Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

[MENTION=1085]sotiris[/MENTION]

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από αυτά, μπορούμε όμως (είναι εφικτό) να απαγορευτεί αυτό το πράγμα? Πουθενά αφίσες! Σε εμάς έχουν ξεφύγει τόσο ώστε ενώ έχουμε ταμπλο για αφίσες, πήγαν να δείρουν παιδί που κατέβαζε τις αφίσες εκτός ταμπλο! Ο άνθρωπος μπήκε σε ένα μάθημα και στην βιβλιοθήκη για να σωθεί!

Καθολικά σημαίνει να επιτρέπεται μόνο σε συγκεκριμένους και πολύ καλά ορισμένους χώρους, μόνο εντός των κτηρίων, ίσου μεγέθους για όλους, και ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ με κάποιο φόβητρο για τους "παράνομους". Κάποιοι θα πούνε για λογοκρισία, δεν το βλέπω έτσι.

[MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION]

Δεν σπάω μαθήματα για να νικήσω την αυθαιρεσία των καθηγητών, αυτό δεν είναι τρόπος σίγουρα.

Περι σπασίματων μαθημάτων/εργαστηρίων κτλ, θεωρώ ότι επιβάλλεται να γίνεται σε 2 περιπτώσεις μόνο: 1) όταν είναι ορισμένη να γίνει Γενική Συνέλευση 2) Όταν το τμήμα τελεί υπο κατάληψη (μετά από απόφαση Γενικής Συνελευσης και εφόσον έχει τηρηθεί καθε δυνατό δημοκρατικό μέτρο κτλ )

Τώρα, αν το τμήμα τελεί υπο κατάληψη, και κάποιοι πάνε για μάθημα, και μπουν μέσα και κανείς δεν βρεθεί να πει όχι μην κάνεις μάθημα κτλ, τότε αυτά τα άτομα πρέπει να διαγραφούν από τον σύλλογο και να χάσουν κάθε δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσαι στο ΔΣ, ενώ οι καταληψίες πρέπει να μάθουν ότι δεν γίνεται κατάληψη με ανοιχτες πόρτες.

Προφανώς δεν περιμένω να ζήσω από το φοιτητικό κίνημα, και προσπαθώ να πάρω ότι γνώσεις μπορώ για να ανταπεξέλθω στην αγορά εργασίας.

Τέλος, πραγματικά πιστευω ότι πρέπει να δημιουργηθεί μια χαφιεδοσελίδα όπου ο καθένας θα μπορεί να πάει, και ανώνυμα να καταγκείλει κάποιον συμφοιτητή του για αντιγραφή, είτε σε ασκήσεις, είτε σε διαγώνισμα. Να τα βλέπει αυτα ο καθηγητής και να επιβάλεται να εξετάσει προφορικά τον φοιτητή πάνω σε αυτά που έγραψε.

Τα όργια αντιγραφής δεν περιγράφοντε.

Link to comment
Share on other sites

χαχ! Σε εμάς ειχαμε βγάλει μέσα από ΓΣ απόφαση για τις αφίσες -εννοείται ότι ήταν ανεξάρτητη- και ενώ γράφτηκε στα πρακτικά της ΓΣ, κανείς τους δεν την τήρησε*. Κατά τα άλλα συλλογικές αποφάσεις και διαδικασίες...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1085]sotiris[/MENTION]

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από αυτά, μπορούμε όμως (είναι εφικτό) να απαγορευτεί αυτό το πράγμα? Πουθενά αφίσες! Σε εμάς έχουν ξεφύγει τόσο ώστε ενώ έχουμε ταμπλο για αφίσες, πήγαν να δείρουν παιδί που κατέβαζε τις αφίσες εκτός ταμπλο! Ο άνθρωπος μπήκε σε ένα μάθημα και στην βιβλιοθήκη για να σωθεί!

Καθολικά σημαίνει να επιτρέπεται μόνο σε συγκεκριμένους και πολύ καλά ορισμένους χώρους, μόνο εντός των κτηρίων, ίσου μεγέθους για όλους, και ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ με κάποιο φόβητρο για τους "παράνομους". Κάποιοι θα πούνε για λογοκρισία, δεν το βλέπω έτσι.

[MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION]

Δεν σπάω μαθήματα για να νικήσω την αυθαιρεσία των καθηγητών, αυτό δεν είναι τρόπος σίγουρα.

