Jump to content



Προβλημα σε RAID channel!


djleon

Recommended Posts

καλησπερα παιδια!Λοιπον χθες αγορασα εναν σκληρο και τωρα εχω 2χ250GB Western και ειμαι ετοιμος για να κανω Raid!Υπαρχει προβλημα ομως..Σε IDE Channel απο bios οι σκληροι ειναι οκ!Οταν ομως τους βαζω στο Raid Channel και στη συνεχεια φτιαχνω το raid volume απο bios,μετα παω για εγκατασταση Χp οπου και παταω F6 αρχικα για να φορτωσω απο δισκετα τον Raid Driver!Ολα οκ μεχρι εδω..Οταν ομως τελειωνω και με τον Raid Driver και παταω συνεχεια για να βαλω τα Xp μου πεταει αυτη τη μπλε οθονη και κανει restart..

hbtgg4010rp10qwn13uk_thumb.jpg

Οπιος γνωριζει κατι ασ βοηθησει..Ευχαρηστω!

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας δίσκος είναι καινούριος. Ο άλλος είναι αυτός που είχες πριν το λειτουργικό; Κάντου slow format καλού κακού και μετά διέγραψε το partition που έχει. Αφού τα κάνεις αυτά πήγαινε και φτιάξε το raid.

Αν εξακολουθήσει να στο κάνει τότε κατά 95% φταίει ο driver για τον raid controller που φορτώνεις. Να υποθέσω ότι έχεις ενσωματωμένο στη μητρική raid controller, έτσι; Επίσης να υποθέσω ότι χρησιμοποίησες τη δισκέττα που είχε μέσα το mobo ή την έφτιαξες από το cd της μητρικής. Δοκίμασε να κατεβάσεις από το internet τους raid drivers που δίνει η κατασκευάστρια του mobo και βεβαιώσου πως έχει το mobo σου το πιο πρόσφατο bios. Αν όχι flashαρέ το.

Αν δε δουλέψει και μετά από αυτά θα συζητήσουμε για το υπόλοιπο 5%... :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, μόλις είδα και ένα άλλο θέμα που είχες ανοίξει και λες ότι έχεις την IP35 Pro. Δεν έχω παίξει ακόμα με raid σε αυτή. Αν και έχω τους δίσκους να περιμένουν... Έχω την εντύπωση όμως ότι ο JMicron είναι ο σωστός driver. Οι εταιρείες βάζουν στα cd συνήθως drivers για διάφορους raid controllers, όχι μόνο για αυτόν που έχει η μητρική σου. Με το F6 απλά φόρτωσες manually έναν driver. Δε σημαίνει ότι αφού τον δέχτηκε και προχώρησε θα παίξει κιόλας. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα μπορείς να φορτώσεις περισσότερους του ενός drivers. Δοκίμασε να κατεβάσεις από internet τον driver για JMicron. Θα δοκιμάσω κι εγώ αν προλάβω αύριο το raid στη δικιά μου για να σου πω σίγουρα τι πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

H 00...7B ειναι κλασσικη οθονη που αφορα drivers για τους δισκους. Την τρως συχνα εαν αλλαζεις για παραδειγμα μητρικη στον υπολογιστη ( εννοειτε οτι η αλλη μητρικη εχει αλλο southbridge) . Δοκιμασες να φορτωσεις με F6 και τον driver για ich9r και για τον jmicron...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαρηστω και τους δυο σας..το προβλημα ηταν οτι περνουσα τον JMicron driver ενω τεικα ηθελε τον intel..μολις τελειωσα με το στησιμο του pc(win,programs κλπ)!Το raid λειτουργει αψογα..ειδου και τα αποτελεσματα.. :rauch002:

zvk2xpcat93h0w9ccwqv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν έστησες μόλις τα Win και δεν βαριέσαι να το ξανακάνεις, δοκίμασε να κάνεις 2 partitions στους δίσκους σου.

Ένα μικρό (40-50GB) για win+programs+games και το υπόλοιπο όσο βγει.

Θα δεις αρκετή διαφορά πιστεύω στο γενικότερο feeling του συστήματος.

Ρίξε μια ματιά εδώ να δεις τις επιδόσεις των δίσκων με 2 partitions σε ICH8/9R

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το εχεις κάνει ηδη εγκατέστησε τον Intel Matrix Storage Manager και

ενεργοποίησε το Write Caching

Διάβασε και http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=217 σχετικά

Το προγραμματάκι που σου δείχνει τις θερμοκαρασίες στο tray ποιό είναι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.