Jump to content



4890: Αλλαγή ή αναβάθμιση?


apostolis159

Recommended Posts

Καλημέρα.

Έχω μια HD4890 connect3D, με στοκ cooler, και ελάχιστα πάνω από τα εργοστασιακά της ρολόγια(από catalyst). [συγκεκριμένα αυτή: HD 4890 1GB GDDR5 HDMI]

Και ενώ λοιπόν η καρτούλα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε ότι game έχω δοκιμάσει να παίξω μέχρι τώρα (συμπεριλαμβανομένων των: crysis 2, the witcher 2, dirt 3 :dance3:), τώρα που μπήκε ο Ιούνιος και εδώ στον κάμπο της Λάρισας "σκάει ο τζίτζικας", η κάρτα χτυπάει 48-50 σε idle (σε full load φτάνει 65-70+) με το stock cooler στο 50%, + το ότι μου πέρνει τα αφτιά!

Και ερχόμαστε στο λόγο που δημιουργείται το θέμα αυτό.

Να αλλάξω τη stock ψυκτρα με μια Accelero TWIN TURBO Pro? Θα δω διαφορά σε θερμοκρασίες και θόρυβο? Αξίζει τα 30+ € που έχει? Και από που μπορώ να την αγοράσω? Κάποιο αξιόπιστο μαγαζί, ελληνικό η όχι, που να μην έχει τιμές στο θεό και να μη βγουν και πολλά τα μεταφορικά?(Από internet αγοράζω κανονικά, δεν έχω πρόβλημα. Αν υπάρχει και η επιλογή του PayPal ακόμα καλύτερα :))

Ή μήπως δεν αξίζει καν η αναβάθμιση της συγκεκριμένης κάρτας και θα πρέπει να προβώ σε αγορά άλλης?

Το θέμα ουσιαστικά είναι χρηματικο. Ζουμε σε δυσκολους καιρους, και πιστέυω πως η κάρτα αντέχει ακόμα λίγο(τουλαχιστον μεχρι το Battlefield 3!:p), και δεν μου βρίσκονται έυκολα τα χρήματα για αναβάθμιση και της κάρτας...:hm:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Είχα 4890 και δεν είχε παίξει πάνω από 2-3 ώρες με την stock ψύκτρα. Είχα βάλει μια scythe Musashi επάνω. Πάρα πολύ ήσυχη και πολύ δροσερή. Και η Accelero κάνει πολύ καλή δουλεία (μπορεί και καλύτερη από την musashi)

Διαφορετικά πας σε 6850/6870 και πάνω, μείον 70-80 ευρώ που πουλιέται σήμερα η 4890 μτχ.

Link to comment
Share on other sites

οπως καταλαβα εισαι ευχαριστημενος με την αποδοση της καρτας, οποτε αν ΔΕΝ θες να μπεις σε πολλα εξοδα παρε μια aftermarket ψυκτρα και καθαρισες!

παρε μια που να κανει και σε νεωτερα μοντελα (η accelero που αναφερεις κανει...η musashi δεν ξερω) ετσι ωστε αργοτερα οταν αλλαξεις καρτα να μπορεσεις να ξαναχρησιμοποιησεις την ψυκτρα:)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχω 4870 και πανω κατω τα ιδια πιανει με την 4890,και μενα βαραει ιδιες θερμοκρασιες.νομιζω οτι δεν χρειαζεται να ανησυχεις.και αστο στο auto το ανεμιστηρακι και για να μην σου παιρνει τα αυτια.και 90αρια να πιασει δεν παθαινει τιποτα...παντως αν σε τρωει να αλλαξεις παρε μια 6850 με 120Ε αντι να δωσεις ενα 40αρι για ψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

πουλα και παρε nvidia να σωθεις!:dance3:

Ρε εσύ έχεις ATi στο avatar!:p

Μιας και εχω 4870 και πανω κατω τα ιδια πιανει με την 4890,και μενα βαραει ιδιες θερμοκρασιες.νομιζω οτι δεν χρειαζεται να ανησυχεις.και αστο στο auto το ανεμιστηρακι και για να μην σου παιρνει τα αυτια.και 90αρια να πιασει δεν παθαινει τιποτα...παντως αν σε τρωει να αλλαξεις παρε μια 6850 με 120Ε αντι να δωσεις ενα 40αρι για ψυκτρα.