Περι σπασίματων μαθημάτων/εργαστηρίων κτλ, θεωρώ ότι επιβάλλεται να γίνεται σε 2 περιπτώσεις μόνο: 1) όταν είναι ορισμένη να γίνει Γενική Συνέλευση 2) Όταν το τμήμα τελεί υπο κατάληψη (μετά από απόφαση Γενικής Συνελευσης και εφόσον έχει τηρηθεί καθε δυνατό δημοκρατικό μέτρο κτλ )

Τώρα, αν το τμήμα τελεί υπο κατάληψη, και κάποιοι πάνε για μάθημα, και μπουν μέσα και κανείς δεν βρεθεί να πει όχι μην κάνεις μάθημα κτλ, τότε αυτά τα άτομα πρέπει να διαγραφούν από τον σύλλογο και να χάσουν κάθε δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσαι στο ΔΣ, ενώ οι καταληψίες πρέπει να μάθουν ότι δεν γίνεται κατάληψη με ανοιχτες πόρτες.

Προφανώς δεν περιμένω να ζήσω από το φοιτητικό κίνημα, και προσπαθώ να πάρω ότι γνώσεις μπορώ για να ανταπεξέλθω στην αγορά εργασίας.

Τέλος, πραγματικά πιστευω ότι πρέπει να δημιουργηθεί μια χαφιεδοσελίδα όπου ο καθένας θα μπορεί να πάει, και ανώνυμα να καταγκείλει κάποιον συμφοιτητή του για αντιγραφή, είτε σε ασκήσεις, είτε σε διαγώνισμα. Να τα βλέπει αυτα ο καθηγητής και να επιβάλεται να εξετάσει προφορικά τον φοιτητή πάνω σε αυτά που έγραψε.

Τα όργια αντιγραφής δεν περιγράφοντε.

Κάτσε λίγο, γιατι τώρα αρχιζω και τρελαίνομαι, τι εστι ΚΑΤΑΛΗΨΗ σε δημοσιο κτηριο φιλε μου; ποιος σου δινει το δικαίωμα να το κάνεις αυτο; και μην μου πεις οι ''γενικες συνελεύσεις'' γιατι θα θεωρησω οτι ζεις σε αλλο κόσμο

(στο δικό μου τει που έχει 18000 ενεργούς σπουδαστές, οι γενικες συνελευσεις εχουν το πολύ 500 ατομα.) Μιλάς για δημοκρατικά μέτρα σε γενικές συνελεύσεις. Συγνώμη κιόλας τα έχεις δεί ποτέ; εγώ οχι. Και τώρα φτανουμε σε ένα κρίσιμο σημείο στο θέμα γνώσεων/επιπέδου/ανταγωνιστικότητας. Αυτή την στιγμή, το μεγαλύτερο μερος των Τεχνολογικων Ιδρυμάτων βγαζει επαγγελματίες χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα, πραγμα που δείχνει τον πρόχειρο σχεδιάσμο και τα ρουσφετια για την ιδρυση σχολων σε διάφορες πόλεις για το οικονομικο όφελος, και οχι για να βγάλει επαγγελματίς με γνώση του αντικειμένου τους, που μπορούν να ανταποκριθουν στην παγκοσμιοποιημένη αγορά εργασίας. Τέλος, μιλήσες για το σύστημα βαθμολόγησης και για το θέμα των αντιγράφων etc. Το να κάνεις αυτο που λες, την χαφιοσελίδα, το παίρνω πραγματικά ως ανέεκδοτο, σιγα μην βαλουμε και κουκούλες κιολας. Και στην τελική, οταν τα παληκάρια που διδάσκουν εκει μέσα πάρουν γραμμη οτι δεν εχου πιασει τον θεό απο τα @ρχιδι@ και αρχισουν να διδάσκουν πραγματικά αυτα που πρέπει, και οταν κυριότερα σταματήσουν να ειναι ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ, με ότι συνεπάγεται αυτο,και οταν αρχισουν να βαθμολογουν διαβάζοντας τα γραπτα, και οχι με το 1-2-χ τοτε ναι, θα σταματήσω τα σκονακια και τις αντιγραφές. Αυτά απο εναν wanna be if they let me μηχανολόγο, αλλα και να be, παλι σερβιτορο στην γερμανία με βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1085]sotiris[/MENTION]

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από αυτά, μπορούμε όμως (είναι εφικτό) να απαγορευτεί αυτό το πράγμα? Πουθενά αφίσες! Σε εμάς έχουν ξεφύγει τόσο ώστε ενώ έχουμε ταμπλο για αφίσες, πήγαν να δείρουν παιδί που κατέβαζε τις αφίσες εκτός ταμπλο! Ο άνθρωπος μπήκε σε ένα μάθημα και στην βιβλιοθήκη για να σωθεί!

