Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Αν κατάλαβα καλά, κάνετε ΣΑΕ του στυλ συναρτηση μεταφοράς, διαγραμματα bode, nyquist, nichols και τετοια αρχαία πράγματα, ε;

Τα ειδικά κεφάλαια (μοντέρνα) ΣΑΕ είναι πολύ πιο ωραίο μάθημα. Εχει στοχαστικό έλεγχο, βέλτιστο έλεγχο κλπ. Για παράδειγμα δείτε τα φίλτρα Kalman, χάρις αυτά πετάνε τα αεροπλάνα σήμερα. Βέβαια, ξεφεύγει σε μαθηματικά και θέλει Matlab αφού πλέον μελετάμε μη γραμμικά συστήματα.

Στο Youtube έχει πάρα πολλά βιντεάκια που δείχνουν τα βασικά που σας βάζουν ασκήσεις. Αν ξέρετε να σχεδιάζετε root locus, να δίνετε απάντησει του στυλ τι απόκριση θα έχει το σύστημα για είσοδο βαθμίδα κλπ, δεν θα έχετε κάποιο πρόβλημα. Συνήθως μετά σου ζητάνε να βάλεις ελεγκτή P,PI,PID και εκει θελει λιγο να δειξεις οτι καταλαβαίνεις τι γίνεται. Εχω πάρα πολύ καλές ασκήσεις και κατανοητές, αλλά δεν ξέρω που τις έχω και το πιο βασικο είναι πως δεν είναι σε ηλεκτρονική μορφή.

Με ένα νευρωνικό δίκτυο σήμερα, δεν χρειάζεται καμία συνάρτηση μεταφοράς και σαχλαμάρες. Βαζεις εισόδους, παίρνεις εξόδους, και έχεις το μαύρο κουτί της πανδόρας.

Έγινε επεξεργασία από Dr.Paneas
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ αμφιβάλεις ότι ένα όχι ασήμαντο ποσοστό αυτών που κόπηκαν ειναι κομματόσκυλα που έχουν σαπίσει στη σχολή μοιράζοντας φυλλάδια καμια δεκαετία και πουλώντας επανάσταση με συναυλίες και καταλήψεις ε ;

Link to comment
Share on other sites

αν όλα πάνε καλά και βρούμε πως κάνουμε εγγραφή για τις εκλογές στην ΣΤΕΦ Αθήνας θα κατέβω και εγώ με μια μικρή ομάδα φίλων για χαβαλέ !

θα λεγόμαστε Γενική Ανάπαυση *******ς Σπουδαστών ακα Γ.Α.ΜΑ.Σ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ αμφιβάλεις ότι ένα όχι ασήμαντο ποσοστό αυτών που κόπηκαν ειναι κομματόσκυλα που έχουν σαπίσει στη σχολή μοιράζοντας φυλλάδια καμια δεκαετία και πουλώντας επανάσταση με συναυλίες και καταλήψεις ε ;

[sarcasm on]

Μόνο μία? 3-4 δεκαετίες τουλάχιστον, ο μέσος όρος ηλικίας φοιτητών μαντευω ήταν πάνω από 40 χρονών..

Όσων αφορά επανάσταση, με το κιλό την αγόραζαν και την πουλούσαν, δεν βλέπεις πως βράζουν τα πανεπιστήμια από ζωή; Και φυσικά, δεν βλέπεις τι γίνεται κάθε βδομάδα 3-4 συναλίες, δεν έχουν που να πρωτοπάνε! Και καταλήψεις φυσικά, παντού και συνέχεια! και Α και ΟΥ, κατάληψη παντού!

[sarcasm off]

Ναι βασικά, αμφιβάλλω, όχι για το ότι πολλοί ήταν αδιάβαστοι, αλλά για όλους τους χαρακτηρισμούς που έδωσες.

ΑΛΛΑ η πατάτα δεν είναι αυτή. Θεωρώ πρώτον ότι ο καθένας είναι υπευθυνος για τον εαυτό του και δευτερον οι καθηγητές είναι αυτοί που κρίνουν αν πέρασε ή κόπηκε κάποιος, αυτοί διαμορφώνουν την κατάσταση. Οι παρατάξεις, δεν φταίνε σε τίποτα αν οι φοιτητές δεν διάβασαν, ή αν οι καθηγητές κόβουν με οποιονδήποτε τρόπο φοιτητές.

αν όλα πάνε καλά και βρούμε πως κάνουμε εγγραφή για τις εκλογές στην ΣΤΕΦ Αθήνας θα κατέβω και εγώ με μια μικρή ομάδα φίλων για χαβαλέ !

