Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Αλλά το να μου τα φέρνεις ως επιχειρήματα για να αποδείξεις ότι δεν πρέπει τα πανεπιστήμια να είναι καθαρά και περιποιημένα

αν αυτό κατάλαβες, πάω πάσο και δε χρειάζεται να συζητήσουμε άλλο...

Link to comment
Share on other sites

αν αυτό κατάλαβες, πάω πάσο και δε χρειάζεται να συζητήσουμε άλλο...

Όχι, μέχρι που έγραψες αυτό

Τα γκραφίτι στους τοίχους φταίνε.
Link to comment
Share on other sites

Ποιες σχολές βγάζουν μυαλά : Δείτε τον χάρτη των αριστούχων - NEWS247

ΤΙ είναι αυτό πάλι;

"Σλαβικών σπουδών"???? Τμήμα της Φιλοσοφικής!!!!

Δεν κοιτάνε να βελτιώσουν τις Ελληνικές, οι Σλαβικές μας μάραναν....

EDIT: A όκ. Τώρα έγινε κατανοητό.

ΕΚΠΑ: Τμήμα Σλαβικών Σπουδών - Φυσιογνωμία του Τμήματος

Και σε λίγα χρόνια δεν θα απορούμε καθόλου γιατί θα διδάσκεται και η "Μακεδονική" γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Το να βάζετε μια εικόνα από έναν βρόμικο διάδρομο και να κάνετε σχόλιο για τα χάλια των ελληνικών πανεπιστημίων αφήνει μία εντύπωση σε όποιον το βλέπει αλλά δεν είναι εκεί ούτε το θέμα ούτε η ουσία του πράγματος.

Όσοι φίλοι και γνωστοί έχω που έχουν συνεχίσει τις σπουδές τους στο εξωτερικό, αναγνωρίζουν ότι τελικά είχαν πάρει καλές βάσεις από τα πανεπιστήμια της Ελλάδος και ήταν σε καλύτερο επίπεδο από πάρα πολλούς συμφοιτητές τους στο εξωτερικό όταν ξεκινούσαν..Και όλοι έχουμε δει βρώμικους τοίχους από σπρέι και αφισοκολλήσεις και έχουμε πει τι χάλια είναι αυτά αλλά τελικά η ουσία δεν είναι εκεί..

Τα διαγράμματα που έβαλε ο deninho δείχνουν ξεκάθαρα ότι ο βασικός παράγοντας για να βελτιωθεί η ποιότητα και τα αποτελέσματα από τα πανεπιστήμια είναι η χρηματοδότηση. Σε όλα είμαστε πάνω από τον μέσο όρο και στο τελευταίο μάλιστα φαίνεται ότι για τα χρήματα που ξοδεύονται το ποσοστό των μηχανικών και των επιστημόνων που βγαίνουν είναι πολύ ικανοποιητικό.

Επομένως καλό είναι να κρατάμε το σημαντικό όταν κάνουμε μία συζήτηση και να μην υποτιμούμε αυτό που έχουμε από πράγματα που δεν έχουν σχέση με το αποτέλεσμα των σπουδών.Χρειάζονται πολλά πράγματα τα ελληνικά πανεπιστήμια και το μόνο που δείχνουν οι εικόνες είναι ότι πρέπει να αλλάξει η δικιά μας νοοτροπία απέναντι σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο. Look above.

Κάποιοι εμμέσως αυτό λένε. Ότι δεν τρέχει και τίποτα αν υπάρχουν σκουπίδια την ώρα που το ακαδημαϊκό έργο και οι έρευνες παραμένουν σε καλά επίπεδα. Το πρόβλημα είναι ότι το θέμα με τα σκουπίδια/γκράφιτι/συνθήματα/κτλ, αν και δευτερεύον, δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο. Είναι χρόνιο πρόβλημα που δεν καταπολεμάται στη πηγή του.

Παράλληλα, όποτε κάποιος ασκήσει κριτική για την αισθητική αυτών, σχεδόν πάντα θα πάρει απάντηση "ναι/όχι/δεν-με-ενδιαφέρει/κτλ αλλά μαμούν και δέρνουν στην ουσία/έργο/έρευνα/μαθήματα/you-name-it". Μάλλον εγώ είμαι ο περίεργος που θα προτιμούσα λίγο χειρότερο επίπεδο σπουδών κι ένα χώρο που θα μου συμπεριφέρονται σαν άνθρωπο, παρά να ρισκάρω μήπως βρω πεταμένα προφυλακτικά ή ενέσεις εκεί μέσα.

