Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

κοιτάξτε οι νόμοι μπορούν να γίνουν πολύ πιο απλοί και πιο εφαρμόσιμοι .

για αρχή πρέπει να εξαφανιστούν τα κόμματα (δεν ξέρω πως θα γίνει αλλά πρέπει να φύγουν) , το μόνο που κάνουν είναι να διμιουργούνε κατηγορίες ανθρώπων (πράσινων,μπλε,κόκκινων,κίτρινων....) και να σφαζόμαστε μεταξύ μας και να μην ησυχάζουμε ποτέ

και μετά να θεσπιστούν νέοι νόμοι περί ασύλου όπως είπε JohnnyGR όσοι έχουν πάσο και οι άλλοι Έξωωωωωωωωω ....

μετά πρέπει να αναβαθμίσουν το σύστημα στα ΑΕΙ-ΤΕΙ γιατι υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ τους και στο τέλος να φτιάξουν το εξεταστικό σύστημα από τα λύκεια στα πανεπιστήμια .

Link to comment
Share on other sites

συμφώνώ μαζί σου, αλλα αλλο η ελεύθερη έκφραση και διακίνηση των ιδεών, και αλλο ο τραμπουκισμός και η προπαγάνδα, να θέσουμε όρια μαν......

Δε διαφωνω!!

Δεν θα προλαβω να το διαβασω ολο,αλλα αν καπου λεει ξεκαθαρα "απαγορευεται η υπαρξη κομματκων παραταξεων εντος των Πανεπιστημιων" or somehting like that...ας μας το πει.

Που αμφιβαλλω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι παγίδα αυτό με τις παρατάξεις. Αυτό που λέει ο νόμος είναι ότι δεν θα υπάρχει φοιτητική εκπροσώπηση στη σύγκλητο. Αυτό σημαίνει ότι η φοιτητική κοινότητα δεν θα έχει πλέον καμία δύναμη. Άρα μια χαρά μπορούν να συνεχίσουν να υπάρχουν οι παρατάξεις, η Διαμαντοπούλου απλά χρησιμοποιεί μια λαϊκιστική προσέγγιση τύπου "καταργούμε τις παρατάξεις από τα πανεπιστήμια" για να μην έχουν οι φοιτητές κανέναν λόγο στο νεοφερμένο "συμβούλιο". Άμα ήθελε να καταργήσει τις παρατάξεις, μπορούσε απλώς να καταργήσει τις ήδη αστείες φοιτητικές εκλογές και να αφήσει έναν ενιαίο φοιτητικό σύλλογο.

Link to comment
Share on other sites

γιατί πότε είχε δύναμη η <<φοιτιτική κοινότητα>>?

κατάφεραν και διόρθωσαν/βελτίωσαν κάποιο πανεπιστήμιο και δεν το ακούσαμε?

απο τότε που θυμάμαι τον έλεγχο τον είχαν οι παρατάξεις, FFS δηλαδή.

πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχει δύναμη/εκλεγμένους εφόσον είναι κάτι που γίνεται προϊόν εκμετάλευσης και κατάχρησης.

GTFO μπας και ασχοληθούν στα ρημάδια τα πανεπιστήμια με την μόρφωση και εαν υπάρξει η ανάγκη έκφρασης για κοινό σκοπό η εκπροσώπηση θα αναδυθεί από μόνη της

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει ο Darien από πάνω, έναν από τους ρόλους των φοιτητικών παρατάξεων κόβουνε (μάλιστα δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αυτός ο ρόλος), κανείς δεν καταργεί τις παρατάξεις, και κανείς δεν μπορεί να το κάνει χωρίς άλλο πανεπιστήμιο εξαρχής.

Δικιά μου άποψη, σαν παραταξιακός, αν θέλουν να ξεφορτωθούν τις παρατάξεις ας αρχίσουν με την απο-κομματικοποίηση και το κόψιμο συμφερόντων από τα πάνω (καθηγητές, διοίκηση) και μετά ας πάνε προς τους φοιτητές.

Αν οι παρατάξεις δεν έχουν έναν ορατό εχθρό (τον ΠΑΣΟΚο πρύταννη, τον ΝεοΔημοκράτη επιχειρηματία κτλ) σίγουρα θα αλλάξουν στάση και θα μειωθεί ο φοιτητοχουλιγκανισμός.

Αυτό που πάνε να κάνουνε τώρα είναι ακριβώς το αντίθετο! Τσιγκλανε τις παρατάξεις από την μία, πειράζουν και το άσυλο για να εξεγερθέι η Αριστερά, και βάζουν εξωπανεπιστιμιακούς (άλλα πολιτικά συμφέροντα) στην διοίκηση του πανεπιστημίου.

