Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Πολύ το κουράσατε το θέμα βούρκος έγινε, με ένα προεδρικό διάταγμα αύριο το πρωί όλες οι παρατάξεις πάνε σπίτια τους , αν θέλουν !

Και πρέπει να φτιάξει το κάθε ίδρυμα κανόνες που νομίζει ότι είναι σωστοί !

Δηλαδή πέταξες τσιγάρο κάτω 20 ευρώ ή θα έρθεις την επόμενη εξεταστική κλπ

Ανάλογα με το τι έχει κάνει ο άλλος ....

Ή έβαψες τον τοίχο με γκράφιτι 40 ευρώ και αύριο το πρωί στις 8 για να τον βάψεις (χρώμα θα παρέχει το ίδρυμα το οποίο θα είναι μέρος από το πρόστιμο αν δεν παρουσιαστείς την επόμενη μέρα θα εκδοθεί νέο πρόστημο 10 φορές παραπάνω από αυτό που έδωσες και πάει λέγοντας)

αν εφαρμοστεί το παραπάνω στα επόμενα 2 χρόνια η μη χρηματοδότηση των ιδρυμάτων θα αποτελεί παρελθόν , με τόσα πρόστιμα που θα πέσουν θα βγάλουν και πλεόνασμα :flag:...

Όπως και με τις απουσίες στα σχολεία 1 ευρώ η απουσία .....

Link to comment
Share on other sites

A δεν ξέρω πως γινόταν το 99-04 στο ΠΑΠΕΙ και ούτε ξέρω πως έγινε αυτό το αντικαπιταλιστικό. Ξέρω ότι το δικό μας γίνεται εκτός ωρών μαθημάτων. Αν εμπόδιζαν να διαμαρτυρόσουν, (επί της ευκαιρίας, έχεις ιδέα τι ήταν εκείνα τα φεστιβάλ?), και φυσικά είμαι μαζί σου σε αυτό, αν εμποδίζουν, να αποδοθούν ευθύνες και ποινές σε αυτούς που το επέτρεψαν.

Κατά τα άλλα εσύ τα έχεις μπερδέψει, δεν μίλησα ποτέ για φοιτητικές παρατάξεις, και άρα δεν έχει και σχέση το μπλε σχόλιο σου. Τα Πανεπιστήμια ήταν και είναι χώροι ελεύθερης διάδοσης ιδεών, κάποιοι άνθρωποι πέθαναν για αυτό, εσύ είχες ευχηθεί "ελαφρό το χώμα που τον σκεπάζει" ή κάτι ανάλογο σε δολοφόνο ενός τέτοιου ανθρώπου οπότε δεν ευελπιστώ να καταλάβεις το concept.

Υπό αυτό το πρίσμα όμως, το πανεπιστήμιο μπορεί κάλλιστα να φιλοξενήσει πολιτικά φεστιβάλ και πολιτικές εκδηλώσεις. Τώρα για κορμοράνους, βοτανικούς και πουκάμισα δεν ξέρω, θα σε παρακαλέσω να αφήσεις μια φορά το τσάμικο, αφού κανείς δεν μίλησε κανείς για τέτοια άσχετα.

Εδώ στο Άμστερνταμ ξέρω ότι ναι γίνεται, με το κατάλληλο αντίτιμο, στην Ελλάδα δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το θέμα.

Είσαι σίγουρος ρε για το UK που ήσουν? Πρόσφατα δεν μαλώναμε που ο Άδωνης πήγε εκεί και (προσπάθησε) να μιλήσει μέσα στο Imperial College of London? Τι ήταν αυτό? Δεν ήταν πολιτική εκδήλωση ή κάτι άσχετο έστω για το σύστημα υγείας της Ελλάδας?

Σε αυτή την περίπτωση ο "κάποιος που μπήκε στο Πανεπιστήμιο" ήταν ΟΝΝΕΔίτης, και ο σκ@τογνώστης ήταν ο Άδωνης

:T:

Όχι δεν έχω ιδέα τι ήταν εκείνα τα φεστιβάλ. Και φρι φάρμακο για τον καρκίνο να μοίραζαν πάλι δε θα πήγαινα (και μιλάω για όλων των νεολαίρων τα φεστιβάλ).

Το ότι τα Πανεπιστήμια είναι χώροι ελεύθερης διάδοσης ιδεών είναι η πιο μεγάλη παπάντζα που έχω ακούσει ποτέ (ώπα σόρρυ το άσυλο είναι μεγαλύτερη). Τελευταία φορά που τσέκαρα ο καθένας μπορεί να διατυπώσει όποια ιδέα θέλει αρκεί να είναι νόμιμη. Ίσως σε κάποια άλλη εποχή τα πράγματα να ήταν διαφορετικά.

