Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Το ξερω πως δεν θα εχω τελειωσει σε 4 χρονια (ΜΒΑ, internships, κλπ) αλλα αφου μπορω να παρω αναστολη γιατι οχι?

Ασε που αν την κοψεις στα 4 χρόνια την αναστολη μετα θα εχεις 6 χρόνια για να την τελειωσεις τη σχολή(λογω ν+4 εξαμηνα που ειναι πλεον το περιθωριο) οπότε και να μην πατησεις 1-1μιση χρόνο απ οταν τελειωσει η αναστολή παλι εφικτο θα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Περικλη εκανες την καλυτερη δουλεια παντως,μπραβο σου.

Αν περνουσα εκτος Αθηνων ,θα ξαναδινα ,αυτο ηταν σιγουρο.

Ξερω παιδια που οι γονεις τους χαλανε 2.000 - 3.000 το μηνα για να τα σπουδασουν σε αλλες πολεις της Ελλαδας και τι σπουδαζουν ;;; Θα σου λεγα,αλλα θα φανω ρατσιστης με τις χαμηλοβαθμες :p

Τεσπα δε θα δινα ενα καρο χρηματα για να σπουδασω το παιδι μου σε μια σχολη με 4000 μορια.

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από απόφαση του σπουδαστικού συλλόγου η Σ.Τ.Εφ. Αθήνας θα παραμείνει κλειστή λόγω κατάληψης,ως αντίδραση για το νέο νόμο πλαίσιο της παιδείας, μέχρι και την τετάρτη 7/9/2011. Στις 7/9 καλείται Γενική Συνέλευση Σ.Τ.Εφ. στις 12 μ.μ στο αμφιθέατρο πληροφορικής ώστε να παρθούν αποφάσεις για το τι μέλλει γενέσθαι σε σχέση με τον τρόπο αντίδρασης του σπουδαστικού κινήματος της σχολής μας.
Link to comment
Share on other sites

Περικλη εκανες την καλυτερη δουλεια παντως,μπραβο σου.

Αν περνουσα εκτος Αθηνων ,θα ξαναδινα ,αυτο ηταν σιγουρο.

Ξερω παιδια που οι γονεις τους χαλανε 2.000 - 3.000 το μηνα για να τα σπουδασουν σε αλλες πολεις της Ελλαδας και τι σπουδαζουν ;;; Θα σου λεγα,αλλα θα φανω ρατσιστης με τις χαμηλοβαθμες :p

Τεσπα δε θα δινα ενα καρο χρηματα για να σπουδασω το παιδι μου σε μια σχολη με 4000 μορια.

Ανάλογα και την σχολή βέβαια. Αν πχ πέρναγε το παιδί μου Φυσικό τέρμα Θεού αρχές Αλλάχ θα τα έδινα. Το σίγουρο βέβαια ειναι οτι δεν θα πλήρωνα για να σπουδάσει το παιδί μου στο ΤΕΙ Παντζαροζευγαρώματος στην Κάτω Κουτρουβάλα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Επειδή ο καθένας λέει τις παπάτζες του, διαβάστε μόνοι σας τον νόμο.

Έχω ακούσει του κόσμου τις μακακίες αυτές τις μέρες. Χτες μου είπε μία "θείτσα" από Σεπτέμβρη θα πληρώνουμε! ΈΛΕΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Περικλη εκανες την καλυτερη δουλεια παντως,μπραβο σου.

Αν περνουσα εκτος Αθηνων ,θα ξαναδινα ,αυτο ηταν σιγουρο.

Ξερω παιδια που οι γονεις τους χαλανε 2.000 - 3.000 το μηνα για να τα σπουδασουν σε αλλες πολεις της Ελλαδας και τι σπουδαζουν ;;; Θα σου λεγα,αλλα θα φανω ρατσιστης με τις χαμηλοβαθμες :p

Τεσπα δε θα δινα ενα καρο χρηματα για να σπουδασω το παιδι μου σε μια σχολη με 4000 μορια.

