Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

1. Το δημόσιο έχει ΗΔΗ πληρώσει για να έρθει αυτό το βιβλίο στη βιβλιοθήκη μου.

Όχι δεν το έχει πληρώσει, αν δεν το πάρεις εσύ, θα το πάρει καποιος άλλος, με έναν σμπάρο 2 τρυγώνια για το κράτος.

2. Η επιστήμη είναι σοβαρή υπόθεση, αν εσύ αρκείσαι σε μία πηγή, δικαίωμά σου. Κανονικά όμως παλιά δίνανε δύο και η λογική είναι ο φοιτητής να διαβάσει (κάπως - ας βρει τον τρόπο) και 3ο και 4ο αν θέλει να έχει καλή γνώση του πράγματος. Οπότε, ναι, δεν ντρέπομαι να πάρω το βιβλίο που έχουν πληρώσει για να πάρω ούτως ή άλλως και που το δικαιούμαι. Τη βιβλιοθήκη μου δεν τη στολίζω, διαβάζω όσα έχω.

Δεν είπες ότι θέλεις να το πάρεις για άλλο μάθημα. Έχει διαφορά. Ναι, και έδωσα αγώνες για να κρατηθεί το παλιό σύστημα, βέβαια, τότε με αντιμετώπιζαν σαν κολοπαιδαρά καταληψία.. anyway..

Τώρα, για να καταλαβαίνουμε τι λέμε, ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ, μόνο ένα σύγγραμα είναι δωρεάν.

Και επειδή δεν καταλαβαίνεις πότε κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και πότε όχι, δεν το θεωρώ σωστά, ούτε το σύστημα του Ευδοξου θεωρώ σωστό, ούτε το πως διαχειρίζοντε τα βιβλία, στην παιδεία πρέπει να επενδύσουν, όχι να κόψουν.

3. Δεν κατάλαβες τίποτα από ότι ρώτησα. Αναφέρομαι στους πόντους που εξαργυρώνεις στον Εύδοξο αν επιστρέψεις ένα βιβλίο. Μου λένε να το πάρω και να το επιστρέψω μετά για τους πόντους. Αυτοί δεν έχω καταλάβει πού χρησιμεύουν. Αλλά ναι... όπως είπα και πριν, σε όλα τσαμπουκάς και σε όλους εξυπνάδες.

Δεν το ξέρω αυτό, δεν ξέρω πως λειτουργεί, ρώτα την γραμματεία σου.

Link to comment
Share on other sites

Αδύνατο να αποσυνδεθούν αυτά τα δύο όντως, απλώς να μην καλλιεργηθεί και στην παιδεία η νοοτροπία των αγορών.

Ναι, μόνο που ξεχνάς ότι στην οικονομία υπάρχει και το "ανθρώπινο κεφάλαιο".

Που σημαίνει ότι οι εταιρίες θα προσφέρουν ό,τι είναι δυνατόν για να ικανοποιήσουν τον (απαραίτητο) εργαζόμενο.

Αυτό συμπεριλαμβάνει και δυνατότητες επιμόρφωσης/εκπαίδευσης.

Άρα ο homo economicus και ο homo educandus αλληλοσυνδέονται.

Μεγάλη προϋπόθεση οι εργοδότες/managers να μην είναι έλληνες :p

Όσο για εταιρείες γενικά μέσα στο πανεπιστήμιο, ΌΧΙ, ΠΟΤΕ. Οι εταιρείες θα θέλουν ανταλάγματα, και το πιο απλό αντάλαγμα είναι η αλλαγή στο πρόγραμμα σπουδών. Τα παιδιά όμως πρέπει να μάθουν την επιστήμη πολύπλευρα, όχι αυτό που χρειάζεται μόνο η εταιρεία, και ακόμη χειρότερα, αν η εταιρεία είναι κακιά στην δουλειά της, γιατί τα παιδιά να μην το μάθουν αυτό? (γιατί αν μια εταιρία πληρώνει, σιγά μην αφήσει τους καθηγητές να πούνε τα στραβά της εταιρείας.

Ναι και ο κόσμος πρέπει να μορφωθεί σωστά για να μην έχει σε υπόληψη αυτές τις παθογενείς πεποιθήσεις.

"Ελληνική αριστερά": Φωνάζουμε όσο πιο δυνατά μπορούμε για να διαστρεβλώσουμε την ορθολογική σκέψη του μέσου πολίτη για να μην υπάρξει η πιθανότητα να μάθει λίγα πράγματα γύρω από το κεφάλαιο. Ταυτόχρονα αποφεύγουμε την ΧΑ γιατί έχουν πηγή κινητοποίησης το μίσος (ενώ μέσα στην ευθύτητά τους θα πουν ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ για την "ελληνική αριστερά" που δεν πρέπει να μάθει ο κόσμος).

Αν κάτι πάει λάθος με την εταιρία, θα μαθευτεί σαν αστραπή. Δεν κρύβονται τέτοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

ΦΥΣΙΚΗ Ι, β' εξάμηνο.

ΦΥΣΙΚΗ ΙΙ, γ' εξάμηνο.

2 διαφορετικά μαθήματα, 2 συγγράμματα, δικαιούμαι και τα δύο. Αλλά το θέμα δεν είναι να πείσω γιατί δικαιούμαι και τα δύο, άλλο ρώτησα και δεν πήρα απάντηση, οπότε άσ' το. Θα ψάξω αλλού.

Όσο για τους αγώνες... έγινε, ό,τι πεις.

Αριστεροί*... (σε φάση ούτε καν σχετιζόταν με το θέμα και πετάς κάπου στη μέση ότι έδωσες αγώνες για το παλιό σύστημα - έχετε μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σας)

Απάντα μου αν ξέρεις και θες να βοηθήσεις, αν όχι άσ' το. Αμάν αυτές οι φανφάρες και ο στόμφος.

