Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Σχετικά με τα κριτήρια,κάποιες λίστες φιλτράρουν με βάση το πόσους νομπελιστες(!!!) έβγαλε το παν/μιο,φιλτράρουν με βάση τις ιδιωτικές τοποθετήσεις κονδυλίων,κατατάσσουν με βάση τη σχολή και όχι το τμήμα, δεν νορμαλιζουν συντελεστές με βάση αριθμο δημοσιεύσεων ανά μέλος ΔΕΠ,αλλά απλά με πλήθος ανά σχολή,γενικά μπάχαλο και αοριστίες..

Οι λίστες λένε πολλά και κρύβουν περισσότερα,ανάλογα ποιος τις διαβάζει..

Πόσοι στην Ελλάδα γνωρίζουν το τμήμα Επιστήμης των Υλικών Πάτρας,το οποίο έχει μακράν τον καλύτερο συντελεστή δημοσιεύσεων ανά μέλος ΔΕΠ στο παν/μιο Πατρών?? Και μάλιστα με εργαστηριακή υποδομή ελάχιστη ..νέο τμήμα του 2000 που παράγει επιστημονικό έργο αξιοπρόσεκτο και πολύ εύκολα θα μπορούσαν αύριο να το κλείσουν,για μικροπολιτικους λόγους ..

Πόσοι γνωρίζουν για πρυτάνεις με μηδέν δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά?

Παραδείγματα πολλά,από που να αρχίσει κανείς..σίγουρα αξιόλογα τμήματα θα την πληρώσουν και "περίεργα" θα επιβιώσουν...

Sent from my MT11i using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από sofix
Link to comment
Share on other sites

από το group στο facebook για το τμήμα ΑΠΘ :

Λοιπόν, η σχολή έχει προβλήματα. Πολλά. Δεν έχουμε υποδομές, που σημαίνει ότι δανειζόμαστε αίθουσες από Φυσικό και Μαθηματικό, που σημαίνει ότι περιμένουμε το πρόγραμμα τους για να βγάλουμε το δικό μας που σημαίνει ότι τρώμε μεγάλες καθυστερήσεις που σημαίνει ότι έχει τύχει το πρόγραμμα να βγει μια μέρα πριν από την έναρξη των μαθημάτων. Ότι θα έρθουν στιγμές που θα ξενερώσεις με τη σχολή είναι το μόνο σίγουρο. ΑΛΛΑ, και αυτό παρέλειψαν να σε ενημερώσουν τα παιδιά, αν σου αρέσει η πληροφορική σαν επιστήμη (και δεν μπήκες για να μάθεις να φτιάχνεις video games, όπως πολλοί μέσα στη σχολή) θα έρθουν σίγουρα και στιγμές που θα σ'αρέσει, που θα νοιώσεις μια πληρότητα και που φυσικά σε όλο αυτό θα σε βοηθήσουν κάποιοι (δυστυχώς όχι όλοι) από τους καθηγητές του τμήματος. Γενικά μην επηρεάζεσαι και περίμενε να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα. 4 χρόνια (τουλάχιστον) στο τμήμα (ΟΚ, ναι, αν υπάρχει τμήμα και πανεπιστήμιο όπως πάμε) εδώ θα είσαι/είμαστε και θα τα συζητάς/συζητάμε! Καλή Αρχή!

:)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες όποιος ξέρει, τι γνώμη έχετε για το τμήμα Πληροφορικής Πειραιά; Καλύτερο το τμήμα του ΑΠΘ ή του Πειραιά;

Δεν ξέρω κανένα από τα δύο, αλλα για του Πειραιά, έχω ακούσει τα χειρότερα.

Πάρτυ διαπλοκή.. Όλες τις ασκήσεις τις μοιράζει λυμένες συγκεκριμένη παράταξη πράγμα που ρίχνει το επίπεδο ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ, οι καθηγητές σχεδόν αδιάφοροι.

Από υποδομές δεν ξέρω τι παίζει, αλλά.. τα κτήρια είναι σχεδόν στο κέντρο του Πειραιά, στριμωγμένα..

