Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Όσον αφορά τους 300, κανένας δεν έδιωξε κανέναν, σε άδειο κτίριο μπήκαν.

ωραίο, μισό λεπτό να το ποστάρω και στο δίπλα θέμα με τα ανέκδοτα...

Δηλαδή είναι σοβαρή απάντηση τώρα αυτή;

Θες να μου πεις δηλαδή ότι για ένα διάστημα μπορούσαν να γίνουν κανονικά οι εκπαιδευτικές διαδικασίες αλλά λόγω των ρατσιστικών τους πεποιθήσεων δεν έμπαιναν μέσα οι φοιτητές γιατί δεν ανέχονταν να είναι βρίσκονται στο ίδιο χώρο με τους λαθρομετανάστες ε; Οι οποίοι λαθρομετανάστες παρεμπιπτόντως είχαν τόσο διακριτική παρουσία που ούτε θα τους έπαιρναν χαμπάρι...καμία σχέση με τις εικόνες καταυλισμού (σε ένα από τα πιο σημαντικά πανεπιστήμια της Ελλάδας υποτίθεται και όχι σε καμιά ζωική παραγωγή της κάτω ραχούλας) που είδε όλη η γή...και αυτό προβοκάτσια θα ήταν ε;...

Όσο για το δεύτερο σκέλος της πρότασής σου, οκ..Αν εσύ λείπεις από το σπίτι σου το Σ/Κ και έρθουν και κατασκηνώσουν μέσα 50 καραγκιόζηδες και βγάλουν κατάλογο απαιτήσεων εσύ να τρέξεις να τους χαϊδέψεις τα αυτιά. Εγώ τα βλέπω λίγο διαφορετικά και μάλλον πιο ρεαλιστικά τα πράγματα.

Αλήθεια για πείτε μου κάτι όλοι εσείς που σκίζετε τα ρούχα σας για την διατήρηση του πανεπιστημιακού ασύλου, γιατί σκούζετε να καταργηθεί η βουλευτική ασυλία; Οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος είναι.

Link to comment
Share on other sites

ωραίο, μισό λεπτό να το ποστάρω και στο δίπλα θέμα με τα ανέκδοτα...

Να σοβαρευτούμε και να κόψουμε τις ειρωνίες και τους χαρακτηρισμούς ή να το ξεφτυλίσουμε τελοίως?

Θες να μου πεις δηλαδή ότι για ένα διάστημα μπορούσαν να γίνουν κανονικά οι εκπαιδευτικές διαδικασίες αλλά λόγω των ρατσιστικών τους πεποιθήσεων δεν έμπαιναν μέσα οι φοιτητές γιατί δεν ανέχονταν να είναι βρίσκονται στο ίδιο χώρο με τους λαθρομετανάστες ε; Οι οποίοι λαθρομετανάστες παρεμπιπτόντως είχαν τόσο διακριτική παρουσία που ούτε θα τους έπαιρναν χαμπάρι...καμία σχέση με τις εικόνες καταυλισμού (σε ένα από τα πιο σημαντικά πανεπιστήμια της Ελλάδας υποτίθεται και όχι σε καμιά ζωική παραγωγή της κάτω ραχούλας) που είδε όλη η γή...και αυτό προβοκάτσια θα ήταν ε;...

Είμαι Κρήτη, δεν ξέρω τι γινόταν Αθήνα και μεταξύ μας θεωρώ όλο το θέμα μια βλακιούλα, να το πω αλλιώς, δεν μου άρεσε η φάση. Αλλά από όσο γνωρίζω, δεν εμπόδιζαν κανέναν, ήταν σε χώρο του πανεπιστημίου που ανακαινίζονταν οπότε και ήταν άδειος από διδασκαλίες κτλ.

Αν εσύ λείπεις από το σπίτι σου το Σ/Κ και έρθουν και κατασκηνώσουν μέσα 50 καραγκιόζηδες και βγάλουν κατάλογο απαιτήσεων εσύ να τρέξεις να τους χαϊδέψεις τα αυτιά. Εγώ τα βλέπω λίγο διαφορετικά και μάλλον πιο ρεαλιστικά τα πράγματα.

Αυτό λέγεται λαϊκισμός...

Αλήθεια για πείτε μου κάτι όλοι εσείς που σκίζετε τα ρούχα σας για την διατήρηση του πανεπιστημιακού ασύλου, γιατί σκούζετε να καταργηθεί η βουλευτική ασυλία; Οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος είναι.

Ελπίζω μόνο να μην συμφωνείς με την Βουλευτική ασυλία.. Στο θέμα μας, δεν μπορούνε οι πολιτικοί να λένε για διαφάνεια, μαχαίρια στο κόκκαλο κτλ την ώρα που κανείς δεν μπορεί να τους ελένξει για τίποτα και απολαμβάνουν προνόμια ανομίας, στην τελική άλλο να υπάρχει άσυλο σε έναν χώρο, όπου καθόλου δυσκολα μπορεί να αρθεί προσωρινά ακόμη και αυταπαγγελτα, άλλο σε ένα φυσικό πρόσωπο και να μην γίνεται τίποτα αν δεν συμφωνήσουν πολλοί μαζί με διάφορες επιτροπές (δεν τα ξέρω τα πράγματα εκεί).