*χωρίς να χλευάζω κανέναν. Τόσο καιρό πλακώνονται εδώ μεταξύ τους δεξιοί, αριστεροί κ.ά, ας μου συγχωρεθεί μια φορά να το πω με τον τόνο αυτού που απαυδεί.

Καληνύχτα. (κυριολεκτικά, δεν με βαστάει άλλο :p )

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Ναι και ο κόσμος πρέπει να μορφωθεί σωστά για να μην έχει σε υπόληψη αυτές τις παθογενείς πεποιθήσεις.

"Ελληνική αριστερά": Φωνάζουμε όσο πιο δυνατά μπορούμε για να διαστρεβλώσουμε την ορθολογική σκέψη του μέσου πολίτη για να μην υπάρξει η πιθανότητα να μάθει λίγα πράγματα γύρω από το κεφάλαιο. Ταυτόχρονα αποφεύγουμε την ΧΑ γιατί έχουν πηγή κινητοποίησης το μίσος (ενώ μέσα στην ευθύτητά τους θα πουν ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ για την "ελληνική αριστερά" που δεν πρέπει να μάθει ο κόσμος).

Αν κάτι πάει λάθος με την εταιρία, θα μαθευτεί σαν αστραπή. Δεν κρύβονται τέτοια πράγματα.

Τι διαβάζω?

"Η Αριστερά προσπαθεί να διαστρεβλώσει την ορθολογική σκέψη"?

Κάνεις λάθος, η Αριστερά προσπαθεί να βάλει μπροστά τον λαό, και να τον κάνει να σκεφτεί μόνος του. Ας μάθει ότι θέλει για το κεφαλαιο, μπορεί να διαβάσει και "Το Κεφάλαιο" κάποιου Καρλ Μαρξ αν θέλει, ή από όποια άλλη πηγή θέλει. Αν μετά γουστάρει να γίνει ένας πλούσιος τύπος πατώντας σε πτώματα κτλ, δικαίωμα του, αλλά θα βρει την Αριστερά αντιμέτωπη όχι επειδή θέλει λεφτά, αλλά γιατί θέλει να πατήσει σε πτώματα.

Αν θέλει να βγάλει τα προς το ζην, δικαίωμα του, και η Αριστερά μαζί του.

Δεν αποφευγουμε την ΧΑ, την καλούμε να απολογηθεί για τις πράξεις της και την πολεμούμε.

Ας πούνε ΟΤΙ θέλουνε για την Ελληνική Αριστερά. Αν είναι αλήθεια, είμαι σίγουρος ότι δεν θα φοβηθεί κανένας, αλλά θα είναι μάλλον ένα όμορφο ντυμένο ψέμα. Αληθοφανές.. αλλά ψέμα.

Αλλά έτσι λειτουργεί από παλιά ο φασισμός, ψέμα στο ψέμα, λάσπη στην λάσπη, κάτι θα μείνει να κρύψουν τους εαυτούς τους.

Βέβαια για να λες αυτά τα αίσχη εδώ, έχεις ήδη φάει ΠΟΛΥ λάσπη, την έχεις χωνέψει, και δεν πρόκεται να σου πω κάτι και να σε πείσω. Μπορώ όμως να σε ρωτήσω:

Πες μου έστω μία αλήθεια για την Αριστερά, την οποία "δεν πρέπει να μάθει ο κόσμος"..

Και ακόμα καλύτερα, τι ακριβώς τους έχει εμποδίσει να την πουνε μέχρι τώρα?

(μόνο αν θέλεις, βάλε το στην Χρεoκοπία Ελλάδας thread)

Στο θέμα μας, μίλησα για "κακιά δουλειά" όχι λάθος και όχι υποχρεωτικά παρανομία.

Δύο extreme, αλλά όχι invalid, παραδείγματα.

Μία εταιρία πληροφορικής μπαίνει σε ένα τμήμα πληροφορικής στην Ελλάδα.

Η εταιρία φτιάχνει apps για IOS προφανώς θέλει οι απόφοιτοι να μπορούν να δουλέψουν σε αυτήν, ποια η περίπτωση να μην πιέσουν για μαθήματα IOS? Ποια η περίπτωση να μην προσπαθήσουν να περιορίσουν τα μαθήματα JAVA (Android) ?

Η ίδια εταιρία έχει και ένα παλιό υποσύστημα σε κάτι (δεν μου έρχεται παράδειγμα), όπου δουλευει ψιλοχάλια, αλλά υπάρχει τεράστιο κόστος στο να το αλλάξουν όλο, και τα καινούργια αντίστοιχα συστήματα δεν είναι συμβατά.

Προφανώς το καινούργιο είναι καλύτερο, αλλά λόγο κόστους, συνεχίσουν να δουλευουν στο παλιό σύστημα. Ποια η περίπτωση να αφήσουν τους καθηγητές να τους μάθουν το καινούργιο καλύτερο σύστημα?

Τα παραδείγματα μπορεί και να μην σε πείσουν, αλλά δεν μπορείς πραγματικά να πιστευεις ότι "Αν κάτι πάει λάθος με την εταιρία, θα μαθευτεί σαν αστραπή. Δεν κρύβονται τέτοια πράγματα" , τέτοια είναι που κρύβοντε και κουκουλόνοντε και δεν τα μαθαίνει κανείς, ειδικά όταν παίζοντε πολλά συμφέροντα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1085]sotiris[/MENTION]

Η μεγαλύτερη λαίλαπα είναι τα λαμογια καθηγητές, αυτοί που χρεώνουν το κράτος για κάθε λακαμία τους, όχι οι κακές παρατάξεις. Το μερίδιο των παρατάξεων στην σαπίλα είναι όπως είναι και στην κοινωνία μας (στην χώρα), αυτοί που χαιρόντουσαν επειδή έβγαιναν πρώτοι εδώ και 40 χρόνια, αυτοί έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο της ευθύνης.