Αναρωτιέμαι. Ποιος ακριβώς πέθανε για να είναι τα πανεπιστήμια χώροι ελεύθερης διάδοσης ιδεών και πότε ευχήθηκα να είναι ελαφρύ το χώμα που σκεπάζει τον δολοφόνο του;

Απο κει και πέρα οι πολιτικές παπαριές δεν έχουν χορο σε κανένα πανεπιστήμιο κατα την ταπεινή μου άποψη. Πάτε σε μια αλάνα και κάντε τα φεστιβάλ σας. Τα πανεπιστήμια είναι πρώτα και κύρια χώροι μάθησης. Εμένα προσωπικά στα @@ μου οι Ιντιφάντες και οι εκδρομές στη Μύκονο.

Κατά τα άλλα εσύ τα έχεις μπερδέψει, δεν μίλησα ποτέ για φοιτητικές παρατάξεις, και άρα δεν έχει και σχέση το μπλε σχόλιο σου.

is that so?

Εμείς (σαν συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ) κάνουμε κάθε χρόνο πολιτικό φεστιβάλ στην γεωπονική για παράδειγμα.
Εκτός από Πανεπιστήμιο, είναι και δημόσιος χώρος με την δυνατότητα να φιλοξενήσει μεγάλο πλήθος ανθρώπων σε κλειστή αίθουσα ή στον περιβάλλοντα χώρο, οπότε και η ΝΔ, και το ΠΑΣΟΚ, και ο ΣΥΡΙΖΑ κτλ κτλ μπορούν να εκμεταλλευτούν αυτή την διευκόλυνση.

Όσον αφορά τον Άδωνι...

Δεν ξέρω ποιος τον προσκάλεσε, αλλά ελπίζω να συμφωνούμε ότι άλλο πράγμα το φεστιβαλ και άλλο η διάλεξη (οπότε μη μου φέρεις σαν επόμενο παράδειγμα την ομιλία του Ομπάμα στο Χάρβαρντ προ μηνών)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ το κουράσατε το θέμα βούρκος έγινε, με ένα προεδρικό διάταγμα αύριο το πρωί όλες οι παρατάξεις πάνε σπίτια τους , αν θέλουν !

Τι ακριβώς θα λέει αυτό το προεδρικό διάταγμα? Απαγορεύεται να εκφέρεις πολιτική άποψη μέσα στο πανεπιστήμιο?

Να καταλάβω δηλαδή αν το πας για εκφασισμό του πανεπιστημίου ή όχι.

Όπως και με τις απουσίες στα σχολεία 1 ευρώ η απουσία .....

LOL what? Γιατί? Ίσα ίσα που όσο λιγότεροι μαθητές (ειδικά μαθητές επιρρεπείς στις κοπάνες) τόσο καλύτερο μάθημα γίνεται (λιγότερη φασαρία).

Το ότι τα Πανεπιστήμια είναι χώροι ελεύθερης διάδοσης ιδεών είναι η πιο μεγάλη παπάντζα που έχω ακούσει ποτέ (ώπα σόρρυ το άσυλο είναι μεγαλύτερη). Τελευταία φορά που τσέκαρα ο καθένας μπορεί να διατυπώσει όποια ιδέα θέλει αρκεί να είναι νόμιμη. Ίσως σε κάποια άλλη εποχή τα πράγματα να ήταν διαφορετικά.

Ωραία, αφού μπορεί να διατυπώσει όποια νόμιμη ιδέα θέλει, γιατί να μην μπορεί να το κάνει μέσα στο πανεπιστήμιο? Αντί να το κάνει στην πλατεία, το κάνει στο πανεπιστήμιο, το πρόβλημα που είναι?

Αναρωτιέμαι. Ποιος ακριβώς πέθανε για να είναι τα πανεπιστήμια χώροι ελεύθερης διάδοσης ιδεών

Ο Μιχάλης Μυρογιάννης.

και πότε ευχήθηκα να είναι ελαφρύ το χώμα που σκεπάζει τον δολοφόνο του;

Στις 29/01/2013.

Απο κει και πέρα οι πολιτικές παπαριές δεν έχουν χορο σε κανένα πανεπιστήμιο κατα την ταπεινή μου άποψη. Πάτε σε μια αλάνα και κάντε τα φεστιβάλ σας. Τα πανεπιστήμια είναι πρώτα και κύρια χώροι μάθησης. Εμένα προσωπικά στα @@ μου οι Ιντιφάντες και οι εκδρομές στη Μύκονο.