Για της Αγγλίας που θεωρούνται ψιλομπίζνα αλλά με βάση τα γραφήματα του deninho δείχνουν να σπέρνουν, τι γνώμη έχουμε?

ΥΓ. Myralis στο απόσπασμα που έκανες quote, έπρεπε να είχα γράψει ότι απευθύνομαι κυρίως γενικά. Δεν πήγαινε μόνο στον deninho.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι εμμέσως αυτό λένε. Ότι δεν τρέχει και τίποτα αν υπάρχουν σκουπίδια την ώρα που το ακαδημαϊκό έργο και οι έρευνες παραμένουν σε καλά επίπεδα. Το πρόβλημα είναι ότι το θέμα με τα σκουπίδια/γκράφιτι/συνθήματα/κτλ, αν και δευτερεύον, δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο. Είναι χρόνιο πρόβλημα που δεν καταπολεμάται στη πηγή του.

Συγνώμη αλλά θα επιμείνω σε αυτό, όχι, ούτε άμεσα, ούτε έμεσα.. Κανείς δεν λέει ότι δεν τρέχει τίποτα, κανείς δεν το επιδοκιμάζει, κανείς δεν λέει ότι δεν πρέπει/χρειάζεται να είναι καθαρά και είναι σαν οίκοι ανοχής, αρκεί να βγάζουν έργο.

Λέμε (όλοι υποθέτω) ότι αυτό που μετράει και αυτό που στην τελική θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει πάνω από όλα είναι το διδακτικό έργο. Μετά πιάνουμε και την καθαριότητα, αλλά η καθαριότητα δεν είναι αυτή που αξιολογείται και που λέει κάτι για τον κύριο λόγο ύπαρξης του πανεπιστημίου.

Παράδειγμα, αυτό που μας ενδιαφέρει όταν τρώμε, είναι το φαγητό να έχει τα απαραίτητα συστατικά για την επιβίωση μας και να μην προκαλέσει στομαχικές διαταραχές. Αν είναι απλά άνοστο ή αηδία ή άσχημο όταν το κοιτάς, τότε το κάνει δυσκολότερο, αλλά κυρίως μας νοιάζουν αυτά που ανέφερα στην αρχή.

Ναι δεν καταπολεμάται και δεν είναι κάτι καινούργιο, αλλά σίγουρα θα διαφωνήσουμε πολύ στο ποια είναι η πηγή του, για αυτό και δεν θα αναφερθώ καν εκεί τώρα..

Παράλληλα, όποτε κάποιος ασκήσει κριτική για την αισθητική αυτών, σχεδόν πάντα θα πάρει απάντηση "ναι/όχι/δεν-με-ενδιαφέρει/κτλ αλλά μαμούν και δέρνουν στην ουσία/έργο/έρευνα/μαθήματα/you-name-it". Μάλλον εγώ είμαι ο περίεργος που θα προτιμούσα λίγο χειρότερο επίπεδο σπουδών κι ένα χώρο που θα μου συμπεριφέρονται σαν άνθρωπο, παρά να ρισκάρω μήπως βρω πεταμένα προφυλακτικά ή ενέσεις εκεί μέσα.

Έχεις δίκιο στις απαντήσεις που θα πάρει, αλλά εκτός ότι νομίζω γίνεσαι υπερβολικός στα περί προφυλακτικών και ενέσεων (really, αν κάποιος ερεθίζεται μέσα στο πανεπιστήμιο μάλλον πρέπει να το κοιτάξει, και αν τα βρεις εσύ σημαίνει ότι οι καθαρίστριες δεν έκαναν την δουλειά τους, δίκαια ή άδικα..)

Για της Αγγλίας που θεωρούνται ψιλομπίζνα αλλά με βάση τα γραφήματα του deninho δείχνουν να σπέρνουν, τι γνώμη έχουμε?

Τι γνώμη να έχουμε? Καλά κάνουν και έχουν καλό διδακτικό έργο και έρευνα, τι σχόλιο θέλεις δηλαδή? Τόσο οι Άγγλοι όσο και οι Ολλανδοί όπως και άλλες χώρες "πουλάνε" εκπαίδευση. Έχεις λεφτά και πηγαίνεις, δεν έχεις δεν πηγαίνεις, κανόνες του καπιταλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου βάζεις λόγια που δεν είπα?