Καθολικά σημαίνει να επιτρέπεται μόνο σε συγκεκριμένους και πολύ καλά ορισμένους χώρους, μόνο εντός των κτηρίων, ίσου μεγέθους για όλους, και ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ με κάποιο φόβητρο για τους "παράνομους". Κάποιοι θα πούνε για λογοκρισία, δεν το βλέπω έτσι.

[MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION]

Δεν σπάω μαθήματα για να νικήσω την αυθαιρεσία των καθηγητών, αυτό δεν είναι τρόπος σίγουρα.

Περι σπασίματων μαθημάτων/εργαστηρίων κτλ, θεωρώ ότι επιβάλλεται να γίνεται σε 2 περιπτώσεις μόνο: 1) όταν είναι ορισμένη να γίνει Γενική Συνέλευση 2) Όταν το τμήμα τελεί υπο κατάληψη (μετά από απόφαση Γενικής Συνελευσης και εφόσον έχει τηρηθεί καθε δυνατό δημοκρατικό μέτρο κτλ )

Τώρα, αν το τμήμα τελεί υπο κατάληψη, και κάποιοι πάνε για μάθημα, και μπουν μέσα και κανείς δεν βρεθεί να πει όχι μην κάνεις μάθημα κτλ, τότε αυτά τα άτομα πρέπει να διαγραφούν από τον σύλλογο και να χάσουν κάθε δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσαι στο ΔΣ, ενώ οι καταληψίες πρέπει να μάθουν ότι δεν γίνεται κατάληψη με ανοιχτες πόρτες.

Προφανώς δεν περιμένω να ζήσω από το φοιτητικό κίνημα, και προσπαθώ να πάρω ότι γνώσεις μπορώ για να ανταπεξέλθω στην αγορά εργασίας.

Τέλος, πραγματικά πιστευω ότι πρέπει να δημιουργηθεί μια χαφιεδοσελίδα όπου ο καθένας θα μπορεί να πάει, και ανώνυμα να καταγκείλει κάποιον συμφοιτητή του για αντιγραφή, είτε σε ασκήσεις, είτε σε διαγώνισμα. Να τα βλέπει αυτα ο καθηγητής και να επιβάλεται να εξετάσει προφορικά τον φοιτητή πάνω σε αυτά που έγραψε.

Τα όργια αντιγραφής δεν περιγράφοντε.

Kαλά μας δουλεύεις; Σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΤΙΡΙΟ θα πας εσύ να κάνεις κατάληψη; Που νομίζεις οτι είσαι; Και τι νομίζεις οτι ειναι η Γ.Σ. σου που θα πάει να κλείσει την σχολή που ΕΓΩ πληρώνω; Και όσοι δεν πετάξουν έξω αυτόν που δεν άφησε κάποιον να κάνει το μάθημα του πρέπει να διαγράφετε,ε; Α ρε κακομοίρη κούνια που σε κούναγε....

Χαφιεδοσελίδες ε; Το αφήνω εντελώς ασχολίαστο......

Link to comment
Share on other sites

Για να ηρεμησουν λιγακι οσοι συφιλλιαζονται με τις καταληψεις (οπως συφιλλιαζομουν κι εγω τον καιρο εκεινο) ,εχω σταμπαρει κατι μπιτσιζ και κατι τυπους απο την σχολη που ηταν μονιμοι θαμωνες σε τετοια (μπουκαρουμε και διωχνουμε τον καθηγητη,κανουμε καταληψη 1-2-3 μηνες ,αποφασιζουμε και διατασσουμε σε συνελευση 300 ατομων κλπ,τσιριζουμε για τον πολεμο στο Ιρακ στις γενικες συνελευσεις,δεν λεμε ποτε κατι χωρις να αναφερουμε τις λεξεις "φοιτητικο κινημα-εργατικη ταξη-αγωνας κλπ").