Σωστά, οι καθηγητές έχουν την επιλογή αντί για τα χρήματα του κράτους να χρησιμοποιούν χρήματα από τις συνεργασίες που κάνουν με τις εταιρίες! Ωπ, wait a minute, αφού δεν έχουμε εταιρίες! Επομένως? Λακαμία ή μη, το κράτος πλερώνει.

Τώρα για τα μερίδια ευθυνών άστο καλύτερα.

Η υποτροφία δεν θα χάλαγε κανέναν, και υποτροφίες υπάρχουν! Είναι κυρίως στα μεταπτυχιακά, αλλά υπάρχουν σαν θεσμός και μια χαρά λειτουργούν.

Έλα πες την αλήθεια, δεν έχεις δοκιμάσει ποτέ να πάρεις υποτροφία!

Θες βοήθεια?

1 στα 20 μεταπτυχιακά παίζει να βρει υποτροφία και 1 στα 5 διδακτορικά, και αυτά για περιορισμένο χρονικό διάστημα.

Όσον αφορά τα μεταπτυχιακά θεωρητικώς σκέφτεσαι ότι στο UK πλερώνεις, όσον αφορά τα διδακτορικά είνια απαράδεκτο και πρωτοφανές να μην υπάρχει έστω και μια βασική υποτροφία, στις περισσότερες χώρες του κόσμου στις θετικές επιστήμες μπορείς να πάρεις έστω μια βασική υποτροφία (1200 λίρες είναι στην Αγγλία καθαρά στην τσέπη, η διάσημη υποτροφία του ΙΚΥ που πρέπει να σκοτωθείς στο διάβασμα, εξετάσεις, βύσμα, μπάρμπα κλπ. σου δίνει το τρελό ποσό των 500-600 ευρώ - πλέον μπορεί 400-500 και δεν ξέρω αν είναι και στην τσέπη).

Ο θεσμός που λειτουργεί μια χαρά συνήθως διέπεται από κομματικά κριτήρια, οπότε είναι μια χαρά αν είσαι λαμόγιο.

Όσο για εταιρείες γενικά μέσα στο πανεπιστήμιο, ΌΧΙ, ΠΟΤΕ. Οι εταιρείες θα θέλουν ανταλάγματα, και το πιο απλό αντάλαγμα είναι η αλλαγή στο πρόγραμμα σπουδών. Τα παιδιά όμως πρέπει να μάθουν την επιστήμη πολύπλευρα, όχι αυτό που χρειάζεται μόνο η εταιρεία, και ακόμη χειρότερα, αν η εταιρεία είναι κακιά στην δουλειά της, γιατί τα παιδιά να μην το μάθουν αυτό? (γιατί αν μια εταιρία πληρώνει, σιγά μην αφήσει τους καθηγητές να πούνε τα στραβά της εταιρείας.

Η αντίληψη που έχεις για τις εταιρίες και τα Πανεπιστήμια είναι τελείως διαστρεβλωμένη. Δεν θες τις εταιρίες να σου κάνουν μαθήματα, θες τις εταιρίες να σου δίνουν λεφτά και εξοπλισμό για έρευνα. Το ποια εταιρία θα φέρεις είναι θέμα του καθηγητή, αν η εταιρία είναι λαμογιο-εταιρία είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. ΦΕΡΤΕΣ ΠΡΩΤΑ (γιατί το γελοίο είναι ότι ενώ στην Αγγλία π.χ. όλοι παλεύουν να φέρουν καμιά εταιριούλα να γλιτώσουν κάνα μύριο, στην Ελλάδα όλες θέλουν να εμπλακούν οπότε τους λέμε δυναμικά το όχι), και μετά κάνε την κριτική.

Γιατί το υπερ-αριστερό ευφυολόγημα της πολύπλευρης επιστήμης δεν έχει υπολογίσει ότι αν θες να είσαι επιστημονικά πλήρης θες ΛΕΦΤΑ και ΟΡΓΑΝΑ, αλλιώς διδάσκεις τους φοιτητές μια επιστήμη πολύπλευρη μεν, του προηγούμενου αιώνα δε. Μην κρίνεις με βάση το δικό σου κλάδο που π.χ. ένα γκομπιούτερ κοστίζει 1000 ευρώ, οπότε ναι, μπορείς να είσαι πολύπλευρος και τσίφτης και να βρίζεις την HP όλη μέρα. Όταν έχεις επιστημονικό εξοπλισμό που στοιχίζει εκατοντάδες χιλιάδες ή εκατομμύρια ευρώ δεν γίνεται να μην έχεις εταιρίες στα Πανεπιστήμια. Ήδη έχεις, απλά αντί να δίνουν τίποτα πίσω (καμιά υποτροφία κλπ.) η ροή χρήματος είναι μονοδιάστατη κράτος -> εταιρία.

Τέλος, ο τρόπος που λειτουργεί το Πανεπιστήμιο Κρήτης με το Ι.Τ.Ε. νομίζω είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα από το πως και οι "εταιρίες" μπορούν να δραστηριοποιηθούν στο πανεπιστήμιο, και τα παιδιά να μάθουν τα πάντα, και να μην πλύττεται ο δημόσιος χαρακτήρας της εκπαίδευσης, με λίγα λόγια, όλοι να είναι χαρούμενοι.

Ναι απλά αυτό που γράφω είναι ότι το ΙΤΕ και ο Δημόκριτος θα πρέπει να είναι πρότυπα και για τα ελληνικά πανεπιστήμια ώστε να μπορούν κι αυτά να διεξάγουν έρευνα υψηλού επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10676]Hydra[/MENTION] Χωρίς να ξέρω από πρώτο χέρι τη λειτουργία του Ευδόξου(+) ο λόγος που σου προτείνουν να το πάρεις τώρα και να το επιστρέψεις μετά για μονάδες είναι ότι στη χειρότερη περίπτωση θα έχεις ένα σύγγραμμα ή τις μονάδες. Εάν δεν το πάρεις, υπάρχει πιθανότητα να έχεις ένα λιγότερο σύγγραμμα και να μη σου πιστωθεί με κάποιο τρόπο το γεγονός ότι δεν το πήρες.