Εγώ είπα 2 πράγματα, ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να μας ενδιαφέρει για την τριτοβάθμια εκπαίδευση (ΑΕΙ, ΤΕΙ, Πολυτεχνεία, ΙΕΚ) είναι το διδακτικό τους έργο και η έρευνα τους. Η ωραία εμφάνιση είναι σίγουρα κάτι καλό, αλλά είναι και.. μαρκετινίστικο.

Δεν ξέρω πως έχει τώρα ο νόμος της αξιολόγησης, ξέρω πως είχε όταν πρωτομπήκε και πολλά πράγματα ήταν στραβά τότε..

Για παράδειγμα ένα θετικό κριτήριο ήταν ο αριθμός των papers που δημοσιευει το πανεπιστήμιο, ωραίο και σωστό, ΑΛΛΑ πως αυτό σχετίζεται με το διδακτικό έργο? Τι ακριβώς θα παρότρυνε έναν καθηγητή να διδάξει όταν αξιολογείται θετικά (και παίρνει χρήματα) όταν δεν πατάει στην τάξη αλλά κάνει αποκλειστικά ερευνα?

(True story btw! Συνέβαινε στην σχολή μου όπου το μισό μάθημα κάποιων καθηγητών το έκαναν οι βοηθοί).

Ένα ενδιαφέρον κριτήριο αξιολόγησης θα ήταν η επαγγελματική αποκατάσταση, χρήσιμο και λογικό 100% σαν κριτήριο, αλλά πως ακριβώς μετράς κάτι τέτοιο? Τι κάνεις όταν υπάρχουν σχολές χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα (πολλές από αυτές έκλεισαν).

Άλλο στραβό ήταν ότι δεν εξηγούσε πως ακριβώς θα παίρνουν περισσότερα χρήματα τα πανεπιστήμια! Ένα καλό πανεπιστήμιο θα έπαιρνε περισσότερα χρήματα σαν επιβράβευση, ή ένα κακό πανεπιστήμιο θα έπαιρνε περισσότερα χρήματα για να φτιάξει τις υποδομές του και να γίνει καλύτερο?

Στην πρώτη περίπτωση τα μισά πανεπιστήμια της χώρας θα έκλειναν λόγο υποχρηματοδότησης μετά από λίγα χρόνια, στην δευτερη τα πανεπιστήμια θα προσπαθούσαν να "φαίνοντε" κακά..

Το πως περάσαμε από αυτά τα "κριτήρια αξιολόγησης" στην συμπεριφορά ορισμένων φοιτητών δεν το κατάλαβα και δεν θα μπω σε αυτό το τρυπάκι πάλι. Δεν θα ασχοληθώ με το ποιος κολλάει άφίσες, ποιος καπνίζει, ποιος γράφει συνθήματα και ποιος τα κάνει όλα ρδελομπου. Το Δημόσιο Πανεπιστήμιο έχει αποτύχει πλήρως στο να κάνει τους φοιτητές του να νοιάζοντε για το κτήριο.

Θα σου πω όμως κάτι. Όταν κάτι καθαρίζεται κάθε μέρα, και τα συνθήματα δεν μένουν πάνω από εβδομάδα, και οι αφίσες κατεβαίνουν και πετάγοντε από τις καθαρίστριες κάθε 1-2 βδομάδες, τότε και ο άλλος δύσκολα θα βρομίσει τον χώρο. Τώρα αν από την πρώτη μέρα που περνάς στο πανεπιστήμιο μέχρι την τελευταία που παίρνεις πτυχίο, δεν έχεις δει καθαρό το κτήριο παρά μόνο 3-4 φορές, τότε συγνώμη, αλλά δεν φταίει αποκλειστικά ο ούγκανος.

Αυτή είναι και η βασική διαφορά μεταξύ του Δημόσιου Τομέα γενικα της Ελλάδας με άλλες χώρες (από ότι βλέπω δηλαδή εδώ πάνω).

Εδώ αν κάτι χαλάσει/βανδαλιστεί/βρομίσει, τότε φτιάχνεται/αλλάζει/καθαρίζεται σε πολύ λίγο χρόνο (για αυτό και οι 4 κώνοι για 2 σπασμένα πλακάκια που έβαλα στα ανέκδοτα), στην Ελλάδα.. πέρα βρέχει..

