Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Ακριβώς ότι είπε ο [MENTION=22279]acct[/MENTION]

Κάποιοι εδώ έχετε μπερδέψει τις ΓΣΤ με τις ΓΣ.. :)

ΓΣΤ, δεν μπορεί να αιτηθεί φοιτητής, ΓΣ, φυσικά και γίνεται.

Φυσικά και δεν χρειάζεται να έισαι σε παράταξη για να γίνει αυτό, βέβαια εξαρτάται από σε τι σχολή είσαι, ποιος έχει δύναμη εκεί κτλ, γιατί εσύ μπορεί να κοπανιέσαι όλη μέρα και να έχεις μαζέψει και την μισή σχολή από υπογραφές, αλλά αν ο Πρόεδρος είναι .. παλιάνθρωπος.. δεν ...

Δες το καταστατικό, αν το βρεις.. αλλά εσύ είπαμε είσαι σε γαμάτη σχολή με πανεπιστήμονες συναδέλφους, θα το βρεις το καταστατικό :p:P

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξανε σελίδα του Πανεπιστημίου βλέπω στην οποία μπορεί να βλέπει κανείς όλα τα γκρουπ όλων των τμημάτων και να αλληλεπιδρά με άλλους, όμως χρειάζεται email σε διευθύνσεις όπως mail@uoa.gr για να αποκτήσεις πρόσβαση. Το αναφέρω μήπως ενδιαφέρει κάποιον και με τη σειρά μου ρωτώ τους πιο σχετικούς μήπως ξέρουν κάποια απλά βηματάκια να πουν στο πώς κάνουμε λογαριασμό και σύνδεση σε αυτές τις διευθύνσεις.

https://www.facebook.com/groups/groupsatathens/?from=383639728371767

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξανε σελίδα του Πανεπιστημίου βλέπω στην οποία μπορεί να βλέπει κανείς όλα τα γκρουπ όλων των τμημάτων και να αλληλεπιδρά με άλλους, όμως χρειάζεται email σε διευθύνσεις όπως mail@uoa.gr για να αποκτήσεις πρόσβαση. Το αναφέρω μήπως ενδιαφέρει κάποιον και με τη σειρά μου ρωτώ τους πιο σχετικούς μήπως ξέρουν κάποια απλά βηματάκια να πουν στο πώς κάνουμε λογαριασμό και σύνδεση σε αυτές τις διευθύνσεις.

https://www.facebook.com/groups/groupsatathens/?from=383639728371767

Πως κατέληξα να γίνω invited σε αυτό το group ένας Θεός ξέρει... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρουν κάποια απλά βηματάκια να πουν στο πώς κάνουμε λογαριασμό και σύνδεση σε αυτές τις διευθύνσεις.

δεν. Κέντρο Λειτουργίας και Διαχείρισης Δικτύου - ΕΚΠΑ - Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό διάβαζα και εγώ, αλλά still κάποιοι έχουν μπει. Το Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών έχει πχ 24 μέλη, όλοι μέλη ΔΕΠ και τα σχετικά είναι; :p

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα στοιχεία του "Ιδρύματός σας", είστε ήδη κάτοχος κάποιου πτυχίου Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας δεν επιτρέπεται να προβείτε σε νέα δήλωση συγγραμμάτων.

ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ (ΠΛΕΟΝ) ZΩΑ.

Ας τους αφήσουμε να κάνουν ότι θέλουν..Απο Feb που δεν θα έχετε βιβλία να διαβάσετε απλά θα περάστε από το ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ (ΠΛΕΟΝ) ZΩΑ.

Αν ήσουν μόνο φορολογούμενος πολίτης και όχι και φοιτητής, πώς θα σου φαινόταν οι φόροι σου να επιδοτούν δωρεάν πανεπιστημιακά συγγράμματα για φοιτητές εγγεγραμμένους 10 χρόνια για 2ο πτυχίο; Δε θεωρείς ότι η πολιτεία εξοφλεί το χρέος της για δημόσια και δωρεάν τριτοβάθμια εκπαίδευση μετά από 4+2 ή 5+2.5 χρόνια παροχών χωρίς να ξοδέψεις ευρώ; Για πόσα χρόνια θα ήθελες να επιμερίζεται σε όλους το κόστος της φιλομάθειάς σου;

Οι μεταπτυχιακοι δικαιουνταν ποτε?
Δεν γνωρίζω να απαντήσω με το χέρι στην καρδιά, αλλά νομίζω ναι.

