Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

προφανώς τα εργαστήρια θα τα κάνει με κάποιον άλλον. Το θέμα είναι να μπορέσει να επεξεργαστεί τα δεδομένα που θα παίρνει.

Γενικά νομίζω οι "βοηθοί" των μαθημάτων για αυτή την δουλειά είναι. Θα μου πεις, δεν έχουν όλα τα μαθήματα βοηθούς, οι οποίοι είναι συνήθως μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί φοιτητές που άλλη όρεξη δεν είχαν, αλλά νομίζω είναι υποχρεωμένοι επειδή παίρνουν κάποια ελάχιστα χρήματα? Δεν το γνωρίζω καλά το θέμα. Εν πάση περιπτώση, αν τον δεχτούν στο τμήμα, οι καθηγητές θα πρέπει να βρουν και λύσεις.

Στην Κρήτη θυμάμαι είχαμε ένα παιδί με κάποια μορφή αυτισμού νομίζω, και είχε κάτσει και βοηθός που είχε εμπειρία ή σπουδές στο θέμα και τον βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

σε εμάς όλα τα εργαστήρια γίνονταν σε ομάδες 2-4 άτομα (συνήθως 2, πυρηνική και στερεά κατάσταση 3-4). Αν στο ΑΠΘ είναι μόνος του ο καθένας στα εργαστήρια (δεν παίζει), ας γίνει μια εξαίρεση και να κάνει εργαστήριο μαζί με έναν συμφοιτητή του. Σιγά μη δε βρεθεί ένα άτομο σε 200-300 του έτους του, να κάνουν εργαστήριο μαζί.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς τα εργαστήρια θα τα κάνει με κάποιον άλλον. Το θέμα είναι να μπορέσει να επεξεργαστεί τα δεδομένα που θα παίρνει.

Καταλαβαίνω τι λες, δεν είναι περίπλοκο.

Διαφωνείς όμως ότι ειδικά στο εργαστηριακό κομμάτι υπάρχουν δεξιότητες που ποτέ δεν θα κατακτήσει, τουλάχιστον με τις παρούσες συνθήκες? Νομίζω ότι αυτή είναι και η ένσταση του τμήματος και η συζήτηση που πρέπει να γίνει γενικά.

Είναι εύκολο να λέμε γενικά να το πάρουν το παίδι, αλλά προσωπικά πιο τίμιο βρίσκω το τμήμα που λέει "υπάρχουν δυσκολίες που πρέπει να υπερβούμε" παρά το τμήμα που λέει "έλα και τα βρίσκουμε και θα μάθεις σχεδόν τα ίδια με τους άλλους".

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνείς όμως ότι ειδικά στο εργαστηριακό κομμάτι υπάρχουν δεξιότητες που ποτέ δεν θα κατακτήσει, τουλάχιστον με τις παρούσες συνθήκες?

ποτέ δε θα τις κατακτήσει εφόσον δε βλέπει. δεν τίθεται θέμα. Και θέλω να πιστεύω ότι όταν δήλωνε το παραφυσικό θεσσαλονίκης δεν ήλπιζε να γίνει τρανός πειραματικός επιστήμων. όμως το ότι δε βλέπει δεν τον περιορίζει να γίνει θεωρητικός φυσικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλημερα παιδια. Εδωσα φετος πανελληνιες και μαλλον περνάω στο τμημα Επιστημης Υπολογιστων στο Ηρακλειο. Ποια ειναι η γνωμη σας για το συγκεκριμενο τμημα και πως το συγκρινεται με τα υπολοιπα τμηματα Πληροφορικης στην Ελλαδα? Ευχαριστω! :turn:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ιδέα για το τμήμα απλά από ένα γρήγορο googlefu έπεσε εδώ το μάτι μου

Συνοπτικός κατάλογος μαθημάτων | Κατάλογος μαθημάτων | Σπουδές | Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών

και μετά πας λίγο πιο κάτω και βλέπες ένα άλλο πρόγραμμα πιο λιτο

http://www.csd.uoc.gr/studies/pilot-programm/programme.html

Ο τίτλος ωραίος ακούγεται τώρα αν μπορούσες να μάθεις και τι όνομα στο πτυχίο θα έχεις

πχ Ηλεκτρονικός μηχανικός , Αρχιτέκτονας , Ηλεκτρολόγος μηχανικός κλπ κλπ

Υπερβολικά πολλές κατηγορίες κλπ κλπ για την Ελλάδα ... (για το πρώτο link)

Η Κρήτη μου κάθεται λίγο στο λαιμό ... 2006-2007

(Προς τους Κρητικούς που φτιάξανε Πανεπιστήμια στην Κρήτη για να βολέψουν τους Κρητικούς καθηγηταράδες (ΖΗΤΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ), είχαν φτιάξει και κάτι συστήματα εκπαίδευσης όλα τα λεφτά.