Link to comment
Share on other sites

Καστοριά μου εδωω :)

Λίγο ποιό συγκεκριμένα...Παράρτημά Τει Δυτικής Μακεδονίας...

Τμήμα Πληροφορικής Και Τεχνολογίας Υπολογιστών..

Μπήκα φέτος 3ο Εξάμηνο και χρωστάω μονο 3μαθήματα..

(Αναθεματισμένη Φυσική...πάντα Γραμμική Άλγεβρα..και φυσικά Προγραμματισμό 1(ΠΡΟ1) λόγω καθηγητή)..Ευτυχως Ο Σεπτέμβρης πηγε καλα και μεινανε αυτα...

Πολύ καλό σαν Τει και καινούργιες εγκαταστάσεις και εργαστήρια τα ποιο πολλά εκτώς του 1 που ειναι παλιο αλλα πληρως λειτουργήσιμο.

Ίδρυση του τμήματος το 2004 ;)

http://kastoria.teikoz.gr/inf/pages/page01.php?page=tmima.htm

Και Linux Team παρακαλώ :)

Καστοριάς > https://www.facebook.com/linux.kastoria

Συνολο Δυτικής Μακεδονίας > Ακαδημαϊκή Κοινότητα Ανοικτού Λογισμικού Δυτικής Μακεδονίας

Αυτά τα ολίγα απο εμένα :)

Θάνος

Έγινε επεξεργασία από THANOSJ3
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω συμμαθητές της αδερφής μου που μόλις πέρασαν στο ΑΕΙ/ΤΕΙ και αναρωτιούνται πότε θα αρχίσουν τα μαθήματα, εγγραφες κλπ.

No worries... τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα. Μετα συνηθίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας για το erasmus;

Με μία πρόχειρη ματιά δεν βρήκα να έχει συζητηθεί κάτι στις προηγούμενες σελίδες, οπότε ας κάνω την αρχή.

Για 1 εξάμηνο αφήνεις πίσω την Ελλάδα και το εκπ/τικό σύστημα της(γνωστό και ως ρδελομπου) και πας σε άλλη γη, σε άλλα μέρη μερη.

Τα μέρη που έχεις να δεις και να ανακαλύψεις άπειρα.

Τα πάρτυ,hangovers,εκδηλώσεις, whatevah και αυτά άπειρα.

Η σχολή βέβαια και η υποχρεώση σου προς αυτή παραμένουν.

Έχει πάει κάποιος από εδώ erasmus ή σε κάποιο ανάλογο πρόγραμμα;

Κατάφερε να περάσει κανένα μάθημα ή το εξάμηνο ήτανε καθαρά διακοπές;

Τα μαθήματα παρακολουθούνται εύκολα ή λόγω ορολογιών δεν καταλαβαίνεις τίποτα;

Γενικά ότι info έχει να δώσει κάποιος που το έχει ζήσει, θα με ενδιέφεραν προσωπικά όπως και άλλους εδώ μέσα φαντάζομαι. :hi:

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας για το erasmus;

Με μία πρόχειρη ματιά δεν βρήκα να έχει συζητηθεί κάτι στις προηγούμενες σελίδες, οπότε ας κάνω την αρχή.

Για 1 εξάμηνο αφήνεις πίσω την Ελλάδα και το εκπ/τικό σύστημα της(γνωστό και ως ρδελομπου) και πας σε άλλη γη, σε άλλα μέρη μερη.

Τα μέρη που έχεις να δεις και να ανακαλύψεις άπειρα.

Τα πάρτυ,hangovers,εκδηλώσεις, whatevah και αυτά άπειρα.

Η σχολή βέβαια και η υποχρεώση σου προς αυτή παραμένουν.

Έχει πάει κάποιος από εδώ erasmus ή σε κάποιο ανάλογο πρόγραμμα;

Κατάφερε να περάσει κανένα μάθημα ή το εξάμηνο ήτανε καθαρά διακοπές;

Τα μαθήματα παρακολουθούνται εύκολα ή λόγω ορολογιών δεν καταλαβαίνεις τίποτα;

Γενικά ότι info έχει να δώσει κάποιος που το έχει ζήσει, θα με ενδιέφεραν προσωπικά όπως και άλλους εδώ μέσα φαντάζομαι. :hi:

Διακοπές...αν εχεις χρονο, χρημα και περιθωριο μαθηματων κανε το...