Όχι. Αν στον προϋπολογισμό του ΠΜΣ είχε γίνει πρόβλεψη για αγορά συγγραμμάτων, εδικά σε εποχές χρηματοδότησης από ΕΠΕΑΕΚ, που δεν είχαν τι να κάνουν τα λεφτά, μπορεί να είχαν διανεμηθεί σε φοιτητές. Από τον τακτικό προϋπολογισμό δεν προβλέπεται διανομή δωρεάν συγγραμμάτων σε μεταπτυχιακούς φοιτητές.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήσουν μόνο φορολογούμενος πολίτης και όχι και φοιτητής, πώς θα σου φαινόταν οι φόροι σου να επιδοτούν δωρεάν πανεπιστημιακά συγγράμματα για φοιτητές εγγεγραμμένους 10 χρόνια για 2ο πτυχίο; Δε θεωρείς ότι η πολιτεία εξοφλεί το χρέος της για δημόσια και δωρεάν τριτοβάθμια εκπαίδευση μετά από 4+2 ή 5+2.5 χρόνια παροχών χωρίς να ξοδέψεις ευρώ; Για πόσα χρόνια θα ήθελες να επιμερίζεται σε όλους το κόστος της φιλομάθειάς σου;

Χρέος?Για ποιο χρέος μιλάς?Όποιος θέλει να μάθει είναι ελεύθερος να μάθει από την στιγμή που η πολιτεία του ΔΙΝΕΙ την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ (με τρόπους εισαγωγής) να το κάνει ΔΩΡΕΑΝ,χωρίς να του κόβει τα εργαλεία μάθησης. Αμφιβάλλω αν έχεις κάτσει ποτέ να διαβάσεις από PDF σε περίοδο εξεταστικής. Όλοι ξέρουμε ότι το χαρτί είναι διαφορετικό προφανώς.

Φιλομαθείς θα ήμουν αν (στην περίπτωση των κατατακτηρίων μιας που ανέφερες τα 10 χρόνια):

1)Μπορούσα να δώσω εξετάσεις σε οποίο πανεπιστήμιο θέλω χωρίς να με περιορίζει ο τρόπος εισαγωγής.Τι εννοώ με αυτό? Έχω τελειώσει Πολιτικός Μηχανικός Έργων Υποδομής από αντίστοιχό ΤΕΙ. Στην πόλη μου ο τρόπος εισαγωγής στο αντίστοιχο τμήμα γίνεται με τον βαθμό πτυχίου.Το αποτέλεσμα? Εγώ που έχω (γ.. να) βγάλω 8 σε αντίστοιχη σχολή ..να χάνω την θέση (Πολ. Μηχανικών) από κάποιον που έχει βγάλει 10 σε ΣΤΥΑ, Ιχθυοκαλλιέργειας ή..ΓΙΑΤΙ? Οπότε πάω Αναγκαστικά σε μακρινή πόλη.. άρα το κάνω χωρίς να ξοδέψω ευρώ?

2) Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να με χρήζουν "Κατατακτήριο" και όχι ακαδημαϊκό πολίτη όπως θα γινόταν σε κάποια σοβαρή χωρά. Ρετσινιά που δεν θα ήθελες ποτέ να έχεις για λογούς αντιμετώπισης/ψυχολογίας στην ακαδημαϊκή κοινότητα. Και το δίκαιο ποιο είναι στην τελική? Να μην έχω τπτ από Πάσο, Βιβλία, Στέγαση, Μεταγραφή, Επιδόματα κτλ. λες κ εγώ είμαι κάτι διαφορετικό από τους υπολοίπους στην πραγματικότητα.Ντε και καλά να πάω να τα σκάσω στο εξωτερικό αν θέλω να συνεχίσω?Και άντε να έχω χρήματα..ΑΝ δεν έχω μπικικίνια τι γίνεται?Δεν έχω δικαίωμα στην παιδεία μιας κ η πολιτεία έχει ξεχρεώσει? LOL

Επίσης για βάλλε κάτω να δεις πόσοι είναι οι κατατακτήριοι σε ένα έτος? Είναι και 15 άτομα? Καλά να κόψουν όλα τα αλλά... Γιατί να κόψουν τα βιβλία??Για να γλυτώσουν μερικές χιλιάδες € όταν κλέβουν εκατομμύρια που προορίζονται για εξοπλισμό κ έρευνα??