Πχ είμαστε δύο-τρεις καθηγητάδες σε κάποιο Ίδρυμα της Κρήτης και οι τρεις μπορούμε να κάνουμε το ίδιο μάθημα σε διαφορετικές ώρες και μέρες )

edit

Ότι και να κάνεις Κουράγιο και ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ιδέα για το τμήμα απλά από ένα γρήγορο googlefu έπεσε εδώ το μάτι μου

Συνοπτικός κατάλογος μαθημάτων | Κατάλογος μαθημάτων | Σπουδές | Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών

και μετά πας λίγο πιο κάτω και βλέπες ένα άλλο πρόγραμμα πιο λιτο

http://www.csd.uoc.gr/studies/pilot-programm/programme.html

Ο τίτλος ωραίος ακούγεται τώρα αν μπορούσες να μάθεις και τι όνομα στο πτυχίο θα έχεις

πχ Ηλεκτρονικός μηχανικός , Αρχιτέκτονας , Ηλεκτρολόγος μηχανικός κλπ κλπ

Υπερβολικά πολλές κατηγορίες κλπ κλπ για την Ελλάδα ... (για το πρώτο link)

Η Κρήτη μου κάθεται λίγο στο λαιμό ... 2006-2007

(Προς τους Κρητικούς που φτιάξανε Πανεπιστήμια στην Κρήτη για να βολέψουν τους Κρητικούς καθηγηταράδες (ΖΗΤΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ), είχαν φτιάξει και κάτι συστήματα εκπαίδευσης όλα τα λεφτά.

Πχ είμαστε δύο-τρεις καθηγητάδες σε κάποιο Ίδρυμα της Κρήτης και οι τρεις μπορούμε να κάνουμε το ίδιο μάθημα σε διαφορετικές ώρες και μέρες )

edit

Ότι και να κάνεις Κουράγιο και ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ !

Πληροφορικος βγαινεις δεν εισαι ουτε μηχανικος ουτε αρχιτεκτονας ουτε ηλεκτρολογος. Καθαρη Πληροφορικη ειναι οπως στο ΕΚΠΑ κλπ.

Απλα θελω καποιος να μου πει πως ειναι το επιπεδο κλπ και πως συγκρινεται με το Εκπα πχ και αλλα τμηματα πληροφορικης οπως Ιωαννινων, Ιονιου, Θεσσαλιας κλπ

Link to comment
Share on other sites

Απο τα καλυτερα της Ελλαδας

Ευχαριστω αλλα αν θελεις γινε λιγο πιο συγκεκριμενος γιατι απο πολλους το ακουω αυτο αλλα δεν μου λεει κατι. Γιατι ειναι απο τα καλυτερα της Ελλαδας και τι ακριβως σημαινει "απο τα καλυτερα"? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια. Εδωσα φετος πανελληνιες και μαλλον περνάω στο τμημα Επιστημης Υπολογιστων στο Ηρακλειο. Ποια ειναι η γνωμη σας για το συγκεκριμενο τμημα και πως το συγκρινεται με τα υπολοιπα τμηματα Πληροφορικης στην Ελλαδα? Ευχαριστω! :turn:

Εγώ, ο [MENTION=994]trendy[/MENTION] και μερικοί άλλοι αυτή την σχολή βγάλαμε..

Δεν ξέρω πως συγκρίνεται με άλλα τμήματα γιατί δεν έχω εμπειρία από άλλα τμήματα.

Είναι αρκετά απαιτητική σχολή, στα 4 χρόνια βγαίνει ΠΟΛΥ δύσκολα. Θα πήξεις στα deadlines και θα καταλήξεις να πίνεις 3 καφέδες την ημέρα minimum.

