Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Τα ιδια χάλια ειναι και οι αριστερές παρατάξεις [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] όσο και αν δεν θες να το παραδεχτεις. Απλά ειναι η άλλη όψη του ίδιοθυ νομίσματος.

Τα Πανεπιστήμια θα πάνε μπροστά μόνο όταν φύγουν από μέσα οι κομματικές ιδέες και τα κομματόσκυλα. ΤελοC

Είναι αστείο να το λες αυτό όταν δεν έχει "δοκιμαστεί" ποτέ η Αριστερά μέσα στα πανεπιστήμια.

Όσο για το νόημα, δες οτι έγραψα χθες, δεν είπα, "Πηγαίντε ρίξτε το Αριστερά" , είπα "φτύστε τους όλους στην μούρη αφού δεν τους γουστάρετε".

Link to comment
Share on other sites

Η πουκουσου και οι εεαακαααιιτες και οι πασπιτες ηταν δεξιοι λοιπον. Το ξερα οτι καπου κανω λαθος.

Πότε ήταν αυτοί πρώτοι πανελλαδικά?

Και ναι, βασικά τους ΠΑΣΠήτες δεν τους λες αριστερούς..

Link to comment
Share on other sites

Είναι αστείο να το λες αυτό όταν δεν έχει "δοκιμαστεί" ποτέ η Αριστερά μέσα στα πανεπιστήμια.

Όσο για το νόημα, δες οτι έγραψα χθες, δεν είπα, "Πηγαίντε ρίξτε το Αριστερά" , είπα "φτύστε τους όλους στην μούρη αφού δεν τους γουστάρετε".

Να μη δοκιμαστεί η αριστερά, να μη δοκιμαστεί κανείς. Για την αριστερά και τη δεξιά είναι τα πανεπιστήμια ή είμαι εξωγήινος εγώ που νόμιζα ότι τα έχουμε για να μορφώνονται οι άνθρωποι; (προσωπική γνώμη: μόρφωση = ελευθερία).

Όσο για τα βιβλία, ο Τσίπρας και η παράταξή σου θα πήγαιναν κόντρα στην τρόϊκα ή θα έβρισκαν καμμία κότα με χρυσά αυγά για να τα έχουμε; Από την άλλη, βέβαια, τα βιβλία χρειάζονται και αναγνώστες... σοβαρούς.

Πάντως, για να τελειώνουμε με αυτό, ήταν φήμη και μία από τις άλλες τόσες επικινδυνολογίες που γράφουν οι δημοσιογράφοι, χωρίς καν να έχουν έμπιστες πηγές. Έτσι την πάθαμε εμείς 1+ χρόνο στη σχολή, που νομίζαμε ότι θα μας κλείσουν πρώτους πρώτους, επειδή τόχε γράψει ένας λακαμάς στο Θέμα και το πήρανε όλοι, ενώ το Υπουργείο δεν είχε θέσει ποτέ τέτοιο θέμα. Βιβλία οι μεταπτυχιακοί νομίζω μόνο δεν παίρνουν. Κακό αυτό, αλλά δε θα το λύνατε. Μην σας κυριεύουν αυταπάτες. :zzz:

Περισσότερη δράση έχουμε επιδείξει εγώ και άλλοι 5-6, παρά οι παρατάξεις σας. Τώρα σκεφτόμαστε να κάνουμε ηλεκτρονική καταλογογράφηση των έργων της βιβλιοθήκης μας. You know what? Δε χρειάστηκε καμμία συνέλευση και κανένα πλαίσιο. Σοβαρός και οικουμενικός στόχος, και όλοι θα βοηθήσουν πιστεύουμε.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Να μη δοκιμαστεί η αριστερά, να μη δοκιμαστεί κανείς. Για την αριστερά και τη δεξιά είναι τα πανεπιστήμια ή είμαι εξωγήινος εγώ που νόμιζα ότι τα έχουμε για να μορφώνονται οι άνθρωποι; (προσωπική γνώμη: μόρφωση = ελευθερία).

Όσο για τα βιβλία, ο Τσίπρας και η παράταξή σου θα πήγαιναν κόντρα στην τρόϊκα ή θα έβρισκαν καμμία κότα με χρυσά αυγά για να τα έχουμε; Από την άλλη, βέβαια, τα βιβλία χρειάζονται και αναγνώστες... σοβαρούς.

