Jump to content



Ας κάνουμε το Εργαστήρι καλύτερο!


Recommended Posts

Spoilers οπως ειπε και ο υδρας.

Επισης σκεφτηκα μια λυση για τα πμ: να υπαρχει λειτουργεια να τα κατεβαζεις σε ενα .txt αρχειο ας πουμε και ενω τα εχεις στο pc σου να τα σβησεις αφοβα απο το lab!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η είδηση είναι είδηση. Το πως θα το αξιολογήσει ο καθένας, είναι δικιά του υπόθεση. Το ότι ένα προϊόν δεν αρέσει σε κάποιον, δε σημαίνει ότι είναι για όλους άχρηστο.

Αν αποκλείσουμε κάποια γκάμα προϊόντων ή ακόμα χειρότερα εταιριών, θα μπορούσαμε να κατηγορηθούμε για μεροληψία.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Το ότι κάποιο θέμα δεν μας ενδιαφέρει δεν σημαίνει ότι δεν είναι χρήσιμο να μπει.

Ειδήσεις είναι, ότι δεν σε ενδιαφέρει απλά δεν το διαβάζεις. Μπορεί άλλα 50 άτομα να ενδιαφέρονται, δεν μπορούμε να το κρίνουμε αυτό :)

Edit: φτου, με πρόλαβε :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

δεν κρίνω το δικό μου μικρό ενδιαφέρον όσο μάλλον το κόπο (workeffort) του newsposter να ψάξει/ βρει /αξιολογήσει ως "ενδιαφέρον" και τελικά να κάτσει να ασχοληθεί να μεταφράσει/παρουσιάσει ενα τέτοιο προιόν... Σίγουρα υπάρχουν εκεί έξω 10-20 πιο χρήσιμα-αξιόλογα προιόντα που δεν είδε;δεν εκρινε αξια αναφορά; τι να πώ...καλοπροαίρετη κριτική κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπε κανείς ότι κάνεις κακοπροαίρετη κριτική, αλλά όλα τα είδη των άρθρων χρειάζονται. Η δουλειά του np είναι ζόρικη, μπορεί κάποια που έχεις πάρει πρέφα να του ξεφύγουν, αλλά μπορεί να δει και να ενημερώσει για άλλα που εσύ δεν έχεις δει.

Για το συγκεκριμένο που λες πάντως, σε σχέση με άλλα πιο "ενδιαφέροντα" είχε μεγαλύτερη συμμετοχή. Δεν έχει σημασία αν είναι h/w που αλλάζει τον κόσμο, η είδηση είναι είδηση, έστω για μικρό βήμα ή για κάποιο κακό/αχρείαστο βήμα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά πως θα σας φαινόταν η δημιουργία ΡΟΘ (ΡωτήστεΟτιΘέλετε) ;

Μιλάω για ερωτήσεις απλές, και οχι αυτές που χρειάζονται δικό τους thread για εκτενή κουβέντα.

π.χ. :

- Είμαι πηγμένος στην κίνηση στο Γαλάτσι και θέλω να παω στο Μαρκόπουλο. Πως ;

- Πως είναι η ταδε λέξη στα Αγγλικά ;

- Πως λεγόταν ο τύπος που έπαιζε στην τάδε ταινία ;

κ.τ.λ

Απλά μια σκέψη, καθώς στο ΠΟΘ καιροφυλακτεί κάποιος mod (Καρτολάγνος ή κάπως έτσι λέγεται:tongue:), και δεν επιτρέπονται οι ερωτήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως θα σας φαινόταν η δημιουργία ΡΟΘ (ΡωτήστεΟτιΘέλετε) ;

Μιλάω για ερωτήσεις απλές, και οχι αυτές που χρειάζονται δικό τους thread για εκτενή κουβέντα.

π.χ. :

- Είμαι πηγμένος στην κίνηση στο Γαλάτσι και θέλω να παω στο Μαρκόπουλο. Πως ;

- Πως είναι η ταδε λέξη στα Αγγλικά ;

- Πως λεγόταν ο τύπος που έπαιζε στην τάδε ταινία ;

κ.τ.λ

Απλά μια σκέψη, καθώς στο ΠΟΘ καιροφυλακτεί κάποιος mod (Καρτολάγνος ή κάπως έτσι λέγεται:tongue:), και δεν επιτρέπονται οι ερωτήσεις.

Its called GOOGLE!

Απλως να μαθετε να το χρησιμοποιειτε.

εντιτ:ε για Μαρκοπουλο παρτε GPS.

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραδείγματα που έβαλα τα βρίσκει κάποιος στο google.

Πόσες φορές όμως έχουμε ρωτήσει κάτι στο ΠΟΘ, που δε βρίσκεται στο google ;

Τεςπα, όπως είπα έκανα απλά μια σκέψη. Μπορεί και να είναι άκυρη.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραδείγματα που έβαλα τα βρίσκει κάποιος στο google.

Πόσες φορές όμως έχουμε ρωτήσει κάτι στο ΠΟΘ, που δε βρίσκεται στο google ;

Τεςπα, όπως είπα έκανα απλά μια σκέψη. Μπορεί και να είναι άκυρη.