Σου προτείνω να επικοινωνήσεις και με το τηλέφωνο/email αρωγής του Ευδόξου για διευκρινίσεις.

[MENTION=1085]sotiris[/MENTION] Μια χαρά τα λες, με την εξής εξαίρεση: Και οι κομπιουτεράδες γουστάρουν να έχουν το Cisco τους με τελευταίο ios για εργαστήριο δικτύων, το πρόσφατο matlabάκι τους κλπ... Δεν είναι αμελητέα τα έξοδα ακόμα και για τμήματα χωρίς "βαριά" υποδομή. Και δεν είναι λίγοι και αυτοί που γκρινιάζουν ότι "ούτε άδειες λογισμικού δε μας αγοράζει το ρημάδι το πανεπιστήμιο"

Για την υποδειγματική συνεργασία ΑΕΙ - Ιδρυμάτων Τεχνολογίας και Έρευνας υπάρχουν πολλά να ειπωθούν, και δεν είναι εντελώς ανεπηρέαστη από τις παθογένειες της Ανώτατης Εκπαίδευσης, αλλά σε γενικές γραμμές τα πλεονεκτήματα υπερτερούν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, οι καθηγητές έχουν την επιλογή αντί για τα χρήματα του κράτους να χρησιμοποιούν χρήματα από τις συνεργασίες που κάνουν με τις εταιρίες! Ωπ, wait a minute, αφού δεν έχουμε εταιρίες! Επομένως? Λακαμία ή μη, το κράτος πλερώνει.

Τώρα για τα μερίδια ευθυνών άστο καλύτερα.

Μίλησα για λαμόγια καθηγητές, αυτούς που παίρνουν κονδύλια για έρευνα από το κράτος και τα κάνουν σπίτια.

Δεν μπορεί ο καθηγητής να συνεργαστεί με εταιρίες? από πότε? Άλλο εταιρία στην σχολή, άλλο εταιρία να συνεργάζεται με καθηγητές.

Έλα πες την αλήθεια, δεν έχεις δοκιμάσει ποτέ να πάρεις υποτροφία!

Θες βοήθεια?

1 στα 20 μεταπτυχιακά παίζει να βρει υποτροφία και 1 στα 5 διδακτορικά, και αυτά για περιορισμένο χρονικό διάστημα.

Όσον αφορά τα μεταπτυχιακά θεωρητικώς σκέφτεσαι ότι στο UK πλερώνεις, όσον αφορά τα διδακτορικά είνια απαράδεκτο και πρωτοφανές να μην υπάρχει έστω και μια βασική υποτροφία, στις περισσότερες χώρες του κόσμου στις θετικές επιστήμες μπορείς να πάρεις έστω μια βασική υποτροφία (1200 λίρες είναι στην Αγγλία καθαρά στην τσέπη, η διάσημη υποτροφία του ΙΚΥ που πρέπει να σκοτωθείς στο διάβασμα, εξετάσεις, βύσμα, μπάρμπα κλπ. σου δίνει το τρελό ποσό των 500-600 ευρώ - πλέον μπορεί 400-500 και δεν ξέρω αν είναι και στην τσέπη).

Ο θεσμός που λειτουργεί μια χαρά συνήθως διέπεται από κομματικά κριτήρια, οπότε είναι μια χαρά αν είσαι λαμόγιο.

Δεν δοκίμασα, αλλά που κολλάει αυτό? Έιπες ότι δεν θέλουμε (οι Αριστεροί) εταιρίες να δίνουν υποτροφίες, και σου είπα ότι αυτό είναι ψέμα, ας δίνουν όσες υποτροφίες θέλουν, κανένας νόμος δεν τις εμπόδιζε, αν δεν δίνουν υποτροφίες δεν φταίει κανένας νόμος και κανένα κράτος.

Και μου λες από πάνω ότι δεν δίνουν, so? Ποιος τους έφταιξε???

Το ΙΚΥ δεν είναι εταιρία, και είναι γνωστά αυτά περι λαμογιάς κτλ κτλ, αλλά και πάλι δεν κολλάει με το αρχικό σου επιχείρημα ->

Θα τους χάλαγε δηλαδή αν υπήρχε μια βιομηχανία η οποία θα μπορούσε να στηρίξει κάποιες υποτροφίες εντός των πανεπιστημίων?

Δεν θα τους χάλαγε σου απαντάω, είναι δεκτό και επιτρεπτό! Απλά η βιομηχανία, ΔΕΝ την δίνει.

Η αντίληψη που έχεις για τις εταιρίες και τα Πανεπιστήμια είναι τελείως διαστρεβλωμένη. Δεν θες τις εταιρίες να σου κάνουν μαθήματα, θες τις εταιρίες να σου δίνουν λεφτά και εξοπλισμό για έρευνα. Το ποια εταιρία θα φέρεις είναι θέμα του καθηγητή, αν η εταιρία είναι λαμογιο-εταιρία είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. ΦΕΡΤΕΣ ΠΡΩΤΑ (γιατί το γελοίο είναι ότι ενώ στην Αγγλία π.χ. όλοι παλεύουν να φέρουν καμιά εταιριούλα να γλιτώσουν κάνα μύριο, στην Ελλάδα όλες θέλουν να εμπλακούν οπότε τους λέμε δυναμικά το όχι), και μετά κάνε την κριτική.