Πάντως, για να τελειώνουμε με αυτό, ήταν φήμη και μία από τις άλλες τόσες επικινδυνολογίες που γράφουν οι δημοσιογράφοι, χωρίς καν να έχουν έμπιστες πηγές. Έτσι την πάθαμε εμείς 1+ χρόνο στη σχολή, που νομίζαμε ότι θα μας κλείσουν πρώτους πρώτους, επειδή τόχε γράψει ένας λακαμάς στο Θέμα και το πήρανε όλοι, ενώ το Υπουργείο δεν είχε θέσει ποτέ τέτοιο θέμα. Βιβλία οι μεταπτυχιακοί νομίζω μόνο δεν παίρνουν. Κακό αυτό, αλλά δε θα το λύνατε. Μην σας κυριεύουν αυταπάτες. :zzz:

Περισσότερη δράση έχουμε επιδείξει εγώ και άλλοι 5-6, παρά οι παρατάξεις σας. Τώρα σκεφτόμαστε να κάνουμε ηλεκτρονική καταλογογράφηση των έργων της βιβλιοθήκης μας. You know what? Δε χρειάστηκε καμμία συνέλευση και κανένα πλαίσιο. Σοβαρός και οικουμενικός στόχος, και όλοι θα βοηθήσουν πιστεύουμε.

- Για να μορφωθούν τα παιδιά είναι τα πανεπιστήμια, αλλά θα το προτιμούσα χωρίς κομπίνες (της ΔΑΠ και της ΠΑΣΠ) χωρίς χουλιγκάνια (της ΔΑΠ και της ΠΑΣΠ), χωρίς μεταπτυχιακά προγράμματα στους ΔΑΠήτες που έχουν χώσει την γλώσσα τους στα οπίσθια καθηγητών και χωρίς απολίτικα άτομα που πάνε και ψηφίζουν στις φοιτητικές ΚΑΙ τις βουλευτικές εκλογές ότι τους είπε ο φίλος τους ή η μάνα τους, χωρίς να ξέρουν τι λένε...

Επίσης θα τα γούσταρα να έχουν άξιους και σωστούς καθηγητές που νοιάζοντε, σοβαρές υλικοτεχνικές υποδομές, μαθήματα που βοηθούν τον φοιτητή και δεν του αλλάζουν την πίστη άδικα.

Η δικιά σου (και όλων) η αποχή όμως ενισχύει όλα τα αρνητικά φαινόμενα που προκύπτουν από τον δικομματισμό και την ρουσφετοκρατεία στην κοινωνία και στα πανεπιστήμια. Ενώ η επικράτηση πολιτικών λυτότητας, δίνει ψύχουλα στα πανεπιστήμια με αποτέλεσμα αυτά να υπολειτουργούν.

-Ρε άσε τον Τσίπρα, κάθε φορά που κάποιος δεν έχει τι να πει "Εεεε, ο Τσίπρας/ΣΥΡΙΖΑ ή η Αρ.Εν/Αριστερά θα τα έκανε καλύτερα?" Αφήστε τι θα έκαναν αυτοί που υποστηρίζω, άλλοι κυβερνούν, άλλοι τα έχουν κάνει σταν τα οπίσθια της μαιμούς τόσο καιρό. Αν υπήρχε άλλος πάνω στα πράγματα, ΟΛΑ θα ήταν διαφορετικά.

Το πρόβλημα μου, δεν είναι ότι δεν είναι πάνω η Αριστερά, αλλά το ότι είναι πάνω μία ΣΑΠΙΑ Δεξιά, και δεν φαίνεται να σας ανησυχεί αυτό. "Ε.. αυτό έχουμε, κάτι άλλο θα ήταν σίγουρα χειρότερο" σκέφτεστε;

-Ωραίος ρε, δεν κλείνει η σχολή μου, στα @@ μου το σχέδιο Αθηνά.

-Μπράβο, φοβερό εγχείρημα, να το χαίρεστε και να το βάλετε στο βιογραφικό σας.

Προσωπικά πανω από 2 φορές. δεν μου χρειάστηκε η βιβλιοθήκη.. Αλλά αυτό είναι θέμα και του αντικειμένου.

Ήταν αυτό θέμα που μπορούσε να προκαλέσει συζήτηση; Έπρεπε να αποφασιστεί κάτι; Υπήρχε κάποιος λόγος να μην το κάνετε;

'Οχι.. άρα γιατί να παρθεί απόφαση για το θέμα;

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

δες οτι έγραψα χθες, δεν είπα, "Πηγαίντε ρίξτε το Αριστερά" , είπα "φτύστε τους όλους στην μούρη αφού δεν τους γουστάρετε".
Να μη δοκιμαστεί η αριστερά. Όσο για τα βιβλία, ο Τσίπρας και η παράταξή σου θα πήγαιναν κόντρα στην τρόϊκα; [...]

Εσύ μου έβαλες λόγια

:woot::woot::woot::woot::woot::woot:

I take this as a joke, και δεν συνεχίζω την κουβέντα Σταματαω να μιλάω ρίχνωντας τα αλλού όταν έχω άδικο και δεν ξέρω τι να πω
Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

[...]