Τωρα το καλοκαίρι λιώνει, ανοιγω games και ανεβαίνει η θερμοκρασία στο ταβανι.:hm:

Άσε που το φουρφουρι δεν ακουγόταν τόσο πολυ παλιότερα.

οπως καταλαβα εισαι ευχαριστημενος με την αποδοση της καρτας, οποτε αν ΔΕΝ θες να μπεις σε πολλα εξοδα παρε μια aftermarket ψυκτρα και καθαρισες!

παρε μια που να κανει και σε νεωτερα μοντελα (η accelero που αναφερεις κανει...η musashi δεν ξερω) ετσι ωστε αργοτερα οταν αλλαξεις καρτα να μπορεσεις να ξαναχρησιμοποιησεις την ψυκτρα:)

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν θέλω να μπω σε πολλά έξοδα γιατι μάλλον σκοπευω κατα τα χριστουγεννα (η λιγο νωρίτερα ;)) να πάρω κάτι καλύτερο, θα εξαρτηθει. Και πάνω απ όλα πιστέυω πως η κάρτα αντέχει ακόμα(μπορει να ειμαι και συναισθηματικά δεμεμνος μαζί της 2 χρόνια τώρα!:p) και δεν είναι επιτακτική η ανάγκη αλλαγής(απαιτήσεις games και χρήματα) και αν είναι να αλλαχτεί προβλέπω κατι σε 69xx...

Οπότε λέω να πάω στην VGA Cooler Arctic Accelero Twin Turbo Pro - Visionstudio.gr. Είναι αξιόπιστο το κατάστημα αυτο? Εξοδα ποστολής? Υπάρχει κανεις που την έχει να μου πει εντυπώσεις?

Και αν είναι να αλλάξω vga και να ξαναχρησιμοποιήσω το cooler σε κάρτες της σειράς 68xx (δεν μπαινει σε 69xx:...:) τι δουλειά κάνει εκεί? Είναι αποτελεσματικό, ξέρει κανείς?

[και κάτι ελαφρώς άσχετο. Αν αργότερα πάρω μια 6950/6970, μπορώ να χρησιμοποιήσω και αυτή που ήδη έχω σε crossfire? Θα έχω κάποιο κέρδος ή δεν υπάρχει λόγος?]

Συγνώμη αν σας κουρασα με τις πολλές ερωτήσεις...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν και η κάρτα δεν έχει πρόβλημα και 90 βαθμούς να πιάσει ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα στα τέρμα είναι ενοχλητικός, ιδιαίτερα αν έχει γράψει ώρες πτήσης.

Η Accelero Twin ψύκτρα είναι από τις καλύτερες που μπορείς να βρεις αθόρυβη και πολύ αποτελεσματική. Το vision studio γενικά θεωρείται αξιόπιστο και είχα παρει παλαιότερα από αυτό χωρίς πρόβλημα.

Τέλος στο

[και κάτι ελαφρώς άσχετο. Αν αργότερα πάρω μια 6950/6970, μπορώ να χρησιμοποιήσω και αυτή που ήδη έχω σε crossfire? Θα έχω κάποιο κέρδος ή δεν υπάρχει λόγος?]

δεν μπορείς να κάνεις crossfire κάρτες από αλλες γενιές ή με διαφορετική αρχιτεκτονική, η 4890 μόνο με 4890/4870 μπορεί να γίνει CF. Αν βρεις καμία δεύτερη 4890 θα πιάνεις περίπου μία 6950/6970 αλλά με διπλάσια κατανάλωση και θόρυβο και χωρίς DX11.

Link to comment
Share on other sites

Αν και η κάρτα δεν έχει πρόβλημα και 90 βαθμούς να πιάσει ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα στα τέρμα είναι ενοχλητικός, ιδιαίτερα αν έχει γράψει ώρες πτήσης.

Η Accelero Twin ψύκτρα είναι από τις καλύτερες που μπορείς να βρεις αθόρυβη και πολύ αποτελεσματική. Το vision studio γενικά θεωρείται αξιόπιστο και είχα παρει παλαιότερα από αυτό χωρίς πρόβλημα.

Τέλος στο

δεν μπορείς να κάνεις crossfire κάρτες από αλλες γενιές ή με διαφορετική αρχιτεκτονική, η 4890 μόνο με 4890/4870 μπορεί να γίνει CF. Αν βρεις καμία δεύτερη 4890 θα πιάνεις περίπου μία 6950/6970 αλλά με διπλάσια κατανάλωση και θόρυβο και χωρίς DX11.

