Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Οτι να ναι. crazyant κατεβαζεις εκθεσεις και δε καταληγεις πουθενα.

Ειπα για τις επιχειρησεις αλλα χαθηκε μεσα στον παπυρο.

Το κανεις προσωπικο χωρις λογο.

Κατα κυριο λογο εσυ κραζεις χωρις να αναφερεις καποια λυση.

Ιδιωτικες επιχειρησεις...ειπα την αποψη μου. Δεν την σκεφτηκες απλα την μετεφρασες οπως ηθελες

και την παρουσιασες οπως να ναι. Επισης 1 στους 3 παλι σου λεω σπουδαζουν κατω των 24. Και αυτο γαργαρα.

Φιλε ξεχνα το δεν συζητας. Κραζεις απλα.

Γαργαρα δεν εκανα και δεν κανω τιποτα, δεν ειναι του στυλ μου...

Εκτος αν δεν βλεπω ή ξεχασα να διαβαζω, εγραψες, and i quote:

Απλα θα αναφερω το οτι 1 στους 3 στην ελλαδα σπουδαζει αει-τει, τα συμπερασματα...

Μαγος δεν ειμαι και τα δαχτυλα μου οσο και να τα μυρισω δεν μου λενε τιποτα παντως :slap:

Ακομα και ετσι ομως, υπαρχουν 2/3 που δεν σπουδαζουν....

Εμενα δεν μου αρεσει και στην χειροτερη των περιπτωσεων, θα ηθελα αυτη η αναλογια να ειναι αντιστροφη και κυριως, να βρισκεις δουλεια σπουδαζοντας και να μην γινεσαι πακετας :wall:

Το εαν και κατα ποσο σκεφτηκα την αποψη σου περι Επιχειρησεων, φαινεται απο αυτα που σου εγραψα.

Δεν ειπα πως αυτο θελεις εσυ, αλλα το τι θα γινει εαν και εφοσον μπουν μεσα στα Ιδρυματα οι επιχειρησεις.

Τωρα αν εσενα δεν σου αρεσουν να τα ακους ή δεν σε βολευουν, μην μου λες πως το εκανα προσωπικο οταν με αποκαλεις κομματοσκυλο...:getlost:

Ο καθενας παιρνει οτι θελει και το ριχνει στην συζητηση για να βγει

σωστος. Ολα ξεκινησαν απο ενα αει-τει και βγαινει σιγα σιγα

οτι τα αει υποφερουν σε σχεση με τα τει. Οκ. Εφοσον δεν εχει νοημα δε το

συνεχιζω. Δειχνει ποσο τα σημαντικα διεφθαρμενου τυπου προβληματα υποσκελιζονται απο τα λειτουργικα προβληματα... λογω διαφημισης και επιφανεια-κοτητας.

Δυστυχως αυτα που φαινονται ειναι αυτα που αντιμετωπιζονται, αρα τελικα φαινεται δε

θα καταληξω καπου.:magic:

Ολα ξεκινησαν απο το Προβλημα του Εκπαιδευτικου Συστηματος στην Ελλαδα, την υποχρηματοδοτιση της Παιδειας και τα εμποδια που βαζει στο συστημα για να την κανει ακομα πιο δυσπροσιτη για την πλειοψηφια της νεολαιας

Δεν ειναι κοντρα ΑΕΙ-ΤΕΙ οπως το συστημα (και οι παρατρεχαμενοι του στις σχολες, ΔΑΠΑΣΠ) θελει να την παρουσιαζει και οπως την εκαναν το 2000 με τον νομο περι ανωτατοποιησης των ΤΕΙ.

Που εβαλλαν τους ΤΕΙτζηδες να μαλωνουν σε ξενο αχρυρωνα με τους ΑΕΙτζηδες για την ποιοτητα του Πτυχιου τους, την ιδια στιγμη που και οι μεν αλλα και οι δε βγαιναν επαγγελματιες ανεργοι απο τις σχολες λογο ελλειψης επαγγελματικων δικαιωματων....:wall::wall::wall:

Οπως πολυ σωστα ειπε και ο [MENTION=2868]Myralis[/MENTION], αυτο που ειπα ειναι πως το προβλημα ειναι η υποχρηματοδοτιση (πρωτιστως) και η κακη διαχειριση (δευτερευοντως), με αποτελεσμα η εκπαιδευτικη διαδικασια να μην γινεται ως θα επρεπε ή οπως θα θελαμε

lain and simple...:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Πληρωναμε λιγοτερους φορους καθαρα απο αλλα κρατη αλλα πηγαιναμε στην παραπαιδεια στις ιδιωτικες κλινικες για εξετασεις και ολα με λαθος λογικη κτλπ.

