Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

να γραφτούνε οι πρωτοετής και μετά κάντε ότι θέλετε :wassat:

Η δίψα σου για μάθηση και σπουδή με συγκινεί πραγματικά :p

Δυστυχώς η πλειοψηφία των νέων αντί να έχει όνειρο να σπουδάσει και να μάθει νέα πράγματα, το μυαλό τους είναι στην λούφα, τον φραπέ και το αραλίκι. Με αυτή την νοοτροπία η χώρα δεν πάει μπροστά, αφού οι ίδιοι οι φοιτητές υποβαθμίζουν το πτυχίο και το επίπεδο των σπουδών τους.

Link to comment
Share on other sites

Η δίψα σου για μάθηση και σπουδή με συγκινεί πραγματικά :p

Δυστυχώς η πλειοψηφία των νέων αντί να έχει όνειρο να σπουδάσει και να μάθει νέα πράγματα, το μυαλό τους είναι στην λούφα, τον φραπέ και το αραλίκι. Με αυτή την νοοτροπία η χώρα δεν πάει μπροστά, αφού οι ίδιοι οι φοιτητές υποβαθμίζουν το πτυχίο και το επίπεδο των σπουδών τους.

είσαι τελείως λάθος , γιατί όταν μιλάω σοβαρά δεν το καταλαβαίνετε

εγώ τα έχω πει http://www.thelab.gr/1063087241-post397.html

αλλά αφού δεν βλέπω προθυμία από τους γύρος μου γιατί να σκοτωθώ εγώ για να έρθουν όπως οι σημερινοί αυτοί που κυβερνάνε να τα κάνουνε πάλι σκ@τ@ και μετά να μας χλευάζουν

και όσο για τους νέους αφού βλέπουν και να σπουδάσεις άνεργος με δίπλωμα βγαίνεις στο τέλος, άρα πιο το νόημα του ονείρου να μάθει νέα πράγματα (απαρχαιωμένα)

οι μεγαλύτεροι φταίνε που τόσα χρόνια δεν έχουν κάνει τίποτα για τους νέους ώστε να αλλάξουν την νοοτροπία τους .....

και τέλος πάντων γιατί να έρθει ο κάποιος που έχει δέσει τον γάιδαρό του να μου στερήσει την θέσει από τον γάιδαρό μου που απόκτησα μετά από τόσο κόπο

πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ και να μην θέλετε διευκρινήσεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

αλλά αφού δεν βλέπω προθυμία από τους γύρος μου γιατί να σκοτωθώ εγώ για να έρθουν όπως οι σημερινοί αυτοί που κυβερνάνε να τα κάνουνε πάλι σκ@τ@ και μετά να μας χλευάζουν

Περιμένεις τους άλλους να κάνουν την αρχή; Τι λογική είναι αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με εχεις διαμορφωσει μεγαλο μερος της προσωπικοτητας σου απο ηδη μικρες ηλικιες ,που δεν μπορεις να εισαι τοσο ανεξαρτητος οσο θες,οπως ολοι μας.

Και αυτο απο τις επιρροες που εχουμε δεχθει...

Psychology ;)

Link to comment
Share on other sites

Με τον Αλέξη κάικε η μισή χώρα και τώρα δεν μπορούν να σηκώσουν ούτε τον ποπό του από τις καθιστικές καταλήψεις....

λογικό, βέβαια, αφού είναι υποδουλωμένοι στις διαταγές των παραταξιακών αρχηγών... η εντολή είναι "μην κατεβείτε στους δρόμους" γιατί τώρα ο κόσμος όχι απλά βράζει... κοχλάζει! Εδώ μιλάμε για ηλικίες 18-28, θα ισοπεδωθεί το σύνταγμα...

μην με παρεξηγείτε, γενικά δεν διαφωνώ με τις προτεινόμενες αλλαγές, απλά πιστεύω ότι η κατάληψη κάνει κακό μόνο σε αυτούς που θέλουν να τελειώνουν με τις σπουδές τους. δεν ακουμπάει κανένα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

και όσο για τους νέους αφού βλέπουν και να σπουδάσεις άνεργος με δίπλωμα βγαίνεις στο τέλος, άρα πιο το νόημα του ονείρου να μάθει νέα πράγματα (απαρχαιωμένα)

οι μεγαλύτεροι φταίνε που τόσα χρόνια δεν έχουν κάνει τίποτα για τους νέους ώστε να αλλάξουν την νοοτροπία τους .....

Από όσο κατάλαβα είσαι πρωτοετής...

