Jump to content



Καρτα γραφικων για LOL


gipinio1337

Recommended Posts

Γεια σας

Ενας φιλος θελει να κανει αναβαθμιση στο πισι του για να παιζει League of Legends. Προσωπικα δεν εχω εμπειριες απο αυτο το συγκεκριμενο παιχνιδι.

Το πισι του:

"Noname" 450Watt Τροφοδοτικο

Intel E3400 Celeron Dual

Asrock G31M-S R2.0

2x1gb DDR2 @ 667mhz

Οπως καταλαβαινετε ειναι ενα low end pc. Το budget του ειναι περιορισμενο κανα 40αρι αντε 50 max...Τι να του πω;

Thanks για τον κοπο σας

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα το χειρότερη είναι υποκειμενικό.

Δεύτερον εσείς μιλάτε για μεταχειρισμένη κι εγώ για καινούρια με full εγγύηση.

Τρίτον όπως έχω πει και σε πολλά άλλα thread ήμουν χρόνια ati fun αλλά από τότε που κατάλαβα τι σημαίνει nvidia support θεωρώ την ati είναι πολύ κακή επιλογή ειδικά για κάποιον που έχει σκοπό να την κρατήσει για πολύ καιρό.

Τέλος με μία από της nvidia που προτείνω θα μπορεί να την χρησιμοποιήσει σε κάποιο καινούριο set up για PhysX ενώ η ATI πάει στο ράφι, και ακόμα και στην περίπτωση μεταπώλησης η αξία της nvidia θα είναι μεγαλύτερη για το λόγο που ανέφερα παραπάνω.

edit:

Ξέχασα να αναφέρω και την χαμηλότερη κατανάλωση σε σχέση με την 4850, καθώς το τροφοδοτικό δεν είναι και ότι καλύτερο. Κρίμα είναι να το πάρει στα χέρια και για λίγα fps, να έχει κι άλλα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν προτεινω καρτα απο τι fun ειμαι κοκκινη η πρασινη ομαδα φιλε stink

ειμαι με αυτην που συμφερει περισσοτερο ανεξαρτητος nvidia-ati

προτεινω με βαση τι τον συμφερει απο αποψη δυναμης και να εχει μεγιστες επιδωσεις με λιγα λεφτα

και 450 watt ειναι αρκετα για την 4850 τωρα που ειναι no name το psu οτι καρτα και να βαλει εαν ειναι γινει καμια στραβει θα γινει

εδω και με καλα τροφοδοτικα γινονται

Link to comment
Share on other sites

Επειδή να βοηθήσω τον gipinio1337 και τον φίλο του θέλω και όχι να κάνω αντιπαράθεση θα πω κάτι τελευταίο και κλείνω.

Τελευταίες κάρτες που είχα ATI 9600 PRO/2600XT AGP/4890/5770/5870 και πλέον Nvidia 6100/7300 GT/2*8800GT/GTX 560 Ti.

Όπως είπα και παραπάνω και παρεξηγήθηκα το πολύ καλό support της nvidia με άλλαξε μετά από προσωπικές εμπειρίες και όχι απλά κάποιοι αριθμοί σε κάποιο benchmark.

Υ.Γ. Αυτό με το τροφοδοτικό είναι σαν να λες όλοι μπορεί να πάθουμε καρκίνο δεν πειράζει αν θα καπνίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή να βοηθήσω τον gipinio1337 και τον φίλο του θέλω και όχι να κάνω αντιπαράθεση θα πω κάτι τελευταίο και κλείνω.

Τελευταίες κάρτες που είχα ATI 9600 PRO/2600XT AGP/4890/5770/5870 και πλέον Nvidia 6100/7300 GT/2*8800GT/GTX 560 Ti.

Όπως είπα και παραπάνω και παρεξηγήθηκα το πολύ καλό support της nvidia με άλλαξε μετά από προσωπικές εμπειρίες και όχι απλά κάποιοι αριθμοί σε κάποιο benchmark.

