Jump to content



Ερωτησεις για o/c σε Abit IP35Pro..


Recommended Posts

Καλησπερα και παλι παιδια!Οπως καταλαβατε την εστειλα την P5k και πειρα την Abit IP35Pro..μεχρι στιγμης να ναι καλα το mobo με τον Q6600 GO,ειμαι πολυ ευχαριστημενος!Απλα θελω να ρωτησω καπια πραγματα επανω στις τασεις..Αυτη τη στιγμη ειμαι στα 400χ9(unstable νομιζω) με 1.57 Vcore και 1.44 V MCH αν θυμαμαι καλα!Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

1)Μεχρι ποσο ρευμα λετε οτι μπορω να δωσω cpu και ΜCH αντιστοιχα για να μην τα παρω στο χερι,ειτε για να ανεβω και αλλο,ειτε για να ειναι stable?Γιατι απο οτι το εψαξα λιγο ειναι αρκετα αυξημεα τα ρευματα μου για 3.6..

2)Μηπως χρειαζεται ρευματακι και τιποτα αλλο?π.χ.southbridge,fsb..λεω εγω τωρα..:rolleyes:

Αυτα,α και οσον αφορα μνημες εχω τις Transcend Axe-Ram 800Mhz 4-4-4-12 και ειναι και σειρα Ν με micron τσιπακια..οποτε ειμαι τζι τζι πιστευω..

Τελος ωριστε και ενα screenshot με το συστημα μου..Ολες οι συμβουλες σας ευπροσδεκτες!:hut002:

8zbn41g69t5iyhqy85yu_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να κατεβάσεις συχνότητα αν δεν παίζει με χαμηλότερο ρεύμα...

Να υποθεσω οτι παρολο που ειναι GO δν ειναι και τοσο καλο κομματι?Ειναι χαλια βασικα..εσυ με τι ρευμα εισαι στα 3.6?Το MCH ξερεις ποσο μεχρι ποσο ρευμα σηκωνει χωρις ιδιαιτερο κυνδινο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με νερό που είμαι τώρα για τα 3.6GHz θέλει 1,36-1,37volt.

Για τα 4.0GHz όταν είχα το Phase ήθελε 1,42volt.

Στο MCH έδινα μέχρι και 1.52 για κάθε μέρα.

οκ..θα κοιταξω το MCH τοτε μπας και κανω κατι..και εγω με νερο ειμαι τωρα στα 3.5 και μαλλον θα το σταθεροποιησω εδω!Πολυ ρευμα ομως ρε γαμωτο και μου κανει εντυπωση!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε λίγο να δώσεις στο ich/icho να δεις τι γίνεται.

Quad δύσκολα ανεβαίνουν.

Τι θερμοκρασίες έχεις στο pwm;

Για κάθε μέρα 1.5 για cpu είναι οκ κατά τη γνώμη μου.

Μάλλον αστειεύεσαι για το οτι δεν ανεβαίνουν οι Quad στην Abit...

Είχες Quad ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

αλλο το ενα και αλλο το αλλο.μαλλον τα εχει μπερδεψει λιγακι...

οι Q6600 εχουν 9αρι multi,οπερ σημαινει οτι για να πιασεις τα 500,δλδ 9*500=4500 ή 8*500=4000 Mhz,χρειαζεσαι καλη ψυξη.Και φυσικα μιλαμε για 4 πυρινες και οχι για δυο,δλδ αυξημενες 8ερμοκρασιες σε σχεση με τους 6x50

η συγκεκριμενη μητρικη μια χαρα χαρουλα τους ανεβαζει του τετραπυρινους και δεν νομιζω να υπαρχει που8ενα σε κανενα φορα καποιος που να ισχυριζεται το αντι8ετο

παντως η αλη8εια ειναι οτι τα PWM ζεστενονται υπερβολικα πολυ και οταν δινεις ρευμα σε 4 πυρινες και οχι σε 2 ειναι αρκετα διαφορετικα τα πραματα με την παρτυ τους :p

Link to comment
Share on other sites

το οτι οι τετραπυρινοι εχουν αυξημενες θερμοκρασιες ειναι αληθεια δοκιμασε το χωρισ υπερχρονισμο και κανονικο ρευμα να δεις ποσο παει αλλα ειναι επισεισ γεγονος οτι τα καλα κομματια κανουν πολυ καλο o/c δοκιμασε με μια μητρικη για digital home ex. p5w και μνημες απο τις πολυ μετριες (εμενα η δοκιμη μου ηταν με τις ocz platinum 2gb στα 800 mhz απιραχτες επιασα περιπου στα 3.5ghz αμα σκεφτεις την τιμη του συγκεκριμενου μιλαμε για μεγαλο....(ολα αυτα ηταν με χαλασμενο stock cooling( το πιεζα με τα χερια μου τα pins ειχαν κοπει))....

Link to comment
Share on other sites

Από τη δική μου μητρική είμαι υπερευχαριστημένος, μπορώ να πω.

Όπως λέει και ο Crazy Ant με 8χαρη Multiplayer μπορείς να πας 4GHZ εύκολα.

Έτσι έτρεξα εγώ τα παρακάτω benches:

3Dmark 2005

2001513606851607792_th.jpg

Futuremark Link

3Dmark 2006

2001541713892650540_th.jpg

Futuremark Link

Τόσο καιρό δεν ήμουν σταθερός στα 3D Bench στα 4GHZ, καθώς δεν είχα πειράξει GTRL Voltages.

Το "πρόβλημα" που έχω είναι ότι όταν πάω να τρέξω Orthos και αφού τρέχουν και τα δύο, πάω να πειράξω το Anfinity και με το που πατάω Ok, το PC σβήνει. Αυτό γίνεται επειδή πάει στο Tjuction?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δέχομαι να κάνω Prime, αλλά από τη στιγμή που δημιουργείτε πρόβλημα με το Orthos σημαίνει ότι δεν είμαι σταθερός. Αλλά πέρα από αυτό, εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να είμαι στα 4GHZ σταθερός!

Όσο για τις θερμοκρασίες δεν ξέρω. Απλά σηκώθηκα το πρωί και είπα να bench-άρω. Είχα καιρό... Πως μπορώ να δω τις θερμοκρασίες την ώρα που τρέχω 3Dmark?

Link to comment
Share on other sites

ποιες 8ερμοκρασιες ακριβως?

δεν μπορω να καταλαβω την ερωτηση σου πραγματικα...

αν 8ελεις να δεις temps για την καρτα τις βλεπεις μεσα απο το riva tuner/ati tool/nvidia control panel

αν μιλας για τον επεξεργαστη core temp...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.