1. Αφού θα είσαι άνεργος τι σε νοιάζει να γραφτείς στη σχολή? Πάνε βάρα ντουβάρια.

2. Εγώ στη σχολή μου δεν είδα "απαρχαιωμένα" και είναι σχολή πληροφορικής.

Καλό είναι να μην βασίζεσαι σε μία ιδέα που έχεις ή σε κάτι που άκουσες απο κάποιον. Υπάρχει πχ η στοιχειώδης θεωρία κάθε κλάδου και αυτή ισχύει πάντα.

3.Καλά την έχεις βρει...μεταθέτεις την ευθύνη στους γονείς σου για την σάπια νοοτροπία? Κοίτα να βελτιώσεις τον εαυτό σου μόνος σου...

Καλές εγγραφές...το πανεπιστήμιο είναι ακαδημαϊκός χώρος αν το αντιληφθείς κατά την διάρκεια των σπουδών σου θα εκτιμήσεις την κάθε σου στιγμή εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Hydra παρτην και σε word να την εκτυπωσης μπαμ μπαμ και να πας απλα για το γνησιο της υπογραφης στα κεπ.

[ATTACH]45892[/ATTACH]

No worries man,πηρα τηλ. στη γραμματεια,θα την κανω εκει ;)

Link to comment
Share on other sites

αλλά αφού δεν βλέπω προθυμία από τους γύρος μου γιατί να σκοτωθώ εγώ για να έρθουν όπως οι σημερινοί αυτοί που κυβερνάνε να τα κάνουνε πάλι σκ@τ@ και μετά να μας χλευάζουν

και όσο για τους νέους αφού βλέπουν και να σπουδάσεις άνεργος με δίπλωμα βγαίνεις στο τέλος, άρα πιο το νόημα του ονείρου να μάθει νέα πράγματα (απαρχαιωμένα)

οι μεγαλύτεροι φταίνε που τόσα χρόνια δεν έχουν κάνει τίποτα για τους νέους ώστε να αλλάξουν την νοοτροπία τους

Η νέα γενιά είναι το "αύριο". Όταν μία χώρα δεν επενδύει στα παιδιά της, δεν έχει μέλλον. Ζούμε σε μία κοινωνία και πρέπει ο καθένας μας να προσπαθεί για το καλύτερο, no matter age nor what. 'Αύριο' θα είσαι εσύ ο "μεγαλυτερος" και τα ίδια θα λένε για σένα οι νέες γενιές, ότι δεν έκανες τίποτα για να ανατρέψεις την κατάσταση και την νοοτροπία.

Αφού λοιπόν έχεις συμφιλιωθεί με την ιδέα ότι δεν θα μάθεις τίποτα νέο* και δεν θα βρεις δουλειά... Γιατί βιάζεσαι να γραφτείς στην σχολή; Τόσο πολύ σ'αρέσει η αμάθεια, η ανεργία και η όλη κατάσταση που περιγράφεις και κατηγορείς ; :...:

*νεο= κάτι που μαθαίνω για πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις τους άλλους να κάνουν την αρχή; Τι λογική είναι αυτή;

δεν το έπιασες

img_13860_forever-alone.jpg

Η νέα γενιά είναι το "αύριο". Όταν μία χώρα δεν επενδύει στα παιδιά της, δεν έχει μέλλον. Ζούμε σε μία κοινωνία και πρέπει ο καθένας μας να προσπαθεί για το καλύτερο, no matter age nor what. 'Αύριο' θα είσαι εσύ ο "μεγαλυτερος" και τα ίδια θα λένε για σένα οι νέες γενιές, ότι δεν έκανες τίποτα για να ανατρέψεις την κατάσταση και την νοοτροπία.

Αφού λοιπόν έχεις συμφιλιωθεί με την ιδέα ότι δεν θα μάθεις τίποτα νέο* και δεν θα βρεις δουλειά... Γιατί βιάζεσαι να γραφτείς στην σχολή; Τόσο πολύ σ'αρέσει η αμάθεια, η ανεργία και η όλη κατάσταση που περιγράφεις και κατηγορείς ; :...:

*νεο= κάτι που μαθαίνω για πρώτη φορά.

δηλαδή για να καταλάβω όλοι περιμένετε από μένα να τα κάνω μπουρλότο, εσείς τι κάνετε ?

δεν είναι σωστό γιατί όταν μπορούσαν να γίνουν πράγματα για να σωθεί η Ελλάδα όλοι κοιτάξανε την πάρτη τους με αποτέλεσμα τα σημερινά χάλια .

