Jump to content



Πρακτικη Σκοποβολη


uNick

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Για απλή σκοποβολή μπορείς να έχεις οτιδήποτε, αρχίζει να γίνεται πολύ πιο specialized αν αρχίσεις να φτιάχνεις όπλο για αγώνες κλπ.

Εκεί αρχίζεις απο mountain bike, και φτάνεις στο να έχεις carbon ποδήλατο των 6 κιλών.

Εγώ τα πιο βολικά που έχω χρησιμοποιήσει είναι τα 9άρια, 45άρι, 38άρι, 22άρι δεν είναι το ίδιο βολικά. Το 22άρι είναι φοβερό αλλά δεν αισθάνομαι τόσο την "δυναμη" (καθαρά πλασματικό βέβαια γιατί έχει και πολύ).

Ο αδερφός του πατέρα μου είναι αντιπρόσωπος γνωστής μάρκας στην Ελλάδα και γενικά απο μικρός έχω παίξει και ρίξει πάνω κάτω με ότι είναι νόμιμο για ιδιώτη και για αστυνομικό.

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά, πας σε άλλη κατηγορία :)

Το Barrett το βρίσκεις. Πολλά κομμάτια για στρατούς Ευρώπης κι Ασίας κατασκευάζει η ΕΛΒΟ. Και τα Sniper Rifles αλλά και τα Mounted Machine Guns που φοράνε τα HUMVEE.

Στις ΗΠΑ, αν έχεις φυσικά άδεια, μπορείς να το πάρεις καινούριο με 8300$. Σε σκοπευτικές λέσχες δε, πάντα υπάρχει κάποιος τρελός που το έχει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσει το beretta το στρατιωτικο M9...

@trendy : δωσε κανα ινφο που ψαχνωμαστε.. :D τιμες??

@ΓιαγκΤ : ναι η πρακτικη σκοποβολη ειναι τελειως διαφορετικη.. γραψε στο youtube IPSC

Link to comment
Share on other sites

Στις ΗΠΑ, αν έχεις φυσικά άδεια, μπορείς να το πάρεις καινούριο με 8300$. Σε σκοπευτικές λέσχες δε, πάντα υπάρχει κάποιος τρελός που το έχει :hehe:

Όχι δεν μπορείς να το αγοράσεις καινούργιο σαν ιδιώτης στην Αμερική, πρέπει να το βρεις χρησιμοποιημένο απο το στρατό ή να πάρεις την έκδοση για τους πολίτες (η οποία δεν είναι ημιαυτόματη). Στο λεω γιατι το είχα ψάξει και είχα απογοητευτεί :hehe:

εμενα μου αρεσει το beretta το στρατιωτικο M9...

Colt 1911 FTW!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Δεν ειχα δει το θεμα τοσο καιρο.

Λοιπον , ειμαι σκοπευτης πρακτικης σκοποβολης απο το 2009.

Ειναι ενα υπεροχο αθλημα για αυτους που αγαπουν τα οπλα.Αλλα ειναι και αρκετα ακριβο.

Αρχικα πρεπει να γραφτεις σε ενα συλλογο.

Θα βγαλεις την σκοπευτικη σου ταυτοτητα η οποια θα σου παρεχει προσβαση σε ολα τα πεδια πρακτικης σκοποβολης στην ελλαδα -ακομα και σε πηλινου και σταθερου στοχου.

Θα κανεις προπονησεις και αγωνες με οπλα του συλλογου σου για εναν χρονο και αφου μαζεψεις 6 συμετοχες σε αγωνες και μετα την παροδο του ενος χρονου θα μπορεσεις να βγαλεις αδεια για να παρεις το δικο σου πιστολι.

Για να συνεχισεις ομως να εχεις την αδεια -και το πιστολι σου- πρεπει να κανεις υποχρεωτικα 6 αγωνες τον χρονο , αλλιως η το πουλας η αν δεν εχεις βρει αγοραστη κατασχεται.

Μπορεις να βγαλεις αδεια για περιστροφο η πιστολι καθως ακομα και για τυφεκιο bolt action η ημιαυτοματο με γεμιστηρα 1 φυσσιγγιου(Ελλαδαρα αθανατη ...).

εμενα μου αρεσει το beretta το στρατιωτικο M9...

Καλη ειναι η Μ9 αλλα εγω θα σου προτεινα κατι σε CZ (ειναι και τα 2 κατω απο 1000 ευρω) η ΙΜΙ (Jericho-απιστευτο οπλο) η αν αντεχει η τζεπη σου ενα .45 para ordance 1911(~1800e).

Βεβαια υπαρχουν και πιστολια 4000ε και πανω , καθαρα αγωνιστικα.

Το μεγαλο προβλημα ειναι η τιμες των πυρομαχικων (9mm ~17e , .45 ~25e) τα οποια πωλουνται σε κουτια των 50.

Ειναι πολλες οι λεπτομερειες θα μπορουσα να γραφω ωρες !

Αν εχεις και αλλες αποριες πες μου να σε βοηθησω οσο μπορω!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς να το αγοράσεις καινούργιο σαν ιδιώτης στην Αμερική, πρέπει να το βρεις χρησιμοποιημένο απο το στρατό ή να πάρεις την έκδοση για τους πολίτες (η οποία δεν είναι ημιαυτόματη). Στο λεω γιατι το είχα ψάξει και είχα απογοητευτεί

Το γνωρίζω αυτό που λες και αναφέρεται στο "αν έχεις άδεια". Υπάρχουν όμως περιπτώσεις, ή καλύτερα πολιτείες, που βγάζεις άδεια και για καινούριο :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για να εχει συλλογο κοντα σου θα πρεπει να εχει πεδιο και εκει κοντα..

Θα ρωτησω και θα σου πω τι υπαρχει στην Αθηνα γενικως!

Παντως χωρις να θελω να σε αποθαρυνω ειναι πολλα τα λεφτα...

Κανε εγγραφη σε αυτο το site shooters.gr

Ειναι το καθαρο αθλητικο κομματι της πρακτικης σκοποβολης.

ΘΑ βρεις πληροφοριες για τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14956]uNick[/MENTION] στο σύλλογο που είμαι γραμμένος ήταν 90€ ο χρόνος και 260€ η εγγραφή αν θυμάμαι καλά. Μετά με ένα 40άρι € νοικιάζεις ένα 9άρι του συλλόγου με 100 σφαίρες. Υπάρχουν και άλλα όπλα, ανάλογα τι θα πετύχεις διαθέσιμο. Έχω ρίξει επίσης με 45άρι και με CZ τουφέκι.

Κάνε μία έρευνα πάντως προτού γραφτείς για τιμές και σκοπευτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ένα όπλο που έχω ρίξει αρκετές φορές και το θεωρώ κορυφαίο στο είδος του είναι το Walther P-99. Διαμάντι πραγματικά, απροβλημάτιστο, σταθερό, δυνατό και αξιόπιστο όσο δεν παίρνει. Όποιος από εσάς ξεκινήσει, ας δοκιμάσει ότι του δώσουν και μετά να βρει αυτό και να κάνει σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα τα dual action πιστολια δεν τα συμπαθησα ποτε(walther , glock),οπως επισης και τα "πλαστικα" οπλα(τα ταππερ οπως τα λενε).

Για μενα το ΙWΙ jericho File:Jehrico 941 F.jpg - Wikipedia, the free encyclopedia

εχει τελεια αισθηση.(για οπλα <1000ε)

Αλλα το πιο σημαντικο σε ενα οπλο ειναι να καθεται καλα στο χερι σου!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.