Βλέπεις το δέντρο και όχι το δάσος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλομαθείςής θα ήμουν αν (στην περίπτωση των κατατακτηρίων μιας που ανέφερες τα 10 χρόνια):

Όπως το φαντάστηκα, η συζήτηση καταλήγει πάλι στο "πόσο να τους κοστίζω εγώ, όταν τρώνε εκατομμύρια". Αυτή είναι η νοοτροπία που έχει οδηγήσει και το ελληνικό Πανεπιστήμιο στη σημερινή του ανυποληψία.

Για να στα κάνω λιανά:

1. Μπορείς να δώσεις κατατακτήριες σε όποιο Τμήμα θέλεις, χωρίς περιορισμό. Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να φοιτήσεις σε ένα Τμήμα το οποίο στις κατατακτήριες επιλέγει κατά προτεραιότητα Ιχθυοκαλλιεργητές με βάση το βαθμό πτυχίου; Ή μήπως θα προτιμούσες ένα ΕΜΠ σε κάθε πόλη της Ελλάδας για να μην ξεβολευτείς να μετακομίσεις; Τη γνώση του 2ου πτυχίου αποζητάς ή τις τσάμπα παροχές που μοιράζονταν αφειδώς στους "φοιτητές";

Η πρόσβασή σου εξακολυθεί να είναι δωρεάν, όπως και το διοικητικό κόστος της διαχείρισης των σπουδών σου. Η πρόσβασή σου στη βιβλιοθήκη είναι επίσης δωρεάν. Από τη στιγμή που έχεις ήδη ένα πτυχίο, δε νομίζεις ότι στην σίτιση/στέγαση/διανομή συγγραμμάτων πρέπει να προηγούνται όσοι ΔΕΝ έχουν, εφόσον οι πόροι δεν επαρκούν για όλους;

2. Δεν ξέρω που φοιτάς, αλλά αν συμπεριφέρεσαι ως "Κατακτήριος", ως τέτοιο θα σε αντιμετωπίζουν. Όπου έχω βρεθεί εγώ, όλοι είναι "φοιτητές". Αντί να επικροτούμε το γεγονός ότι στην Ελλάδα μπορείς ακόμη να γραφτείς σε όποιο Τμήμα επιθυμείς και να σπουδάσεις ελεύθερα, διαμαρτυρόμαστε γιατί στερούν τη δυνατότητα από τους κάφρους να παίρνουν τσάμπα βιβλία 1000€ το χρόνο και να τα πουλάνε στο ebay, 10 χρόνια μετά που γράφτηκαν για 2ο πτυχίο. Ή μήπως στο ακαδημαϊκό διαμάντι που σπουδάζεις δεν είχατε τέτοια περιστατικά;

Η κατάσταση είναι πολύ απλή. Αν θες να σπουδάσεις εντελώς δωρεάν και με κοινωνικές παροχές, το κάνεις σε 6-7.5 χρόνια. Αν χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο, αξιοποίησε τη δυνατότητα αναστολής φοίτησης. Αν θες να παρασιτείς επί 12 χρόνια γραμμένος σε ένα Τμήμα για τσάμπα σίτιση/στέγαση/συγγράμματα για πούλημα/μειωμένα εισιτήρια, ατύχησες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το φαντάστηκα, η συζήτηση καταλήγει πάλι στο "πόσο να τους κοστίζω εγώ, όταν τρώνε εκατομμύρια". Αυτή είναι η νοοτροπία που έχει οδηγήσει και το ελληνικό Πανεπιστήμιο στη σημερινή του ανυποληψία.

Αναφέρθηκα μόνο στα βιβλία ειδικώς.Τα άλλα τα άφησα δίκαια από έξω.

