Jump to content



Νεο pc τουμπανακι μεχρι 250 ευρω.


Vamire

Recommended Posts

προσωπικη μου αποψη, η μητρικη δεν αξιζει. εστω κι αν δεχεται τους νεους επεξεργαστες. αν ειναι να παρει κατι με option αναβαθμισης σε BD, καλυτερα να τα δωσει σε μητρικη με νεo chipset. τα 7** θα κοβουν τους BD, αρα δεν εχει νοημα να εχεις επεξεργαστη που δεν αποδιδει 100% τις δυνατοτητες του!

εγω θα πηγαινα σε μια τετοια MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3 880G Pro3 Vga GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

ή εδω MOTHERBOARD :: Asus Socket AM3 M5A87 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Πέρα από τα sata III δεν έχει κάποια διαφορά !!! Ο BULLDOZER θα παίζει στο 100% των δυνατοτήτων του αφού με HT 3.0 θα δουλεύει όπως και το chip που φοράει η μητρική που το έδειξα!

Σε ότι αφορά τις μητρικές που έδειξες συμφωνω πως είναι καλύτερες αλλά ξεφεύγουν πολύ από το budget !!! Στην περίπτωση που έδινα πάνω από 80€ για μητρική θα πήγαινα κατευθείαν σε μητρική με A970/SB950 CHIP που αναμένεται εντός των ημερών !!! :T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Integrated ATI Radeo HD 3000 GPU φοράει η μητρική που σου έδειξα στην δεύτερη σύνθεση. Από γραφικά μην περιμένεις πολλα όταν δίνεις 250€............

Από εκεί και πέρα η APU έχει πολύ ποιο δυνατή ενσωματωμένη κάρτα γραφικών με 400 stream processor!

Eγώ θα περίμενα να δω και εκεί ένα σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα sata III δεν έχει κάποια διαφορά !!! Ο BULLDOZER θα παίζει στο 100% των δυνατοτήτων του αφού με HT 3.0 θα δουλεύει όπως και το chip που φοράει η μητρική που το έδειξα!

Σε ότι αφορά τις μητρικές που έδειξες συμφωνω πως είναι καλύτερες αλλά ξεφεύγουν πολύ από το budget !!! Στην περίπτωση που έδινα πάνω από 80€ για μητρική θα πήγαινα κατευθείαν σε μητρική με A970/SB950 CHIP που αναμένεται εντός των ημερών !!! :T:

κοιτα...., για πολυ σφικτο μπατζετ, αυτη που προτεινες ειναι καλη. ομως εχει και ενα μικρο μειονεκτημα που μαλλον θα αποβει μοιραιο σε περιπτωση αναβαθμισης σε BD. δεν υποστηριζει CPU πανω απο TDP 95W. μην περιμενετε και πολλα δλδ απο μια τοσο φθηνη μητρικη.

συμφωνω για τα 9** chipset, αλλα αυτο εξαρταται απο το αν μπορει να περιμενει αυτες τις λιγες(?) μερες κι αν ειναι εντος μπατζετ!

προσωπικα παντως, επιμενω να δωσει περισσοτερο βαρος σε μητρικη και λιγοτερο στους 4cores του 640!

αλλα, επαναλαμβανω, ειναι προσωπικη αποψη μου!

Link to comment
Share on other sites

ναι οποτε δεν μου κάνει.

Hd4200 φοραει το αλλο.

Σε ενα μήνα θα εχουν κυκλοφορήσει;

Είτε HD3000 είτε HD 3200 είτε HD3300 είτε HD4200 είτε HD4250 να έχεις, gaming ΔΕΝ θα δεις με αυτές τις κάρτες, οπότε διάλεξε αυτή που σου προσφέρει καλύτερη τιμή!

Eπίσης πιστεύω πως ΔΕΝ πρέπει να σπαταλήσεις ούτε 1€ για κάρτα γραφικών κατηγορίας του 50€ γιατί έτσι κι αλλιώς δεν θα έχεις gaming εμπειρία ούτε με αυτές !!! Οταν μπορέσεις να ξοδέψεις κοντά στα 100€ μπορούμε να το συζητήσουμε για gaming κάρτα και σύστημα ..