όταν θα είμαι μεγαλύτερος άσε να με κρίνουν οι νέοι αν είμαι σωστός οι λάθος

και σταματήστε να κατακρίνετε τους ανθρώπους γύρω σας δεν είναι πρέπον και δεν αρμόζει σε μια πολιτισμένη χώρα :tomato:

όσο για την συμφιλίωση που λες, την αλήθεια λέω δεν φταίω αν η αλήθεια είναι αυτή αλλά δεν έχω συμφιλιωθεί με την συγκεκριμένη ιδέα που λές γιατί όπως όλοι γνωρίζουμε υπάρχει και η ελπίδα που πάντα θα ψοφήσει τελευταία και ακόμα θα ήθελα να τονίσω η σωστή λέξη δεν είναι συμφιλίωση αλλά συμβιβασμό ή παραχωρήσεις γιατί στην κοινωνία που ζούμε (πχ 10εκατ τα 9,9 εκατομμύρια κοιτάνε την πάρτη τους) πως περιμένεις να δεις να αλλάζει η νοοτροπία και να γίνει κάτι ...

τα έχω πει και συνεχίζεται να μην καταλαβαίνετε, τόσο πολύ μαστουρωμένοι με co2 είστε , και τα ξαναλέω αν δεν κατέβουν όλοι οι Έλληνες με κουμπούρια να ξε-υποδουλωθούμε από την βουλή (να κατέβω εγώ μόνος μου πιο το νόημα) καθίστε να κλαίτε μόνοι σας (α το φπα ανέβηκε , αα τα τέλη των αυτοκινήτων ανέβηκαν ....) και να μην κάνετε τίποτα για να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο πάει να πει ότι έχετε συμβιβαστεί .

attachment.php?attachmentid=45893&stc=1&d=1316165448

τέσπα δεν συνεχίζω κάντε ότι καταλαβαίνετε . :computer:

post-14318-1416075479,9199_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή για να καταλάβω όλοι περιμένετε από μένα να τα κάνω μπουρλότο, εσείς τι κάνετε ?

Η απάντηση στο πρόβλημα της Ελλάδας, δεν είναι το εγώ, αλλά το εμείς.

Αυτό που κάνεις εσύ, είναι να αποδέχεσαι την κατάσταση ως χάλια και μη ανεστρέψιμη και συμβιβάζεσαι με αυτό.

δεν είναι σωστό γιατί όταν μπορούσαν να γίνουν πράγματα για να σωθεί η Ελλάδα όλοι κοιτάξανε την πάρτη τους με αποτέλεσμα τα σημερινά χάλια .

Το παράλογο είναι ότι ενώ βλέπεις και εντοπίζεις το λάθος, στην τελική κάνεις και εσύ το ίδιο. Κοιτάς τι κάνουν οι περισσότεροι, και βολεύεσαι με αυτό κάτω από την δικαιολογία ότι "εγώ δεν έφταιξα, γιατί να βοηθήσω". Αν αυτά είναι τα πιστεύω ενός σημερινού νέου παιδιού 18χρονών, τότε σίγουρα μας περιμένουν πολύ χειρότερα χρόνια.

όταν θα είμαι μεγαλύτερος άσε να με κρίνουν οι νέοι αν είμαι σωστός οι λάθος

και σταματήστε να κατακρίνετε τους ανθρώπους γύρω σας δεν είναι πρέπον και δεν αρμόζει σε μια πολιτισμένη χώρα :tomato:

Είσαι λάθος και στο λέμε τώρα τόσοι άνθρωποι για να το διορθώσεις. Όταν λες την αποψη σου θα κριθείς, όπως όλοι μας. Η Ελλάδα δεν είναι πολιτισμένη χώρα. Αν δεν θες να σχολιάζει κανένας αυτά που λες, κάνε log out.

τα έχω πει και συνεχίζεται να μην καταλαβαίνετε, τόσο πολύ μαστουρωμένοι με co2 είστε

τέσπα δεν συνεχίζω κάντε ότι καταλαβαίνετε . :computer:

Να μιλάς καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14318]ARMAGEDDON[/MENTION] : To να παγιώνεις στη συνείδησή σου απόψεις άλλων που απλά τις έχεις ακούσει και όχι βιώσει σίγουρα δεν είναι ούτε λογικό αλλά ούτε και τιμητικό για εσένα.