Δεν θα ηταν ποιο σωστο να εχουν ασυλια μονο οσοι εχουνε πασο της σχολης τους πανω τους?

Εκτός ότι αν γίνεται "μάχη" όπως αυτές στην είσοδο του Πολυτεχνείου στην Στουρνάρη δεν είναι εφικτό αυτό το πράγμα (φαντάζεσαι τον ΜΑΤατζη να μπαίνει μεσα με δακρυγόνα από την μία, μολοτωφ από την άλλη και να ζητάει πάσο?), εγώ είμαι έβδομο έτος και δεν δικαιούμουν πάσο αυτόν τον χρόνο, να με πάνε μέσα? Το ότι δεν είχα πάσο δεν με σταμάτησε από το να περάσω τόσα μαθήματα και να μου μένουν λίγα πραγματάκια για να τελοιώνω, δεν ήμουν λιγότερο φοιτητής από άλλους..

Όσο για την φοιτητική ταυτότητα, στην σχολή μπήκε φοιτητική ταυτότητα 2-3 χρόνια αφότου πέρασα στην σχολή, μας έπριξαν να πάμε να την πάρουμε το θέμα είναι ότι συνηδητά δεν την πήρα παρόλο το πρίξιμο και τον αβάσιμο εκβιασμό ("χωρίς ταυτότητα δεν μπορείς να γραφτείς στα μαθήματα", μια χαρά γράφτηκα όλα τα εξάμηνα από τότε).

Ο λόγος? το χαρτί που υπέγραφες για να την πάρεις, "Η ταυτότητα είναι για την σίττηση, την βιβλιοθήκη (thats a joke για άλλους λόγους), την εγγραφή στα νέα μαθήματα, την είσοδο στην σχολή, Κ.Α."

Αυτά τα 2 τελευταία δεν μου άρεσαν, είσοδο στην σχολή? με ποιο δικαίωμα δεν θα με αφήσεις να μπω στην σχολή χωρίς ταυτότητα? το Κ.Α. τι είναι? όχι αλήθεια, τι είναι? θα βάζατε υπογραφή που έλεγε οτι η κάρτα θα χρησιμοποιηθεί και για άλλους λόγους?

Τέλος, σε Γ.Σ.Τ. (Γενική Συνέλευση Τμήματος με φοιτητές και καθηγητές) ρώτησαν τους καθηγητές αυτό το πράγμα, τι είναι η κάρτα. Η απάντηση ήταν ότι ούτε και αυτοί ξέρουν καλά, δεν είναι από την πρυταννεία, και "κάντε ότι θέλετε"

Link to comment
Share on other sites

Υπο καταληψη και το ΤΕΙ Λαμιας, πηγα πριν λιγο να δωσω μαθημα και το ειχανε κλεισει.. Μεχρι την αλλη βδομαδα που θα ξαναγινει συνελευση, λενε..

εγω τωρα περασα... στις 26 αρχιζω μαθημα :) πρωτοετης :D

Βρε βρε, καλωσηρθες στην σατανοπολη, θα πιξεις δηχως ελεος.. Θα μαθεις τι εστι μακακας καθηγητης (περναω-συστηματικα-μονο-το-10%) εδω μεσα..

Αλλα γενικα λεγετε οτι ειμαστε απο τις καλυτερες σχολες στο χορο..

Εκτός ότι αν γίνεται "μάχη" όπως αυτές στην είσοδο του Πολυτεχνείου στην Στουρνάρη δεν είναι εφικτό αυτό το πράγμα (φαντάζεσαι τον ΜΑΤατζη να μπαίνει μεσα με δακρυγόνα από την μία, μολοτωφ από την άλλη και να ζητάει πάσο?), εγώ είμαι έβδομο έτος και δεν δικαιούμουν πάσο αυτόν τον χρόνο, να με πάνε μέσα? Το ότι δεν είχα πάσο δεν με σταμάτησε από το να περάσω τόσα μαθήματα και να μου μένουν λίγα πραγματάκια για να τελοιώνω, δεν ήμουν λιγότερο φοιτητής από άλλους..

Δεν διαφωνω, ομως "υποτειθετε" οταν ενοουμε ασυλο - να επιτρεπεται μονο η ελευση φοιτητων και αρμοδιου προσωπικου στην σχολη.. Ο μπατσος που λες, δεν θα βρησκετε μεσα στην σχολη, αφου δεν θα μπορει να μπει..