θα λεγόμαστε Γενική Ανάπαυση *******ς Σπουδαστών ακα Γ.Α.ΜΑ.Σ

Θα πας ένα ωραίο πρωινό, θα βρείς τον πρόεδρο του Σ.Φ., θα του πεις ότι θέλεις να καταβάσεις παράταξη κτλ κτλ. Θα τον ρωτήσεις μέχρι πότε έχετε διορία να δώσετε το ψηφοδέλτιο σας, και να τον ρωτήσεις ποιος είναι υπευθυνος για την εκτύπωση τους (ποιος πληρώνει).

Φροντίζεις να παραδώσεις ψηφοδέλτιο πριν την διορία και να είσαι εκεί όποτε σου πούνε για κάθε διαδικασία που μπορεί να χρειαστεί.

Αν αρχίσει τα μα μου σου του, σημαίνει ότι είναι λακαμάς, οπότε δώσε του 2-3 χαστούκια να συνέλθει.

Με τέτοιο όνομα σου εγγυόμαι ότι θα πάρετε έδρα, (αν όχι με την πρώτη τότε σε 2-3 χρόνια).

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

53 άτομα σε σύνολο 4+ αμφιθεάτρων (βάλε καμιά 500 άτομα) πέρασαν Ανάλυση 1 (απειροστικό λογισμό). Έχουν ξεφύγει τα πράγματα...

>10% επιτυχία και παραπονιέσαι? Τι αχάριστος θεέ μου... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οι παρατάξεις φταίνε!

φταίνε στο ότι μας ένοιαζαν οι ζαπατίστας και οι παλαιστίνιοι, όταν οι υπηρέτες από το μαθηματικό σηκώναν κεφάλι και έφταναν το επίπεδο των μαθημάτων αυτών στα επίπεδα του μαθηματικού. Αντί να τα έχουμε ως εργαλεία κάναμε άχρηστα θεωρητικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

φταίνε στο ότι μας ένοιαζαν οι ζαπατίστας και οι παλαιστίνιοι, όταν οι υπηρέτες από το μαθηματικό σηκώναν κεφάλι και έφταναν το επίπεδο των μαθημάτων αυτών στα επίπεδα του μαθηματικού. Αντί να τα έχουμε ως εργαλεία κάναμε άχρηστα θεωρητικά πράγματα.
:haha:

Όποιον ψηφίζεις, παίρνεις στον Φ.Σ. :magic:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους αρχίζει το 4ο εξάμηνο στο Τει... :)

1ο μάθημα 3ώρο Δομές Δεδομέων..καλό αυτό τώρα η κακό?..

Και χάνουμε και 2τετάρτες που έρχονται απο τις κ!@ο εκλογές και τις συνελέυσεις και να δουμε ποτε θα βγούνε τα εργαστήρια...

Καλό εξάμηνο σε όλους :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί είμαστε.

Η ντροπή του μέλλοντός μας | ΠΑΙΔΕΙΑ | Protagon

Τι βλέπουμε στο βίντεο; Κακομαθημένα που εξέθρεψαν οι κομματικοί σωλήνες. Aν όχι τα ίδια, τουλάχιστον τη νοοτροπία τους. Αγενή με σαφές έλλειμμα αγωγής από την οικογένεια τους. Αμόρφωτα. Κομμάτια κιμά από μία μηχανή που παίρνει παιδιά και φτιάχνει προβεβλημένα κομματικά στελέχη. Copy paste. Όπως αντιγράφουν και στις εξετάσεις. Το μέλλον του τόπου.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πραπάνω γεγονός, ενώ έγραφα κι εγώ ένα άρθρο, δημοσιεύτηκε ένα πολύ καλύτερο κι από δικό μου και γενικά από όλα όσα κυκλοφόρησαν σήμερα.

Το μήλο κάτω απ΄ τη μηλιά. Του Στάθη Τσαγκαρουσιάνου | ΚΕΙΜΕΝΑ | LiFO

Αυτό για να ευθυμήσουμε λίγο:

564344_600072796671937_1012348735_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα βιντεάκια από το ΤΕΙ Πειραιά. Δείχνουν από που ξεκινάνε όλα!

Το πρόβλημα είνια ότι μερικοί καθηγητές αξίζουν τέτοιας συμπεριφοράς.

Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο πρόεδρο, αλλά γενικότερα έχουν δει πολλά ταλέντα τα μάτια μου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.