Η δικηγορια που κανουν αυτοι-ες με την δικηγορια που κανω εγω εχει τοσα κοινα μεταξυ τους οσα εχει ενα yugo με μια ferrari.Αυτοκινητα ειναι και τα δυο .Αλλα μονο στην αδεια κυκλοφοριας.

Οταν βγεις στην αγορα εργασιας και εχεις επενδυσει τα φοιτητικα σου χρονια σε παραταξεις και καταληψεις,ειναι θεμα χρονου να καταλαβει κανεις οτι εισαι πισω σε γνωσεις και φιλοσοφια εργασιας.Γιατι οταν εχεις μαθει να αντιμετωπιζεις τις σπουδες σαν εντατικη αγγαρεια που πρεπει να τις διακοπτεις με καταληψη,αναμενομενο ειναι να μην σε πολυσυμπαθησουν και οι σπουδες.Μην κοροιδευομαστε,οσες καταληψεις και να γινουν,λιγο τους ενδιαφερει τους καθηγητες/τους πολιτικους/την ΕΕ/το ΔΝΤ.Η καταληψη ειναι ζημια απευθειας στον φοιτητη.

Οποτε,οταν εισαι καταληψιοθαμωνας, και ο εργοδοτης που θα σε βαλει μεσα στην δουλεια του θα σε αντιμετωπισει σαν μια επενδυση υψηλου ρισκου,στην οποια δινει λιγα,και περιμενει λιγα η και καθολου.Γιατι θα μεταφερεις και στην δουλεια σου την νοοτροπια του καταληψια - δημοσιου υπαλληλου (αντε-να-τελειωνουμε/σιγα-μην-κατσω-να-σκασω/εχω-αλλες-προτεραιοτητες),οποτε λογικο ειναι και ο εργοδοτης να σου δινει μονο συγκεκριμενα καθηκοντα,χωρις πολλες απαιτησεις,για να μην ρισκαρει κι αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Δημοκρατικά μέσα σημαίνει αυτό που ξέρω ότι δεν συβαίνει αλλά θα έπρεπε να συμβαίνει.

Αν λες ότι έχετε 18000 φοιτητές και 500 έρχοντε στισ ΓΣ, αυτοί οι 18000 δεν είναι ενεργοί φοιτητές, και αυτό λέω, δεν θα έπρεπε να μπορεί να συσταθεί ΓΣ με 500/18000 άτομα παρόντες.

ΑΛΛΑ, τα καταστατικά τψν σχολών συνήθως ορίζουν το σώμα των ΓΣ, και την απαρτία τους ως ένα ποσοστό των ψηφισάντων στις φοιτητικές εκλογές, με την νοοτροπία "Σκατά στις παρατάξεις", αυτός ο αριθμός καταλήγει να είναι μικρός, οπότε και ΓΣ θα γίνει και κατάληψη θα βγει. Να ερχόσουν να ρίξεις έστω και λευκό/άκυρο να αυξήσεις το ποσοστό.

Ναι κατάληψη σε δημόσιο κτήριο που εσύ και εγώ πληρώνουμε, αν είναι να πληρώνουμε για να περνάει (είτε σε επίπεδο βουλής, είτε σε επίπεδο σχολής) η κάθε μ@λ@κία που θα δυσκολέψει τα υπόλοιπα χρόνια της σχολής και να λέμε και ευχαριστώ, άσε δεν θα πάρω. Το αν έχει αποτέλεσμα, φάνηκε πριν 4 χρόνια.

Την χαφιεδοσελίδα την σκέφτηκα χθες καθώς απαντούσα εδώ, σαν ένα μέσο να κοπούν οι αντιγραφές. Γιατί ωραία οριόμαστε για επίπεδο σπουδών κτλ, αλλα το κακό έχει παραγίνει και έχω κουραστεί να κόβομαι, ενώ ο διπλανός μου να έχει σκιστεί να αντιγράφει.. Τώρα αν δηλώνεται ανοιχτά υπέρ της αντιγραφής δεν υπάρχει κανένα νόημα να συνεχίσω την κουβέντα. Πείτε ότι θέλετε για τις παρατάξεις, ανοίξτε το σκονάκι, να βγάλετε την σχολή "στην ωρα της" με γνώσεις 0.

Link to comment
Share on other sites

Δημοκρατικά μέσα σημαίνει αυτό που ξέρω ότι δεν συβαίνει αλλά θα έπρεπε να συμβαίνει.