Για τις ορολογιες αν σε ενδιαφερει ο κλαδος σου θα πρεπει να τις μαθεις ετσι και αλλιως.

Επίσης, αν εχεις ανοιχτο μυαλο παρατηρεις πως το Ελληνικο πανεπιστημιο εχει πολλά καλα...το να ζησεις εξω ειναι καλο φαρμακο για τη ξενομανία.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά που λες και τα έχω ήδη επεξεργαστεί στο μυαλό μου.

Η αντιμετώπιση της ξενοφοβίας πάντως είναι μεγάλη υπόθεση είδικά εάν έχεις βλέψεις για δουλειά στο εξωτερικό μετά τις σπουδές.

Ανοίγει το μυαλό όπως και να το κάνουμε.

Εύκολο στη θεωρία,δύσκολο στη πράξη βέβαια.

Σκέφτομαι να κάνω τα χαρτιά μου για το KTH της Σουηδίας.

Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω, ευπρόσδεκτο. :hi:

Link to comment
Share on other sites

Από φίλες/φίλους/γνωστούς/γνωστές αυτό που κατάλαβα είναι ότι:

1. περνάς καλά

2. καθυστερείς τη σχολή

3. χαλάς λεφτά

Οπότε δεν θα πήγαινα, αφού μπορώ να το κάνω στο μέλλον και οικονομικότερα αν το ψάξω και χωρίς να γυρίσω κυριολεκτικά τουρίστας στη σχολή.

Είναι κάτι σαν την 5ημερη. Γίνεται τόσος ντόρος για το τίποτα. Εγώ πχ επέλεξα να μην πάω και με τα ίδια λεφτά να τα φάω, να τα σπάσω μόνος μου με παρέα μικρή και χωρίς καθηγητές, προγράμματα και άγχος. Ρώτα και τους Mythbusters, υπερτιμημένα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσεις πρώτα στον εαυτό σου τους λόγους που θέλεις να πας erasmus.

Έτσι θα είσαι σε θέση να εφαρμόσεις κάποιο βασικό πλάνο για να το αξιοποιήσεις με βάση τις δικές σου ανάγκες.

Η γνώμη μου είναι φυσικά να το δοκιμάσεις. Ο,τιδήποτε ζούμε άμεσα εμείς οι ίδιοι και μας ξεστραβώνει από ελληνικά στερεότυπα, κάθε άλλο παρά καλό είναι.

Η δικιά μου εμπειρία δεν έχει να κάνει με erasmus αλλά με κανονική φοίτηση στο U.K.

Οι εξετάσεις διαφέρουν από μάθημα σε μάθημα (courses) και σε επίπεδο αντίστοιχα. Αυτό θα χρειαστεί να το ψάξεις συγκεκριμένα για το πανεπιστήμιο και το τμήμα που ενδιαφέρεσαι. Σαφώς στη σουηδία μπορεί να είναι διαφορετικά με βάση το αγγλικό σύστημα.

Η οργάνωση διευκολύνει ανέκαθεν και σου αφήνει περιθώριο να εστιάσεις τον χρόνο σου σε πράγματα που έχουν ουσία και όχι στο αν θυμήθηκε στο παρα πέντε ο καθηγητής να βγάλει ανακοίνωση για το μάθημα/εξέταση ;)

Αν το erasmus καταλήξει "διακοπές" αλλά τον χρόνο σου τον αφιέρωνες με ξένους και όχι με έλληνες, προσωπικά το βλέπω πολύ θετικό. Αν θεωρείς ότι μόνο μέσα από βιβλία μαθαίνεις, τότε think again ;)

Την ξενοφοβία δεν κατάλαβα πως την εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε ένα μάθημα περάστηκαν τα αποτελέσματα στο σύστημα (με ενημέρωσαν οι φίλοι μου Παρασκευή βράδυ ! το μάθημα δόθηκε την προηγούμενη μέρα Πέμπτη μεσημέρι)

Που θέλω να καταλήξω !!!