Για να στα κάνω λιανά:

1. Μπορείς να δώσεις κατατακτήριες σε όποιο Τμήμα θέλεις, χωρίς περιορισμό. Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να φοιτήσεις σε ένα Τμήμα το οποίο στις κατατακτήριες επιλέγει κατά προτεραιότητα Ιχθυοκαλλιεργητές με βάση το βαθμό πτυχίου; Ή μήπως θα προτιμούσες ένα ΕΜΠ σε κάθε πόλη της Ελλάδας για να μην ξεβολευτείς να μετακομίσεις; Τη γνώση του 2ου πτυχίου αποζητάς ή τις τσάμπα παροχές που μοιράζονταν αφειδώς στους "φοιτητές";

Λάθος σου τα έχουνε πει για την περίπτωση μου.

Από τον Βόλο είμαι και αναγκάστηκα να δώσω Ξάνθη γιατί μόνο εκεί και Πάτρα έχει γραπτές εξετάσεις. Τμήμα αντίστοιχο εδώ υπάρχει. Όλα τα αλλά τμήματα έχουν σαν "αξιοκρατικό τρόπο εισαγωγής" τον βαθμό πτυχίου τουλάχιστον το έτος που έδωσα εγώ. Οπότε αν και μηχανικός χάνω από κάτι ασχέτου ειδικότητας.

Προφανώς για την γνώση του δεύτερου πτυχίου. Λες να κάθισα να διάβασα για να παρασιτώ?

Η πρόσβασή σου εξακολυθεί να είναι δωρεάν, όπως και το διοικητικό κόστος της διαχείρισης των σπουδών σου. Η πρόσβασή σου στη βιβλιοθήκη είναι επίσης δωρεάν. Από τη στιγμή που έχεις ήδη ένα πτυχίο, δε νομίζεις ότι στην σίτιση/στέγαση/διανομή συγγραμμάτων πρέπει να προηγούνται όσοι ΔΕΝ έχουν, εφόσον οι πόροι δεν επαρκούν για όλους;

Αν έχουν πρόβλημα στους πόρους για τα +15 άτομα (είναι το 9% των εισακτέων στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ περίπτωση) ας μην κάνουν κατατακτήριες.

Για ποια βιβλιοθήκη μιλάς. Έχεις την εντύπωση ότι μπορεί η βιβλιοθήκη να εξυπηρετήσει και τους 15 ταυτόχρονα? Σου υπενθυμίζω ότι βρίσκεσαι στην Ελλάδα. Αρχίζω να πιστεύω ότι δεν έχεις πάει ποτέ Βιβλιοθήκη. Και για να σε προλάβω: Άλλο τι προβλέπεται κ άλλο τι υπάρχει στην πραγματικότητα.

2. Δεν ξέρω που φοιτάς, αλλά αν συμπεριφέρεσαι ως "Κατακτήριος", ως τέτοιο θα σε αντιμετωπίζουν. Όπου έχω βρεθεί εγώ, όλοι είναι "φοιτητές".

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Εδώ δεν αναγνωρίζουν στοιχειώδη μαθήματα. (Λιγότερο θα τους "κοστίσω") ¨

Αντί να επικροτούμε το γεγονός ότι στην Ελλάδα μπορείς ακόμη να γραφτείς σε όποιο Τμήμα επιθυμείς και να σπουδάσεις ελεύθερα...

Καταλαβαίνεις ότι χωρίς βιβλία δεν είναι ούτε ελεύθερο ούτε δωρεάν έτσι?

διαμαρτυρόμαστε γιατί στερούν τη δυνατότητα από τους κάφρους να παίρνουν τσάμπα βιβλία 1000€ το χρόνο και να τα πουλάνε στο ebay, 10 χρόνια μετά που γράφτηκαν για 2ο πτυχίο. Ή μήπως στο ακαδημαϊκό διαμάντι που σπουδάζεις δεν είχατε τέτοια περιστατικά;

Link me or didn't happen.

Κάφρους? Είμαι κάφρος? Κατακρίνεις τα πάντα για μεμονωμένα περιστατικά?

Η κατάσταση είναι πολύ απλή. Αν θες να σπουδάσεις εντελώς δωρεάν και με κοινωνικές παροχές, το κάνεις σε 6-7.5 χρόνια. Αν χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο, αξιοποίησε τη δυνατότητα αναστολής φοίτησης. Αν θες να παρασιτείς επί 12 χρόνια γραμμένος σε ένα Τμήμα για τσάμπα σίτιση/στέγαση/συγγράμματα για πούλημα/μειωμένα εισιτήρια, ατύχησες.