Αν λες ότι έχετε 18000 φοιτητές και 500 έρχοντε στισ ΓΣ, αυτοί οι 18000 δεν είναι ενεργοί φοιτητές, και αυτό λέω, δεν θα έπρεπε να μπορεί να συσταθεί ΓΣ με 500/18000 άτομα παρόντες.

ΑΛΛΑ, τα καταστατικά τψν σχολών συνήθως ορίζουν το σώμα των ΓΣ, και την απαρτία τους ως ένα ποσοστό των ψηφισάντων στις φοιτητικές εκλογές, με την νοοτροπία "Σκατά στις παρατάξεις", αυτός ο αριθμός καταλήγει να είναι μικρός, οπότε και ΓΣ θα γίνει και κατάληψη θα βγει.

και ποιος εκμεταλλευεται αυτο το "παραθυρακι" του κανονισμου για να κανει οτι γουσταρει ειπαμε?Καταλαβες τωρα γιατι λεω "φυτωριο αυριανων βουλευτων"?Οταν μαθαινεις απο μικρος να λες "ΑΑΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΑΡΤΙΑ ΘΕΛΕΙ,ΑΡΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΣ ΜΕ 500/18000 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΑΣ" ,θα μεγαλωσεις και θα πεις "ΑΑΑΑ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΑΣΥΛΙΑ,ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ"..

(ΥΓ:και ξανασκεψου λιγακι αυτο το παραθυρακι της απαρτιας σε σχεση με το πως ψηφιζονται οι νομοι στην βουλη αυτες τις μερες..απο μικρος εθιζεσαι σε τετοια κολπα στις παραταξεις)

(δεν σχολιαζω καν το αν μπορει μια ΓΣ να παρει παρανομη αποφαση του στυλ "καταληψη",εννοειται πως δεν μπορει.Αν ειναι ετσι να κανουμε μια ψηφοφορια με απαρτια 5 αντμινιστρεητορς απο τα 10.000 μελη να βιασουμε τον ντολι)

Έγινε επεξεργασία από Tsakonas
Link to comment
Share on other sites

(ΥΓ:και ξανασκεψου λιγακι αυτο το παραθυρακι της απαρτιας σε σχεση με το πως ψηφιζονται οι νομοι στην βουλη αυτες τις μερες..απο μικρος εθιζεσαι σε τετοια κολπα στις παραταξεις)

(δεν σχολιαζω καν το αν μπορει μια ΓΣ να παρει παρανομη αποφαση του στυλ "καταληψη",εννοειται πως δεν μπορει.Αν ειναι ετσι να κανουμε μια ψηφοφορια με απαρτια 5 αντμινιστρεητορς απο τα 10.000 μελη να βιασουμε τον ντολι)

Στην Βουλή δεν ισχύει στοιχειώδη δημοκρατία, (Απλή αναλογική), δεν περιμένω κάτι καθαρό από εκεί by default και προσπαθώ να το αλλάξω αυτό [:OT:] Για φανταστείτε τι ωραία θα είναι τα κινήματα των πλατειών να θέσουν αυτό το θεματάκι και να αλλάξει πριν τις επόμενες εκλογες? Ουτοπικό σίγουρα, αλλά και σίγουρα πιο δημοκρατικό [/:OT:]. τι θέλω να πω? ότι δεν μου αρέσει προσπαθώ να το αλλάξω.

Για τις ΓΣ, όσο φταίει το παραθυράκι, τόσο φταίνε και οι φοιτητές που δεν ήρθαν να ψηφίσουν.

Το ότι είναι παράνομη η κατάληψη θα το δεχτώ, αλλά πάλι λάδι να την βγάλουν οι άλλοι παράνομοι? αυτοί που μας ανάγκασαν να πάρουμε αυτές τις αποφάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Στην Βουλή δεν ισχύει στοιχειώδη δημοκρατία, (Απλή αναλογική), δεν περιμένω κάτι καθαρό από εκεί by default και προσπαθώ να το αλλάξω αυτό [:OT:] Για φανταστείτε τι ωραία θα είναι τα κινήματα των πλατειών να θέσουν αυτό το θεματάκι και να αλλάξει πριν τις επόμενες εκλογες? Ουτοπικό σίγουρα, αλλά και σίγουρα πιο δημοκρατικό [/:OT:]. τι θέλω να πω? ότι δεν μου αρέσει προσπαθώ να το αλλάξω.