Γιατί το υπερ-αριστερό ευφυολόγημα της πολύπλευρης επιστήμης δεν έχει υπολογίσει ότι αν θες να είσαι επιστημονικά πλήρης θες ΛΕΦΤΑ και ΟΡΓΑΝΑ, αλλιώς διδάσκεις τους φοιτητές μια επιστήμη πολύπλευρη μεν, του προηγούμενου αιώνα δε. Μην κρίνεις με βάση το δικό σου κλάδο που π.χ. ένα γκομπιούτερ κοστίζει 1000 ευρώ, οπότε ναι, μπορείς να είσαι πολύπλευρος και τσίφτης και να βρίζεις την HP όλη μέρα. Όταν έχεις επιστημονικό εξοπλισμό που στοιχίζει εκατοντάδες χιλιάδες ή εκατομμύρια ευρώ δεν γίνεται να μην έχεις εταιρίες στα Πανεπιστήμια. Ήδη έχεις, απλά αντί να δίνουν τίποτα πίσω (καμιά υποτροφία κλπ.) η ροή χρήματος είναι μονοδιάστατη κράτος -> εταιρία.

Ω ναι, για τον ίδιο λόγο θα ήθελε οποιοσδήποτε την εταιρία ΛΕΦΤΑ, ναι, η εταιρία δεν θα μου κάνει μάθημα, ΑΛΛΑ, αν η εταιρία, εκτός από υποτροφίες δίνει και λεφτά στους καθηγητές, και στα εργαστήρια, και στον εξοπλισμο κτλ κτλ, Η εταιρία λοιπόν δεν θα δεχτεί ο καθηγητής (με τα δικά της χρήματα) να διδάξει κάτι εναντίον των συμφερόντων της εταιρίας στα παιδιά, ή κάτι άχρηστο για τα συμφέροντα της εταιρίας! Τι δεν ειναι κατανοητό από αυτά? Αυτό ακριβώς το πρόβλημα δεν θέλω, γιατί πλεόν θα έχουμε την εταιρία να παρεμβαίνει στο πανεπιστήμιο.

Εκτός, αν πιστευεις ότι η εταιρία θα δώσει εκατομμύρια χωρίς να περιμένει ανταλάγματα.:hehe:

Ναι απλά αυτό που γράφω είναι ότι το ΙΤΕ και ο Δημόκριτος θα πρέπει να είναι πρότυπα και για τα ελληνικά πανεπιστήμια ώστε να μπορούν κι αυτά να διεξάγουν έρευνα υψηλού επιπέδου.

Γιατί "και για τα ελληνικα πανεπιστήμια" ? Ήδη το ΙΤΕ βοηθάει το Π.Κ. να διεξάγει έρευνα υψηλού επιπέδου. (δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου).

Ακόμα περιμένς από τον [MENTION=1086]Hero[/MENTION] μια απάντηση σε αυτά που τον ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Ασύρματη διασύνδεση 3G με προνομιακούς όρους για φοιτητές και προσωπικό των ελληνικών Πανεπιστημίων και ΤΕΙ

Το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας - ΕΔΕΤ προσφέρει από φέτος αποκλειστικά για τους φοιτητές, τους καθηγητές και το προσωπικό των ελληνικών Πανεπιστημίων και ΤΕΙ τη δυνατότητα να αποκτήσουν προσωπική ασύρματη διασύνδεση 3G με προνομιακούς όρους. Το "University Mobile Internet" είναι ένα πακέτο ασύρματης διασύνδεσης 3G όγκου δεδομένων 4GB στην τιμή των 4,74 ευρώ το μήνα συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Το πακέτο περιλαμβάνει και δωρεάν USB modem stick για 12μηνη σύνδεση. Ανάδοχος του έργου είναι η Vodafone Ελλάδας η οποία επιλέχθηκε έπειτα από ανοιχτό διεθνή μειοδοτικό διαγωνισμό που διενήργησε η ΕΔΕΤ Α.Ε.

Περισσότερες πληροφορίες παρέχονται στη σελίδα: Untitled Document

ΕΥΓΕ! Θα έχω ίντερνετ στο χωριό πλέον, έστω για τα βασικά. Φέτος γύρισα και είχα 1200 αδιάβαστα στο mail. :boxed:

Λεφτά για 3G δεν είχα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός, αν πιστευεις ότι η εταιρία θα δώσει εκατομμύρια χωρίς να περιμένει ανταλάγματα.

Έχει φάση να παίρνουμε ένα λογικό γεγονός και να το προβάλλουμε σαν κακό. :hehe:

Αν θέλω μια πορτοκαλάδα από το περίπτερο, θα μου ζητήσει αντάλλαγμα ένα χρηματικό ποσό.

Αν μιλήσω σε ένα φίλο μου για τα προσωπικά μου, θα χρειαστώ ως αντάλλαγμα την εχεμύθειά του.

oh wait...

Τι διαβάζω?

"Η Αριστερά προσπαθεί να διαστρεβλώσει την ορθολογική σκέψη"?

Κάνεις λάθος, η Αριστερά προσπαθεί να βάλει μπροστά τον λαό, και να τον κάνει να σκεφτεί μόνος του. Ας μάθει ότι θέλει για το κεφαλαιο, μπορεί να διαβάσει και "Το Κεφάλαιο" κάποιου Καρλ Μαρξ αν θέλει, ή από όποια άλλη πηγή θέλει. Αν μετά γουστάρει να γίνει ένας πλούσιος τύπος πατώντας σε πτώματα κτλ, δικαίωμα του, αλλά θα βρει την Αριστερά αντιμέτωπη όχι επειδή θέλει λεφτά, αλλά γιατί θέλει να πατήσει σε πτώματα.

Αν θέλει να βγάλει τα προς το ζην, δικαίωμα του, και η Αριστερά μαζί του.

Μα φυσικά. Είναι δεδομένο ότι όποιος θέλει να βγάλει χρήματα, θα πρέπει να πατήσει πτώματα. :hehe:

Ότι υπάρχουν πλούσιοι που πατάνε επί πτωμάτων, υπάρχουν. Όπως υπάρχουν και (πολλοί) δηθεν υποστηρικτές του Μαρξ που μέσα στον αγώνα τους για "ελευθερία και δικαιώματα" καταλήγουν να καίνε περιουσίες ανθρώπων και να σκοτώνουν εγκυμονούσες στις τράπεζες.