Οι απόψεις διίσταντε, μια χαρά έχουν χώρο.. Τα πανεπιστήμια διαμορφώνουν τους αυριανούς πολίτες της χώρας, δεν μπορείς να τα ξεκόψεις από την κοινωνία και τα πολιτικά δρώμενα.

Και εμένα πολλά πράγματα στα @@ μου, αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω που ακριβώς είναι το πρόβλημα στο να δίνει το πανεπιστήμιο που και που χώρο για πολιτικά φεστιβάλ και εκδηλώσεις (εφόσον πάντα δεν διαταράσσουν την λειτουργία του).

is that so?

It is so, συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ είναι συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ, δεν είναι φοιτητική παράταξη, όχι ότι θα είχε διαφορά αν ήταν φοιτητική παράταξη, απλά προσπαθώ μην καταλήξουμε για πολλοστή φορά να λέμε πόσο κακές ή πόσο καλές είναι οι φοιτητικές παρατάξεις.

Όσον αφορά τον Άδωνι...

Δεν ξέρω ποιος τον προσκάλεσε, αλλά ελπίζω να συμφωνούμε ότι άλλο πράγμα το φεστιβαλ και άλλο η διάλεξη (οπότε μη μου φέρεις σαν επόμενο παράδειγμα την ομιλία του Ομπάμα στο Χάρβαρντ προ μηνών)

Και άλλο η εκδήλωση, συμφωνούμε.. Αλλά διαφωνούμε μάλλον στο πως ορίζεται κάτι σαν διάλεξη.. Γιατί ανάθεμα αν χαρακτηρίζεται σαν "Διάλεξη" όταν ένας ΟΝΝΕΔίτης φοιτητής του Πανεπιστημίου, και "εκ μέρους" του Hellenic Society (άρα άνθρωπος που δεν έχει κάποια σχέση με το πρόγραμμα εκπαίδευσης πανεπιστημίου), καλεί έναν ΜΗ καθηγητή σε μία "ομιλία" (δεν είδα κάπου να αναφέρεται σαν διάλεξη). περισσότερα εδώ

Δεν ήταν διάλεξη, ήταν εκδήλωση, το πως εσύ το είδες σαν διάλεξη πολύ θα ήθελα να το ξέρω.

Αν δεν το βρεις, περιμένω να μου πεις γιατί δέχεσαι τον Άδωνη να δίνει ομιλία στο London Imperial College σαν μέρος εκδήλωσης και δεν δέχεσαι Έλληνα πολιτικό να δίνει ομιλία σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο σαν μέρος εκδήλωσης ή φεστιβάλ..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Έλα ρε. Πέθανε για αυτό; Τι μου λες. Και η Δαμανάκη για αυτό ξελαρρυγγιαζόταν απο μικροφώνου. Και Λαλιώταρος το ίδιο.

Οι απόψεις διίσταντε, μια χαρά έχουν χώρο.. Τα πανεπιστήμια διαμορφώνουν τους αυριανούς πολίτες της χώρας, δεν μπορείς να τα ξεκόψεις από την κοινωνία και τα πολιτικά δρώμενα.

Και εμένα πολλά πράγματα στα @@ μου, αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω που ακριβώς είναι το πρόβλημα στο να δίνει το πανεπιστήμιο που και που χώρο για πολιτικά φεστιβάλ και εκδηλώσεις (εφόσον πάντα δεν διαταράσσουν την λειτουργία του).

Στα πανεπιστήμια διαμορφώνονται οι πολίτες της χώρας; Δλδ αν κάποιος δε μπει πανεπιστήμιο τότε τι γίνεται; Δεν είναι πολίτης;

It is so, συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ είναι συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ, δεν είναι φοιτητική παράταξη, όχι ότι θα είχε διαφορά αν ήταν φοιτητική παράταξη, απλά προσπαθώ μην καταλήξουμε για πολλοστή φορά να λέμε πόσο κακές ή πόσο καλές είναι οι φοιτητικές παρατάξεις.

Άρα μου λες ότι κάνατε την εκδήλωση σας, ούτε καν σαν φοιτητική νεολαία; Απλά είδατε φώς και μπήκατε;

Όσον αφορά τη διάλεξη

διάλεξη - Βικιλεξικό

Πρώτος ορισμός

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Έλα ρε. Πέθανε για αυτό; Τι μου λες. Και η Δαμανάκη για αυτό ξελαρρυγγιαζόταν απο μικροφώνου. Και Λαλιώταρος το ίδιο.