Μην πας σε παρακαλώ να κάνεις ρητορική ερώτηση, όχι δεν μου αρέσει αυτή η εικόνα, ναι θέλω καθαριότητα, ναι υπάρχουν ούγκανοι όλων των πολιτικών αποχρώσεων στο ελληνικό πανεπιστήμιο.

ΕΔΙΤ:

Γενικά δεν είναι στάβλος, τα καθαρίζουνε που και που, συνήθως πριν βρομίσουν, άσε που τις σκισμένες αφίσες και 10 χρόνια να τις αφήσεις, δεν πρόκειται να μυρίσουν...

Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο. Look above.

Προσωπικά το πανεπιστήμιο της Μάλτας δεν μου αρέσει τόσο πολύ. Πολύ μπαρόκ, πολύ βαρύ για τα γούστα μου

unnamed_22.jpg

Τετραήμερο φεστιβάλ «Μαρξισμός 2012» στην ΑΣΟΕΕ | TVXS - TV Χωρίς Σύνορα

Συνεδριο στο Ανωτατο Οικονομικο πανεπιστημιο εναντια στον... καπιταλισμο!!!

Περιμενω να δω και συνεδριο στην ιατρικη υπερ της φραπελιας.

Το φαινομενο δεν ειναι μια εικονα απο ενα τελευταιο πανεπιστημιο. Ειναι απο σχεδον ολα τα μεγαλα πανεπιστημια.

Link to comment
Share on other sites

unnamed_22.jpg

Τετραήμερο φεστιβάλ «Μαρξισμός 2012» στην ΑΣΟΕΕ | TVXS - TV Χωρίς Σύνορα

Συνεδριο στο Ανωτατο Οικονομικο πανεπιστημιο εναντια στον... καπιταλισμο!!!

Περιμενω να δω και συνεδριο στην ιατρικη υπερ της φραπελιας.

Το φαινομενο δεν ειναι μια εικονα απο ενα τελευταιο πανεπιστημιο. Ειναι απο σχεδον ολα τα μεγαλα πανεπιστημια.

Το πρόβλημα που είναι?

Νομίζω σε μη θετικές επιστήμες είναι σωστό να διατυπώνοντε όλες οι απόψεις για κάποιο ζήτημα.

Υπό αυτή την έννοια, σωστό είναι να διδάσκεται τόσο ο Καπιταλισμός όσο και ο Μαρξισμός και δεν βλέπω κανένα απολύτως πρόβλημα στο να γίνει μία εκδήλωση αντίστοιχη σε δημόσιο χώρο.

Καταλαβαίνεις ελπίζω ότι μπαίνουν 3 ζητήματα στο σχόλιο σου.

1) Καπιταλισμός - Μαρξισμός, δεν μπορείς να συγκρίνεις κάπως τα μοντέλα και να πεις απόλυτα το ένα είναι καλύτερο από το άλλο.

2) Είναι μια εκδήλωση δεν είναι μάθημα.

3) Η οποία εκδήλωση γίνεται σε δημόσιο κτήριο, δεν ξέρω αν τυχαία διαλέχθηκε η ΑΣΟΕΕ ή όχι, αλλά δεν αποκλείεται αντί για την ΑΣΟΕΕ να γινόταν στο πολυτεχνείο για παράδειγμα.. Εμείς (σαν συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ) κάνουμε κάθε χρόνο πολιτικό φεστιβάλ στην γεωπονική για παράδειγμα.

Για όλους αυτούς τους λόγους, το σχόλιο με την ιατρική είναι τελοίως άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μέχρι που έγραψες αυτό

Άρα υποστηρίζω τις φθορές και τη βρωμιά στα πανεπιστήμια...

Άντε να σου εξηγήσω τι εννοούσα με την ειρωνεία (που έχει ξαναμανααναφερθεί ίσα με 5 φορές πιο πάνω) Το πρόβλημα των πανεπιστημίων δεν είναι η εμφάνιση. Το πρόβλημα είναι η χρηματοδότηση. Η οποία εσκεμμένα μειώνεται, και μάλιστα αρκετές φορές με τραμπούκικους τρόπους εκ μέρους του υπουργείου (αν δε βάλετε δίδακτρα στο μεταπτυχιακό σας, που δε σας κοστίζει τίποτα, σας κόβω χρηματοδότηση). Ας φτάσουμε στο 3% του ΑΕΠ στην εκπαίδευση (που ούτε θέρμανση δεν είχαμε γιατί δεν υπήρχαν λεφτά στο ΕΚΠΑ), και μετά ας μιλήσουμε και για τα αισθητικά προβλήματα του πανεπιστημίου.

