution!

Link to comment
Share on other sites

Τα mac pro δεν εχουν προβλημα ?

Ειναι 100% σιγουρο ?

Mπα ειναι πανάκριβα και αργά...ασε που ειναι λίγες οι ίντσες. Θελω να εχω κανω μεγαλη εικονα και resolution!

Apple cinema display :T:

Πιο αργα απο τα iMac δεν ειναι και σιγουρα δεν εχουν θεματα. Απλα το μοντέλο με τους δυο ι7 και τα 64 γιγα μνήμης κοστίζει οσο το ενα νεφρο σου :p

(mac pro =/= mac book pro)

Link to comment
Share on other sites

Apple cinema display :T:

Πιο αργα απο τα iMac δεν ειναι και σιγουρα δεν εχουν θεματα. Απλα το μοντέλο με τους δυο ι7 και τα 64 γιγα μνήμης κοστίζει οσο το ενα νεφρο σου :p

Με ταβανι 1800 λιρες δεν περνω τιποτα σε mac pro....

Καλα θα παω να τους μιλήσω....μα σου του δεν παίζουν σε αυτη την περιπτωση! Ετσι και δω κιτρινίλα θα τους το φορέσω καπέλο...

Καλα ρε παιδια μας δουλευει η Apple ???? Δηλαδη ειναι δυνατον να μας δινει μονιτορ με κιτρινίλες...

Link to comment
Share on other sites

Με ταβανι 1800 λιρες δεν περνω τιποτα σε mac pro....

Καλα θα παω να τους μιλήσω....μα σου του δεν παίζουν σε αυτη την περιπτωση! Ετσι και δω κιτρινίλα θα τους το φορέσω καπέλο...

Καλα ρε παιδια μας δουλευει η Apple ???? Δηλαδη ειναι δυνατον να μας δινει μονιτορ με κιτρινίλες...

Ε καλα μπορει να εισαι τυχερος και να παρεις ενα που να μη βγαλει τιποτε. Εχει δει κανεις το failure rate?

(δίκιο εχεις βέβαια κοροϊδία ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα μπορει να εισαι τυχερος και να παρεις ενα που να μη βγαλει τιποτε. Εχει δει κανεις το failure rate?

(δίκιο εχεις βέβαια κοροϊδία ειναι)

Ναι! μπραβο ξερει κανενας το failure rate στο περιπου ? Εαν ειναι 20% να το ρισκαρω εαν ειναι 50% να μην μπω καν στον κοπο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.