Μόνο που οι άνθρωποι που διοργανώνουν αυτές τις πορείες, δεν μπήκαν καθόλου στον κόπο να πάρουν κάποια μέτρα για να προλάβουν τέτοια περιστατικά. Ευθύνη τους είναι? Όχι βέβαια! Δεν υπάρχουν ευθύνες :hehe:

Δεν αποφευγουμε την ΧΑ, την καλούμε να απολογηθεί για τις πράξεις της και την πολεμούμε.

Ας πούνε ΟΤΙ θέλουνε για την Ελληνική Αριστερά. Αν είναι αλήθεια, είμαι σίγουρος ότι δεν θα φοβηθεί κανένας, αλλά θα είναι μάλλον ένα όμορφο ντυμένο ψέμα. Αληθοφανές.. αλλά ψέμα.

Αλλά έτσι λειτουργεί από παλιά ο φασισμός, ψέμα στο ψέμα, λάσπη στην λάσπη, κάτι θα μείνει να κρύψουν τους εαυτούς τους.

Βέβαια για να λες αυτά τα αίσχη εδώ, έχεις ήδη φάει ΠΟΛΥ λάσπη, την έχεις χωνέψει, και δεν πρόκεται να σου πω κάτι και να σε πείσω. Μπορώ όμως να σε ρωτήσω:

Πες μου έστω μία αλήθεια για την Αριστερά, την οποία "δεν πρέπει να μάθει ο κόσμος"..

Και ακόμα καλύτερα, τι ακριβώς τους έχει εμποδίσει να την πουνε μέχρι τώρα?

Την ΧΑ μπορείς να την κατηγορήσεις επειδή δέρνει, επειδή βρίζει, επειδή έχει ρατσιστική θέση απέναντι στους μετανάστες αλλά όχι για ψέμμα ή λάσπη. Στο σύνολό τους, είναι ευθείς και ειλικρινείς. Λένε θα δείρουν και δέρνουν. Το αν θα καταλήξουν σε φασισμό δεν το ξέρω αλλά για εκεί τους κόβω.

Η "ελληνική αριστερά", από την άλλη, στη πλειοψηφία της θα επιχειρήσει να απαξιώσει τον άλλον με λανθασμένες κατηγορίες (ενώ πρεσβεύει την ελευθερία και τα δικαιώματα :hehe: ) όπως κάνεις κι εσύ τώρα ;)

Χωρίς να με ξέρεις και χωρίς στοιχεία, ισχυρίζεσαι ότι "έχω φάει πολύ λάσπη", "την έχω χωνέψει" και ό,τι άλλη μπούρδα προκειμένου να "με βγάλεις λάθος" επειδή απλά παίρνω θέση κατά της "ελληνικής αριστερά".

Στο κάτω κάτω, όποιος δεν είναι μαζί σας, είναι εναντίων σας και πρέπει να "απαξιωθεί". Υπέροχη συμπεριφορά από μια πλευρά που πρεσβεύει "ελευθερία και δικαιώματα" στον άνθρωπο. ;)

Μία από της αλήθειες είναι ότι στη διαδικασία του νέου να "πολεμήσει για ιδανικά", το κάνει μέσα από ομάδες που μπροστά λένε έτσι και από πίσω γιουβέτσι.

Η εταιρία φτιάχνει apps για IOS προφανώς θέλει οι απόφοιτοι να μπορούν να δουλέψουν σε αυτήν, ποια η περίπτωση να μην πιέσουν για μαθήματα IOS? Ποια η περίπτωση να μην προσπαθήσουν να περιορίσουν τα μαθήματα JAVA (Android) ?

Ως καλό μπορώ να το δώ. Η εταιρία θέλει ο φοιτητής να έχει προσκομίσει κάποιες γνώσεις στην τεχνολογία που χρησιμοποιεί. Αμέσως αμέσως ο φοιτητής θα μπορεί να βρει δουλειά, θα αποκτήσει εργασιακή εμπειρία και θα βγάλει χρήματα (δεν βάζω καν την προοπτική εξέλιξης ή επιμόρφωσης που μπορεί να του δώσει μια σοβαρή εταιρία).

Αναφέρεις την "πολύπλευρη επιστήμη" λες και ο φοιτητής απαγορεύεται να μάθει για άλλη τεχνολογία.

Η ίδια εταιρία έχει και ένα παλιό υποσύστημα σε κάτι (δεν μου έρχεται παράδειγμα), όπου δουλευει ψιλοχάλια, αλλά υπάρχει τεράστιο κόστος στο να το αλλάξουν όλο, και τα καινούργια αντίστοιχα συστήματα δεν είναι συμβατά.

Προφανώς το καινούργιο είναι καλύτερο, αλλά λόγο κόστους, συνεχίσουν να δουλευουν στο παλιό σύστημα. Ποια η περίπτωση να αφήσουν τους καθηγητές να τους μάθουν το καινούργιο καλύτερο σύστημα?

Πολύ μπερδεμένο το παράδειγμά σου.

Αν είναι τόσο ακριβό το σύστημα, τότε μιλάμε για κόστος εξοπλισμού.

Νομίζω σε έχει ήδη καλύψει ο sotiris.

Δεν μας είπες btw. Το πανεπιστήμιο σου στο Amsterdam, δεν συνεργάζεται με εταιρίες? Δεν γίνονται career fairs?

Ω ναι, για τον ίδιο λόγο θα ήθελε οποιοσδήποτε την εταιρία ΛΕΦΤΑ, ναι, η εταιρία δεν θα μου κάνει μάθημα, ΑΛΛΑ, αν η εταιρία, εκτός από υποτροφίες δίνει και λεφτά στους καθηγητές, και στα εργαστήρια, και στον εξοπλισμο κτλ κτλ, Η εταιρία λοιπόν δεν θα δεχτεί ο καθηγητής (με τα δικά της χρήματα) να διδάξει κάτι εναντίον των συμφερόντων της εταιρίας στα παιδιά, ή κάτι άχρηστο για τα συμφέροντα της εταιρίας! Τι δεν ειναι κατανοητό από αυτά? Αυτό ακριβώς το πρόβλημα δεν θέλω, γιατί πλεόν θα έχουμε την εταιρία να παρεμβαίνει στο πανεπιστήμιο.