Link to comment
Share on other sites

Άρα υποστηρίζω τις φθορές και τη βρωμιά στα πανεπιστήμια...

Έλα, μην διαβάζεις αποσπασματικά. Το έγραψα και πιο πάνω

ΥΓ. Myralis στο απόσπασμα που έκανες quote, έπρεπε να είχα γράψει ότι απευθύνομαι κυρίως γενικά. Δεν πήγαινε μόνο στον deninho.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που είναι?

Νομίζω σε μη θετικές επιστήμες είναι σωστό να διατυπώνοντε όλες οι απόψεις για κάποιο ζήτημα.

Υπό αυτή την έννοια, σωστό είναι να διδάσκεται τόσο ο Καπιταλισμός όσο και ο Μαρξισμός και δεν βλέπω κανένα απολύτως πρόβλημα στο να γίνει μία εκδήλωση αντίστοιχη σε δημόσιο χώρο.

Καταλαβαίνεις ελπίζω ότι μπαίνουν 3 ζητήματα στο σχόλιο σου.

1) Καπιταλισμός - Μαρξισμός, δεν μπορείς να συγκρίνεις κάπως τα μοντέλα και να πεις απόλυτα το ένα είναι καλύτερο από το άλλο.

2) Είναι μια εκδήλωση δεν είναι μάθημα.

3) Η οποία εκδήλωση γίνεται σε δημόσιο κτήριο, δεν ξέρω αν τυχαία διαλέχθηκε η ΑΣΟΕΕ ή όχι, αλλά δεν αποκλείεται αντί για την ΑΣΟΕΕ να γινόταν στο πολυτεχνείο για παράδειγμα.. Εμείς (σαν συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ) κάνουμε κάθε χρόνο πολιτικό φεστιβάλ στην γεωπονική για παράδειγμα.

Για όλους αυτούς τους λόγους, το σχόλιο με την ιατρική είναι τελοίως άκυρο.

Το ερώτημα στην κεφάλα μου παραμένει τα τελευταία 15 χρόνια. Για ποιο π@η λόγο να κάνετε πολιτικό φεστιβάλ μέσα σε πανεπιστημιακό χώρο. Στο πανεπιστήμιο πάω για να μάθω 5 πράγματα όχι για να μου ζαλίσουν τα άντερα ΔΑΠ, ΠΑΣΠ και ποια στον φούτσο είναι η συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ.

Επίσης εσείς που μιλάτε για ποιότητα σπουδών. Η ποιοτητα των απεργιών, καταλήψεων και αποχών έχει συνυπολογιστεί στο γράφημα;

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
τζιζ, κακά...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης εσείς που μιλάτε για ποιότητα σπουδών. Η ποιοτητα των απεργιών, καταλήψεων και αποχών έχει συνυπολογιστεί στο γράφημα;

Ναι. Και οι καταλήψεις και το πολίτικο καρναβάλι και οι βρώμικοι τοίχοι και η έλλειψή αξιολόγησης και όλα τα στραβα.. Για τα αποτελέσματά μιλάνε τα γραφήματα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εσείς που μιλάτε για ποιότητα σπουδών. Η ποιοτητα των απεργιών, καταλήψεων και αποχών έχει συνυπολογιστεί στο γράφημα;

Όπως προείπαν, προφανώς και περιλαμβάνονται τα δεινά που σε απασχολούν στους υπολογισμούς. 3+2 απλά νούμερα είναι που χρησιμοποιούνται στους δείκτες. α: ποσό / ποσοστό του ΑΕΠ στην έρευνα, β: αριθμός επιστημόνων γ: αριθμός δημοσιεύσεων / αναφορών.

Δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό το ερώτημα που εκφράζεις τόσο οργισμένα υποσκάπτει την ίδια την προσπάθεια απαξίωσης του δημόσιου πανεπιστημίου που υποκρύπτει το μήνυμά σου;

Αν το επιστημονικό έργο που παράγεται με απεργίες, καταλήψεις, αποχές ή ό,τι άλλο εξωφρενικό μας κατατάσσει τόσο ψηλά, φαντάσου που θα βρισκόμασταν χωρίς αυτές τις περισπάσεις ή με το 3% του ΑΕΠ στην έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα στην κεφάλα μου παραμένει τα τελευταία 15 χρόνια. Για ποιο π@η λόγο να κάνετε πολιτικό φεστιβάλ μέσα σε πανεπιστημιακό χώρο. Στο πανεπιστήμιο πάω για να μάθω 5 πράγματα όχι για να μου ζαλίσουν τα άντερα ΔΑΠ, ΠΑΣΠ και ποια στον φούτσο είναι η συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ.

For Crying Out Loud...

Φεστιβάλ έλεγε ότι είναι, που έγινε 4 μέρες, όχι μάθημα, δεν είσαι υποχρεωμένος να πας να σου ζαλίσουν τα άντερα, δεν σου έβαλε κανείς ένα πιστόλι στον κρόταφο να σου επιβάλει να μπεις εκεί και να ακούσεις αυτά που θα πούνε.

Εκτός από Πανεπιστήμιο, είναι και δημόσιος χώρος με την δυνατότητα να φιλοξενήσει μεγάλο πλήθος ανθρώπων σε κλειστή αίθουσα ή στον περιβάλλοντα χώρο, οπότε και η ΝΔ, και το ΠΑΣΟΚ, και ο ΣΥΡΙΖΑ κτλ κτλ μπορούν να εκμεταλλευτούν αυτή την διευκόλυνση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Αν τα φεστιβάλ γίνονται όπως γίνονταν το 1999-2004 στο ΠΑ.ΠΕΙ. άστο καλύτερα. Κατα τη διάρκεια παράδοσης να ακους απο το ισόγειο τα νταπαντούπα ή το Νταλάρα πριν γνωρίσει το ΠΑΣΟΚ.

Επίσης τα έχετε μπερδέψει. Το ότι μπαίνει κάποιος στο Πανεπιστήμιο δε σημαίνει ότι κερδίζει και free χωρο για να φιλοξενήσει φεστιβάλ με θέμα "42 τρόποι για να συνδυάσετε μπεζ παντελόνι με μπλε πουκάμισο" ή "η αρμονική συνύπαρξη κορμοράνων και μουσουλμάνων στο βοτανικό". Εκεί στο Άμστερνταμ που είσαι μπορεί ο κάθε σκ@τογνώστης να καβαντζώσει πανεπιστημιακό χώρο στο άσχετο; Γιατί στο UK που ήμουν γω σίγουρα όχι πάντως.

[MENTION=22279]acct[/MENTION] Believe it or not δεν υπήρχε διάθεση απαξίωσης. Έχω ταχθεί υπερ της διατήρησης του δημόσιου χαρακτήρα των υπάρχοντων πανεπιστημίων αλλά να δοθεί παράλληλα η δυνατότητα σε όποιον θέλει να παρακολουθήσει ιδιωτικό πρόγραμμα στη χώρα του. Εκεί που ήθελα να καταλήξω (αν με άφηνες και δεν έβαζες λόγια στο στόμα μου) ήταν αυτό ακριβώς που κατέληξες και εσύ. Ότι φαντάσου τι απείρως καλύτερο έργο θα μπορούσαν να βγάλουν τα πανεπιστήμια μας αν δεν ήταν το λομπουρδε που είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που μολύνουν στην κυριολεξία τους χώρους των πανεπιστημίων φάγανε ποτέ ξύλο από την μαμά και τον μπαμπά; Ή τρέχανε σαν "άξιοι" γονείς σε δάσκαλους και καθηγητές για να παραπονεθούν με ύφος όταν τα καμάρια τους πέρνανε 12, ενώ στο φροντιστήριο που πληρώνανε τα είχαν όλα 20άρια;

Σίγουρα το διδακτικό-ερευνητικό έργο δεν έχει σχέση με σκουπίδα και την ανατροφή των φοιτητών. Απλά θα μπορούσε να υπάρχει έλεγχος αυστηρός καθότι οι χώροι αυτοί αποτελούν ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ. Αλλά είπαμε, δημόσιο και έλεγχος στην Ελλάδα φαίνεται αποτελούν δύο παράλληλες γραμμές.