οι απαντησεις πχ σε αυτα που ρωτας

- Είμαι πηγμένος στην κίνηση στο Γαλάτσι και θέλω να παω στο Μαρκόπουλο. Πως ;

-Buy a GPS/Google Maps

- Πως είναι η ταδε λέξη στα Αγγλικά ;

-Google translate/Online dictionaries

- Πως λεγόταν ο τύπος που έπαιζε στην τάδε ταινία ;

-Imdb/Tv.com/Rotten Tomatoes κλπ

Δεν το προτεινω καν γιατι στο ΡΟΘ μπορει να μπουν αποριες του τυπου "μου δωσε ο παππους 200€ που του φτιαξα το τρακτερ ποιον SSD να παρω σε μιση ωρα που θα παω στην πολη"

Link to comment
Share on other sites

Μα το γράφω και μόνος μου:flower:

Ολα τα παραδείγματα που έβαλα τα βρίσκει κάποιος στο google.

Απλά το google δε δίνει γνώμες. Αλλα που να με καταλάβει ενα obvious bot ;:p

Πάντως παίζει και να γίνει αυτό που λες, δηλ. ''ότι του φανεί του λολοστεφανή'', ''κουτσοί, στραβοί, ολοι στον Αγιο Παντελέημωνα'' και άλλες τέτοιες ομορφιές.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΠΟΘ απαγορεύονται μόνο οι ερωτήσεις που ταιριάζουν στη θεματολογία του TheLab.gr

Άσχετα θέματα κλπ δεν μας απασχολεί. Φυσικά αν μία off topic ερώτηση δεχτεί 20 απαντήσεις, τότε όπως καταλαβαίνετε κάποιος mod/admin θα πρέπει να τα μεταφέρει σε νέο θέμα. Επίσης, αν μία ερώτηση είναι "γκανιάν" ότι θα ανοίξει μεγάλες συζητήσεις, πρέπει να γίνει σε νέο θέμα στο Off Topic.

Ο λόγος που γίνεται όλο αυτό είναι γιατί δεν θέλουμε οι γνώσεις που διαμοιράζονται τα μέλη της κοινότητας να "χάνονται" μέσα σε ένα Recycle Bin thread όπως είναι το ΠΟΘ. Μπορείς ελεύθερα να ρωτήσεις εκεί ότι θέλεις λοιπόν αυτής της φύσης, μία αναζήτηση στις πρόσφατες 5-10 σελίδες θα σε πείσει ότι έτσι γίνεται ήδη :)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψαχνω εδω και 10 λεπτα να βρω ενα θρεντ και ΤΙΠΟΤΑ...αυτο το search του vbulletin δεν με εχει εξυπηρετησει ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ...ειναι ΤΟΣΟ ΑΘΛΙΟ...μου ρχεται να το σπασω! FFFFFFFUUUUUU μια φαση...

μα καλα ειναι δυνατον να μου βγαζει "οι λεξεις αυτες ειναι πολυ μικρες για να ψαχτουν: Which, are" ...........

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω εδω και 10 λεπτα να βρω ενα θρεντ και ΤΙΠΟΤΑ...αυτο το search του vbulletin δεν με εχει εξυπηρετησει ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ...ειναι ΤΟΣΟ ΑΘΛΙΟ...μου ρχεται να το σπασω! FFFFFFFUUUUUU μια φαση...

μα καλα ειναι δυνατον να μου βγαζει "οι λεξεις αυτες ειναι πολυ μικρες για να ψαχτουν: Which, are" ...........

http://www.google.gr/webhp?hl=el#hl=el&source=hp&q=site%3Athelab.gr+which+are

Ίσως θα έπρεπε να μπεί στο TheLab.gr ένα google search σαν τον απο πάνω, να μην βαρένει και ο host του lab.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω εδω και 10 λεπτα να βρω ενα θρεντ και ΤΙΠΟΤΑ...αυτο το search του vbulletin δεν με εχει εξυπηρετησει ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ...ειναι ΤΟΣΟ ΑΘΛΙΟ...μου ρχεται να το σπασω! FFFFFFFUUUUUU μια φαση...

μα καλα ειναι δυνατον να μου βγαζει "οι λεξεις αυτες ειναι πολυ μικρες για να ψαχτουν: Which, are" ...........

κ εγω πριν παω να κανω search στο φορουμ , πρωτα κανω την προσευχη μου και μετα πηγαινω εκκλησια :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει θιγεί ξανά το θέμα αυτό, αλλά η αλήθεια είναι ότι βαριόμουνα να ψάξω στις σελίδες του thread.

Για και sorry εκ των προτέρων. Επίσης συγχωρέστε με για τυχόν άγνοια.

Πολλές φορές βλέπουμε το post "+1", που σημαίνει "συμφωνώ". Μήπως δίπλα στο "thanks" θα έπρεπε να υπάρχει και ένα "agree" ?

Εννοείται ότι είναι διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι από τότε που μπήκε το Thanks αυτά έχουν ελαχιστοποιηθεί και όσοι ποστάρουν +1 κλπ πάνε απευθείας στην στην τρύπα από τους υπευθύνους ;)

+1

:p

Το thanks παίζει διπλο ταμπλό, thanks και agree (ετσι το βλέπω εγώ)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.