Τα 2-3κ δεν ξερω πραγματικα που τα βρηκες, δεν εχουν καμια σχεση με σπουδες παντως.

Τελος, σπουδες εκτος Αθηνας ειναι ο,τι καλυτερο. Τοτε καταλαβαινεις ποσο σκατα ειναι αυτη η "πολη" :(

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι λέτε?? 2-3Κ το μήνα??Είμαστε καλά??

Ο μόνος λόγος που δικαιολογούνται αυτά ή και παραπάνω χρήματα είναι το εξωτερικό.

εδώ τι τα θέλεις τόσα πολλά?

400 το πολύ 500 ευρώ ενοίκιο.

100-150 Δεη/Οτε/ίντερνετ(τα 2 τελευταία όχι απαραίτητα).

200 για το σουπερ μάρκετ

150 καβάτζα/clubακια/μπουζούκια/καφέδες/πιτόγυρα κτλ(και πολλά λέω)

βάλε και καμια 30-40 εισιτήρια/ταξί

Τα φουσκώνω όσο μπορώ και πάλι δεν.....

Δεν είναι ανάγκη να τρως συνέχεια έξω, οι περισσότερες λέσχες μια χαρά φαι κάνουν άσε που μαθαίνεις να μαγειρεύεις κιόλας. Ούτε είναι ανάγκη να πηγαίνεις μπουζούκια κάθε πσκ. Ωραιότατα θα περάσεις και την τεταρτοπέμπτη με τις φοιτητικές βραδιές

Link to comment
Share on other sites

Οι γονεις του συγκεκριμενου φιλου μου του αγορασαν σπιτι.

Οταν λεω σπιτι,εννοω γκαρσονιερα.

Πηραν ομως δανειο για αυτην. Ξεχρεωνουν το δανειο σε υψηλες δοσεις για να τελειωσει σε λιγοτερα χρονια και μετα τις σπουδες του να μπορουν αν θελουν να το πουλησουν.

Χωρια τη δοση λοιπον,θελει κι αλλα ακομη.

Τωρα δε ξερω ποσο ειναι η δοση για το μηνα,αλλα για να του δινουν 2000 ,παει να πει οτι θα ειναι παρα πολυ μεγαλη.

Ας μην κολλαμε εδω ομως,και 1000 το μηνα δεν εδινα για αυτη τη σχολη!

Link to comment
Share on other sites

Οι γονεις του συγκεκριμενου φιλου μου του αγορασαν σπιτι.

Οταν λεω σπιτι,εννοω γκαρσονιερα.

Πηραν ομως δανειο για αυτην. Ξεχρεωνουν το δανειο σε υψηλες δοσεις για να τελειωσει σε λιγοτερα χρονια και μετα τις σπουδες του να μπορουν αν θελουν να το πουλησουν.

Χωρια τη δοση λοιπον,θελει κι αλλα ακομη.

Τωρα δε ξερω ποσο ειναι η δοση για το μηνα,αλλα για να του δινουν 2000 ,παει να πει οτι θα ειναι παρα πολυ μεγαλη.

Ας μην κολλαμε εδω ομως,και 1000 το μηνα δεν εδινα για αυτη τη σχολη!

Άλλη αυτή η περίπτωση. Συμφοιτήτρια απο το μεταπτυχιακό μου της βγαίνει χαλαρά 1500€ τον μήνα. 500€ ενοίκιο, ΔΕΗ/ΟΤΕ/Νερό φτάνει κοντα στο 250-300, βάλε και 200€ βενζίνη τον μήνα και οτι μένει ειναι βόλτες, super market και μπουζούκια σχεδόν καθε μέρα. Αυτή βέβαια ειναι το άλλο άκρο αλλά συμβαίνουν και αυτά. Πάντως για εμένα για να δώσω στο παιδί μου λεφτά για σπουδές πρέπει και η σχολή να το αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

100-150 Δεη/Οτε/ίντερνετ(τα 2 τελευταία όχι απαραίτητα).

what the ...??? Εκτός κι αν μιλάμε για καμιά φιλοσοφική -που και πάλι...-, πως θεωρείται μη απαραίτητο το Internet σε έναν φοιτητή το 2011;

Πάντως για εμένα για να δώσω στο παιδί μου λεφτά για σπουδές πρέπει και η σχολή να το αξίζει.
Ανάλογα και την σχολή βέβαια. Αν πχ πέρναγε το παιδί μου Φυσικό τέρμα Θεού αρχές Αλλάχ θα τα έδινα..