Δεν ξέρω πάντως. Προσωπικά όταν πάω σε ένα σπίτι και είναι ###έλο, ότι και να μου πει, ότι και να κάνει ο νοικοκύρης δύσκολα το γυρίζει το παιχνίδι. Κάτι αντίστιχο ισχύει και εδώ. "Η γυναίκα του Καίσαρα δεν φτάνει να είναι τίμια, πρέπει και να φαίνεται τίμια."

Γιατί να εμπιστευτώ σε 5 χρόνια σαν επαγγελματία έναν τωρινό βρωμιάρη που δεν σέβεται τα χρήματα μου και των γονιών του; Επειδή σαν "ελεύθερο" πνεύμα και έφηβος και κουραφέξαλα αντιδράει στην υποχρηματοδότηση;;

Οκ...

Link to comment
Share on other sites

Για την ταμπακιέρα δε μιλάει κανείς όμως. Όλοι μένετε στο φαίνεσθαι και κανείς δεν μιλάει για το είναι. Το δημόσιο πανεπιστήμιο, όσο πιο άσχημο κι αν είναι, παράγει έργο που το ιδιωτικό πανεπιστήμιο δεν το βλέπει ούτε με κιάλια.

Το ότι καλό θα ήταν να είναι καθαρά και προσεγμένα τα πανεπιστήμια είναι δεδομένο, αλλά με τροπολογίες για άνοιγμα ιδιωτικών πανεπιστημίων μέσα σε νομοσχέδια για λαϊκές αγορές δε λύνεται. Ούτε με τις διαρκείς μειώσεις στον προϋπολογισμό των ιδρυμάτων, ούτε με τα κουρέματα των ομολόγων που το κράτος υποχρέωσε τα ιδρύματα να αγοράσουν.

Αλλά δε θέλουν αναβάθμιση του δημόσιου πανεπιστημίου. Υποβάθμιση θέλουν και το κάνουν σαφές με κάθε τρόπο.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Αν τα φεστιβάλ γίνονται όπως γίνονταν το 1999-2004 στο ΠΑ.ΠΕΙ. άστο καλύτερα. Κατα τη διάρκεια παράδοσης να ακους απο το ισόγειο τα νταπαντούπα ή το Νταλάρα πριν γνωρίσει το ΠΑΣΟΚ.

Επίσης τα έχετε μπερδέψει. Το ότι μπαίνει κάποιος στο Πανεπιστήμιο δε σημαίνει ότι κερδίζει και free χωρο για να φιλοξενήσει φεστιβάλ με θέμα "42 τρόποι για να συνδυάσετε μπεζ παντελόνι με μπλε πουκάμισο" ή "η αρμονική συνύπαρξη κορμοράνων και μουσουλμάνων στο βοτανικό". Εκεί στο Άμστερνταμ που είσαι μπορεί ο κάθε σκ@τογνώστης να καβαντζώσει πανεπιστημιακό χώρο στο άσχετο; Γιατί στο UK που ήμουν γω σίγουρα όχι πάντως.

A δεν ξέρω πως γινόταν το 99-04 στο ΠΑΠΕΙ και ούτε ξέρω πως έγινε αυτό το αντικαπιταλιστικό. Ξέρω ότι το δικό μας γίνεται εκτός ωρών μαθημάτων. Αν εμπόδιζαν να διαμαρτυρόσουν, (επί της ευκαιρίας, έχεις ιδέα τι ήταν εκείνα τα φεστιβάλ?), και φυσικά είμαι μαζί σου σε αυτό, αν εμποδίζουν, να αποδοθούν ευθύνες και ποινές σε αυτούς που το επέτρεψαν.

Κατά τα άλλα εσύ τα έχεις μπερδέψει, δεν μίλησα ποτέ για φοιτητικές παρατάξεις, και άρα δεν έχει και σχέση το μπλε σχόλιο σου. Τα Πανεπιστήμια ήταν και είναι χώροι ελεύθερης διάδοσης ιδεών, κάποιοι άνθρωποι πέθαναν για αυτό, εσύ είχες ευχηθεί "ελαφρό το χώμα που τον σκεπάζει" ή κάτι ανάλογο σε δολοφόνο ενός τέτοιου ανθρώπου οπότε δεν ευελπιστώ να καταλάβεις το concept.

Υπό αυτό το πρίσμα όμως, το πανεπιστήμιο μπορεί κάλλιστα να φιλοξενήσει πολιτικά φεστιβάλ και πολιτικές εκδηλώσεις. Τώρα για κορμοράνους, βοτανικούς και πουκάμισα δεν ξέρω, θα σε παρακαλέσω να αφήσεις μια φορά το τσάμικο, αφού κανείς δεν μίλησε κανείς για τέτοια άσχετα.

