Jump to content



Android vs iOS


vic

Recommended Posts

Πολύ καλή κίνηση από την Samsung να δώσει στους Developers του CyanogenMod δωρεάν Galaxy SII.

Samsung shows affection to CyanogenMod, gives its devs a free Galaxy S II -- Engadget

Είναι λίγο της μόδας τώρα τελευταία να αφήνουν ξεκλείδωτους τους bootloader. Έτσι είναι μία win-win-win κατάσταση. Πρώτα από όλα για τους καταναλωτές, οι οποίοι είναι ελεύθεροι να βάλουν όποια ROM θέλουν προσαρμόζοντας το τηλέφωνο ακριβώς στις ανάγκες τους. Έπειτα οι developers, των οποίων η δουλειά γίνεται ευκολότερη δίχως να χρειάζεται να σπαταλάνε χρόνο στο να ξεκλειδώνουν τον bootloader. Και τρίτοι και καλύτεροι οι κατασκευαστές. Άμα πάνε οι καταναλωτές και "εξαρτώνται" από τους developers για τα τελευταία updates των συσκευών τους τη γλιτώνουν μια χαρά. Δεν χρειάζεται να σπαταλάνε εργατοώρες για να κρατάνε παλιές συσκευές στα updates.

Επίσης νομίζω ότι σε μερικούς μήνες πρέπει να αλλάξω τον σε Android vs iOS vs Windows Phone. Από ότι φαίνεται το Mango update φέρνει πολλά καλούδια. Μέσα σε αυτά είναι και υποστήριξη για το SkyDrive (το αντίστοιχο του iCloud της Apple).

Microsoft details SkyDrive integration with Windows Phone Mango (video) -- Engadget

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
Θεωρω οτι αγοραζοντας ενα iphone, κατ' επεκταση ενα ios θα πρεπει να σου δινουν δωρο και ενα ζευγαρι χειροπεδες.

Να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι εναντια στο hardware η΄ το software της apple ειμαι ομως εναντια στη πολιτικη που ακολουθει εδω και δεκαετιες.

Απο τη μια εχεις ενα γρηγορο απροβληματιστο λειτουργικο που το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να κατεβασεις εφαρμογες και να ρυθμισεις ελαχιστα πραγματα. Ουσιαστικα δεν μπορεις να αλλαξεις τπτ, ειναι κατι που θα το βαρεθεις μεσα σε 2 μηνες. Βεβαια απευθυνεται και στο αναλογο κοινο "θελω ενα καλο κινητο χωρις πολλες σκοτουρες" οκ σεβαστο. Ο αλλος πληρωνει και περνει μια συσκευη με κορυφαιο design και ποιοτητα κατασκευης, με πολυ καλο hardware και ενα (σχετικα πλεον) γρηγορο και σταθερο λειτουργικο. Μεχρι εκει ομως, το μηλαρακι δεν εχει να προσφερει κατι αλλο, ομως αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο μιας και οπως ειπα και πιο πανω ο χρηστης που θα παει σε μια τετοια επιλογη, αυτο ζηταει. Ειναι το ιδιο ατομο που θα αγορασει το iphone4-5-6-1000 και μια ζωη θα ειναι πελατης του μηλου, προσωπικα το θεωρω παρωπιδισμο και δεν το λεω για να θιξω τους iphonαδες.