Αν πράγματι τα πιστεύεις όσα γράφεις, τότε γιατί (όπως ρώτησε και ο Πανέας) βιάζεσαι τόσο να πας να γραφτείς ; Απλά για να πάρεις το πάσο/τρίπτυχο,να λες ότι είσαι φοιτητής και κυκλοφορείς με έκπτωση στα μέσα μεταφοράς;

Δεν θα προσπαθήσω σε καμία περίπτωση να σου πω αν όλα αυτά που γράφεις είναι σωστά ή λάθος, έμπα μέσα και βγάλε μόνος σου τα δικά σου συμπεράσματα, χωρίς προκαταλήψεις ή επιρροές.

"Σεβαστείτε το πανεπιστήμιο για να σας σεβαστεί και αυτό" είχε πει ένας (πραγματικά καταπληκτικός) καθηγητής μου στη σχολή. Να ξέρεις πως όσοι το τήρησαν αυτό έλαμψαν. Οι υπόλοιποι ζουν μέσα στην παρακμή που όλοι όσοι έχουμε περάσει από πανεπιστήμια γνωρίζουμε πάρα πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

ένα ωραίο άρθρο που διάβασα, και δεν περίμενα να το διαβάσω σε τέτοιο μέσο:

Αμα γλιτώσει το παιδί, υπάρχει ελπίδα... | Έντυπη Έκδοση | Έντυπη Έκδοση Ελευθεροτυπίας

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στο πρόβλημα της Ελλάδας, δεν είναι το εγώ, αλλά το εμείς.

Αυτό που κάνεις εσύ, είναι να αποδέχεσαι την κατάσταση ως χάλια και μη ανεστρέψιμη και συμβιβάζεσαι με αυτό.

Εσύ τι κάνεις ? Εμείς τι κάνουμε ? Εσείς τι κάνετε ?

Το παράλογο είναι ότι ενώ βλέπεις και εντοπίζεις το λάθος, στην τελική κάνεις και εσύ το ίδιο. Κοιτάς τι κάνουν οι περισσότεροι, και βολεύεσαι με αυτό κάτω από την δικαιολογία ότι "εγώ δεν έφταιξα, γιατί να βοηθήσω". Αν αυτά είναι τα πιστεύω ενός σημερινού νέου παιδιού 18χρονών, τότε σίγουρα μας περιμένουν πολύ χειρότερα χρόνια.

μπε μπε μπε μπε (ξέχασες τι είμαστε)

Είσαι λάθος και στο λέμε τώρα τόσοι άνθρωποι για να το διορθώσεις. Όταν λες την αποψη σου θα κριθείς, όπως όλοι μας. Η Ελλάδα δεν είναι πολιτισμένη χώρα. Αν δεν θες να σχολιάζει κανένας αυτά που λες, κάνε log out.

υπάρχει και η λύση να μην σχολιάσεις

Να μιλάς καλύτερα!

δεν σε έβρισα αναφέρομαι γενικά

και εγώ λέω τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη , αν χρειαστεί θα σας τα πω με τα κανονικά ονόματά τους ...

νομίζω ότι αυτό που σε πείραξε περισσότερο ήταν για το γράψιμο της σχολής από ότι έχω καταλάβει και απαντώ

τι σε νοιάζει μπορεί να θέλω να βγάλω το πάσο να το κορνιζάρω στον τοίχο , να το κάψω , να το πουλήσω , να το σκίσω , να το καπνίσω τι σε νοιάζει τι θα το κάνω ... να λέω στις μπιτζιζ είμαι φοιτητής .

σε πείραξε "το κάντε ότι θέλετε μετά "αν ναι δεν έχεις καταλάβει ότι αν η πλειοψηφία λέει την καρέκλα - μπανιέρα τότες η καρέκλα θα λέγεται μπανιέρα

σας έχουν ναρκώσει, ξυπνήστε από το όνειρο για ένα καλύτερο μέλλον (τώρα καλύτερα ) με καταλήψεις του φραπέ και μουσικούλα για να γνωρίσουμε κόσμο καμία μπιατζ (δεν λέω ότι είναι κακό μία στο τόσο) αλλά αν δεν χυθεί ομαδικό αίμα του εμείς δεν γίνετε δουλεία (τώρα ακόμα καλύτερα ) (να χύσω και το δικό μου αίμα αν βρω συμπαράσταση από τους υπόλοιπους αλλά ποιος έχει τα μπολςς να ξεκινήσει κάτι τέτοιο (εγώ το παραδέχομαι δεν τα έχω)ή όλοι περιμένουν κάποιον να μας ξεσηκώσει )?

ΥΓ είχα πει ότι το σταματάω αλλά δεν μπόρεσα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.