Τωρα που "στρωνουν" τα πραγματα ομως και ολα θελουν να γινονται με ανοιχτα χαρτια,

σαφως και θα σου πει το αμερικα το δντ το γιουροπα ότι ξερεις τι, εχεις τοσα αει τοσα τει, κακη αναλογια.

Θα πρεπε οι ιδιοι να φανουν μαγκες λεγοντας πως θα τα βολεψουμε θα βρουμε τροπο-χρηματοδοτες.

Μπαινοντας εταιρειες στις σχολες δεν ειναι μονο για να ξεζουμιξουν.

Ηδη ελλειπεις ειναι οι γνωσεις οπως προειπες οποτε μπαινοντας οι επιχειρησεις χειροτερα δεν θα τα κανουν...δεν γινεται να γινει χειροτερο.

Αν εισαι μαγκας κρατος, βαλε τους υπο ορους, να παιρνουν το δυναμικο, δηλαδη σα φοιτητης οπου εχω διωρα και τετραωρα εργαστηρια ας τα αξιοποιησω σωστα και η εταιρεια

ας κρατησει και το παραγωμενο εργο και εμενα για καποιες ωρες.

Θα γινει πιο ευκολα η πρακτικη μετα καθως και οι πτυχιακες θα εχουν ενα αντικτυπο

και η επαγγελματικη πορεια να ξεκινησει πιο ομαλα.

Με διαφορους τροπους μπορουν να βρουν λυσεις απο τα πιο απλα πραγματα.

Οι σχολες που μπορουν να ανταποδωσουν κυριως τεχνολογικων εφαρμογων που προωθουν τη λογικη, καθονται σα χανοι. Δεν το παω αει-τει, το παω τριτοβαθμιακα προσεγγιζοντας την σωστη λειτουργια για πιο υγειης εκπαιδευση.

Και επισης αυτο που λες για να σπουδαζουν τα 2/3 δε θα με χαλαγε.

Αλλα να υπηρχε η καταλληλη παιδεια απο πισω να πει ο καθενας σπουδαζω αλλα μετα

θα συνεχισω το μαγαζι το χωραφι το κοπαδι το οτιδηποτε, γιατι

αν ολοι οι πτυχιουχοι βγουν για μια θεση που αναλογει στο πτυχιο...καταλαβαινεις οτι δεν ειναι δυνατο να συμβει αυτο.

Κομματοσκυλο δεν το ανεφερα για προσβολη, οσο για την τακτικη του να κραζει καποιος

διχως λογο, πχ εκτονωση της μαζας, χωρις να εχει αντκτυπο.

Με εκανες και εγραψα παπυρο και γω οποτε τωρα φταις:p

Έγινε επεξεργασία από jiohkor3
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι πόλεμος γίνεται για αυτή την εξωτερική χρηματοδότηση από τρίτους εντός πανεπιστημίου; Ο Έλληνας φοιτητής δε θέλει κάποιον να τον πιέζει για να πάει μπροστά, αλλά χαλαρά με το πάσο του...

Και έρχονται οι δικαιολογίες, αν μπουν εταιρείες στα πανεπιστήμια δε θα είναι αυτοδιοικούμενα, θα κάνουν ότι θέλουν οι εταιρείες, δε θα είναι δωρεάν κτλ.

Άποψή μου είναι ότι με καλό σχεδιασμό τίποτα δεν είναι χειρότερο απο την υποχρηματοδότηση ή και κλείσιμο των ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Λέει σήμερα στο Φυσικό και το Μαθηματικό τα κάναν γυαλιά καρφιά μια 15αριά άτομα Χρυσαυγίτες.

ουαου από πότε σπάνε δημόσια περιουσία αυτοί ???

κάτι άλλο μου μυρίζει

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι τραυματίστηκε μέλος αριστεριστική παράταξης και ότι την είδηση τροφοδοτούσαν στο indymedia, δεν νομίζω να ισχύει... ότι είναι αναρχικοί που τα έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

χρυσά αυγά ήταν. Μπήκαν μαθηματικό, την πέσαν (κατεβάσαν αφίσες, σπάσαν τραπεζάκια, χτύπησαν 4-5 άτομα που ήταν εκεί) σε πασπ, αρεν, εαακ, και μετά ήρθαν σε εμάς, όπου απ'ότι άκουσα έπεσαν και μαχαιρώματα σε 2 φοιτητές (ήταν εκεί). Άλλος ένας πιο ελαφριά. Ήμουν στον κάτω όροφο, άκουσα φωνές, αλλά δεν έδωσα σημασία. Τα παραπάνω είναι από όσα έμαθα