Σε σοβαρό κράτος, δύσκολα θα δωροδοκήσουν καθηγητές. Όμως το κράτος δεν είναι σοβαρό και δεν υπάρχουν πιέσεις σε αυτό (από αριστερά/κέντρο/δεξία, whatever). Μας φταίει το "κεφάλαιο" που εμείς δεν υποστηρίζουμε τους νόμους :hehe:

Περιμένω να μάθω για το πανεπιστήμιο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βιβλιογραφία σχετική με εκπόνηση πτυχιακής, στα φοιτητικά fora έπεσα πάνω σε τέτοια φαινόμενα. Όχι απλά το παρότρυνε ένας, αλλά ακόμη 10 από κάτω έλεγαν μπράβο και τα σχετικά. Ούτε ένας να το βρει άσκοπο/άλογο/ανήθικο;

Πάντως επειδή έψαξα και ρώτησα, αυτά τα γραφεία που και καλά σου γράφουν τις πτυχιακές μόνο επιστήμονες δεν τις γράφουν και σίγουρα βγάζουν γερά χρήματα υποσχόμενοι "επιστημοσύνη". Αλλά και μεταξύ μας... πόσο βλάκας να είναι ένας καθηγητής για να μην καταλάβει ποιός την έγραψε; Ο επιβλέπων οφείλει να ζητάει συχνή ενημέρωση σχετικά με το στάδιο της εργασίας, ώστε να κάνει απαραίτητους ελέγχους ή διορθώσεις και να γνωρίζει και ο ίδιος με ποιόν έχει να κάνει. Μάλλον λοιπόν θα πρέπει να στρωθούν μερικοί, γιατί λίγο δύσκολο το κόβω να πραγματοποιήσουν το όνειρο αυτό, να τους τη γράψουν άλλοι, να είναι καλή και τέλος να μην το πάρει χαμπάρι ο καθηγητής. :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα δει την απάντηση.

Αν θέλω μια πορτοκαλάδα από το περίπτερο, θα μου ζητήσει αντάλλαγμα ένα χρηματικό ποσό.

Τα ανταλλάγματα που θα ζητήσει όμως η εταιρεία, μπορεί να μην είναι ηθικά ή ακαδημαικά σωστά, κατα την γνώμη μου, δεν πρόκειται να είναι ηθικά ή ακαδημαικά σωστά.

Όπως υπάρχουν και (πολλοί) δηθεν υποστηρικτές του Μαρξ που μέσα στον αγώνα τους για "ελευθερία και δικαιώματα" καταλήγουν να καίνε περιουσίες ανθρώπων και να σκοτώνουν εγκυμονούσες στις τράπεζες.

Και η μπάλα στην κερκίδα... Και ακόμη χειρότερα σε τόπικ που έχει χίλιοσυζητηθεί.

Την ΧΑ μπορείς να την κατηγορήσεις επειδή [...] αλλά όχι για ψέμμα ή λάσπη.

Μα φυσικά, τώρα έχει βάλει το δημοκρατικό της προσωπίο, αλλά αυτά που λέει τώρα δεν έχεουν ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτά που έλεγε όταν δεν κυνήγαγε βουλευτιλίκι. Κάτι περιοδικά του ΄80 που υμνούν τον Χίτλερ, κάτι άλλα που υβρίζουν την δημοκρατία κ.α... Άρα κάπου έλεγαν ψέματα..

Η "ελληνική αριστερά", από την άλλη, στη πλειοψηφία της θα επιχειρήσει να απαξιώσει τον άλλον με λανθασμένες κατηγορίες (ενώ πρεσβεύει την ελευθερία και τα δικαιώματα :hehe: ) όπως κάνεις κι εσύ τώρα ;)

Χωρίς να με ξέρεις και χωρίς στοιχεία, ισχυρίζεσαι ότι "έχω φάει πολύ λάσπη", "την έχω χωνέψει" και ό,τι άλλη μπούρδα προκειμένου να "με βγάλεις λάθος" επειδή απλά παίρνω θέση κατά της "ελληνικής αριστερά".

Στο κάτω κάτω, όποιος δεν είναι μαζί σας, είναι εναντίων σας και πρέπει να "απαξιωθεί". Υπέροχη συμπεριφορά από μια πλευρά που πρεσβεύει "ελευθερία και δικαιώματα" στον άνθρωπο. ;)

Μία από της αλήθειες είναι ότι στη διαδικασία του νέου να "πολεμήσει για ιδανικά", το κάνει μέσα από ομάδες που μπροστά λένε έτσι και από πίσω γιουβέτσι.

Το bold δεν ισχύει, η "αλήθεια", εκτός από δυσνόητη και γενική, δεν είναι αλήθεια και θα σε παρακαλούσα να μιλήσεις με παραδείγματα. Ποια ομάδα μπροστά λέει έτσι και από πίσω γιουβέτσι?

Ως καλό μπορώ να το δώ. Η εταιρία θέλει ο φοιτητής να έχει προσκομίσει κάποιες γνώσεις στην τεχνολογία που χρησιμοποιεί. Αμέσως αμέσως ο φοιτητής θα μπορεί να βρει δουλειά, θα αποκτήσει εργασιακή εμπειρία και θα βγάλει χρήματα (δεν βάζω καν την προοπτική εξέλιξης ή επιμόρφωσης που μπορεί να του δώσει μια σοβαρή εταιρία).

Αναφέρεις την "πολύπλευρη επιστήμη" λες και ο φοιτητής απαγορεύεται να μάθει για άλλη τεχνολογία.