Ώρες πτήσης δεν λες τίποτα!:fist:

Από ελλάδα δεν στέλνει? Τρόπος πληρωμής, μεταφορικά και χρόνος αποστολής περίπου θυμάσαι?

Δεν το ξερα για το crossfire...:hm:(αυτό που λέμε noob!:p)

Link to comment
Share on other sites

Να ανανεώσεις την θερμοαγώγιμη πάστα έχεις δοκιμάσει; Σε συνδυασμό με ένα καλό καθάρισμα ίσως αυτό σε βοηθήσει να βγάλεις το καλοκαίρι και αργότερα κάνεις την ολική αναβάθμιση.

Επίσης καλό θα ήταν να μας δείξεις και μία φώτο από το tower (εσωτερικά εννοείτε) μήπως μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση με cable managment ή την προσθήκη κάποιου fan ώστε να ψύχεται καλύτερα η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Να ανανεώσεις την θερμοαγώγιμη πάστα έχεις δοκιμάσει; Σε συνδυασμό με ένα καλό καθάρισμα ίσως αυτό σε βοηθήσει να βγάλεις το καλοκαίρι και αργότερα κάνεις την ολική αναβάθμιση.

Επίσης καλό θα ήταν να μας δείξεις και μία φώτο από το tower (εσωτερικά εννοείτε) μήπως μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση με cable managment ή την προσθήκη κάποιου fan ώστε να ψύχεται καλύτερα η κάρτα.

Δεν το δοκίμασα ακόμα.

Cable management δεν γίνεται γιατί δεν έχει το κουτι προδιαγραφες για κάτι τετοιο δυστυχως(CM Mystique 632 - ημουν μικρος και αμαθος όταν το πηρα, επρεπε να επενδυσω σε ένα πιο ακριβο/καλο κουτι), αλλα ίσως βολέψουμε κανα φουρφουρακι ακομα.

Τώρα που έπαιζα bfbc2, θυμήθηκα ακόμα ένα λόγο για τον οποίο θέλω να αλλάξω την ψήξη(εκτός του ότι δεν έχω λεφτά για νέα καρτα :p) και δεν το θυμόμουν το πρωι που έκανα το θεμα και έσπαγα το κεφάλι μου. Όταν παίζω(ολα τα games, εκτος απο black ops:confused:), μετα από λίγη ώρα (κοντα 45 λεπτα) το pc κολλαει ολοκληρωτικά, και η μόνη λύση είναι το reset button. Δεν είναι απο ραμ όπως καταλαβαίνω(που παει έτσι κι αλλιώς για αλλαγή), βλέπω τη χρήση της στο OSD του everest στο 2ο monitor(η 2η οθονη μένει παγωμένη), υποθέτω ότι είναι vga γιατί το κάνει μόνο σε παιχνίδια.

Παραθέτω φωτογραφίες (2 απο μεσα, και μια απο το osd του everest τη στιγμη του παγώματος, χθεσινοβραδυνη)

img4534i.jpg

img4536n.jpg

image0091jz.jpg

Link to comment
Share on other sites

πρωτον δεν εχεις συνδεσει μια τροφοδοσια της μητρικης η μου φαινεται?

δευτερον οντως με ενα καθαρισμα και λιγη παστα θα δεις διαφορα αν και το 70αρι δεν ειναι τραγικο.το κουτακι ενταξει φαινεται για το συστημα...

πιο πολυ θα επρεπε να αγχωνεσαι για θερμοκρασια επεξεργαστη παρα για την καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και παραπάνω, σου προτείνω να πας στο κοντινότερο βενζινάδικο ή όπου αλλού σε βολεύει και να κάνεις ένα πολύ καλό καθάρισμα με αέρα. Δεύτερο βήμα ανανέωση θερμοαγώγιμης πάστας. Όσο για fan αν μπορείς να ανοίξει μία μεγαλύτερη τρύπα ή πολλές μικρές όπως έχεις τώρα και ένα 12-14cm στο πλαϊνό του κουτιού θα ήσουν πολύ καλύτερα πιστεύω.

edit:

Εννοείτε ότι πρέπει να βάλεις και το extra ρευματάκι και μάλλον θα γλυτώσεις και από τα παγώματα και θα δεις και πιο σταθερό το σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

πρωτον δεν εχεις συνδεσει μια τροφοδοσια της μητρικης η μου φαινεται?