Τα perks? Αν το κυνηγήσεις και δεν περιμένεις από την σχολή να σου μάθει τα πάντα, δεν θα πας χαμένος. Βλέπω που και που τώρα (10 χρόνια αφότου μπήκα, 3 χρόνια αφότου βγήκα) από τα FB και το LinkedIn που βρίσκοντε διάφοροι πρώην συμφοιτητές.. Ενώ φυσικά υπάρχουν και άτομα που παράτησαν την σχολή, ή και ένας τύπος που ορκίστηκε πριν μια βδομάδα, πολλοί ειναι κάπου στον κόσμο και κάνουν / τελοιώνουν τα PhD τους, άλλοι έχουν μια καλή δουλίτσα (πάλι κάπου στον κόσμο), και εγώ τελοιώνω καταιδρωμένος το master μου, αλλά στο Άμστερνταμ και με 2-3 καλά interviews σε δουλειές για να μείνω εδώ..

Όπως είπες δεν βγαίνεις ηλεκτρολόγος ή μηχανικός, και το πτυχίο γράφει πάντα το ίδιο (δεν έχει κατευθύνσεις δηλαδή στο που αποτυπώνοντε κάπου), αλλά στον χώρο της πληροφορικής μπορείς να πας όπου θέλεις, σε όποια υποκατευθυνση θέλεις.

Από τα καλά (ή κακά σε μερικές περιπτώσεις, εξαρτάται πως το βλέπει κανείς) είναι η άμεση σχέση που έχει η σχολή με το ΙΤΕ, πρακτικά οι περισσότεροι καθηγητές δουλευουν και εκει, οπότε σου δίνεται η δυνατότητα να κάνεις εκεί την πτυχιακή σου. (Λογικά, κάπου στην αρχή της χρονιάς θα σας πάνε εκδρομή στο ΙΤΕ και θα δείτε τι παίζει).

Κατα τα άλλα, το νου σου να περάσεις στην αρχή τουλάχιστον (πρώτο έτος) όλα τα μαθήματα και θα είσαι γίγαντας μετά. Καλό κουράγιο!

EDIT:

Αν και βλέπω και το like σου, [MENTION=14318]ARMAGEDDON[/MENTION] έλεος ρε με την γκρίνια, δεν βολευτηκαν μόνο οι καθηγητές, βολευτηκαν και χιλιάδες φοιτητών , καθώς και χιλιάδες κόσμου που ζουν σε Ρέθυμνο-Ηράκλειο-Χανιά και ζουν απο την φοιτητική ζωή.

Το να γκρινιάξεις με συγκεκριμένες σχολές το καταλαβαίνω, και συμφωνώ, αλλά δεν μπορείς να διαγράφεις έτσι το Πανεπιστήμιο Κρήτης! Αυτό με τους καθηγητές που λες με διαφορετικές ώρες κτλ, ισχύει κάτω από συγκεκριμένες περιπτώσεις και υπάρχει λόγος, δεν είναι έτσι στο φλου..

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, ο [MENTION=994]trendy[/MENTION] και μερικοί άλλοι αυτή την σχολή βγάλαμε..

Δεν ξέρω πως συγκρίνεται με άλλα τμήματα γιατί δεν έχω εμπειρία από άλλα τμήματα.

Είναι αρκετά απαιτητική σχολή, στα 4 χρόνια βγαίνει ΠΟΛΥ δύσκολα. Θα πήξεις στα deadlines και θα καταλήξεις να πίνεις 3 καφέδες την ημέρα minimum.

Τα perks? Αν το κυνηγήσεις και δεν περιμένεις από την σχολή να σου μάθει τα πάντα, δεν θα πας χαμένος. Βλέπω που και που τώρα (10 χρόνια αφότου μπήκα, 3 χρόνια αφότου βγήκα) από τα FB και το LinkedIn που βρίσκοντε διάφοροι πρώην συμφοιτητές.. Ενώ φυσικά υπάρχουν και άτομα που παράτησαν την σχολή, ή και ένας τύπος που ορκίστηκε πριν μια βδομάδα, πολλοί ειναι κάπου στον κόσμο και κάνουν / τελοιώνουν τα PhD τους, άλλοι έχουν μια καλή δουλίτσα (πάλι κάπου στον κόσμο), και εγώ τελοιώνω καταιδρωμένος το master μου, αλλά στο Άμστερνταμ και με 2-3 καλά interviews σε δουλειές για να μείνω εδώ..

