Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Αγαπάμε ΗΥΣ Τει Πειραιά.

Γενικά Τει Πειραιά σαπίλα,

και ειδικότερα ΗΥΣ η κατάντια σε όλο το μεγαλείο.

Να πω ένα κρίμα στα μυαλά που έχουμε και προσπαθούν πραγματικά.

Το δημόσιο σε όλο του το μεγαλείο.

Άθλιοι τρόποι αξιολόγησης φοιτητών.Άθλιοι τρόποι επιλογής δασκάλων.

'Αθλιοι τρόποι εξετάσεων.'Αθλιοι τρόποι διδασκαλίας.

Άθλιοι τρόποι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗΣ των βρομερών πράξεων διοίκησης-καθηγητων.

σε γενικές γραμμές συμφωνώ αλλά δεν απόλυτα έτσι. Υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις στο διδακτικό προσωπικό (μετρημένοι στα δάχτυλα αλλά υπάρχουν) που σώζουν τα προσχήματα και κρατάνε ένα πολύ καλό επίπεδο στα μαθήματα τους.

Γενικώς πάντως, για να μην λέμε μόνο για τους καθηγητές κλπ, πρέπει να παραδεχτούμε ότι και οι ίδιοι οι φοιτητές ρίχνουν το επίπεδο στα τάρταρα πολλές φορές.

Όταν εμείς οι ίδιοι δεν σεβόμαστε το χώρο αυτό σιγά μην κάτσουν να ασχοληθούν σοβαρά και οι καθηγητές.

Δεν μπορεί να σκάει ο άλλος με μαγιώ και σαγιονάρα και να έχει την απαίτηση να του φερθεί σοβαρά ο κάθε καθηγητής. Για μην μιλήσω για τα κομματόσκυλα που γεμίζουν αφίσσες και συνθήματα τους τοιχους κλπ κλπ

[MENTION=2661]spresv[/MENTION]: Τάσος Οικονομίδης, Ιορδάνης Γιαννόπουλος. Τους ξέρεις;

Link to comment
Share on other sites

μα φυσικά, σε πολλά μαθήματα υπάρχουν κοινοί καθηγητές. θεωρία ποιος σας κάνει; ο Μαλατέστας ;

εδιτ: κάτσε, ηλεκτρονικά στο ΤΕΙ Πειραιά ή αλλού;

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

σε γενικές γραμμές συμφωνώ αλλά δεν απόλυτα έτσι. Υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις στο διδακτικό προσωπικό (μετρημένοι στα δάχτυλα αλλά υπάρχουν) που σώζουν τα προσχήματα και κρατάνε ένα πολύ καλό επίπεδο στα μαθήματα τους.

Γενικώς πάντως, για να μην λέμε μόνο για τους καθηγητές κλπ, πρέπει να παραδεχτούμε ότι και οι ίδιοι οι φοιτητές ρίχνουν το επίπεδο στα τάρταρα πολλές φορές.

Όταν εμείς οι ίδιοι δεν σεβόμαστε το χώρο αυτό σιγά μην κάτσουν να ασχοληθούν σοβαρά και οι καθηγητές.

Δεν μπορεί να σκάει ο άλλος με μαγιώ και σαγιονάρα και να έχει την απαίτηση να του φερθεί σοβαρά ο κάθε καθηγητής. Για μην μιλήσω για τα κομματόσκυλα που γεμίζουν αφίσσες και συνθήματα τους τοιχους κλπ κλπ

Μια μικρή σημείωση,

ένας μαμάτος καθηγητής/τρια μπορεί να πορώσει και αυτόν που πάει με την σαγιονάρα-μαγιό και τον νου στα παιχνίδια και τις φραπεδούρες.

Άλλο ναι μεν το ιδανικό, αλλά ένα προσόν που θα έπρεπε να έχουνε όλοι οι καθηγητές είναι πραγματικό ενδιαφέρον και μεράκι για το επάγγελμα τους, και την εφευρετικότητα, τρόπο, σπιρτάδα να μπορούνε να κεντρίσουνε και να εντρυφήσουνε ενδιαφέρον στους φοιτητές για το μάθημα ( ο τρόπος διαφέρει, η αποδοτικότητα μετρά )

Link to comment
Share on other sites

Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών Ηράκλειο τση Κρήτης reporting for duty.

Better known as CSD (Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών :: Αρχική σελίδα) aka Computer Science Department.

Μεγάλο έτος με 3-4 μαθήματα ακόμα και την πτυχιακή στις τελευταίες διορθώσεις.

Ενδιαφέροντα στο positioning και τα δίκτυα.

Σχολή δύσκολη και απαιτητική με την πλειοψηφία των καθηγητών πολύ μορφομένων, πολύ καλά μυαλά και κορυφές στον τομέα τους αλλά πολύ κακοί σαν διδάσκοντες και πολύ αφ'υψηλού και υφάκι και τι να σε κάνω αν είσαι 4ο έτος και δεν έχεις περάσει τα μαθηματικά των πρώτων 2 ετών.