Στα πανεπιστήμια διαμορφώνονται οι πολίτες της χώρας; Δλδ αν κάποιος δε μπει πανεπιστήμιο τότε τι γίνεται; Δεν είναι πολίτης;

Άρα μου λες ότι κάνατε την εκδήλωση σας, ούτε καν σαν φοιτητική νεολαία; Απλά είδατε φώς και μπήκατε;

Όσον αφορά τη διάλεξη

διάλεξη - Βικιλεξικό

Πρώτος ορισμός

Διαμαρτυρόταν κατά της δικτατορίας, ναι για αυτό πέθανε. Τους άλλους τι τους μπλέκεις? Και εκείνοι τότε για αυτό φώναζαν, για τι φώναζαν?

Διαμορφώνεται στην κοινωνία απευθείας, και διαφορετικά, εκτός αν πραγματικά μου λες ότι 4-5 χρόνια σε μια σχολή δεν σε αλλάζουν και δεν σε διαμορφώνουν.

Είπα ότι την κάναμε σαν συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ. Αλλά και αν θέλουμε να κάνουμε εκδήλωση σαν φοιτητική παράταξη, μπορούμε να το κάνουμε με τον ίδιο τρόπο. Το νόημα είναι το ίδιο. Πολιτικές παρατάξεις μπορούν να κάνουν εκδηλώσεις σε πανεπιστημιακούς χώρους.

Ακόμα και να ήταν το "η υγεία τον καιρό της κρίσης" επιστημονικό θέμα, αυτό δεν εξηγεί πως δίνει την διάλεξη ο Γεωργιάδης. Ιστορικός είναι, συγγραφέας και πολιτικός. Ούτε γιατρός είναι, ούτε οικονομολόγος, ούτε κοινωνιολόγος. Άρα με τι προσόντα ακριβώς δίνει διάλεξη? Με την πλούσια εμπειρία των 10 μηνών σαν υπουργός? Εκτός αν το επιστημονικό background δεν είναι προαπαιτούμενο για μια ομιλία σε ένα επιστημονικο θέμα. Άσε που θεσμικά δεν τον κάλεσε το Πανεπιστήμιο... Γίνεσαι αστείος με το τσάμικο. Αν είναι να δεχτώ όλα αυτά τότε και εγώ βαφτιζω σαν διαλέξεις, όλες τις εκδηλώσεις που γινοντε στα πανεπιστήμια και λήγει το θέμα.

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαμαρτυρόταν κατά της δικτατορίας, ναι για αυτό πέθανε. Τους άλλους τι τους μπλέκεις? Και εκείνοι τότε για αυτό φώναζαν, για τι φώναζαν?

Διαμορφώνεται στην κοινωνία απευθείας, και διαφορετικά, εκτός αν πραγματικά μου λες ότι 4-5 χρόνια σε μια σχολή δεν σε αλλάζουν και δεν σε διαμορφώνουν.

Είπα ότι την κάναμε σαν συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ. Αλλά και αν θέλουμε να κάνουμε εκδήλωση σαν φοιτητική παράταξη, μπορούμε να το κάνουμε με τον ίδιο τρόπο. Το νόημα είναι το ίδιο. Πολιτικές παρατάξεις μπορούν να κάνουν εκδηλώσεις σε πανεπιστημιακούς χώρους.

Ακόμα και να ήταν το "η υγεία τον καιρό της κρίσης" επιστημονικό θέμα, αυτό δεν εξηγεί πως δίνει την διάλεξη ο Γεωργιάδης. Ιστορικός είναι, συγγραφέας και πολιτικός. Ούτε γιατρός είναι, ούτε οικονομολόγος, ούτε κοινωνιολόγος. Άρα με τι προσόντα ακριβώς δίνει διάλεξη? Με την πλούσια εμπειρία των 10 μηνών σαν υπουργός? Εκτός αν το επιστημονικό background δεν είναι προαπαιτούμενο για μια ομιλία σε ένα επιστημονικο θέμα. Άσε που θεσμικά δεν τον κάλεσε το Πανεπιστήμιο... Γίνεσαι αστείος με το τσάμικο. Αν είναι να δεχτώ όλα αυτά τότε και εγώ βαφτιζω σαν διαλέξεις, όλες τις εκδηλώσεις που γινοντε στα πανεπιστήμια και λήγει το θέμα.

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Χαχαχαχα να σαι καλά με κανες γέλασα. Ναι για αυτό πέθανε ρααααα. Ψωμί παιδεία ελευθερία και έτσι να ουμε. Όπως και κάτι άλλοι που τους λογίζουν για νεκρούς του Πολυτεχνείου και πέθαναν καμια 10ρια χιλιόμετρα μακρυά. Ή όπως η κοπέλα με τα ξανθά μαλλιά που την έψαχνε ο αρραβωνιαστικός της. Να πιάσουμε μια κουβέντα και για το γιοφύρι της Άρτας και γενικότερα και για άλλους μύθους, θρύλους παραδόσεις της χώρας; Είναι ενδιαφέρον το θέμα.