Υ.Γ. Αυτό με το τροφοδοτικό είναι σαν να λες όλοι μπορεί να πάθουμε καρκίνο δεν πειράζει αν θα καπνίζουμε.

το Υ.Σ σου ειναι πολι ακυρο παραδειγμα φιλε

και δν συκρινετε η ζωη ενος ανθρωπου με ενα psu

και το θεμα μας ειναι πως τα 450 watt τον καλυπτουν

και επισης δεν σε παρεξηγηδα καθολου

αυτα απο μενα

και καλο απογευμα σε ολους

και καλες αγορες στο παιδι σε οτι και εαν επιλέξει:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας

Επειδη θελει new για να εχει εγγυησεις...ας ασχοληθουμε καλυτερα με αυτο. Του ειπα για μεταχει 4850 αλλα δεν...

Οποτε απο καινουργια αγορα τι μοντελο προτεινετε;

Δεν εχει πολλες απαιτησεις το παιδι, απλα να τρεχει το game αξιοπρεπως.

Α, οσο και αν φαινεται ασχετο ή off, θα θελαμε η καρτα να ειναι σταθερη ως προς το θεμα τον οδηγων (το λεω γιατι δεν εχω καθολου εμπειρια απο low end gpus)...

:)

Ευχαριστω και παλι.

Βρηκα αυτη εδω:

GIGABYTE GEFORCE GT430 GV-N430OC-1GL OVECLOCK 1GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

Λεει τιποτα; Αξιζει; Υπαρχει καλυτερο. Αν ναι τι?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ελεγα noname τροφοδοτικο εννοουσα πως δεν ειναι και καμια μαρκα. Παραυτα, ειναι τροφοδοτικο 2 βδομαδων, δεν ειναι δηλαδη ταλαιπωρημενο ή ξεσκισμενο ωστε να εχει πεσει η αποδοση του. Απλα οσο να 'ναι ειμαι λιγο επιφυλακτικος απεναντι του...:nothing:

Να συμπληρωσω οτι το ποσο που μπορει να διαθεσει ανεβηκε κατα 10ευρα (50-60 δλδ) και πως το PC τρεχει σε Win7 32bit αν βοηθαει αυτο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Sapphire Radeon HD 6570 - Κάρτα γραφικών - ATI Radeon HD 6570 - 512 MB | Multirama

Αυτή θα πάρεις 6570 είναι η καλύτερη στα λεφτά της. έχει περίπου το 60-70% των επιδόσεων μιας 4850 καίει ελάχιστο ρεύμα και η nvidia δεν έχει τίποτα ανάλογο να προσφέρει σε αυτή την τιμή

είχα μια 3850 που είναι τουλάχιστον 25% κάτω από αυτήν και σε low έπαιζε μέχρι και bfbc2 (στα 25 fps).

το dawn of war 2 με πάνω από 30..

προσοχή στα προιόντα στοκ, μόνο 6 μήνες εγγύηση και είναι επισκευασμένα!

Link to comment
Share on other sites

πολυ πιο πολυ τον συμφερει αυτη που τον λεω εγω και ισαξια με την 6570 ισως και καλυτερη

και μονο με 22,5 ευρω το 1/3 της τιμης της 6570

stok house ρε συ, ότι ΄έχω πάρει μου έχει μείνει στο χέρι μέσα σε μήνες!

ασε που η κάρτα που λες 9 η ωρα το πρωί της δευτέρας θα εχει φυγει απο τα "κοράκια"

Link to comment
Share on other sites

αυτο δν ισχυει κατα την γνωμη μου,μαλλον ησουν ατυχος :p

αυτο με τα κορακια παιζει να ισχυει ομως ,αλλα ποτε δεν ξες ισως ειναι τυχερος εαν παει πρωι πρωι η να παρει τηλ να δει οτι υπαρχει να του την κρατησουν, να παει επιτοπου να την παρει

αλλιως και μια 9600gt καλα ειναι στα 30 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.