Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Ανακοίνωση του Συμβουλίου ΤΕΙ Αθήνας για την αναστολή λειτουργίας του ιδρύματος

Σε συνέχεια της από 30-09-2011 επιστολής μας προς την πολιτική ηγεσία του ΥΠΔΒΜΘ, στην οποία αναλυτικά αναφέραμε τους λόγους για τους οποίους, είναι αδύνατο να λειτουργήσει τόσο το Ίδρυμά μας όσο και τα υπόλοιπα ΤΕΙ της χώρας, σας ανακοινώνουμε τα εξής:

Το Συμβούλιο του ΤΕΙ Αθήνας στη σημερινή του συνεδρίαση (12-10-2011) αποφάσισε ομόφωνα την αναστολή έναρξης των μαθημάτων του Ιδρύματος από τη Δευτέρα 17-10-2011 και για μια εβδομάδα, διότι, παρά το γεγονός ότι έχουν εγκριθεί οι σχετικές πιστώσεις, σε επίπεδο προϋπολογισμού, τόσο το ΥΠΔΒΜΘ όσο και το Υπουργείο Οικονομικών δεν έχουν εγκρίνει ακόμη τον απαραίτητο αριθμό έκτακτου ΕΠ, ώστε το Ίδρυμά μας να λειτουργήσει στοιχειωδώς.

Συνεπώς, την ευθύνη για την πιθανή απώλεια του χειμερινού εξαμήνου 2011-2012 δε θα φέρει πλέον το ΤΕΙ Αθήνας.

Επιπλέον, δεν έχουν σταλεί ακόμη οι επιχορηγήσεις των μηνών Ιουλίου, Αυγούστου και Σεπτεμβρίου, των εγκεκριμένων, ήδη «ψαλιδισμένων» προϋπολογισμών, με αποτέλεσμα το Ίδρυμα να μην μπορεί να καλύψει τις πάγιες ανάγκες του.

Είναι δυνατόν, κατόπιν όλων αυτών, να γίνεται λόγος για αναβάθμιση της ανώτατης εκπαίδευσης;

Αν τα θέματα αυτά δεν αντιμετωπιστούν άμεσα, το Ίδρυμά μας θα αναγκαστεί να μην επικυρώσει τις εγγραφές όλων των σπουδαστών που εγγράφηκαν στο ΤΕΙ Αθήνας από μετεγγραφές και άλλες ειδικές κατηγορίες, διότι εισήχθηκαν στο Ίδρυμα χωρίς την έγκρισή του και φυσικά δεν μπορεί να τους προσφέρει τις εκπαιδευτικές παροχές του.

Το Συμβούλιο του ΤΕΙ Αθήνας θα συνεδριάσει εκ νέου την επόμενη εβδομάδα ή εκτάκτως για την αντιμετώπιση της κατάστασης.

Το Συμβούλιο του ΤΕΙ Αθήνας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρειάζομαι μία ολόκληρη κούτα βαζελίνη πάντως, για να ακολουθήσω τέτοιο πρόγραμμα

Εγώ χρησιμοποίησα σήμερα όσα αποθέματα βαζελίνης είχα... Δεν είναι δυνατόν να σου λένε Δευτέρα απόγευμα ότι Τετάρτη πρωί δίνεις το 2ο πιο δύσκολο μάθημα της σχολής (τουλ για μας τους CS-άδες). Οριακά είμαι (που συνήθως το οριακά σε τέτοια μαθήματα σημαίνει ότι κόβεσαι :p), και δυστυχώς είμαι και ικανοποιημένος, για τις μέρες προετοιμασιας που είχα και την ποσότητα των θεμάτων...

Link to comment
Share on other sites

^

Το υπουργείο προσφέρει και μπόνους στους φοιτητές που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα, καθώς θα κερδίζουν πιστωτικές μονάδες, τις οποίες θα μπορούν να χρησιμοποιούν για τη δωρεάν απόκτηση επιπλέον συγγραμμάτων, ενώ στο τέλος του εξαμήνου θα συμμετέχουν σε ηλεκτρονική κλήρωση για την απόκτηση ψηφιακών συσκευών και υπηρεσιών ευρυζωνικότητας.

Τωρα εμενα η ολη φαση γιατι δεν μ'αρεσει?

Link to comment
Share on other sites

τηλεφωνο στην γραμματεια σου ή στα τηλεφωνα που γραφει στο site

εγώ ένα έχω να πω, αει στο κόρακα υπουργείο παιδείας αυτά περί εκσυγχρονισμένης (ηλεκτρονικής) Ελλάδας .

αν θέλετε να φτιάξετε κάτι σωστά δεν θα προσλαμβάνετε 10 άτομα και άρπα κόλα μέσα σε 3 μέρες να τελειώσουν το σύστημα όπου θα υπάρξει για τα επόμενα 10/20 χρόνια !

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει αίτηση εδω και 2-3 εβδομάδες και ακομα τιποτα...

Φοβαμαι μήπως λήξει το παλιο μου και δεν μπορέσω να ταξιδεψω :fist:

31/10 τελική ημερομηνία για τα παλιά πάσο

Ηλεκτρονική Υπηρεσία Απόκτησης Δελτίου Ειδικού Εισιτηρίου

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.