Ότι σε εμένα δεν περάστηκε ο βαθμός μου στο σύστημα και δεν ξέρω αν έχω περάσει !!!

Πάει το πρώτο μέρος !

Σήμερα ήμουν εκεί από της 12 και κάτι προσπάθησα να μιλήσω με τον διδάσκοντα του μαθήματος αυτού , όπου και δεν τα κατάφερα γιατί είχε κλειδαμπαρωθεί στο γραφείο του !!!

Οπότε πήγα στην γραμματεία όπου ήτανε ένας άλλος του εξηγώ με ήρεμο τρόπο και ξεκίνησε να μου τα μασάει να λέει βλακείες κλπ και στο τέλος με έστειλε πάλι πίσω !

τι κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε ένα μάθημα περάστηκαν τα αποτελέσματα στο σύστημα (με ενημέρωσαν οι φίλοι μου Παρασκευή βράδυ ! το μάθημα δόθηκε την προηγούμενη μέρα Πέμπτη μεσημέρι)

Που θέλω να καταλήξω !!!

Ότι σε εμένα δεν περάστηκε ο βαθμός μου στο σύστημα και δεν ξέρω αν έχω περάσει !!!

Πάει το πρώτο μέρος !

Σήμερα ήμουν εκεί από της 12 και κάτι προσπάθησα να μιλήσω με τον διδάσκοντα του μαθήματος αυτού , όπου και δεν τα κατάφερα γιατί είχε κλειδαμπαρωθεί στο γραφείο του !!!

Οπότε πήγα στην γραμματεία όπου ήτανε ένας άλλος του εξηγώ με ήρεμο τρόπο και ξεκίνησε να μου τα μασάει να λέει βλακείες κλπ και στο τέλος με έστειλε πάλι πίσω !

τι κάνω ?

Πριν πας στο κάθε βήμα, τσεκάρεις το σύστημα..

1) Τηλεφωνάς στον Καθηγητή, αν δεν τον βρεις πάνε στο (2).

2) Τηλεφωνάς στην Γραμματεία, αν δεν την βρεις πάνε στο (3).

3) Στέλνεις mail στον καθηγητή με CC την γραμματεία όπου εξηγείς αναλυτικότατα τα πάντα, συμπεριλαμβανομένου και ότι δεν τους έβρισκες.

4) Περιμένεις μία μέρα τουλάχιστον χωρίς να τους ενοχλείς.

5) Πας στο γραφείο του καθηγητή ή κάποιο άλλο μάθημα του. Αν και πάλι δεν τον βρεις, πάνε στο (6).

6) Πας στην Γραμματεία και επιμένεις να σου πούνε τον βαθμό σου από το σύστημα (για να δουν οτι δεν έχει περαστεί). Αν το δούνε οτι δεν έχει περαστεί, ενώ έχει περαστεί σε άλλους και δεν καταλαβουν ότι υπάρχει πρόβλημα, πες τους να βρούνε τον καθηγητή και να τον ρωτήσουν μπροστά σου.

Link to comment
Share on other sites

τι κάνω ?

(ανήθικη απάντηση)

Να συναναστραφείς με την αντίστοιχη κομματική παράταξη που μπορεί να σου προσφέρει άμεση και ταχύτατη εξυπηρέτηση στα διαδικαστικά της σχολής.

Κερδίζεις χρόνο και υγεία

Πιθανό bonus: δώρο οι ερωτήσεις/λύσεις στα εξεταζόμενα μαθήματα

Link to comment
Share on other sites

(ανήθικη απάντηση)

Να συναναστραφείς με την αντίστοιχη κομματική παράταξη που μπορεί να σου προσφέρει άμεση και ταχύτατη εξυπηρέτηση στα διαδικαστικά της σχολής.