Εδώ στο Άμστερνταμ ξέρω ότι ναι γίνεται, με το κατάλληλο αντίτιμο, στην Ελλάδα δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το θέμα.

Είσαι σίγουρος ρε για το UK που ήσουν? Πρόσφατα δεν μαλώναμε που ο Άδωνης πήγε εκεί και (προσπάθησε) να μιλήσει μέσα στο Imperial College of London? Τι ήταν αυτό? Δεν ήταν πολιτική εκδήλωση ή κάτι άσχετο έστω για το σύστημα υγείας της Ελλάδας?

Σε αυτή την περίπτωση ο "κάποιος που μπήκε στο Πανεπιστήμιο" ήταν ΟΝΝΕΔίτης, και ο σκ@τογνώστης ήταν ο Άδωνης

:T:

Link to comment
Share on other sites

Για την ταμπακιέρα δε μιλάει κανείς όμως. Όλοι μένετε στο φαίνεσθαι και κανείς δεν μιλάει για το είναι. Το δημόσιο πανεπιστήμιο, όσο πιο άσχημο κι αν είναι, παράγει έργο που το ιδιωτικό πανεπιστήμιο δεν το βλέπει ούτε με κιάλια.

Το ότι καλό θα ήταν να είναι καθαρά και προσεγμένα τα πανεπιστήμια είναι δεδομένο, αλλά με τροπολογίες για άνοιγμα ιδιωτικών πανεπιστημίων μέσα σε νομοσχέδια για λαϊκές αγορές δε λύνεται. Ούτε με τις διαρκείς μειώσεις στον προϋπολογισμό των ιδρυμάτων, ούτε με τα κουρέματα των ομολόγων που το κράτος υποχρέωσε τα ιδρύματα να αγοράσουν.

Αλλά δε θέλουν αναβάθμιση του δημόσιου πανεπιστημίου. Υποβάθμιση θέλουν και το κάνουν σαφές με κάθε τρόπο.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Βρε μαζί σου, δεν αντιλέγω. Και όπως αναφέρθηκε ένας φίλος πιο πάνω, είμαι σίγουρος ότι γίνεται πολύ καλύτερη δουλειά από ότι σε πολλά του εξωτερικού μάλιστα. Και όλα αυτά που λες ισχύουν 1000%. Τη βλακεία όμως θα την πολεμήσεις με υπερχρηματοδότηση; Η νοοτροπία θα αλλάξει με την υπερχρηματοδότηση;

Τα ΠΑΟΚια λες αν αύριο η Τούμπα γινόταν Wembley, πάλι δεν θα τα σπάγανε; Απλά εδώ μιλάμε για γήπεδο, για χαζομάρα αν θες.

Όταν όμως μιλάμε για την πανεπιστημιακή εκπαίδευση, ε... νομίζω όλοι μας απαιτούμε-περιμένουμε κάτι καλύτερο. Περιμένεις όταν το μαλακισμένο πατήσει στο πανεπιστήμιο να ντραπεί και να φτύσει στο γρασίδι (φαντασία?) του γύρω χώρου. Και άντε η πολιτεία για τον Α, Β λόγο, θες επειδή θέλει να ανεβάσει τα ιδιωτικά, επειδή έχει καιρό να περάσει άνθρωπος που ξέρει τη δουλειά από το πόστο, επειδή έτσι γουστάρει, τα έχει γραμμένα στα παπάρια της τα δημόσια πανεπιστήμια. Ή αντίδραση πρέπει να είναι αυτή; Βασικά δεν είναι καν αντίδραση. Είναι μια κατάσταση παγιωμένη εδώ και χρόνια. Σαφώς και δεν περιμένω κάτι από τα κακομαθημένα. Έτσι μάθανε, έτσι κάνουν. Και έρχονται μετά όλες οι φοιτητικές-ομάδες παρατάξεις να τους χαιδεύουν τα αυτιά. Πανταχού απούσες σε τέτοια ζητήματα. Μόνο όταν σφυρίξει το κόμμα κάτι ή όταν έρθει η ώρα να οργανώσουμε το ταξιδάκι στην Mykonos.

Αλλά απο κει και πέρα τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.