Όπως είπες δεν βγαίνεις ηλεκτρολόγος ή μηχανικός, και το πτυχίο γράφει πάντα το ίδιο (δεν έχει κατευθύνσεις δηλαδή στο που αποτυπώνοντε κάπου), αλλά στον χώρο της πληροφορικής μπορείς να πας όπου θέλεις, σε όποια υποκατευθυνση θέλεις.

Από τα καλά (ή κακά σε μερικές περιπτώσεις, εξαρτάται πως το βλέπει κανείς) είναι η άμεση σχέση που έχει η σχολή με το ΙΤΕ, πρακτικά οι περισσότεροι καθηγητές δουλευουν και εκει, οπότε σου δίνεται η δυνατότητα να κάνεις εκεί την πτυχιακή σου. (Λογικά, κάπου στην αρχή της χρονιάς θα σας πάνε εκδρομή στο ΙΤΕ και θα δείτε τι παίζει).

Κατα τα άλλα, το νου σου να περάσεις στην αρχή τουλάχιστον (πρώτο έτος) όλα τα μαθήματα και θα είσαι γίγαντας μετά. Καλό κουράγιο!

EDIT:

Αν και βλέπω και το like σου, [MENTION=14318]ARMAGEDDON[/MENTION] έλεος ρε με την γκρίνια, δεν βολευτηκαν μόνο οι καθηγητές, βολευτηκαν και χιλιάδες φοιτητών , καθώς και χιλιάδες κόσμου που ζουν σε Ρέθυμνο-Ηράκλειο-Χανιά και ζουν απο την φοιτητική ζωή.

Το να γκρινιάξεις με συγκεκριμένες σχολές το καταλαβαίνω, και συμφωνώ, αλλά δεν μπορείς να διαγράφεις έτσι το Πανεπιστήμιο Κρήτης! Αυτό με τους καθηγητές που λες με διαφορετικές ώρες κτλ, ισχύει κάτω από συγκεκριμένες περιπτώσεις και υπάρχει λόγος, δεν είναι έτσι στο φλου..

Eυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες φιλε μου! Μου αρεσει πολυ το αντικειμενο ηδη εχω μαθει καπως την C και γενικα το ψαχνω πολυ και μονος μου. Θα προσπαθησω να την τελειωσω σε 4 χρονιακυριως λογω οικονομικου ελπιζω να τα καταφερω. :p

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες φιλε μου! Μου αρεσει πολυ το αντικειμενο ηδη εχω μαθει καπως την C και γενικα το ψαχνω πολυ και μονος μου. Θα προσπαθησω να την τελειωσω σε 4 χρονιακυριως λογω οικονομικου ελπιζω να τα καταφερω. :p

Μετά το 4ο εξάμηνο και το ΗΥ-255 Εργαστήριο Λογισμικού η C δεν θα έχει πολλά μυστικά από εσένα.. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ότι C ξέρεις και δεν ξέρεις στο 6ο εξάμηνο και το ΗΥ-340 Γλώσσες και Μεταφραστές...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] και θα επιβεβαιώσω ότι όλοι οι συμφοιτητές μου, με λίγες εξαιρέσεις, είτε έχουν διακριθεί με κάποιο διδακτορικό είτε έχουν ήδη μια καλή δουλειά στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Η σχολή σου μαθαίνει σχεδόν τα πάντα, από λογισμικό, δίκτυα, βάσεις, υλικό, ρομποτική, λειτουργικά, μεταφραστές, μέχρι παιδαγωγικά αν θέλεις να συνεχίσεις στην εκπαίδευση. Στο χέρι σου είναι να το εκμεταλλευτείς και να πάρεις ό,τι περισσότερο μπορείς από τη σχολή. Μετά παίζουν αρκετές δουλίτσες στο πανεπιστήμιο ή στο ΙΤΕ για να παίρνεις χαρτζιλίκι, να βγάλεις την πτυχιακή, να αποκτήσεις εμπειρία και παράλληλα να ξεκινήσεις κάπως το βιογραφικό σου. Αν σε ενδιαφέρουν τα δίκτυα πάντως, υπάρχει ακόμα το ασύρματο μητροπολιτικό δίκτυο Ηρακλείου, το οποίο με ωφέλησε πάρα πολύ σε γνώσεις και εμπειρία.