Από εκεί και πέρα μόνο εκ`της πλαγίας οδού μπορείς να έχεις μια κάποια gaming εμπειρία αν περιμένεις 10 ημέρες και να δεις κάποια APU !!!

Με τέτοιο budget ΔΕΝ μπορείς να κοιτάς σύστημα με κάρτα γραφικών για παιχνίδια και το μόνο που πιστεύω πως θα σε σώσει κάπως είναι να περιμένεις τις καλές τιμές που θα έχουν οι APU και τις φτηνές μητρικές του FM1 socket ΠΟΥ δεν έχουν north-bridge και άρα θα είναι πολύ οικονομικές ! με την IGP 6550D που θα φοράνε τα APU πιστεύω πως θα μπορεσεις να παίξεις αρκετά παιχνιδάκια και κάνεις και ένα Hybrid-crossfire με μια μικρή discrete όταν έχεις τα φράγκα για να στέκεσαι καλά σε gaming.

Link to comment
Share on other sites

Μα φιλε μου η HD 4200 τρεχει crysis ( Ολα στα low βεβαια) αρκετα καλη δηλαδή για ενα league of legends.η HD3000 ενα gta san andreas με δυσκολία.

Ψαχνω με σειρά προτεραιότητας mobo-cpu-psu-ram--case-hard disk

Εχουμε και ενα μηνα μπροστά μας βέβαια κατι θα πέσει, κατι νεο θα βγει ,καπια προσφορά θα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Μα φιλε μου η HD 4200 τρεχει crysis ( Ολα στα low βεβαια) αρκετα καλη δηλαδή για ενα league of legends.η HD3000 ενα gta san andreas με δυσκολία.

Ψαχνω με σειρά προτεραιότητας mobo-cpu-psu-ram--case-hard disk

Εχουμε και ενα μηνα μπροστά μας βέβαια κατι θα πέσει, κατι νεο θα βγει ,καπια προσφορά θα παίξει.

Τότε σου προτίνω και εγώ μια σύνθεση.

buya.png

Το Wattage που θα κάνει το PC αμφιβάλλω αν ξεπερνάει τα 200Watts οπότε ακόμα και το Noname TurboX των 450Watts θα σου φτάσει.

Θα παίξεις μόνο online παιχνίδια με αυτήν.. ΚΑι φυσικά το Crysis θα τρέχει καλύτερα από " την HD3000/HD3200/HD3300/HD4200/HD4250".

Η 6310 είναι μια από τις καλύτερες ενσωματωμένες κάρτες γραφικών.

Minimum System Requirements

  • 2 GHz processor
  • 1 GB RAM
  • 750 MB available hard disk space
  • Shader version 2.0 capable video card
  • DirectX 9.0 capable video card
  • Windows XP, Windows Vista, or Windows 7 (Mac OS is currently not supported)

Oπότε σε χαμηλές αναλύσεις θα έχεις 40-50FPS.

"6310"

Call of Duty 4 - medium details (800x600 low - 61fps)

Quake Wars: 1024 Normal Quality: 20.4fps - in lower quality settings it should run fluently

Left 4 Dead 2 - 1366x768 medium details playable

Alien Swarm - 1366x768 low-medium: 15-30fps

Call of Duty 6 MW2 - 1024 low 28fps

Dragon Age: Origins: 1024x768 low - 22fps

StarCraft 2: 1366 low - 35fps

Dirt 2 - 1366x768 low - 20fps

Bioshock 2 - 1024 low - 23 fps

Just Cause 2 Demo - 800x600 low 18-20fps

Άρα σε 800x600 τα παίζεις όλα. Είναι λίγο καλύτερη από μια nvidia 9300GS.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα λεω να παω προς αυτο το σετακι αν δεν βρω καποιο αλλο μεχρι τις 15.