Διαμορφώνεται στην κοινωνία απευθείας, και διαφορετικά, εκτός αν πραγματικά μου λες ότι 4-5 χρόνια σε μια σχολή δεν σε αλλάζουν και δεν σε διαμορφώνουν.

Κάθε χρόνος που περνάει σε μεταλλάσσει, ανεξαρτήτως του που βρίσκεσαι. ΕΣΥ είπες ότι το Πανεπιστήμιο διαμορφώνει τους αυριανούς πολίτες και γω ξαναρωτώ, τι είναι οι μη έχοντες πανεπιστημιακή μόρφωση;

Είπα ότι την κάναμε σαν συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ. Αλλά και αν θέλουμε να κάνουμε εκδήλωση σαν φοιτητική παράταξη, μπορούμε να το κάνουμε με τον ίδιο τρόπο. Το νόημα είναι το ίδιο. Πολιτικές παρατάξεις μπορούν να κάνουν εκδηλώσεις σε πανεπιστημιακούς χώρους.

Να σου πως. Διάλεξε. Τη μια μου λες την κάνατε σαν κόμμα, την άλλη μου λες δεν την κάνατε σα κόμμα και να βγάλω τα μπλε γυαλιά. Τελικά την κάνατε με ολίγη απο κόμμα και μπόλικο Λαφαζάνη;

Ακόμα και να ήταν το "η υγεία τον καιρό της κρίσης" επιστημονικό θέμα, αυτό δεν εξηγεί πως δίνει την διάλεξη ο Γεωργιάδης. Ιστορικός είναι, συγγραφέας και πολιτικός. Ούτε γιατρός είναι, ούτε οικονομολόγος, ούτε κοινωνιολόγος. Άρα με τι προσόντα ακριβώς δίνει διάλεξη? Με την πλούσια εμπειρία των 10 μηνών σαν υπουργός? Εκτός αν το επιστημονικό background δεν είναι προαπαιτούμενο για μια ομιλία σε ένα επιστημονικο θέμα. Άσε που θεσμικά δεν τον κάλεσε το Πανεπιστήμιο... Γίνεσαι αστείος με το τσάμικο. Αν είναι να δεχτώ όλα αυτά τότε και εγώ βαφτιζω σαν διαλέξεις, όλες τις εκδηλώσεις που γινοντε στα πανεπιστήμια και λήγει το θέμα.

Άρα σκατά στην ψυχή και αυτού που έφερε τον Ομπάμα να μιλήσει για το Obamacare στο harvard? Να πούμε στα Αμερικανάκια να φωνάξουν και αυτά τον Βαρνάβα αμα είναι που είναι και ΣΥΡΙΖΑ μέχρι το κόκκαλο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος εάν οι ΠΑΣΠίτες φώναζαν τον Μπένυ να μιλήσει τι θα έλεγες...

Εξαρτάται για τι πράγμα θα μίλαγε και που.

Μιλάει σαν Υπ.Εξ. στο τμήμα διεθνών σπουδών και με θέμα που άπτεται του χαρτοφυλακίου του; Καλώς να ορίσει. Όπως καλώς να ορίσει σε αντίστοιχη εκδήλωση ο Χουντής ως Ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ.

Και μιας και πιάσαμε τις υποθετικές ερωτήσεις.

Μπήκαν μέσα στη διάλεξη τρια αριστερολονδροκουμούνια και πήγαν να τα κάνουν όλα μπάχαλο (η φάτσα του ζώου που του δίνει ο Άδωνις το μικρόφωνο είναι όλα τα λεφτά btw). Και είπαν τις παπάντζες τους και έφυγαν κτλ κτλ κτλ. Θες εσύ να μου πεις τι θα γινόταν αν μέσα σε ελληνικό πανεπιστήμιο σε εκδήλωση άλλης νεολαίας έμπαιναν τρεις σφινόφουτσες με σκοπό να κάνουν ότι έκαναν οι τΣυριζαίοι στο Λονδίνο;

Πρόσεχε δε βάζω ταμπέλα.

Συριζαίαοι σε συγκέντρωση ΔΑΠιτών, ΔΑΠίτες σε συγκέντρωση Συριζαίων ότι να ναι.

Πόσα "ελεύθερα" θα "κυκλοφορούσαν ιδέες και απόψεις" μέσα στο αμφιθέατρο σε μια τέτοια περίπτωση;

Είναι που έχουν πεθάνει και άνθρωποι για αυτό

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα να σαι καλά με κανες γέλασα. Ναι για αυτό πέθανε ρααααα. Ψωμί παιδεία ελευθερία και έτσι να ουμε.