Απο την αλλη εχεις το android (σε μια συσκευη 500++ ευρω, ωστε να εχει ανταξιο hardware του iphone), τι αγοραζεις λοιπον? αγοραζεις ενα ισαξιο σε ταχυτητα λειτουργικο σταθεροτατο και ορθανοιχτο σε οποιαδηποτε επεμβαση σε οποιοδηποτε σημειο. Και πριν ακουσω σχολια οτι το android δεν ειναι σταθερο και γρηγορο, θα πω οτι στο android αν δεν κανεις μαμακια ΔΕΝ υπαρχει ΚΑΜΙΑ περιπτωση να κρεμασει ΚΑΜΙΑ απολυτος. Οσο για την ταχυτητα ειναι το ιδιο γρηγορο αλλά σιγουρα ΟΧΙ τοσο smooth οσο το ios. Ασταθειες και FC συμβαινουν λογω των εφαρμογων και του σκαλισματος που επιδεχεται και δεν ευθυνεται το λειτουργικο για αυτο, στο iphone αυτο δεν συμβαινει για τον απλουστατο λογο οτι δεν μπορεις να επεμβεις...πουθενα σχεδον, το παντρευεσαι οπως ειναι "κι αν σ'αρεσει". Και τελος σε οτι αφορα την ταχυτητα, το android με το σωστο ραφιναρισμα και optimize ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ, εδω ομως απαιτηται γνωση απο τον κατοχο, ωστε να το ρυθμισει σωστα, αν περιμενει οτι με stock ρυθμισεις θα συνεχιζει να δουλευει σφαιρα κανει λαθος. Φυσικα απευθυνεται σε ενα εντελως διαφορετικο κοινο, που αρεσκεται στο σκαλισμα στο παιδεμα στο μαζοχισμο και δεν ειναι της αποψης "αμα βαλω w/c στο πισι θα καει απο το νερο". Και σιγουρα δεν ειναι brand-boy, τι μια θα παρει πχ samsung την αλλη HTC, LG κτλπ, βασισμενος περα απο ΟS που εχει ηδη επιλεξει και στο τι hardware τον εξυπηρετει καλυτερα εχοντας ΠΟΛΛΕΣ επιλογες ,και οχι το μονοδρομο που προσφερει η apple, νομιζω ειναι ιδιαιτερα σημαντικο αυτο.

Oσο για το μαρκετ, να πω οτι ΠΛΕΟΝ και ξαναλεω ΠΛΕΟΝ οι εφαρμογες του android market εχουν ξεπερασει σε αριθμο αυτες του apple store. Να πω επισης οτι οι εφαρμοφες ειτε πρεπει να γινουν download απο το κινητο ειτε να υπαρχει φυσικη συνδεση με το πισι στην περιπτωση του ios, στο android market δεν χρειαζεται τπτ απο ολα αυτα.

Επισης κατι που θεωρω ΤΡΑΓΙΚΟ σαν πολιτικη (δεν ξερω αν ακομα ισχυει, συγνωμη και αν κανω λαθος), ειναι οτι για να κανεις developing στο Ios πρεπει να ...πληρωσεις(!) καμποσα ευρω..απαραδεκτο. Στο android κανεις παρτυ...τσαμπα, μεχρι και εγω ο noob στο android εφτιαξα και ανεβασα 2-3 καλα πραγματακια, κατι που αν ειχα iphone δεν θα μπορουσα να το κανω αν πρωτα δε τα εσκαγα. Και οκ ενας σωστος developer η' ενα software house θα τα σκασει γιατι ξερει οτι θα τα παρει πισω. Αν ομως εισαι στα πρωτα σταδια η΄ απλος ερασιτεχνης developer τοτε ειναι πραγματικη κλεψια.

Στο ios δεν μπορεις να αλλαξεις τπτ, το παντρευεσαι οπως ειναι, στο android αλλαζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ, εχεις διαφορετικους Launcher να επιλεξεις, διαφορετικα skins, themes, γραφικα, εικονιδια, πληκτρολογια ΤΑ ΠΑΝΤΑ συν τα widgets που ειναι ολη η πλακα συν 7 desktop να τα γεμισεις οπως και με οτι θες, δεν υπαρχει κανενας σχεδον περιορισμος, στο ios τι εχεις? ...τπτ, τετραγωνακια εικονιδιακια λιγο δεξια αριστερα το screen και τελος, thats it

Ειναι να να εχεις μια γκομενα που φοραει καθε μερα τα ιδια ρουχα και ειναι με το ιδιο μαλλι, ε το βαριεσαι. ποσο μαλλον αν αυτη η γκομενα ειναι και δυστροπη στο ...σκαλισμα. Ξερω ειναι λιγο αστειος ο παραλληλισμος μου, αλλά ισχυει.

Σε οτι αφορα το hardware δεν αναφερω τπτ γιατι δεν ειναι μεσα στα πλαισια της συζητησης, απλα να πω οτι αν συγκρινουμε το ios και κατ επεκταση το iphone4 θα πρεπει να αντιταξουμε ενα αντιστοιχο android της ταξης των 500+ευρω ωστε να εχουμε ιδιο μετρο συγκρισης. Σχολια του τυπου ειδα το android να σερνεται σε ενα πχ. x10 mini των 250ευρω ειναι παντελως ηλιθια εφοσον συγκρινουμε.

