Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Το σύστημα με τα ανοιχτά βιβλία στις εξετάσεις το έχετε και άλλοι;

Γιατί πολλοί το κάνουν σε εμάς και κουφάθηκα.

Σκέφτομαι ότι ο αδιάβαστος και με ανοιχτό βιβλίο δε γράφει, άρα έχει μια λογική.

Όμως, απ' την άλλη ένα ψου - ψου να ακούσει τη σελίδα, μπορεί να γράψει όσα ο διαβασμένος.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα με τα ανοιχτά βιβλία στις εξετάσεις το έχετε και άλλοι;

Γιατί πολλοί το κάνουν σε εμάς και κουφάθηκα.

Σκέφτομαι ότι ο αδιάβαστος και με ανοιχτό βιβλίο δε γράφει, άρα έχει μια λογική.

Όμως, απ' την άλλη ένα ψου - ψου να ακούσει τη σελίδα, μπορεί να γράψει όσα ο διαβασμένος.

Το έχουμε κι εμείς, αλλά είναι σε θετικά μαθήματα όπου και να ξέρεις τη σελίδα, αν δεν έχεις διαβάσει δε πρόκειται να βγάλεις και πολύ άκρη.

Στα θεωρητικά το θεωρώ φουστιά :hehe:

Ps. Και να έχεις διαβάσει, πάλι δε παίζει να βγάλεις εύκολα άκρη... True story :p

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε κι εμείς, αλλά είναι σε θετικά μαθήματα όπου και να ξέρεις τη σελίδα, αν δεν έχεις διαβάσει δε πρόκειται να βγάλεις και πολύ άκρη.

Στα θεωρητικά το θεωρώ φουστιά :hehe:

Ps. Και να έχεις διαβάσει, πάλι δε παίζει να βγάλεις εύκολα άκρη... True story :p

staurakas αν σας πει θέλετε ανοιχτά με σημειώσεις πείτε όχι γιατί θα βάλει την μάνα του και τον πατέρα του και εσύ να φέρεις το σόι σου δεν θα τις λύσεις

Link to comment
Share on other sites

staurakas αν σας πει θέλετε ανοιχτά με σημειώσεις πείτε όχι γιατί θα βάλει την μάνα του και τον πατέρα του και εσύ να φέρεις το σόι σου δεν θα τις λύσεις

Δεν τον γνωρίζω... Τι διδάσκει/σε ποια σχολή είναι;

Link to comment
Share on other sites

και εγω οταν ημουν φοιτητης,σε καποια μαθηματα ειχα ανοιχτα βιβλια (πχ οχι μονο σε αμοιγως θεωριτικα ή θετικα μαθηματα)

συνηθως ο καθηγητης που θελει ανοιχτα βιβλια,γνωριζει πως το βιβλιο ειτε ειναι απαραιτητο για την εξεταση,ειτε πως δεν προσφερει τιποτα :p

για παραδειγμα,στους Ηλεκτρολογους Μηχανικους (δεν θυμαμαι τον καθηγητη ουτε το μαθημα πλεον δυστυχως),μου λεγες κολητος,πως σε ενα συγκεκριμενο μαθημα,ο καθηγητης τους επετρεπε να εχουν ανοιχτα Βιβλια,βοηθηματα,σημειωσεις και γενικα οτι γουσταραν γιατι και ετσι δεν περνουσαν (ηταν απο τα γνωστα τσεκουρομαθηματα της σχολης)

μιλαμε για 70%+ ποσοστο κοψηματος στο συγκεκριμενο μαθημα...

Link to comment
Share on other sites

γραφω ενα οικονομικο αυριο με ανοιχτα βιβλια...κατι μου λεει οτι δεν θα το περασω αν και ψαχνω μεσα στην υλη να βρω μια ασκηση να ριξω μια ματια αλλα τζιφος.το πιο εκνευριστικο ειναι να ψαχνεις να διαβασεις και να μην βρισκεις τι!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η φιλοσοφια του μηχανικου....βρες τη λυση εκεινη τη στιγμη κι ας μην εχεις κανει ποτε κατι ιδιο.

Προσωπικα το βρισκω ενδιαφερον ασχετα που δε περναω τιποτα, αλλα στη δουλεια αυριο μεθαυριο αποκλειεται να μην χρησιμοποιησεις βοηθειες κτλπ....δηλαδη στην τελικη ισως ειναι και ανουσιος τροπος εξετασης.

Link to comment
Share on other sites

εμάς μόνο στατιστική & πιθανότητες επιτρεπόταν. Μακράν το πιο άνετο μάθημα για εμένα. Διάβασα πως και που χρησιμοποιείται κάθε τι, αδιαφόρησα για το πως είναι ο κάθε τύπος και η κάθε κατανομή, πήγα, ήξερα τι να ψάξω για κάθε λύση, κι έγραψα χαλαρά ένα 7αράκι (δεν είχα ασχοληθεί με πιθανότητες, το 1 από τα 4 θέματα :p).

Μεγάλο θέμα να μας αφήσουν να έχουμε ανοιχτά βιβλία 500-700 σελίδων, σε εξέταση 3 ωρών. Αν κάποιος δεν έχει διαβάσει τίποτα θα προλάβει να τα μάθει εκείνη την ώρα...

Πόσες φορές έχω κολλήσει σε ηλίθια κομμάτια, όχι στην εφαρμογή, αλλά στον τύπο αυτόν καθ'αυτόν...

edit: [MENTION=14026]jiohkor3[/MENTION] exactly my point (στη δουλεια αυριο μεθαυριο αποκλειεται να μην χρησιμοποιησεις βοηθειες κτλπ....δηλαδη στην τελικη ισως ειναι και ανουσιος τροπος εξετασης.)

Link to comment
Share on other sites

εμάς μόνο στατιστική & πιθανότητες επιτρεπόταν. Μακράν το πιο άνετο μάθημα για εμένα. Διάβασα πως και που χρησιμοποιείται κάθε τι, αδιαφόρησα για το πως είναι ο κάθε τύπος και η κάθε κατανομή, πήγα, ήξερα τι να ψάξω για κάθε λύση, κι έγραψα χαλαρά ένα 7αράκι (δεν είχα ασχοληθεί με πιθανότητες, το 1 από τα 4 θέματα :p).

Μεγάλο θέμα να μας αφήσουν να έχουμε ανοιχτά βιβλία 500-700 σελίδων, σε εξέταση 3 ωρών. Αν κάποιος δεν έχει διαβάσει τίποτα θα προλάβει να τα μάθει εκείνη την ώρα...

Πόσες φορές έχω κολλήσει σε ηλίθια κομμάτια, όχι στην εφαρμογή, αλλά στον τύπο αυτόν καθ'αυτόν...

edit: [MENTION=14026]jiohkor3[/MENTION] exactly my point (στη δουλεια αυριο μεθαυριο αποκλειεται να μην χρησιμοποιησεις βοηθειες κτλπ....δηλαδη στην τελικη ισως ειναι και ανουσιος τροπος εξετασης.)

σε ποια σχολη ησουν???κ εμας στο ιδιο μαθημ αυτο συμβαινει!!!Τει Πειραια Λογιστικη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.