MSI 760GM-E51 (sAM3, DDR3, AMD760, VGA) - Mητρικές - plaisio.gr

AMD Athlon II X2 250 (sAM3, 3GHz, Cache 2MB, Box) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

FAZN Case Mesh Black - Midi - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr ή το gigabyte απο multirama γενικα micro tower.

CoolerMaster Elite Power RS-400-PSAP-J3 400W PSU - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

Transcend 2GB DDR3-1333 Ram Dimm (PC3 10666, 9-9-9-18, JM1333KLN-2G) - Μνήμες - plaisio.gr

Σύνολο 185ευρω & μια φθηνή κάρτα γραφικών που να σηκώνει το LOL αρκει να ειναι ati! πείτε κάποιες εστω και mtx αν υπάρχει καμιά 3850 και ανω εδω ειμαι& εναν σκληρό δίσκο max το 250αρι γιατι παει για 2 pcακια.

Στο μέλλον θα γίνουν htpc για να μη πεταχτούν οποτε σας ακούω αν εχετε κατι να προτείνεται!

Link to comment
Share on other sites

εχετε στο νου σας και τα μεταχειρισμενα παντως.με 250 και 550 αντιστοιχα φτιαχνετε αρκετα καλα συστηματα.ειδικα στη δευτερη περιπτωση με τα 550 στηνεις δυνατο μηχανακι.

Link to comment
Share on other sites

Για τα διπλάσια λεφτά (550 ευρώ) με καλό κουτί μέχρι 90 ευρώ χωρίς οθόνη - για να μην ανοίγω άλλο threat - τι προτείνεται ?

Τοσο κοπο σου κανει να ανοιξεις νεο τοπικ;

Τζαμπα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

εχετε στο νου σας και τα μεταχειρισμενα παντως.με 250 και 550 αντιστοιχα φτιαχνετε αρκετα καλα συστηματα.ειδικα στη δευτερη περιπτωση με τα 550 στηνεις δυνατο μηχανακι.

Εξαρτάτε αν βρεις καλα κομμάτια διαφορετικά στα ιδια χρήματα 250 εχω βρει μηχάνημα celeron ddr 2 με 8600gt κλπ.ΕΓΩ ψαχνω παντως για 2 ati 3850 και πανω!

Link to comment
Share on other sites

Για τα διπλάσια λεφτά (550 ευρώ) με καλό κουτί μέχρι 90 ευρώ χωρίς οθόνη - για να μην ανοίγω άλλο threat - τι προτείνεται ?

ανοιξε αλλο θεμα, γιατι ετσι θα μπλεξουμε τα μπουτια μας!

Vamire, αν μπορεις, περιμενε να ερθουν τα καινουρια.....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κατσε να ερθουν με το καλο, να δουμε και ποσο κοστιζουν και μετα αποφασιζεις!

στο κατω κατω, καλοκαιρι ειναι, περναει ο καιρος! τραβα και για κανα μπανιο και ουτε που θα καταλαβεις ποτε θα ερθουν........!!!! :dance3::dance3:

Link to comment
Share on other sites

Status update.

Στο ενα pc μπορώ τελικά να δώσω μεχρι 300ευρω και αυτα ομως με το ζορι σε αυτο το pc δεν με ενδιαφέρει επίσης ο σκληρός δίσκος εχω εναν θα του κουμπώσω αυτο πανω.

Οπότε μετα απο ενα 6ωρακι και αρκετα reviews και αρκετες αλλαγές λεω να πάω για κατι ποιο ποιοτικό :p

MSI - MSI 760GM-E51 RETAIL - 0 - plus4u

CORSAIR - CORSAIR CMPSU-500CX BUILDER SERIES 500W - 0 - plus4u

AMD - AMD ATHLON II X3 450 3.2GHZ TRIPLE CORE BOX - 0 - plus4u

THERMALTAKE CASE VL80001W2Z V3 BLACK EDITION w/WIN

Asus 4670 SVGA (PCI-Express, 512MB) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

260 € & τις ram μάλλον 4 gb 1600αρες σιγουρα ομως...

Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.