δευτερον οντως με ενα καθαρισμα και λιγη παστα θα δεις διαφορα αν και το 70αρι δεν ειναι τραγικο.το κουτακι ενταξει φαινεται για το συστημα...

πιο πολυ θα επρεπε να αγχωνεσαι για θερμοκρασια επεξεργαστη παρα για την καρτα.

Ποια τροφοδοσία, όλα συνδεδεμένα είναι...:hm:

Οσο για τον επεξεργαστη, μαζι με ραμ είναι να παρω και ενα cooler(megahalems μαλλον). ο ι7 920 ειναι, στοκ όλα. Πόσο θα έπρεπε να έχω?

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και παραπάνω, σου προτείνω να πας στο κοντινότερο βενζινάδικο ή όπου αλλού σε βολεύει και να κάνεις ένα πολύ καλό καθάρισμα με αέρα. Δεύτερο βήμα ανανέωση θερμοαγώγιμης πάστας. Όσο για fan αν μπορείς να ανοίξει μία μεγαλύτερη τρύπα ή πολλές μικρές όπως έχεις τώρα και ένα 12-14cm στο πλαϊνό του κουτιού θα ήσουν πολύ καλύτερα πιστεύω.

edit:

Εννοείτε ότι πρέπει να βάλεις και το extra ρευματάκι και μάλλον θα γλυτώσεις και από τα παγώματα και θα δεις και πιο σταθερό το σύστημά σου.

Να βγάζουν αέρα η να βάζουν? (αυτο βγάζει τώρα) Εχει παραπάνω αλλη μία τρυπα για 80αρι(μπροστα στο cpu). να βάλω ακομα 1? αν ναι να βάζει η να βγάζει αερα?

Ρευματάκι extra λες πάνω απο την καρτα το 4πινο? Απλά συνδέω ένα τετραπινο και ειμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις 60αρι τωρα οταν ανεβει και αλλο η θερμοκρασια θα πας 65αρι στο νερο.πανω απο 55 καλο θα ειναι να μην εχεις ειδικα αν δεν τον εχεις και ocαρισμενο.

εδω ειναι αυτο που δεν εχεις συνδεσει

post-12158-1416075261,4675_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να βγάζουν αέρα η να βάζουν? (αυτο βγάζει τώρα) Εχει παραπάνω αλλη μία τρυπα για 80αρι(μπροστα στο cpu). να βάλω ακομα 1? αν ναι να βάζει η να βγάζει αερα?

Ρευματάκι extra λες πάνω απο την καρτα το 4πινο? Απλά συνδέω ένα τετραπινο και ειμαι οκ?

το πλαινο θα βαζει αερα.βαλε και εναν αλλο μπροστα που παλι θα βαζει.εχε μονο το 12αρη πισω να βγαζει.

και ναι το 4πινο λεμε.βαλε ενα οποιοδηποτε απο το τροφοδοτικο.για να το εχει θα χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και παραπάνω, σου προτείνω να πας στο κοντινότερο βενζινάδικο ή όπου αλλού σε βολεύει και να κάνεις ένα πολύ καλό καθάρισμα με αέρα. Δεύτερο βήμα ανανέωση θερμοαγώγιμης πάστας. Όσο για fan αν μπορείς να ανοίξει μία μεγαλύτερη τρύπα ή πολλές μικρές όπως έχεις τώρα και ένα 12-14cm στο πλαϊνό του κουτιού θα ήσουν πολύ καλύτερα πιστεύω.

edit:

Εννοείτε ότι πρέπει να βάλεις και το extra ρευματάκι και μάλλον θα γλυτώσεις και από τα παγώματα και θα δεις και πιο σταθερό το σύστημά σου.

το πλαινο θα βαζει αερα.βαλε και εναν αλλο μπροστα που παλι θα βαζει.εχε μονο το 12αρη πισω να βγαζει.

και ναι το 4πινο λεμε.βαλε ενα οποιοδηποτε απο το τροφοδοτικο.για να το εχει θα χρειαζεται

Μπροστα που? έχει το δικό του, που ειχε μέσα. :nothing:

(συνδέω τετράπινο και επιστρέφω)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.