Όχι μωρέ, δεν πέθανε για αυτό, είχε μπει το τανκ στο Πολυτεχνείο, γύρω γύρω χωροφύλακες, και ο τύπος είπε να κάνει μια βόλτα να ξεσκάσει... Η μήπως εννοείς ότι περίμενε να γίνει βουλευτής μετά από 20 χρόνια?

Όπως και κάτι άλλοι που τους λογίζουν για νεκρούς του Πολυτεχνείου και πέθαναν καμια 10ρια χιλιόμετρα μακρυά. Ή όπως η κοπέλα με τα ξανθά μαλλιά που την έψαχνε ο αρραβωνιαστικός της. Να πιάσουμε μια κουβέντα και για το γιοφύρι της Άρτας και γενικότερα και για άλλους μύθους, θρύλους παραδόσεις της χώρας; Είναι ενδιαφέρον το θέμα.

Είναι ενδιαφέρον, αλλά εγώ δεν αναφέρθηκα σε αυτά, εσύ προτιμάς να το αλλάζεις στο τσάμικο για να αμβλύνεις τις εντυπωσεις.

Κάθε χρόνος που περνάει σε μεταλλάσσει, ανεξαρτήτως του που βρίσκεσαι. ΕΣΥ είπες ότι το Πανεπιστήμιο διαμορφώνει τους αυριανούς πολίτες και γω ξαναρωτώ, τι είναι οι μη έχοντες πανεπιστημιακή μόρφωση;

Σου απάντησα, πολίτης είναι διαμορφωμένος διαφορετικά.

Να σου πως. Διάλεξε. Τη μια μου λες την κάνατε σαν κόμμα, την άλλη μου λες δεν την κάνατε σα κόμμα και να βγάλω τα μπλε γυαλιά. Τελικά την κάνατε με ολίγη απο κόμμα και μπόλικο Λαφαζάνη;

...

Με δουλευεις? Πότε είπα ότι δεν το κάναμε σαν συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ? Διάβασε την προηγούμενη απάντηση.

Το μπλε ήταν ειλικρινά τυχαίο χρώμα για να τονίσω κάτι, δεν εννοούσα μπλε γυαλιά κτλ

Άρα σκατά στην ψυχή και αυτού που έφερε τον Ομπάμα να μιλήσει για το Obamacare στο harvard? Να πούμε στα Αμερικανάκια να φωνάξουν και αυτά τον Βαρνάβα αμα είναι που είναι και ΣΥΡΙΖΑ μέχρι το κόκκαλο.

Kαι εκεί διάλεξη ήταν? Σορρυ, αλλά δεν θα κάτσω να ασχοληθώ και με τον Ομπάμα.

Σου είπα, ότι σαν επιστήμονας άνθρωπος, δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος άσχετος με 2-3 θέματα, γίνεται ικανός να δώσει επιστημονική διάλεξη πάνω σε αυτά τα θέματα, μετά από 10 μήνες υπουργιλίκι.

Και το πράγμα γίνεται χειρότερο, όταν ούτε επιστημονικό είναι το θέμα, ούτε καλέστηκε εκεί θεσμικά για να δώσει διάλεξη στο θέμα.

Μια ομιλία ήταν, δεν ήταν διάλεξη.

Εξαρτάται για τι πράγμα θα μίλαγε και που.

Μιλάει σαν Υπ.Εξ. στο τμήμα διεθνών σπουδών και με θέμα που άπτεται του χαρτοφυλακίου του; Καλώς να ορίσει. Όπως καλώς να ορίσει σε αντίστοιχη εκδήλωση ο Χουντής ως Ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ.

Ο ένας είναι συνταγματολόγος (σκάρτος, αλλά έστω), και ο άλλος έχει τελοιώσει τις Πολιτικές Επιστήμες και Διεθνείς Σπουδές του Παντείου. Και πάλι, μόνο αν επρόκειτε να μιλήσουν για αντίστοιχα θέματα ΙΣΩΣ να δεχόμουν ότι είναι διαλέξεις και όχι ομιλίες.

Και μιας και πιάσαμε τις υποθετικές ερωτήσεις.

Μπήκαν μέσα στη διάλεξη τρια αριστερολονδροκουμούνια και πήγαν να τα κάνουν όλα μπάχαλο (η φάτσα του ζώου που του δίνει ο Άδωνις το μικρόφωνο είναι όλα τα λεφτά btw). Και είπαν τις παπάντζες τους και έφυγαν κτλ κτλ κτλ. Θες εσύ να μου πεις τι θα γινόταν αν μέσα σε ελληνικό πανεπιστήμιο σε εκδήλωση άλλης νεολαίας έμπαιναν τρεις σφινόφουτσες με σκοπό να κάνουν ότι έκαναν οι τΣυριζαίοι στο Λονδίνο;

Πρόσεχε δε βάζω ταμπέλα.