Η μεγαλυτερη προσωπικη ικανοποιηση παντως ητανε οταν αφου το "εφτιξα" το τονιζω αυτο, πηγα στη δουλεια που εχω 2 iphonαδες με 4αρια οι οποιοι το μονο που ξερουν να λενε ειναι, "το iphone ειναι το καλυτερο τηλεφωνο, κοιτα ο8ονη κοιτα ταχυτητα κτλπ" και τους το εδωσα να παιξουν για καμια ωρα, μετα οι εκφρασεις στα προσωπα τους οταν μου το επεστρεψαν.... ητανε για φωτογραφια τα παλικαρακια.

α και μιας και ειπαμε για οθονη.... φανταζομαι ξερετε ποιος κατασκευαζει την υπερ σουπερ τρομερη retina οθονη της apple στα iphone ε? η apple? οοοοοχι.... η ...LG

Tα παραπανω τα λεω εγω που την πρωτη φορα που επιασα android στα χερια μου ειπα,

Θεε μου τι μα..ακια ειναι αυτη, και γελασα μεχρι δακρυων...ο βλακας

1)Tα παραπανω τα λεω εγω που την πρωτη φορα που επιασα android στα χερια μου ειπα,

Θεε μου τι μα..ακια ειναι αυτη, και γελασα μεχρι δακρυων...ο βλακας

Android mporei na eipiases iOS den exei piasei pote... opote min to katigoreis gt den ksereis tis dinatotes tou.

2)Η μεγαλυτερη προσωπικη ικανοποιηση παντως ητανε οταν αφου το "εφτιξα" το τονιζω αυτο, πηγα στη δουλεια που εχω 2 iphonαδες με 4αρια οι οποιοι το μονο που ξερουν να λενε ειναι, "το iphone ειναι το καλυτερο τηλεφωνο, κοιτα ο8ονη κοιτα ταχυτητα κτλπ" και τους το εδωσα να παιξουν για καμια ωρα, μετα οι εκφρασεις στα προσωπα τους οταν μου το επεστρεψαν.... ητανε για φωτογραφια τα παλικαρακια.

α και μιας και ειπαμε για οθονη.... φανταζομαι ξερετε ποιος κατασκευαζει την υπερ σουπερ τρομερη retina οθονη της apple στα iphone ε? η apple? οοοοοχι.... η ...LG

Na sou pw tin alithia tha thela na dw tin fatsa tou gt mallon tha dilwne apogoiteusi gia to android.

Kai 2on an ontos tin ftiaxnei i LG gt den kanei kai gia ta dika tis kinita? Ase mas re file pou oti sou lene erxesai kai to les edw xwris na ksereis an ontos alitheuei

3)Σε οτι αφορα το hardware δεν αναφερω τπτ γιατι δεν ειναι μεσα στα πλαισια της συζητησης, απλα να πω οτι αν συγκρινουμε το ios και κατ επεκταση το iphone4 θα πρεπει να αντιταξουμε ενα αντιστοιχο android της ταξης των 500+ευρω ωστε να εχουμε ιδιο μετρο συγκρισης. Σχολια του τυπου ειδα το android να σερνεται σε ενα πχ. x10 mini των 250ευρω ειναι παντελως ηλιθια εφοσον συγκρινουμε.

Egw lew tote na sigrinoume to andoid twn 250euro me to ipod 4... ti exeis na peis kai gia auto? stin idia timi vriskontai kai ta 2... gt tou x10 na kolaei kai tou ipod na min kolaei? Mareseis pantos gt eisai asteios me auta pou les.

4)Στο ios δεν μπορεις να αλλαξεις τπτ, το παντρευεσαι οπως ειναι, στο android αλλαζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ, εχεις διαφορετικους Launcher να επιλεξεις, διαφορετικα skins, themes, γραφικα, εικονιδια, πληκτρολογια ΤΑ ΠΑΝΤΑ συν τα widgets που ειναι ολη η πλακα συν 7 desktop να τα γεμισεις οπως και με οτι θες, δεν υπαρχει κανενας σχεδον περιορισμος, στο ios τι εχεις? ...τπτ, τετραγωνακια εικονιδιακια λιγο δεξια αριστερα το screen και τελος, thats it

Ειναι να να εχεις μια γκομενα που φοραει καθε μερα τα ιδια ρουχα και ειναι με το ιδιο μαλλι, ε το βαριεσαι. ποσο μαλλον αν αυτη η γκομενα ειναι και δυστροπη στο ...σκαλισμα. Ξερω ειναι λιγο αστειος ο παραλληλισμος μου, αλλά ισχυει.