Δηλαδή αν εγώ χάσω αυτή την ευκαιρία να σπουδάσω στα θεϊκά τμήματα της Ελλάδος για Χ λόγους καταστράφηκα έτσι?Στην περίπτωση μου αυτό που λες δεν εφαρμόζεται. Σε 1.5 χρόνο θα έχω φύγει με πτυχίο από εκεί.. ότι κ να έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Για ποια βιβλιοθήκη μιλάς. Έχεις την εντύπωση ότι μπορεί η βιβλιοθήκη να εξυπηρετήσει και τους 15 ταυτόχρονα? Σου υπενθυμίζω ότι βρίσκεσαι στην Ελλάδα. Αρχίζω να πιστεύω ότι δεν έχεις πάει ποτέ Βιβλιοθήκη. Και για να σε προλάβω: Άλλο τι προβλέπεται κ άλλο τι υπάρχει στην πραγματικότητα.

Σε πολλές βιβλιοθήκες μην λέτε καν ότι είστε φοιτητές, γιατί δεν θα σας επιτρέψουν πρόσβαση. (μη επιστροφή βιβλίων από φοιτητές ή καταστροφή κ.ά) Όσες δε ζητάνε κάτι πέρα από ταυτότητα, δηλώστε "φιλόλογος", "ερευνητής", τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές βιβλιοθήκες μην λέτε καν ότι είστε φοιτητές, γιατί δεν θα σας επιτρέψουν πρόσβαση. (μη επιστροφή βιβλίων από φοιτητές ή καταστροφή κ.ά) Όσες δε ζητάνε κάτι πέρα από ταυτότητα, δηλώστε "φιλόλογος", "ερευνητής", τέτοια.

Νομίζω πως λες "χαζομάρες" τώρα. Όσες βιβλιοθήκες ξέρω εγώ είναι ανοιχτές προς όλους.

Το να δανειστείς θέλει μια διαδικασία, αλλά και πάλι κι εκεί νομίζω δεν υπάρχει θέμα.

Εκτός κι αν το λες ειρωνικά, οπότε πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το πρόβλημα που αναφέρω είναι γνωστό για τις δανειστικές. Τις μεγαλύτερες τουλάχιστον της χώρας. Δεν λέω χαζομάρες, όσοι πηγαίνουν σε δανειστικές το ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκα μόνο στα βιβλία ειδικώς.Τα άλλα τα άφησα δίκαια από έξω.

Λάθος σου τα έχουνε πει για την περίπτωση μου.

Από τον Βόλο είμαι και αναγκάστηκα να δώσω Ξάνθη γιατί μόνο εκεί και Πάτρα έχει γραπτές εξετάσεις. Τμήμα αντίστοιχο εδώ υπάρχει. Όλα τα αλλά τμήματα έχουν σαν "αξιοκρατικό τρόπο εισαγωγής" τον βαθμό πτυχίου τουλάχιστον το έτος που έδωσα εγώ. Οπότε αν και μηχανικός χάνω από κάτι ασχέτου ειδικότητας.

Προφανώς για την γνώση του δεύτερου πτυχίου. Λες να κάθισα να διάβασα για να παρασιτώ?

Οπότε, έχεις συναφή ειδικότητα, αρκετά συγγράμματα από το 1ο πτυχίο, δε σε ενδιαφέρουν οι υπόλοιπες παροχές, αλλά και πάλι ξεκίνησες χαρακτηρίζοντάς τους συλλήβδην ζώα.

Αν έχουν πρόβλημα στους πόρους για τα +15 άτομα (είναι το 9% των εισακτέων στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ περίπτωση) ας μην κάνουν κατατακτήριες.