Τα κτήρια αθλιότερα από άθλια, είμαστε σε προκάτ από το 1986 που ιδρύθηκε η σχολή και από τότε που μπήκα στην σχολή το 2004 λένε ότι καααααποτε θα πάμε στα καινούργια κτήρια στις Βούτες.. μάλλον δεν θα τα προλάβω... Τα εργαστήρια είναι στην ίδια μοίρα αν και οι admins κάνουν ότι μπορούν, αλλά με CRT τι θέλουν να γίνουν? 40 μηχανήματα Linux και 20 Παράθυρα, πλέον η πλειοψηφία σκάει με τα λαπτοπς, όμως το wireless ιντερνετ δεν έπαιξε ποτέ του σωστά, βασικά ο VPN server δεν έπαιξε ποτέ του καλά, βιντεάκι από το youtube πάμε να δούμε και μας πετάει.

Μαθήματα ότι μπορείτε να φανταστείτε, από Φυσικές και μαθηματικά που δεν θα σου χρειαστούν ποτέ, μέχρι πολύ απαιτητικά μαθήματα θεμελιώδη για οτιδήποτε έχει σχέση με PC, από μαθήματα που κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο μέχρι μαθήματα που κρέμεσαι από το στόμα των καθηγητών.

Και κάπου εκεί είναι και το Ι.Τ.Ε., FORTH-ICS: Welcome note by the Director of FORTH-ICS, το ίδρυμα που δουλεύουν σχεδόν όλοι οι καθηγητές μας, γιατί το αναφέρω? Μα γιατί φυσικά δίνει κίνηση στο τμήμα γιατί οι περισσότερες πτυχιακές γίνοντε σε συνεργασία με το ΙΤΕ, γιατί οι μεταπτυχιακοί μας φοιτητές δουλεύουν στο ΙΤΕ (και σε αρκετές περιπτώσεις και οι προπτυχιακοί μας), μπορεί να διαφωνώ σε πάρα πολλά από το στυλ του ΙΤΕ, αλλά σίγουρα είναι αυτό που αυξάνει το επίπεδο της σχολής.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο έτος με 4-5 μαθήματα ακόμα και την πτυχιακή στις τελευταίες διορθώσεις.

Ενδιαφέροντα στο positioning και τα δίκτυα.

Τα 4-5 μαθήματα που λες θεωρούνται αρκετά/πολλά?

Έγινε επεξεργασία από Periklis_pap
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός - Μηχανικός Υπολογιστών (ΕΜΠ) ( μαμημένε τίτλε γιατί είσαι τόσο μεγάλος ...)

Just for the record για την συζήτηση για το master έχω την εντύπωση ότι ο 5ος χρόνος στο ΕΜΠ είναι σαν να κάνεις το master σου και αναγνωρίζεται τουλάχιστον Πανευρωπαϊκά αν όχι παγκοσμίως. (Αν γνωρίζει καλύτερα ας πει κι ο [MENTION=2160]nickstamat[/MENTION])

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

Τα 4-5 μαθήματα που λες θεωρούνται αρκετά/πολλά?

Σε κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο δεν θεωρούντε πολλά.. επίσης εφόσον μπορεί να είναι κορμου μερικά, αλλά δεν έχουν άμεση σχέση με το αντικείμενο δεν θεωρούντε καν σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο δεν θεωρούντε πολλά.. επίσης εφόσον μπορεί να είναι κορμου μερικά, αλλά δεν έχουν άμεση σχέση με το αντικείμενο δεν θεωρούντε καν σημαντικά.

Πόσα θεωρούνται πολλά μαθήματα σε ένα πανεπιστήμιο? Γιατί στην Αμερική για παράδειγμα είναι 5 το πολύ 6 το εξάμηνο.

screenshot20110621at122.png

(έχει και άλλα εξάμηνα αλλά δεν χώραγαν)

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς δεν υπάρχει πολύ και λίγο. Κυρίως διότι το κάθε Πανεπιστήμιο έχει διαφορετικό σύστημα δήλωσης μαθημάτων. Πχ σε εμάς σου λέει ότι στο Χ εξάμηνο θα δηλώσεις Ψ ώρες. Σε άλλα σου δίνουν ένα αριθμό μαθημάτω που δεν μπορείς να υπερβείς κλπ.

Είναι και ανάλογα τον βαθμό δυσκολίας βέβαια. 10 έυκολα μαθήματα δεν είναι το ίδιο με 5 παλούκια.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1245]Periklis pap[/MENTION], Τοσα ειναι περιπου σε καθε εξαμηνο (χωρισμενα). Υπαρχει ομως (τις περισσοτερες φορες) οριο στις ποσες ωρες θα δηλωσεις, τουλαχιστον μεχρι το 8ο εξαμηνο.