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη μία έσκασαν μύτη καμια 20αριά φουσκωτοί με κράνη λοστούς και 2 είχαν τσεκούρια(!!)... Πέρασαν από το διάδρομο με τα τραπεζάκια ψάχνοντας κάτι.. Έφτασαν μέχρι και της ΠΚΣ και της ΔΑΠ και γύρισαν πίσω.. Πήγαν στα τραπεζάκια των ΕΑΑΚ και άρχιζαν να φωνάζουν κάτι για ταμπλό. Εκεί ήταν που έτρεξα έξω και άρχισα να ακούω χτυπήματα σε τραπέζια.

Αργότερα έμαθα τα εξής που δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν:

Χθες κάτι τύποι από το Αυτόνομο Σχήμα Φυσικομαθηματικής(ΑΣΦ) πήραν ένα ταμπλό της παράταξης Νέοι Ορίζοντες από τη φιλοσοφική και δεν ξέρω τι ακριβώς έκαναν.. Το άτομο που ήταν μπροστά στο μπούγιο που ήρθε με τα κράνη ήταν ο μόνος που δεν φόραγε κράνος ή κουκούλα και φαινόταν πως είχε μώλωπες στο πρόσωπο. Μου είπαν πως τα άτομα του ΑΣΦ τον χτύπησαν και είναι μέλος της συγκεκριμένης παράταξης.. Αυτή ήταν και η αφορμή για τη σημερινή φασαρία.

Αργότερα φεύγοντας από πανεπιστημιούπολη είδα στο τμήμα της πληροφορικής γύρω στα 5 άτομα με σιδερένιες ράβδους (στην αρχή νόμιζα πως θα είναι άτομα που πήραν τις ράβδους για προστασία καθώς δεν ήταν ούτε φουσκωτοί σαν αυτούς που μπήκαν στη σχολή μας ούτε με κουκούλες) και στο δρόμο προς το γυμναστήριο της πανεπιστημιούπολης είδα γύρω στα 300-400 άτομα με κόκκινες σημαίες (υποθέτω αναρχικο-αριστεροί) να περπατούν. Γενικά επικρατούσε ένας πανικός!

Απο φιλο μου στο μαθηματικο

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο με τους 300-400 και τις σημαίες στο γυμναστήριο δεν ισχύει.

Το γυμναστήριο είναι στο προαύλιο του τμήματός μας. Εγώ εχθές ήμουν από τις 9 εώς τις 5 στο κυλικείο του τμήματος, ακριβώς δίπλα στην πόρτα της αυλής και είχα θέα όλο το δρόμο, θα είχα καταλάβει κάτι... (είχαμε δουλείες, οπότε ήμουν ώρα εκεί - ειδικά από τη μιάμιση και μετά...)

Από πού πέρασαν οι 300-400 και δεν τους είδα; Αυτός είναι στρατός ολόκληρος.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο με τους 300-400 και τις σημαίες στο γυμναστήριο δεν ισχύει.

Το γυμναστήριο είναι στο προαύλιο του τμήματός μας. Εγώ εχθές ήμουν από τις 9 εώς τις 5 στο κυλικείο του τμήματος, ακριβώς δίπλα στην πόρτα της αυλής και είχα θέα όλο το δρόμο, θα είχα καταλάβει κάτι... (είχαμε δουλείες, οπότε ήμουν ώρα εκεί - ειδικά από τη μιάμιση και μετά...)

Από πού πέρασαν οι 300-400 και δεν τους είδα; Αυτός είναι στρατός ολόκληρος.

Κανε κανενα διαλειμμα ρε συ, θα παθεις τιποτα :p

Link to comment
Share on other sites

Αργότερα φεύγοντας από πανεπιστημιούπολη είδα στο τμήμα της πληροφορικής γύρω στα 5 άτομα με σιδερένιες ράβδους (στην αρχή νόμιζα πως θα είναι άτομα που πήραν τις ράβδους για προστασία καθώς δεν ήταν ούτε φουσκωτοί σαν αυτούς που μπήκαν στη σχολή μας ούτε με κουκούλες) και στο δρόμο προς το γυμναστήριο της πανεπιστημιούπολης είδα γύρω στα 300-400 άτομα με κόκκινες σημαίες (υποθέτω αναρχικο-αριστεροί) να περπατούν. Γενικά επικρατούσε ένας πανικός!

αυτό έγινε χθες ή σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.