Αν ΔΕΝ έκαναν, θα διαμαρτυρόσουν δικαίως γιατί δε σου δίνουν τη δυνατότητα να εγγραφείς και να παρακολουθήσεις. Σε δέχονται ως φοιτητή, χωρίς τις επιπλέον παροχές. Αν δε σου αρκεί, υπάρχει εξαιρετικό δωρεάν υλικό (και στο αντικείμενό σου) εδώ: Free Online Course Materials | Audio/Video Courses | MIT OpenCourseWare

Για ποια βιβλιοθήκη μιλάς. Έχεις την εντύπωση ότι μπορεί η βιβλιοθήκη να εξυπηρετήσει και τους 15 ταυτόχρονα? Σου υπενθυμίζω ότι βρίσκεσαι στην Ελλάδα. Αρχίζω να πιστεύω ότι δεν έχεις πάει ποτέ Βιβλιοθήκη. Και για να σε προλάβω: Άλλο τι προβλέπεται κ άλλο τι υπάρχει στην πραγματικότητα.

Γι αυτό επαναστατώ κι εγώ. Γιατί αντί να γκρινιάζουμε που έχουν ρημάξει ο βιβλιοθήκες, γκρινιάζουμε γιατί δε μας χαρίζουν τα συγγράμματα να τα πάρουμε σπίτι μας. Στην επόμενη "κατάληψη", ας το δω κι αυτό ως αίτημα και τι στον κόσμο. Πάντως, για όνομα του θεού αν μια πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη δεν έχει 20 αντίτυπα συγγραμμάτων που θεωρούνται απαραίτητα. Όχι για δανεισμό, αλλά τουλάχιστον για μελέτη.

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Εδώ δεν αναγνωρίζουν στοιχειώδη μαθήματα. (Λιγότερο θα τους "κοστίσω") ¨

Καταλαβαίνεις ότι χωρίς βιβλία δεν είναι ούτε ελεύθερο ούτε δωρεάν έτσι?

Το τι αναγνωρίζουν κι τι όχι είναι στη διακριτική τους ευχέρεια. Αν νομίζεις ότι κατέχεις τη γνώση, ζήτα να εξεταστείς επιτόπου, χωρίς παρακολούθηση.

Κατά τα άλλα, σου δίνεται δωρεάν πρόσβαση στη διδασκαλία των μαθημάτων, στο διδάσκοντα, στο εκπαιδευτικό υλικό, στις επιμέρους ιστοσελίδες που απευθύνονται μόνο σε εγγεγραμμένους φοιτητές, στη διοικητική δομή του ιδρύματος (όλα πράγματα που κοστίζουν) και δεν είναι δωρεάν επειδή δε σου χαρίζουν βιβλία;

Link me or didn't happen.

Κάφρους? Είμαι κάφρος? Κατακρίνεις τα πάντα για μεμονωμένα περιστατικά?

Όπως νομίζεις. Μετά από πέρυσι που στη συζήτηση και μόνο πειθαρχικής δίωξης όσων παράτυπα πήραν συγγράμματα και τα πούλησαν εμφανίστηκαν μπαμπάδες/μαμάδες/βουλευτές! και απαίτησαν να σταματήσει η διαδικασία απέναντι στα "παιδιά, που δεν έκαναν και τίποτα κακό", τα πράγματα γίνονται λιγότερο φανερά.

Όσο για το αν είσαι κάφρος, εσύ πες μου αν ικανοποιείς τις προϋποθέσεις που έθεσα. Προφανώς στην κατανόηση κειμένου δε διεκδικείς βραβείο πάντως.

Δηλαδή αν εγώ χάσω αυτή την ευκαιρία να σπουδάσω στα θεϊκά τμήματα της Ελλάδος για Χ λόγους καταστράφηκα έτσι?Στην περίπτωση μου αυτό που λες δεν εφαρμόζεται. Σε 1.5 χρόνο θα έχω φύγει με πτυχίο από εκεί.. ότι κ να έχει γίνει.

Οπότε δεν ανήκεις ουσιαστικά σε καμία από τις κατηγορίες που θίγονται περισσότερο. Σε αγγίζει απλά η στενότητα πόρων που δυναστεύει όλους τους άλλους τομείς στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Για να σε καθησυχάσω, σε διαβεβαιώ ότι υπάρχουν κρισιμότερα πράγματα για να διατεθούν αυτά τα λεφτά, ακόμη κι αν φτάσαμε σ' αυτήν την κατάσταση χωρίς δική σου ή δική μου ευθύνη και δεν δικαιούμαστε αυτό το χάλι.