Οσο για το πασο, μια βεβαιωση σπουδων δεν κανει την δουλεια αντ αυτου? Εδω κανει μεχρι και για τους ελενκτες της εθελ...

PS: Σε αυτο που λες με την ταυτοτητα, ετσι ακριβως αντεδρασα, οταν μας περασανε την μακακια που λεγετε ευδοξος εδω περα..

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα δουλειά, λογικά ξέρουν και οι ελενκτές ότι πάνω από κάποιο έτος δεν δίνουν πάσο.

Εύδοξο περάσανε και εδώ, για την μηχανογράφηση της σχολής, τις πρώτεσ φορές ήταν και για δήλωση συγγραμάτων, μετά βάλανε άλλο σύστημα στα συγγράματα.

Link to comment
Share on other sites

"Παράλληλα, αξίζει να σημειωθεί ότι η ανακοίνωση της ΔΑΠ στο Οικονομικό του Πανεπιστημίου Αθηνών, που περιείχε βαρείς χαρακτηρισμούς ακόμη και κατά του αρχηγού της ΝΔ, οδήγησε σε απομάκρυνση του επικεφαλής της παράταξης."

Ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Βρε βρε, καλωσηρθες στην σατανοπολη, θα πιξεις δηχως ελεος.. Θα μαθεις τι εστι μακακας καθηγητης (περναω-συστηματικα-μονο-το-10%) εδω μεσα..

Αλλα γενικα λεγετε οτι ειμαστε απο τις καλυτερες σχολες στο χορο..

i no worry :p i haz intel :p

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι έβδομο έτος και δεν δικαιούμουν πάσο αυτόν τον χρόνο, να με πάνε μέσα? Το ότι δεν είχα πάσο δεν με σταμάτησε από το να περάσω τόσα μαθήματα και να μου μένουν λίγα πραγματάκια για να τελοιώνω, δεν ήμουν λιγότερο φοιτητής από άλλους..

δεν ξερω αν το λες αυτο σοβαρα η κανεις πλακα απλα για να πεις κατι,αλλα το πασο ειναι μονο για εκπτωσεις ΟΑΣΑ κλπ ..για την σχολη -και την φοιτητικη ιδιοτητα- οι περισσοτερες βγαζουν ξεχωριστη ταυτοτητα - τριπτυχο

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το λες αυτο σοβαρα η κανεις πλακα απλα για να πεις κατι,αλλα το πασο ειναι μονο για εκπτωσεις ΟΑΣΑ κλπ ..για την σχολη -και την φοιτητικη ιδιοτητα- οι περισσοτερες βγαζουν ξεχωριστη ταυτοτητα - τριπτυχο

Εγώ πχ. δεν έχω τρίπτυχο ή κάποια άλλη φοιτητική ταυτότητα, γιατί όλα γίνονται μέσω διαδικτύου. Μόνο το πάσο έχω, άντε και την κάρτα της βιβλιοθήκης... (ΕΜΠ)

Αντίθετα ο [MENTION=9387]victor[/MENTION] έχει τρίπτυχο. (ΠΑΠΕΙ)

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πχ. δεν έχω τρίπτυχο ή κάποια άλλη φοιτητική ταυτότητα, γιατί όλα γίνονται μέσω διαδικτύου. Μόνο το πάσο.. (ΕΜΠ)

Αντίθετα ο [MENTION=9387]victor[/MENTION] έχει τρίπτυχο. (ΠΑΠΕΙ)

Δεν έχεις τρίπτυχο; Καλά, ok, πάω πάσο. :p

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το λες αυτο σοβαρα η κανεις πλακα απλα για να πεις κατι,αλλα το πασο ειναι μονο για εκπτωσεις ΟΑΣΑ κλπ ..για την σχολη -και την φοιτητικη ιδιοτητα- οι περισσοτερες βγαζουν ξεχωριστη ταυτοτητα - τριπτυχο

Έχω τρίπτυχο, που το κατήργησαν / αντικατέστησαν με την φοιτητική ταυτότητα, την οποία δεν πήρα για τους λόγους που είπα και έχω μείνει με το τρίπτυχο μου.

Το θέμα είναι ότι το πάσο είχα μόνιμα πάνω μου, δεν κουβαλούσα το τρίπτυχο, οπότε το πάσο ήταν αυτό που έδειχνε ότι ήμουν κάπου φοιτητής.

Αν με σταματήσει τώρα κάποιος έξω δεν έχω κάτι να του δείξω ότι είμαι φοιτητής, το τρίπτυχο είναι ασφράγιστο χρόνια τώρα (όλα από τότε έχουν γίνει ηλεκτρονικά) και κάποιος μπορεί να πει οτι δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.