Περισσότερη δράση έχουμε επιδείξει εγώ και άλλοι 5-6, παρά οι παρατάξεις σας. Τώρα σκεφτόμαστε να κάνουμε ηλεκτρονική καταλογογράφηση των έργων της βιβλιοθήκης μας. You know what? Δε χρειάστηκε καμμία συνέλευση και κανένα πλαίσιο. Σοβαρός και οικουμενικός στόχος, και όλοι θα βοηθήσουν πιστεύουμε.

Εάν δεν απατώμαι, τρέχει οριζόντια δράση χρηματοδοτούμενη από το Υπουργείο Παιδείας για την ηλεκτρονική καταλογογράφηση στις βιβλιοθήκες όλων των Ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης... Με τη βιβλιοθήκη σας έχετε συνεννοηθεί?

Link to comment
Share on other sites

- Δρομολογήθηκαν με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής τα πρώτα πανευρωπαϊκά ανοικτά μαζικά διαδικτυακά μαθήματα (MOOC - Massive Open Online Courses).

- Τα MOOC είναι διαδικτυακά πανεπιστημιακά μαθήματα που δίνουν τη δυνατότητα σε όλους να έχουν πρόσβαση σε εκπαίδευση υψηλής ποιότητας από το σπίτι τους. Περίπου 40 μαθήματα, που καλύπτουν ευρύ φάσμα θεμάτων, θα είναι διαθέσιμα δωρεάν σε 12 διαφορετικές γλώσσες.

- Επικεφαλής της πρωτοβουλίας είναι η ευρωπαϊκή ένωση πανεπιστημίων που παρέχουν διδασκαλία από απόσταση (EADTU), στην οποία συμμετέχουν κυρίως ανοικτά πανεπιστήμια.

OpenupEd

Link to comment
Share on other sites

- Για να μορφωθούν τα παιδιά είναι τα πανεπιστήμια, αλλά θα το προτιμούσα χωρίς κομπίνες (της ΔΑΠ και της ΠΑΣΠ) χωρίς χουλιγκάνια (της ΔΑΠ και της ΠΑΣΠ), χωρίς μεταπτυχιακά προγράμματα στους ΔΑΠήτες που έχουν χώσει την γλώσσα τους στα οπίσθια καθηγητών και χωρίς απολίτικα άτομα που πάνε και ψηφίζουν στις φοιτητικές ΚΑΙ τις βουλευτικές εκλογές ότι τους είπε ο φίλος τους ή η μάνα τους, χωρίς να ξέρουν τι λένε...

Επίσης θα τα γούσταρα να έχουν άξιους και σωστούς καθηγητές που νοιάζοντε, σοβαρές υλικοτεχνικές υποδομές, μαθήματα που βοηθούν τον φοιτητή και δεν του αλλάζουν την πίστη άδικα.

Η δικιά σου (και όλων) η αποχή όμως ενισχύει όλα τα αρνητικά φαινόμενα που προκύπτουν από τον δικομματισμό και την ρουσφετοκρατεία στην κοινωνία και στα πανεπιστήμια. Ενώ η επικράτηση πολιτικών λυτότητας, δίνει ψύχουλα στα πανεπιστήμια με αποτέλεσμα αυτά να υπολειτουργούν.

Κάτσε φίλος γιατί θα μας τρελάνεις.

Αν διαβάσει κάποιος που δεν έχει πάει στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο θα λέει πόπο τι κακές που είναι η ΔΑΠ και η ΠΑΣΠ και τι άγια αυτή η αριστερά που δεν ενοχλεί κανέναν και πάντα κοιτά το καλό του φοιτητή.

Η άγια αριστερά, εκπεφρασμένη κυρίως μέσω των σχημάτων του ΕΑΑΚ, πρόσκειται κατά μεγάλο ποσοστό στην ΑΝΤΑΡΣΥΑ και στις ακροαριστερές συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ.

Ανήκοντας στους απολιτίκ που τους λέει η μαμά τους τι να ψηφίσουν, κατά τη διάρκεια της 10ετούς θητείας μου στο ελληνικό πανεπιστήμιο τα ΕΑΑΚ (και προτού έλθουν αυτά οι αντίστοιχες οργανώσεις μαζί με την ΚΝΕ-ΠΣΚ) έκαναν τα εξής:

1. Καταλήψεις επί καταλήψεων (τρελό μέσο πίεσης στην πολιτεία οι καταλήψεις)

2. Τσαμπουκάδες με τον οποιοδήποτε απολιτίκ ή δαπίτη, πασπίτη κλπ.

3. Αφισοκόλληση ό,τι μπούρδας υπάρχει και συνθήματα παντού.