Σε πολλές βιβλιοθήκες μην λέτε καν ότι είστε φοιτητές, γιατί δεν θα σας επιτρέψουν πρόσβαση. (μη επιστροφή βιβλίων από φοιτητές ή καταστροφή κ.ά) Όσες δε ζητάνε κάτι πέρα από ταυτότητα, δηλώστε "φιλόλογος", "ερευνητής", τέτοια.

Αν η προφορική δήλωση ιδιότητας τους αρκεί, ζήτω που καήκαμε. Πέραν αυτού, όπως είπα παραπάνω, ας έχουν βιβλία για μελέτη, μετά για δανεισμό, μετά για δωρεάν διανομή σε φοιτητές εντός κανονικής διάρκειας φοίτησης και στο τέλος, αν φτάσουν τα λεφτά, για όλους τους άλλους.

Νομίζω πάντως ότι είμαστε και οι 2 σαφείς μέχρι εδώ. Επειδή ήδη θεωρώ υπερβολική την έκταση της απάντησής μου, δε θα επανέλθω. Σου εύχομαι καλό πτυχίο και θα είμαι ευτυχής αν μπορέσεις να αλλάξεις την ελληνική ακαδημαϊκή κοινότητα προς το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, έχεις συναφή ειδικότητα, αρκετά συγγράμματα από το 1ο πτυχίο, δε σε ενδιαφέρουν οι υπόλοιπες παροχές, αλλά και πάλι ξεκίνησες χαρακτηρίζοντάς τους συλλήβδην ζώα.

Έχεις επαφή με τον χώρο ή απλά τα γράφεις για να τα γράφεις?

Είναι δυνατόν τα συγγράμματα που προβλέπονται για 4ετη φοίτηση στο TEI να καλύψουν της ανάγκες μου για την 5ετη στο πανεπιστήμιο?

Αν ΔΕΝ έκαναν, θα διαμαρτυρόσουν δικαίως γιατί δε σου δίνουν τη δυνατότητα να εγγραφείς και να παρακολουθήσεις. Σε δέχονται ως φοιτητή, χωρίς τις επιπλέον παροχές. Αν δε σου αρκεί, υπάρχει εξαιρετικό δωρεάν υλικό (και στο αντικείμενό σου) εδώ: Free Online Course Materials | Audio/Video Courses | MIT OpenCourseWare

Δεν είναι τι μου αρκεί εμένα, είναι το τι πρέπει να παρέχετε στο κατ'ελάχιστο προκείμενου να μπορούν να αντεπεξέλθουν όλοι όσοι τους δίνεται η δυνατότητα που λες.. Έχουν ισοπεδωθεί τα πάντα.

Γι αυτό επαναστατώ κι εγώ. Γιατί αντί να γκρινιάζουμε που έχουν ρημάξει ο βιβλιοθήκες, γκρινιάζουμε γιατί δε μας χαρίζουν τα συγγράμματα να τα πάρουμε σπίτι μας. Στην επόμενη "κατάληψη", ας το δω κι αυτό ως αίτημα και τι στον κόσμο. Πάντως, για όνομα του θεού αν μια πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη δεν έχει 20 αντίτυπα συγγραμμάτων που θεωρούνται απαραίτητα. Όχι για δανεισμό, αλλά τουλάχιστον για μελέτη.

20?Και όμως ΔΕΝ έχει..

Κατά τα άλλα, σου δίνεται δωρεάν πρόσβαση στη διδασκαλία των μαθημάτων,στο διδάσκοντα,

Όπως και στον κάθε Έλληνα πολίτη..

στο εκπαιδευτικό υλικό, στις επιμέρους ιστοσελίδες που απευθύνονται μόνο σε εγγεγραμμένους φοιτητές, στη διοικητική δομή του ιδρύματος (όλα πράγματα που κοστίζουν) και δεν είναι δωρεάν επειδή δε σου χαρίζουν βιβλία;

Υλικό εξαιρετικό και ικανό να ανεβάσει το επίπεδο που θέλουμε όλοι μας..(μάλλον δεν έχεις επαφή)..

Για δομή δεν θα σχολιάσω καν..

Όσο για το αν είσαι κάφρος, εσύ πες μου αν ικανοποιείς τις προϋποθέσεις που έθεσα. Προφανώς στην κατανόηση κειμένου δε διεκδικείς βραβείο πάντως.

Προφανώς εσύ έχεις εξαιρετική ικανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.