Τώρα σε σχέση με τα άλλα πανεπιστήμια αυτό που είχα διαπιστώσει ήταν ότι αυτό που στο Τ.Ε.Υ ήταν ένα μάθημα σε άλλες σχολές ήταν δύο, ή κάποια υποχρεωτικά (και μανίκια) ήταν σε άλλους προαιρετικά. Αυτό όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ακόμα το ασύρματο μητροπολιτικό δίκτυο Ηρακλείου, το οποίο με ωφέλησε πάρα πολύ σε γνώσεις και εμπειρία.

Αν δεν ευλογήσεις τα γένια σου ε? :) Νομίζω όμως ότι έχει πεθάνει τελείως το πρότζεκτ πλέον, εκτός αν ξέρεις εσύ κάτι άλλο. Αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με αυτό πάντως [MENTION=32882]mattypocket[/MENTION] ξέρω που βρίσκεται πιατάκι 60 εκατοστών στο Ηράκλειο :p (αυτό που είχα και το έχω παρατήσει στην ταράτσα)...

Για την ιστορία, μέσω του ασύρματου μητροπολιτικού δικτύου Ηρακλείου γνώρισα τον Trendy

Τώρα σε σχέση με τα άλλα πανεπιστήμια αυτό που είχα διαπιστώσει ήταν ότι αυτό που στο Τ.Ε.Υ ήταν ένα μάθημα σε άλλες σχολές ήταν δύο, ή κάποια υποχρεωτικά (και μανίκια) ήταν σε άλλους προαιρετικά. Αυτό όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας.

H σε μαθήματα με το ίδιο όνομα, εμείς είχαμε να κάνουμε ένα τεράστιο πρότζεκτ, και άλλα τμήματα μαθαίνουν την θεωρία και μόνο. (παλι το ΗΥ-340)

Ενημερωτικά σε μάθημα πρώτου εξαμήνου του μεταπτυχιακού μου εδώ, είχαμε άσκηση που είχα εν μέρη λυμένη από μάθημα του Τ.Ε.Υ. (ΗΤ-345 Λειτουργικά συστήματα)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ευλογήσεις τα γένια σου ε? :) Νομίζω όμως ότι έχει πεθάνει τελείως το πρότζεκτ πλέον, εκτός αν ξέρεις εσύ κάτι άλλο. Αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με αυτό πάντως @mattypocket ξέρω που βρίσκεται πιατάκι 60 εκατοστών στο Ηράκλειο :p (αυτό που είχα και το έχω παρατήσει στην ταράτσα)...

Για την ιστορία, μέσω του ασύρματου μητροπολιτικού δικτύου Ηρακλείου γνώρισα τον Trendy

Those were the days. Ταρατσάδες και κλάμα μετά για τη χαμένη εξεταστική. Αλλά μάθαμε και τόσα πράγματα, που είναι κρίμα κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με τα δίκτυα να μην το επιδιώξει.

Για ένα διάστημα το δίκτυο μαράζωσε η αλήθεια είναι. Συνέπεσε με το διάστημα που η πρώτη φουρνιά πήρε πτυχίο, έκανε οικογένεια, βαρέθηκε κλπ. Πρόσφατα έμαθα ότι υπάρχει προσπάθεια αναβίωσης, βλ. http://wiki.hwmn.org/w/HWMN

Link to comment
Share on other sites

το συζητάγαμε κάποια περίοδο με κάτι συμφοιτητές μήπως το αναστησουμε αλλά δεν υπάρχει διάθεση

τει Ηρακλείου μηχανικός πληροφορικής πλέον από εφαρμοσμένη πληροφορική ( καλα ε πάντως οι δικοί csdαδες καθηγητές επι το πλείστον που τώρα διδάσκουν σε εμας είναι για κλάματα)

έχει πέσει πολύ χαμηλά πάντως 2 χρόνια μετά θα είχα μπει εκεί

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη δε το διατύπωσα σωστά, καθηγητές που τελείωσαν csd και έκαναν κάποιο διδακτορικό - μεταπτυχιακό και τους έχει προσλάβει το τμήμα μου

Αν και ενας που διδάσκει και σε εσάς έκανε τσατσια, είπε οτι δε θα κοιτάξει το πρόχειρο γισ την ορθότητα των αποτελεσματων πριν την εξέταση και οταν βδομάδες μετά τα διόρθωσε έκοψε όσους δεν ειχαν σημειώσει κατι στο πρόχειρο

ονόματα δε λέμε οικογένειες δε θιγουμε :-P

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.