4. Μόνιμα ενάντια στους κακούς καθηγητές που αντί να μας περνάνε μας βάζουν και διαβάζουμε

5. Καταστρατήγηση κάθε έννοιας δημοκρατίας και εκμετάλλευση των δημοκρατικών θεσμών τύπου Γενικής Συνέλευσης ή συμμετοχής φοιτητών στα διάφορα όργανα του Πανεπιστημίου.

6. Παπαρολογία σαν τη δική σου μέχρι "θανάτου" (θάνατος = να βαρεθεί ο συνομιλητής σου).

7. Αν δεν επαρκεί ο 1 για την παπαρολογία, παπαρολογία όλων των φίλων μαζί.

8. Κανένας σεβασμός στο συμφοιτητή ή καθηγητή. Πρωτοετής φοιτητής της 'φυλής' σου στον 3ο μήνα της φοίτησής του (Δεκέμβριος 2008, ήμουν στο πρώτο έτος του μεταπτυχιακού μου και τελείωσα το προπτυχιακό στα 7 χρόνια) μου είπε ότι δεν γνωρίζω τα προβλήματα του χημικού και το συμφέρον του φοιτητή (κάποια από τις κασέτες που έχετε, δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια).

Γενικά το μόνο που υπάρχει ελπίδα να σας σταματήσει, πλην του να τα κλείσουμε και να τα κάνουμε ιδιωτικά με σεκιουριτάδες και τα τοιαύτα, είναι να μπει μέσα η Χ.Α. και να σφαχτείτε μεταξύ σας μπας και γλιτώσουμε οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Περι πασου. Εχει ξεφτισει σε κανεναν αλλο το αυτοκολλητακι ασφαλειας που εχει απο πισω? Εγω το καταλαβα αργα και παραλιγο να φαω καμπανα, δυο φορες κιολας, περι πλαστου (wtf) απο τους ελεγκτες. Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις? Γιατι θυμαμαι πως στην περιπτωση εκδοσης αλλου πληρωνεις ενα ποσο (πχ οταν το χανεις). Εδω ομως? Και να πεις οτι φταιω εγω... στο πορτοφολι το εχω συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Περι πασου. Εχει ξεφτισει σε κανεναν αλλο το αυτοκολλητακι ασφαλειας που εχει απο πισω? Εγω το καταλαβα αργα και παραλιγο να φαω καμπανα, δυο φορες κιολας, περι πλαστου (wtf) απο τους ελεγκτες. Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις? Γιατι θυμαμαι πως στην περιπτωση εκδοσης αλλου πληρωνεις ενα ποσο (πχ οταν το χανεις). Εδω ομως? Και να πεις οτι φταιω εγω... στο πορτοφολι το εχω συνεχεια...

τους λες στο υπουργείο παιδείας τα παράπονά σας !!! :rofl:

αν και συνήθως κοιτάνε μόνο το μπροστά μέρος

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σκεφτόμαστε να κάνουμε ηλεκτρονική καταλογογράφηση των έργων της βιβλιοθήκης μας. You know what? Δε χρειάστηκε καμμία συνέλευση και κανένα πλαίσιο. Σοβαρός και οικουμενικός στόχος, και όλοι θα βοηθήσουν πιστεύουμε.

Δεν υπάρχει ηλεκτρονικός κατάλογος με τα βιβλία της βιβλιοθήκης; Είναι δυνατόν;

Link to comment
Share on other sites

Περι πασου. Εχει ξεφτισει σε κανεναν αλλο το αυτοκολλητακι ασφαλειας που εχει απο πισω? Εγω το καταλαβα αργα και παραλιγο να φαω καμπανα, δυο φορες κιολας, περι πλαστου (wtf) απο τους ελεγκτες. Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις? Γιατι θυμαμαι πως στην περιπτωση εκδοσης αλλου πληρωνεις ενα ποσο (πχ οταν το χανεις). Εδω ομως? Και να πεις οτι φταιω εγω... στο πορτοφολι το εχω συνεχεια...

Βασικα επειδη ψαχνουν αφορμη για να δημιουργησουν προβληματα ελεγκτες κλπ ευκολα μπορεις να βρεθεις μπλεγμενος για μια βλακεια...! Εγω θα σου προτεινα να το αντικαταστησεις.. Απλα κανεις μια αιτηση στη γραμματεια σου για καταστροφή του (μην πεις οτι το χασες γιατι θα σε στειλουν να παρεις χαρτι απωλειας/κλοπης απο αστυνομια) και το παραλαμβανεις με την ιδια διαδικασια που τα πηραμε και στην αρχη..! το κοστος ειναι πολυ μικρο μολις 1,60 € ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.