φάσκεις και αντιφάσκεις σύντροφε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

what the ...??? Εκτός κι αν μιλάμε για καμιά φιλοσοφική -που και πάλι...-, πως θεωρείται μη απαραίτητο το Internet σε έναν φοιτητή το 2011;

φάσκεις και αντιφάσκεις σύντροφε :hehe:

Δεν φάσκω και αντιφάσκω ρε συ Διονύση. Διάβασε τι έγραψα. Οτι αν η σχολή το αξίζει θα τα έδινα και έφερα σαν παράδειγμα Φυσικό στου βοδιού το κέρατο. Ε εκεί θα τα έδινα. 1) "Πάντως για εμένα για να δώσω στο παιδί μου λεφτά για σπουδές πρέπει και η σχολή να το αξίζει." και μετά έγραψα 2) "Ανάλογα και την σχολή βέβαια. Αν πχ πέρναγε το παιδί μου Φυσικό τέρμα Θεού αρχές Αλλάχ θα τα έδινα.."Αλλά αν μου ζήταγε λεφτά για να σπουδάσει Ιχθυοκαλλιέργια Μεσολογγιου ε δεν θα τα έδινα. Είπαμε. Διάβασε άλλον έναν χρόνο να ξαναδώσεις.

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, για αυτό λέω ότι φάσκεις και αντιφάσκεις :p Το Φυσικό δεν αξίζει, εκτός κι αν είσαι ο πειραγμένος με τη Φυσική κι έχεις σκοπό να πας σε κανένα CERN.

Για το ότι μπορείς να ασχοληθείς με ό,τι θες μετά το Φυσικό, η απάντηση είναι, καλύτερα να ασχοληθείς απ'ευθείας με αυτό που θες και μην περιμένεις 6-7-8 χρόνια (σαν κι εμένα) να πάρεις ένα χαρτί που είναι παντελώς άχρηστο, για να κάνεις μεταπτυχιακό.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, για αυτό λέω ότι φάσκεις και αντιφάσκεις :p Το Φυσικό δεν αξίζει, εκτός κι αν είσαι ο πειραγμένος με τη Φυσική κι έχεις σκοπό να πας σε κανένα CERN.

Για το ότι μπορείς να ασχοληθείς με ό,τι θες μετά το Φυσικό, η απάντηση είναι, καλύτερα να ασχοληθείς απ'ευθείας με αυτό που θες και μην περιμένεις 6-7-8 χρόνια (σαν κι εμένα) να πάρεις ένα χαρτί που είναι παντελώς άχρηστο, για να κάνεις μεταπτυχιακό.

Α έτσι το εννοείς; Γιατί αν ειναι έτσι πάμε σε άλλο επίπεδο, γιατι εγώ μιλούσα για σχολές που γενικά σαν άκουσμα έχουν κάποιο κύρος. Γιατί για εμένα πλέον και οικονομικά δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος απο πλευράς επαγγελματικής αποκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβηκε κομοτηνη χθες η κοπελα μου για να δωσει 2 μαθηματα..

Και πριν λιγο σκαει ανακοινωση στο σιτε ....

Κατόπιν απόφασης της Συγκλήτου, οι προγραμματισμένες εξετάσεις Σεπτεμβρίου 2011 αναβάλλονται από 01/09/2011 έως και 09/09/2011.

Τα μαθήματα από Δευτέρα 12/09/2011 θα εξεταστούν σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχει ήδη ανακοινωθεί.