[MENTION=9381]papajim[/MENTION], αυτο εχω ακουσει και εγω.

ΥΓ: Ο οδηγος σπουδων μας (μηχ μηχ αχ βαχ) λεει:

MxNQ5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τμήμα (κάτι ιατρικές ας πούμε τα πέντε είναι λίγα..), στο τμήμα μου, σαν προπτυχιακός 4-6 ανά εξάμηνο είναι φυσιολογικό (και σίγουρα εξαρτάται και από τι μαθήματα είναι αυτά), με όριο στα 7-9 μαθήματα. (το όριο τίθεται από κάποιους μαμημένους κανονισμούς "για το καλό μας", και δεν πάει ανά μάθημα αλλά ανα Διδακτικές Μονάδες, δεν θα το αναλύσω περισσότερο εδώ).

Αυτό σημαίνει το ότι αν χρωστάω 3-4 μαθήματα δεν είναι καθόλου απίθανο να τα περάσω σε μια εξεταστική και να πάρω πτυχίο τον Σεπτέμβρη.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Just for the record για την συζήτηση για το master έχω την εντύπωση ότι ο 5ος χρόνος στο ΕΜΠ είναι σαν να κάνεις το master σου και αναγνωρίζεται τουλάχιστον Πανευρωπαϊκά αν όχι παγκοσμίως. (Αν γνωρίζει καλύτερα ας πει κι ο [MENTION=2160]nickstamat[/MENTION])

Κι εγώ δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια.

Ωστόσο είχα δει διάφορα κατά καιρούς ότι "πάνε να μας καταργήσουν το μάστερ" και "ας αγωνιστούμε για την αναγνώριση του πτυχίου ως μαστερ" κτλ...

Anyway, συνάδελφος με τον [MENTION=9381]papajim[/MENTION] κι εγώ, σε μία σχολή που με έχει κάνει άπειρες φορές να θέλω να την κάψω, ενώ με απογοήτευσαν και τα περισσότερα μαθήματα κορμού. Ευτυχώς τώρα στις ροές έχει περισσότερο ενδιαφέρον, οπότε έρχεται και η όρεξη για μεγαλύτερη ενασχόληση :)

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλειο Κρητης, Εφαρμοσμενης Πληροφορικης και Πολυμεσων εγω.

σχολια καποια αλλη στιγμη γιατι γραφω 8 το πρωι και παω για υπνο....

Ενα θα πω, πολλοι φοιτητές ειναι τουρίστες πραγματικά...:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός - Μηχανικός Υπολογιστών (ΕΜΠ) και εγω... Συναδελφος με [MENTION=9381]papajim[/MENTION] και [MENTION=2160]nickstamat[/MENTION]

Μεχρι πριν καποια χρονια, χρωσταγα τα κερατα μου (πιο κερατα ομως δεν γινεται) ομως μετα απο γερο στρωσιμο, πλεον ειμαι πολυ κοντα στο πτυχειο, αν και ειμαι μεγαλο ετος. Θα συμφωνησω απολυτα με τον nickstamat για τα μαθηματα κορμου, καθως ηταν ενας λογος που βαρεθηκα και απομακρυνθηκα απο τη σχολη. Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε, που οι περισσοτεροι εχουν μαθηματα κορμου μεχρι το πτυχειο. Οταν μπαινεις σε κατευθυνση, τα πραγματα αλλαζουν, αφου επιτελους κανεις αυτα που ηθελες, οταν διαλεγες την σχολη (αν την διαλεξες επειδη την γουσταρες οπως εγω, και οχι επειδη ειχε ψηλη βαση και την επιανες, οπως αρκετος κοσμος, δυστυχως). Παντως τωρα που κανω διπλωματικη, διανυω την πιο ενδιαφερουσα και ευχαριστη περιοδο στην σχολη αυτη, για ενα και μονο λογο. Κανω πραγματα που γουσταρω.

Οσον αφορα τα περι master... Στην ελλαδα, ολα τα πτυχεια θεωρουνται bachelor. Αυτο προσπαθουν να πιεσουν οι πολυτεχνητες, να θεωρειται στην ελλαδα master το πτυχειο. Αλλα μεχρι να το δεχτει επισημα το υπουργειο παιδειας, το πτυχειο ειναι bachelor. Εξω, απ οσο ξερω, αφου ειναι 5 χρονια σπουδων, θεωρειται αυτοματα master. Μαλιστα, μετα απο καποιες κινησεις που ειχαν κανει οι πρυτανεις, πλεον μαζι με το πτυχειο, σου δινουν και μια βεβαιωση οτι το πτυχειο αυτο ειναι master (για εξω μετραει μονο)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.