Για τις ΓΣ, όσο φταίει το παραθυράκι, τόσο φταίνε και οι φοιτητές που δεν ήρθαν να ψηφίσουν.

Το ότι είναι παράνομη η κατάληψη θα το δεχτώ, αλλά πάλι λάδι να την βγάλουν οι άλλοι παράνομοι? αυτοί που μας ανάγκασαν να πάρουμε αυτές τις αποφάσεις?

κοιταξε, εγω στην σχολη πήγα για να μάθω, οχι για να κανω συνελευσεις και καταλήψεις, αυτο ειναι η δικιά μου ακραία άποψη αν θες, και μιλάς με κάποιον που ανηκει ιδεολογικά στην αριστερά, για να καταλάβεις πώς σκεύτομαι. Πραγματικά δεν εχω δει ποτε κατάληψη να γινεται γιατι δεν εχουμε δοκίμια στα εργαστήρια, γιατι ο ταδε καθηγητής ειναι ΓΤΠ και δεν προσφέρει, ουτε γιατι υπάρχει τεράστιο θέμα υποχρηματοδότησης. Οι καταλήψεις γίνονται στην πλειονότητα τους για να εξυπήρετηθει η πολιτική γραμμή του εκάστοτε κυρίαρχου κόματος στην σχολή, και το ξέρεις αυτο, και για να γεμισουν λίγο οι καφετέριες ρε παιδί μου, τοση δουλειά δεν την αντέχουμε. Μίλησες παραπάνω για νούμερα στις γενικές συνελεύσεις, και για αποφάσεις, αλλα πιστεύω οτι σου απαντησε ο τσακωνας μια χαρά, και όσο αφορά στις γνώσεις μου και στις αντιγραφές που ανεφερες, άσε εμένα να κρίνω πόσες γνώσεις έχω, και κυρίως ασε τον εργοδότη μου να το κρίνει αυτο, και όχι κάποιον καθηγητή που βαριέται να εξετάσει τα 600 γραπτά και κυρίως δεν τον νοιάζει,γιατι ειναι ΜΟΝΙΜΟΣ και δεν ελένχεται απο κανέναν. Αλλα φίλε μου, δεν δέχομαι οτι επειδη του καύλωσε κάποιον θα πρεπει να θυμάμαι εγω απέξω 500 τυπους χημείας και αλλου 500 θερμοδυναμικής, απο την στιγμή που στην δουλειά μου θα μπορω να ανατρέξω σε αυτους, ουτε να γραψω το λιγότερο 3 κολες αναφοράς στα ΜΕΚ, για να πάρω το 5, επειδη ο τυπάκος δεν ασχολείται αν δεν δει τουλαχιστον 2 κολλες αναφορας σε καθε γραπτο. Και για να μην παρεξηγηθω, ναι, συμφώνω μαζι σου στο θέμα της μη επάρκειας γνώσεων, ειδικά σε κάποιον που σχεδιαζει/κανει πράγματα που αν πανε λάθος βαζεις σε κίνδυνο ζωές, αλλα χαλαρώστε λίγο, δεν εχω 500αρη δίσκο στο κεφάλι μου.

Link to comment
Share on other sites

Την χαφιεδοσελίδα την σκέφτηκα χθες καθώς απαντούσα εδώ, σαν ένα μέσο να κοπούν οι αντιγραφές. Γιατί ωραία οριόμαστε για επίπεδο σπουδών κτλ, αλλα το κακό έχει παραγίνει και έχω κουραστεί να κόβομαι, ενώ ο διπλανός μου να έχει σκιστεί να αντιγράφει.. Τώρα αν δηλώνεται ανοιχτά υπέρ της αντιγραφής δεν υπάρχει κανένα νόημα να συνεχίσω την κουβέντα. Πείτε ότι θέλετε για τις παρατάξεις, ανοίξτε το σκονάκι, να βγάλετε την σχολή "στην ωρα της" με γνώσεις 0.

Έχει διαφορά αυτός που αντιγράφει στεγνά χωρίς να γνωρίζει τι κάνει από αυτόν που απλώς πέρασε κάποια πράγματα σε ένα χαρτί επειδή δεν μπορεί (και δεν υπάρχει λόγος) να τα αποστηθίσει.