Κερδίζεις χρόνο και υγεία

Πιθανό bonus: δώρο οι ερωτήσεις/λύσεις στα εξεταζόμενα μαθήματα

Μια χαρά θα τους βρει χωρίς τις παρατάξεις. Μην λέτε τέτοια και ψαρώνουν όλοι οι πρωτοετείς. :p

Και πολλές φορές οι σημειώσεις τους είναι κάτω του μετρίου. (όχι πάντα, αλλά δεν είναι οι σημειώσεις το θέμα)

Αυτά που είπε ο Myralis.

Είχε τύχει πέρσι σε 2 συμφοιτητές να χάσει/κάψει/σκίσει/κάνει σαίτα τα γραπτά τους η καθηγήτρια Ψυχολογίας και τους έλεγε δε δώσατε, δεν δώσατε και αναγκάστηκαν να το ξαναγράψουν.

Link to comment
Share on other sites

(ανήθικη απάντηση)

Να συναναστραφείς με την αντίστοιχη κομματική παράταξη που μπορεί να σου προσφέρει άμεση και ταχύτατη εξυπηρέτηση στα διαδικαστικά της σχολής.

Κερδίζεις χρόνο και υγεία

Πιθανό bonus: δώρο οι ερωτήσεις/λύσεις στα εξεταζόμενα μαθήματα

Μετά πιθανόν να κάνεις και καινούργιους φίλους από εκεί, που σιγά σιγά θα σε πείσουν ότι κάνουν καλό στην σχολή με το να σε βοηθάνε, μέχρι τέλη Φλεβάρη θα λες "'Ολοι ίδιοι είναι" χωρίς να έχεις γνωρίσει άλλη παράταξη, και όταν έρθουν οι εκλογές που θα σε πρίξουν οι καινούργιοι σου φίλοι θα πεις "Ε, φίλος μου είναι θα τον ψηφίσω.."

Αν ακόμα έχουμε την τωρινή κυβέρνηση, αυτή η ψήφος θα δώσει πάτημα στον Σαμαρά να πει "Οι φοιτητές μας γουστάρουν, θέλουν και άλλες αλλαγές στα εκπαιδευτικά".

Μετά από 1-2 χρόνια θα γκρινιάζεις που η σχολή ειναι ρδεμπουλο λόγω υποχρηματοδότητησης, και σε 10 χρόνια θα κράζεις τις φοιτητικές παρατάξεις που είναι το έκτρωμα του πανεπιστημιου κτλ..

Κρίμα που με τις πράξεις σου θα έχεις προμοτάρει την σάπια πλευρά αυτού του πράγματος που λέγεται φοιτητικός συνδικαλισμός..

οκ, το ξεφτύλισα λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1086]Hero[/MENTION]

Μην τον ακούς, παραταξιακός ήταν κι αυτός. :p

Μετά θα πατάει ο Τσίπρας στις πράξεις σου και θα λέει ότι οι νέοι είναι προοδευτικά πνεύματα. (καπελάκι -> αριστεροί) Που δε χρειάζεται να 'σαι αριστερός για να 'σαι και προοδευτικός. ;)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1086]Hero[/MENTION]

Μην τον ακούς, παραταξιακός ήταν κι αυτός. :p

Μετά θα πατάει ο Τσίπρας στις πράξεις σου και θα λέει ότι οι νέοι είναι προοδευτικά πνεύματα. (καπελάκι -> αριστεροί) Που δε χρειάζεται να 'σαι αριστερός για να 'σαι και προοδευτικός. ;)

Εγώ του είπα να μην πάει σε παράταξη για να του λύσουν το θέμα (που υποθέτω δεν είναι μόνο δικό του θέμα*).

Να βασιστεί στις δικές του δυνάμεις, και να μην ψηφίσει αυτούς που θα τον βοηθήσουν σε ένα τέτοιο θέμα.

Δεν ξέρω εσύ τι κατάλαβες...

*

Και αν όντως πολλοί έχουν τέτοιο θέμα, πάνε το στα συλλογικά όργανα της σχολής σου (aka το ΔΣ του τμήματος σου ώστε να πάει ο σύλλογος (και όχι κάποια μεμονομένη παράταξη) να διαμαρτηρηθεί ή να προσπαθήσει να λύσει το θέμα.. Αυτή είναι η δουλειά του, για αυτο τους ψήφισαν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.