Δεν το θεωρώ ΚΑΘΟΛΟΥ 2 όψεις του ίδιου νομίσματος, το ένα προστατεύει τον λαό, το άλλο προστατεύει τους 300 (άλλοι 300 αυτοί, γραβατομένοι) από κάθε παρανομία, σκάνδαλα, μίζες, ΜΙΖΕΣ και περισσότερες μίζες.. Εκεί θα ήταν ο Τσοζατζόπουλος και πολλοί άλλοι που έχουν/είχαν βουλευτική ασυλία?

Αν το πάρουμε στείρα, οι μπάχαλοι (που όπως ξαναειπώθηκε πολλοί είναι ασφαλίτες) κάνουν μια ζημιά, πολλές φορές μικρότερη από αυτά που τρώνε οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον Myralis δεν διάβασες τίποτα από όσα έγραψα. Το άσυλο στα πανεπιστήμια ΔΕΝ δημιουργήθηκε για να προστατευει τον λαό. Δημιουργήθηκε για την ελευθερη διακίνηση ιδεών. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Να σοβαρευτούμε και να κόψουμε τις ειρωνίες και τους χαρακτηρισμούς ή να το ξεφτυλίσουμε τελοίως?

Είμαι Κρήτη, δεν ξέρω τι γινόταν Αθήνα και μεταξύ μας θεωρώ όλο το θέμα μια βλακιούλα, να το πω αλλιώς, δεν μου άρεσε η φάση. Αλλά από όσο γνωρίζω, δεν εμπόδιζαν κανέναν, ήταν σε χώρο του πανεπιστημίου που ανακαινίζονταν οπότε και ήταν άδειος από διδασκαλίες κτλ.

Αυτό λέγεται λαϊκισμός...

Είναι ξεκάθαρο πως δεν διάβασες τίποτα απο τους προλαλήσαντες.

Τι πάει να πει δεν εμπόδισαν κανένα? το κτήριο ανακενιζοτάν πριν μπουν, και μετά ήθελε πάλι ανακαίνιση.

Κάνανε τις τουαλέτες χάλια γιατί επειδή ΔΕΝ λειτουργούσαν στο κτήριο υπό ανακαίνιση πήγαιναν στης σχολής που λειτουργούσε κανονικά και τις κάνανε να μην πω πως, γιατί μέχρι και μπάνιο κάνανε εκεί.

Ο κατάλογος είναι ΠΟΛΥ μακρύς και το μόνο σίγουρο είναι πως ενοχλούσαν και ΠΟΛΥ μάλιστα.

Όσον αφορά το να τους πάρεις στο σπίτι σου, δεν είναι καθόλου λαϊκισμός ειναι 100% ορθώς παραγόμενη ερώτηση σε απάντηση σου στο ότι σιγά το πράγμα που ήταν εκεί δεν ενοχλούσαν. Οπότε ρωτώ και εγώ με την σειρά μου μήπως και το διαβάσεις αλλιώς την 2η φορά, όταν φύγετε διακοπές τώρα με το καλό το καλοκαίρι να σου φέρω 10 τέτοιους αφού δεν θα ενοχλούν.

Σου υπόσχομαι ΔΕΝ θα σου κλέψουν τίποτα απλά θα μείνουν μέσα. Τι πειράζει?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θέλω να κάνω προς αυτούς που υπερασπίζονται την τωρινή μορφή του πανεπιστημιακού ασύλου

Ειλικρινά πιστεύετε οτι εάν δεν υπήρχε το άσυλο η οποιαδήποτε διακίνηση θεωριών η ιδεών θα εμποδιζόταν στα πανεπιστήμια??

Οι ίδιες πολιτικές θεωρίες και ιδέες δεν διακινούνται και εκτός πανεπιστημίου σε διάφορες συγκεντρώσεις κ.λ.π εκεί

γιατί δεν εμποδίζονται απο την αστυνομία;;Το μόνο σιγουρο που βλέπω είναι οτι αυτή η μορφή του ασύλου εξυπηρετεί

τους μπαχαλάκηδες

Link to comment
Share on other sites

άσχετο και sos, ξέρει κανείς αν επηρεάζεται η εξεταστκη απο την αυριανή απεργία;;;

Σε εμάς δόθηκε ανακοίνωση για αναβολή των εξετάσεων που θα γίνονταν αύριο και μεθαύριο (link)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται σε ολο το κοσμο (σχεδον) δεν είναι τόσο χάλια (εγώ είμαι υπερ). Ειδικά άμα σκεφτεί κάνεις πως εδώ μια πολυτεχνική σχολή είναι 5 ενώ έξω 4 (και άμα έχεις τα credits παει στα 3)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω απολυτα,εγω ισως καταφερνα να τελιωσω και νωριτερα αμα με αφηνανε.

Δεν ειναι το ιδιο με την Αγγλια, ειναι το ιδιο με την Αμερικη και τον Καναδα.

Ναι στην Αμερική και τον Καναδά γίνεται άμα έχεις πάρει Advanced Placement Tests ή Α Levels.

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθήματα που χάσατε (αν χάσατε) χθες και προχθές πότε θα τα δώσετε παίδες; Εμάς μας τα έβαλαν ίδιες ώρες και ημέρες την ερχόμενη εβδομάδα με αποτέλεσμα βέβαια να μην τελειώνει αύριο η εξεταστική :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.