Συριζαίαοι σε συγκέντρωση ΔΑΠιτών, ΔΑΠίτες σε συγκέντρωση Συριζαίων ότι να ναι.

Πόσα "ελεύθερα" θα "κυκλοφορούσαν ιδέες και απόψεις" μέσα στο αμφιθέατρο σε μια τέτοια περίπτωση;

Είναι που έχουν πεθάνει και άνθρωποι για αυτό

Υπάρχει κάτι που λέγεται "συσχετισμός δυνάμεων".

Στην περίπτωση του Άδωνιδος στο Λόντον, οι τύποι μάλλον δεν ήταν μόνο 3 και εκ του αποτελέσματος φαίνεται οτι είχαν τους συσχετισμούς με το μέρος τους.

Καταλαβαίνεις, ότι αν 3 άτομα κάνουν τα ίδια, με 2 άτομα να θέλουν να ακούσουν, θα γίνει ότι έγινε στο Λονδίνο, αν τα άτομα που θέλουν να ακούσουν είναι 4-5, τότε ίσως να παίξει λίγο τραμπούκισμα και οι 3 να φύγουν, αν είναι 9-10, τότε μπορεί να φάνε και καμιά ψιλή τα 3 άτομα, και αν είναι περισσότεροι, καλύτερα θα είναι να μην μιλήσουν τόσο επιθετικά.

(ΠΑΝΤΑ υποθέτουμε ότι ήταν μόνο 3 άτομα που πήγαν να διαλύσουν (και όχι να εκφέρουν μία άποψη) την εκδήλωση.)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καλεσουν το Σαμαρα ή τον Τσιπρα καπου να μιλησει καπου θα πρεπει να μιλησουν για οικονομικα/διοικηση επιχειρησεων και ως πολιτικος μηχανικος αντιστοιχα??

Οταν καλουνται να μιλησουν αυτοι τους καλουν για την θεση και την εμπειρια που κατεχουν εχοντας αυτη τη θεση. Ο αλλος μπουμπουκος ξεμπουμπουκος ενα αντιλογο σοβαρο δεν εχω δει να τον παραδεχτω να πω τον εκανε ρομπα. Τους ξεφτιλιζει μονιμως οσο γελοιο και γραφικο να τον πεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καλεσουν το Σαμαρα ή τον Τσιπρα καπου να μιλησει καπου θα πρεπει να μιλησουν για οικονομικα/διοικηση επιχειρησεων και ως πολιτικος μηχανικος αντιστοιχα??

Οταν καλουνται να μιλησουν αυτοι τους καλουν για την θεση και την εμπειρια που κατεχουν εχοντας αυτη τη θεση. Ο αλλος μπουμπουκος ξεμπουμπουκος ενα αντιλογο σοβαρο δεν εχω δει να τον παραδεχτω να πω τον εκανε ρομπα. Τους ξεφτιλιζει μονιμως οσο γελοιο και γραφικο να τον πεις.

Aς πούνε ότι θέλουν. Ομιλία είναι, όχι διάλεξη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] έλεγα να μην απαντήσω αλλά δεν αντέχω στον πειρασμό.

Στην ερώτηση μου τι θα γινόταν αν σε ελληνικό πανεπιστήμιο έμπαιναν αντιφρονουντες σε ομιλία εκδήλωση διάλεξη το μόνο που απαντήσες ήταν ...body count. Πόσοι τραμπουκοι θα ειναι απο τη μια η την άλλη πλευρά ( θυμίζω οτι απέφυγα στο παράδειγμα μου να πω αν αυτή θα ειναι εκδήλωση της ΔΑΠ η της νεολαίας του ΣΥΡΙΖΑ).

Αν λοιπόν η ελεύθερη διακίνηση ιδεών στα πανεπιστήμια ουσιαστικά αναλύεται στο ποσά ζευγάρια μπράτσα ειναι σε κάθε πλευρά του όχλου το μόνο που εχω να πω ειναι οτι αν κάποια ψυχή χάθηκε για το πανεπιστημιακό άσυλο, τα κόκκαλα του κατόχου της τρίζουν με τον τροπο που η φοιτητική νεολαία κατουραει πάνω στον τάφο και τη μνήμη της.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] έλεγα να μην απαντήσω αλλά δεν αντέχω στον πειρασμό.