Επίσης, οι συνεντεύξεις που γίνονται όταν πας να πιάσεις δουλειά είναι συνήθως τέτοιες ώστε να ξεχωρίζουν αυτόν που αποφοίτησε με βαθμό 8.0 αλλά ξέρει πώς να δουλεύει συστηματικά, από αυτόν που αποφοίτησε με βαθμό 9.7 αντιγράφοντας ή κόβοντας κάθε δύσκολο μάθημα 6-7 φορές μέχρι να καταφέρει να το κάνει 10 (ξέρω 2 τέτοιους).

Στις σχολές αυτή η διάκριση είναι ανέφικτη και ανόητη, αφού υπάρχουν καθηγητές που διορθώνουν ακόμα και με την τεχνική του ανεμιστήρα (*).

(*) Για όσους δε γνωρίζουν:

Βάζουμε τα γραπτά μπροστά σε έναν ανεμιστήρα. Θέτουμε τον ανεμιστήρα σε λειτουργία.

Έπειτα, όσα γραπτά πάνε στη μία μεριά περνάνε και όσα πάνε στην άλλη μεριά κόβονται. Simple as that :D

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, οι αγανακτισμένοι στις πλατείες κάνουν κατάληψη δημοσίου χώρου ε. ποιος τους δίνει το δικαίωμα;

Πρώτον είσαι off topic.

Δεύτερον ποια κατάληψη χώρου; Είναι ελεύθερος ο οποιοσδήποτε να πάει σε αυτόν τον χώρο και οι δημόσιες συναθροίσεις την τελευταία φορά που ξύπνησα δεν ήταν παράνομες...

Link to comment
Share on other sites

Nope. Ένας μήνας δεν είναι απλή συνάθροιση, πόσο μάλλον με ελεύθερη κατασκήνωση που είναι παράνομη. Πόσο μάλλον όταν διώχνεις κόμματα/συνδικαλιστές, άρα παίρνεις αποφάσεις σαν να σου ανήκει ο χώρος. (καλά κάνουν, μην παρεξηγηθούμε)

Τέλος πάντων, η έννοια της κατάληψης είναι ίδια με την απεργία ενός εργαζομένου. Ούτε εμένα μου αρέσουν καταλήψεις επειδή οι τυρόπιτες είναι στρόγγυλες, αλλά κάποιες φορές είναι το μοναδικό μέσο αντίδρασης.

Για τις μειοψηφίες στις συνελεύσεις ευθύνονται αποκλειστικά αυτοί που δεν πάνε. Δεν θες κατάληψη; Πήγαινε και καταψήφισε την. Και οι κυβερνήσεις με μειοψηφίες βγαίνουν αλλά μια χαρά κυβερνάνε.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, οι αγανακτισμένοι στις πλατείες κάνουν κατάληψη δημοσίου χώρου ε. ποιος τους δίνει το δικαίωμα;

Πλακα με κανεις ????

Αν ειναι κλειστο το Συνταγμα μπορω να κανω 10 χιλιαδες παρακαμψεις και να παω εκει που θελω

Οπως επισης αν εχει κοσμο στην πλατεια μπορω να παω να κατσω σε αλλη εχουμε πολλες.

Αν μου κλεισουν την σχολη που σκ@Τ@ θα παω να δωσω εξετασεις,που θα κανω εργαστηριο,ποιος θα μου δωσει πτυχιο?

Αν ειναι δυνατον ,φτασαμε να θεωρουμε αγωνιστες αυτους που μας στερουν με το ετσι θελω την ρημαδοδημοσια παιδεια.

(Αν και παλι επιμενω πως τετοιους τυπους πρεπει να τους βλεπεις μετα την αποφοιτηση τους ποσο FUUUU εχουν να ριξουν)

Link to comment
Share on other sites

Aν και έχει μπει και σε κάποιο άλλο σημείο του φόρουμ το βάζω και εδώ γιατί νομίζω είναι πολύ σημαντικό.