Οι εξετάσεις των μαθημάτων του προγράμματος που είχε ανακοινωθεί (δηλ. από Πέμπτη 01/09/2011 έως και Παρασκευή 09/09/2011) μεταφέρονται με την ίδια σειρά, από Δευτέρα 26/09/2011 έως και την Τρίτη 04/10/2011.

Και ρωταω τωρα... τους γ@μ@ς χωρις σαλιο ναι η οχι ?

Ανεβηκε τσαμπα τοσα χλμ εχασε ποσα λεφτα και χρονο και στο ετσι θελω βγαζουν μια ανακοινωση 2 μερες πριν δωσει το μαθημα ????

Link to comment
Share on other sites

what the ...??? Εκτός κι αν μιλάμε για καμιά φιλοσοφική -που και πάλι...-, πως θεωρείται μη απαραίτητο το Internet σε έναν φοιτητή το 2011;

'Ελα μωρέ το 2008 που έφυγα από Θεσσαλονίκη δεν ήταν

:p:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Ανεβηκε κομοτηνη χθες η κοπελα μου για να δωσει 2 μαθηματα..

Και πριν λιγο σκαει ανακοινωση στο σιτε ....

Κατόπιν απόφασης της Συγκλήτου, οι προγραμματισμένες εξετάσεις Σεπτεμβρίου 2011 αναβάλλονται από 01/09/2011 έως και 09/09/2011.

Τα μαθήματα από Δευτέρα 12/09/2011 θα εξεταστούν σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχει ήδη ανακοινωθεί.

Οι εξετάσεις των μαθημάτων του προγράμματος που είχε ανακοινωθεί (δηλ. από Πέμπτη 01/09/2011 έως και Παρασκευή 09/09/2011) μεταφέρονται με την ίδια σειρά, από Δευτέρα 26/09/2011 έως και την Τρίτη 04/10/2011.

Και ρωταω τωρα... τους γ@μ@ς χωρις σαλιο ναι η οχι ?

Ανεβηκε τσαμπα τοσα χλμ εχασε ποσα λεφτα και χρονο και στο ετσι θελω βγαζουν μια ανακοινωση 2 μερες πριν δωσει το μαθημα ????

ασαλιωτα... λέμε πότε πάμε

Link to comment
Share on other sites

Ανεβηκε κομοτηνη χθες η κοπελα μου για να δωσει 2 μαθηματα..

Και πριν λιγο σκαει ανακοινωση στο σιτε ....

Κατόπιν απόφασης της Συγκλήτου, οι προγραμματισμένες εξετάσεις Σεπτεμβρίου 2011 αναβάλλονται από 01/09/2011 έως και 09/09/2011.

Τα μαθήματα από Δευτέρα 12/09/2011 θα εξεταστούν σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχει ήδη ανακοινωθεί.

Οι εξετάσεις των μαθημάτων του προγράμματος που είχε ανακοινωθεί (δηλ. από Πέμπτη 01/09/2011 έως και Παρασκευή 09/09/2011) μεταφέρονται με την ίδια σειρά, από Δευτέρα 26/09/2011 έως και την Τρίτη 04/10/2011.

Και ρωταω τωρα... τους γ@μ@ς χωρις σαλιο ναι η οχι ?

Ανεβηκε τσαμπα τοσα χλμ εχασε ποσα λεφτα και χρονο και στο ετσι θελω βγαζουν μια ανακοινωση 2 μερες πριν δωσει το μαθημα ????

Εαν ισχυσει το ιδιο και για μας (που ειναι και το πιο λογικο), τοτε σημαινει οτι τα 2 σοβαροτερα μαθηματα που ηθελα να δωσω (με βλεψεις να τα περασω φυσικα) πεφτουν ακριβως τη μερα που φευγω για Αγγλια. I properly mad.

Link to comment
Share on other sites

σε εμάς που υποτίθεται η εξεταστική αρχίζει την Πέμπτη τηρείται ακόμη σιγή ιχθύος.

Κλασσικά θα βγει καμιά ανακοίνωση κλεισίματος την τελευταία στιγμή και θα κόψουν τις φλέβες τους όσοι έρχονται από επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.