Στην ερώτηση μου τι θα γινόταν αν σε ελληνικό πανεπιστήμιο έμπαιναν αντιφρονουντες σε ομιλία εκδήλωση διάλεξη το μόνο που απαντήσες ήταν ...body count. Πόσοι τραμπουκοι θα ειναι απο τη μια η την άλλη πλευρά ( θυμίζω οτι απέφυγα στο παράδειγμα μου να πω αν αυτή θα ειναι εκδήλωση της ΔΑΠ η της νεολαίας του ΣΥΡΙΖΑ).

Αν λοιπόν η ελεύθερη διακίνηση ιδεών στα πανεπιστήμια ουσιαστικά αναλύεται στο ποσά ζευγάρια μπράτσα ειναι σε κάθε πλευρά του όχλου το μόνο που εχω να πω ειναι οτι αν κάποια ψυχή χάθηκε για το πανεπιστημιακό άσυλο, τα κόκκαλα του κατόχου της τρίζουν με τον τροπο που η φοιτητική νεολαία κατουραει πάνω στον τάφο και τη μνήμη της.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν είπες απλά αντιφρονούντες, είπες 3 άτομα με σκοπό να τα κάνουν όλα μπάχαλο. Αν κάποιοι έχουν σαν μοναδικό σκοπό να τα κάνουν μπάχαλο, κάτι από αυτά που είπα θα γίνει. Αν δεν έχουν σκοπό να τα κάνουν όλα μπάχαλο αλλά να ακούσουν και ίσως να μιλήσουν κτλ, τότε όλα είναι διαφορετικά. Δεν μιλάμε για διακίνηση ιδεών σε αυτή την περίπτωση.

Και ναι, αυτο είχα πει και για το Λονδίνο και τους ΣΥΡΙΖΑίους, ότι ο σκοπός τους (τουλάχιστον των φοιτητών, γιατί δεν ληταν μονο φοιτητές) δεν ήταν να συζητήσουν, αλλά να σταματήσουν το πανηγύρι του Γεωργιάδη..

ΕΔΙΤ

Στεναχωρίεμαι πάντως που παίρνεις like, όταν πρώτα βάζεις όρους σε ένα υποθετικό σενάριο, για να τους ξεχάσεις στην απάντηση σου.

Παρεπιπτόντως, όσοι είναι φοιτητές, μην πάτε σήμερα να ψηφίσετε, θέλω να ακούσω για 30η φορά τον πρόεδρο της ΝΔ να δίνει συγχαρητήρια στην ΔΑΠ και να εξηγεί ότι η νέα γενιά είναι υπέρ των αλλαγών που προωθεί η κυβέρνηση, τόσο στην εκπαίδευση όσο και στην κοινωνία.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέρα από την πλάκα πρέπει να μπουν κρητήρια από τα 15 μελή του Γυμνασίου Λυκείου έως των πανεπιστημίων ...

Και εξηγώ η χώρα έχει φτάσει εδώ που έχει φτάσει από τα 15 μελή του Γυμνασίου - Λυκείου γιατί αν θυμάστε , πάντα βάζανε όλα τα αςς παιδιά , και αυτή που είχαν να κάνουν κάτι στην ζωή τους για ένα καλύτερο μέλλον κοίταγαν τον εαυτό τους για να γράψουν έναν καλό βαθμό στις πανελλήνιες κλπ.

Αν έχεις τούβλα και τσιμεντόλιθους για να κάνουν κάτι (έστω και μια 5ήμερη και γενικά τις εκδρομές κλπ) όπως καταλαβαίνεται δεν πρόκειται να γίνει τίποτα και ούτε να πάς πουθενά !

Άρα πρέπει να θεσπιστούν κάποιοι κανόνες για αυτές τις μίνι εκλογές εσωτερικά στα σχολεία , διότι αν το προσέξετε είναι η μικρογραφία της κοινωνίας μας !

Τα τούβλα και οι τσιμεντόλιθοι μας διοικούν από το Γυμνάσιο μέχρι να πεθάνουμε !

Κριτήρια όπου μπορούν να μπουν Απουσίες και ένας Μέσος Όρος της τάξεως 15-16 ώστε να αλλάξει η νοοτροπία από την αρχή (από τα κουτάβια, και όχι σε σκύλους μεγάλης ηλικίας γιατί όπως γνωρίζεται τα σκυλιά μεγάλης ηλικίας δεν μαθαίνουν κόλπα κάπως έτσι είναι και ο άνθρωπος)

Στα πανεπιστήμια πρέπει να μπουν κριτήρια όπως είσαι ΠΤΧ+3 δεν μπορείς να λάβεις μέρος στις εκλογές αλλά μπορείς να ψηφίσεις κλπ

Όπως και να έχεις περάσει έναν αριθμό μαθημάτων το εξάμηνο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.