Όσοι δεν το έχετε δει, παρακολουθήστε το με προσοχή

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=lW1tIH1nt_4&feature=player_embedded]YouTube - ‪Ο Δημήτρης Νανόπουλος για το ελληνικό Πανεπιστήμιο‬‏[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Στην Βουλή δεν ισχύει στοιχειώδη δημοκρατία, (Απλή αναλογική), δεν περιμένω κάτι καθαρό από εκεί by default και προσπαθώ να το αλλάξω αυτό [:OT:] Για φανταστείτε τι ωραία θα είναι τα κινήματα των πλατειών να θέσουν αυτό το θεματάκι και να αλλάξει πριν τις επόμενες εκλογες? Ουτοπικό σίγουρα, αλλά και σίγουρα πιο δημοκρατικό [/:OT:]. τι θέλω να πω? ότι δεν μου αρέσει προσπαθώ να το αλλάξω.

Για τις ΓΣ, όσο φταίει το παραθυράκι, τόσο φταίνε και οι φοιτητές που δεν ήρθαν να ψηφίσουν.

Το ότι είναι παράνομη η κατάληψη θα το δεχτώ, αλλά πάλι λάδι να την βγάλουν οι άλλοι παράνομοι? αυτοί που μας ανάγκασαν να πάρουμε αυτές τις αποφάσεις?

Για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης, όλοι οι φοιτητικοί σύλλογοι είναι παράνομοι.

Κανείς δεν πάει πρωτοδικείο τα ψηφοδέλτια όπως ορίζει ο νόμος, και πολύ αμφιβάλλω αν έχουν τηρηθεί όλοι οι κανόνες (να υπάρχει έδρα κλπ.) για να οριστεί ο "σύλλογος".

Είναι μια ιδιότυπη ομερτά των πολιτικών κομμάτων για να έχουν ένα πολύ ωραίο φυτώριο σε κάθε κλάδο, σε κάθε ειδικότητα, με κάθε τρόπο, ώστε να προάγουν το πελατειακό σύστημα από τα 18 έως τα 78.

Η κατάληψη πλέον είναι το πιο τσίρκο-event του Πανεπιστημίου. Το μόνο που μπορείς να πεις είναι ότι βλάπτεις τους συμφοιτητές σου επειδή δεν τους γουστάρεις / είναι ΔΑΠ / ΠΑΣΠ / ΠΚΣ / ΕΑΑΚ κλπ. Οι καθηγητές πληρώνονται εξ ολοκλήρου, το κράτος κάνει το παν για να διαολοστείλει τα Πανεπιστήμια (δες το ΑΕΠ που αναλογεί στην τριτοβάθμια, τις επιχορηγήσεις για έρευνα που κόβονται κλπ.) αλλά ο επαναστάτης φοιτητής κλείνει το Πανεπιστήμιο, για να μάθει το κακό το κράτος! Ακόμη πιο αστείο είναι τα πανό στην Πανεπιστημιούπολη, να πω ότι βάζεις κάτι στη Νομική να το δει και κάνα πρεζάκι της Σόλωνος πάει στο καλό, αλλά στην Πανεπιστημιούπολη ποιος διάολος θα περάσει ΤΥΧΑΙΑ?

Κατά τ'άλλα οικολογία και αφίσα της αριστεράς και της προόδου, οικολογικές αφίσες από ανακυκλωμένο χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

Hayabusa ωραιο το βιντεακι, δεν το ειχα υποψην μου ;)

Κατά την γνώμη μου, τα πανεπιστημεια θα πρεπει να καθαρισουν απο τον καρκίνο που ακούει στο όνομα "παρατάξεις" και όχι μόνο. Θα πρέπει να γίνει ριζική αλλαγή όλου του συστήματος εκπαίδευσης από το νηπιαγωγείο μέχρι το γυμναστιο, το λυκειο και μετα το ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Αλλα τι να λέμε τώρα... το κερασάκι στην τούρτα είναι η προσευχή στην αυλή που γίνεται ακόμα και στην 3η λυκείου. Εχουν μπερδεψει τους θεσμους και οχι μονο. Πραγματικα η κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο, και οσο σκεφτομαι οτι οι τωρινοι ρέμπελοι που αντιγραφουν και πινουν καφε απο το πρωι μεχρι το βραδυ θα διδασκουν αυριο τα παιδια μου, τρελένομαι!

Link to comment
Share on other sites

Αλλα τι να λέμε τώρα... το κερασάκι στην τούρτα είναι η προσευχή στην αυλή που γίνεται ακόμα και στην 3η λυκείου.

Και άμα δεν πας στην προσευχή, παίρνεις απουσία ή χειρότερα αποβολή. :TD:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.