Ω! να μάθει, αλλά να μάθει ότι πρέπει να μάθει, και όχι μόνο αυτό που θέλει η εταιρεία να μάθει! Πρέπει να μάθει και JAVA, πως να το κάνουμε (για αυτό θα είναι πρόβλημα αν προσπαθήσει η εταιρεία να περιορίσει την JAVA).

Πολύ μπερδεμένο το παράδειγμά σου.

Αν είναι τόσο ακριβό το σύστημα, τότε μιλάμε για κόστος εξοπλισμού.

Νομίζω σε έχει ήδη καλύψει ο sotiris.

Τα ανταλάγματα που λέγαμε...

Δεν μας είπες btw. Το πανεπιστήμιο σου στο Amsterdam, δεν συνεργάζεται με εταιρίες? Δεν γίνονται career fairs?

Δεν ξέρω, αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Για αρχή εδώ πληρώνουν και για master και για bachelor, το πανεπιστήμιο εκ τούτου έχει λεφτά, δευτερον, τα πράγματα εδώ δουλευουν as intended, σχεδόν παντού. Οι καθηγητές δεν κάνουν πολιτική στις πλάτες των φοιτητών κ.α.

Σε σοβαρό κράτος, δύσκολα θα δωροδοκήσουν καθηγητές. Όμως το κράτος δεν είναι σοβαρό και δεν υπάρχουν πιέσεις σε αυτό (από αριστερά/κέντρο/δεξία, whatever). Μας φταίει το "κεφάλαιο" που εμείς δεν υποστηρίζουμε τους νόμους :hehe:

Μα είναι βασικό λάθος της εκάστοτε κυβέρνησης, να πηγαίνει να βάζει ευρωπαικά στάνταρ πάνω στην (ασύμβατη) Ελληνική πραγματικότητα, αντί να προσπαθήσει πρώτα να κάνει την Ελληνική πραγματικότητα συμβατή με τα στάνταρ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα το offtopic στα πολιτικά εδώ, θα συνεχίσω τα εντός θέματος.

Ω! να μάθει, αλλά να μάθει ότι πρέπει να μάθει, και όχι μόνο αυτό που θέλει η εταιρεία να μάθει! Πρέπει να μάθει και JAVA, πως να το κάνουμε (για αυτό θα είναι πρόβλημα αν προσπαθήσει η εταιρεία να περιορίσει την JAVA).

Περιπλέκουμε ένα υποθετικό σενάριο αλλαγής τυχαίων μαθημάτων από φανταστική εταιρία σε ένα χώρο που μεταφέρει την ευθύνη μάθησης στο άτομο. Οι φοιτητές που σκοπεύουν να ερευνήσουν επιστημονικά δεν θα αρκεστούν απλώς στις προκαθορισμένες διαλέξεις. Το σίγουρο είναι ότι αυτή η μερίδα φοιτητών είναι μικρότερη από το 100% των ατόμων που σπουδάζει.

Παρ'όλα αυτά, δεν βλέπω νόημα να συζητηθεί σε τόσο βάθος ανάλυσης μια φανταστική πορεία γεγονότων. Το σίγουρο είναι ότι πάντα ένα ποσοστό ανθρώπων θα απεργήσει κατά (γιατί έτσι).

Τα ανταλάγματα που λέγαμε...

Όλοι θέλουμε. Αναγκαίο κακό αν προτιμάς, νορμαλ το βρίσκω εγώ.

Το ερώτημα που τίθεται είναι "τι δίνεις και τι παίρνεις"

αντί να προσπαθήσει πρώτα να κάνει την Ελληνική πραγματικότητα συμβατή με τα στάνταρ.

Μάντεψε ποιος επίσης συμβάλλει στο να μην γίνει η ελληνική πραγματικότητα συμβατή με εκείνα τα στανταρ.

Δεν ξέρω, αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Για αρχή εδώ πληρώνουν και για master και για bachelor, το πανεπιστήμιο εκ τούτου έχει λεφτά, δευτερον, τα πράγματα εδώ δουλευουν as intended, σχεδόν παντού. Οι καθηγητές δεν κάνουν πολιτική στις πλάτες των φοιτητών κ.α.

Εδώ θέλω να καταλήξω. Όμως δεν βλέπω πιέσεις για να αλλάξει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, μέσω του ηλεκτρονικού δικτύου του Πανεπιστημίου συνδέονται και πολλά Νοσοκομεία με Πανεπιστημιακές Κλινικές (Αρεταίειο, Αιγινήτειο, Αττικό, Λαϊκό κ.λ.π). Ως εκ τούτου, η διακοπή της ηλεκτρονικής επικοινωνίας που έχει προκύψει έχει ως αποτέλεσμα την παρακώλυση του ιατρικού και νοσηλευτικού έργου- δυσχέρεια στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση, στη λήψη και προώθηση αποτελεσμάτων ιατρικών εξετάσεων και στην αντιμετώπιση επειγόντων περιστατικών».

http://www.mycampus.gr/my_foititoupoli/foititoupoli_ellada/panepistimio_a8inon__zitoun_tin_amesi_apomakrunsi_ton_katalicion.html

Ο ΣΥΝ νομίζω ευθύνεται για την κατάληψη; Έτσι άκουσα, ξέρετε;

EDIT: Μόνο αυτό βρήκα: http://ergasiakodeltio.wordpress.com/2012/11/13/%CE%B4%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%BF-%CF%84%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-server-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1/

EDIT @ 5:34 : Παρέμβαση εισαγγελέα για πανεπιστήμια

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Κανονική λειτουργία του ΤΕΙ Αθήνας από την Δευτέρα 19/11/2012

Το ΤΕΙ Αθήνας ανακοινώνει ότι από Δευτέρα 19/11/2012 λειτουργεί κανονικά.

Ο Πρόεδρος του ΤΕΙ Αθήνας

Δ. Νίνος

και εγώ λέω μπούρδες αφού θα το ξανακλείσουν !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.