XAXAXAXAXAXAXA. Etc sou pane na les??? Pane kanto ena jailbreak to iphone i to ipad i oti exeis (pou eimai sigouros den exeis) kai ela meta na to ksanasizitisoume...

5) Oσο για το μαρκετ, να πω οτι ΠΛΕΟΝ και ξαναλεω ΠΛΕΟΝ οι εφαρμογες του android market εχουν ξεπερασει σε αριθμο αυτες του apple store. Να πω επισης οτι οι εφαρμοφες ειτε πρεπει να γινουν download απο το κινητο ειτε να υπαρχει φυσικη συνδεση με το πισι στην περιπτωση του ios, στο android market δεν χρειαζεται τπτ απο ολα αυτα.

Επισης κατι που θεωρω ΤΡΑΓΙΚΟ σαν πολιτικη (δεν ξερω αν ακομα ισχυει, συγνωμη και αν κανω λαθος), ειναι οτι για να κανεις developing στο Ios πρεπει να ...πληρωσεις(!) καμποσα ευρω..απαραδεκτο. Στο android κανεις παρτυ...τσαμπα, μεχρι και εγω ο noob στο android εφτιαξα και ανεβασα 2-3 καλα πραγματακια, κατι που αν ειχα iphone δεν θα μπορουσα να το κανω αν πρωτα δε τα εσκαγα. Και οκ ενας σωστος developer η' ενα software house θα τα σκασει γιατι ξερει οτι θα τα παρει πισω. Αν ομως εισαι στα πρωτα σταδια η΄ απλος ερασιτεχνης developer τοτε ειναι πραγματικη κλεψια.

Diladi to android market exei 425.000 εφαρμογές thes na mou peis? File eleos... Diavase prwta kana allo post prin grapseis oti na ne kai gineis kai rezili...

6)εδω ομως απαιτηται γνωση απο τον κατοχο, ωστε να το ρυθμισει σωστα, αν περιμενει οτι με stock ρυθμισεις θα συνεχιζει να δουλευει σφαιρα κανει λαθος

Malista... Dld androd mono oi developers na agorazoun oi opoioi kseroun na to kanoun na leitourgei sfera... oi oipoloipoi xristes na kwlane (den pirazei)... xa0x0ax0a0xa0a0xa

7) Οσο για την ταχυτητα ειναι το ιδιο γρηγορο αλλά σιγουρα ΟΧΙ τοσο smooth οσο το ios. Ασταθειες και FC συμβαινουν λογω των εφαρμογων και του σκαλισματος που επιδεχεται και δεν ευθυνεται το λειτουργικο για αυτο, στο iphone αυτο δεν συμβαινει για τον απλουστατο λογο οτι δεν μπορεις να επεμβεις

Opws sou pa me ena jailbreak mporeis na epemveis pantou. Alla akm kai me jailbreak krasarismata opws sto android den exeis.

Tespa filos... den eimai edw gia na sou allaksw miala... apopseis sou einai... tin epomeni fora pou tha postareis tsekare ligo auta pou les kai kata poso alitheuoun kai min grafeis oti akous apo edw kai apo kei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μετά απο 1,5 χρόνο συνύπαρξης με ένα iphone 3gs 16bg jb(κρασαρίσματα,κατανάλωση μπαταρίας,μεσίτης μεταξύ pc-iphone:slap:,αργή εγκατάσταση προγραμμἀτων,φτώχο appstore σε σχέση με το android market,οθόνη φτωχή συν κάμερα φτωχή κτλπ,σε σχέση με το κόστος της συσκεύης...κά) η μεταπήδηση μου σε samsung galaxy SII I9100 με άφησε άναυδο σε όλα τα επίπεδα.....

ΥΓ παίδες με το OS δεν έχω κανένα παράπονονα,τα έχω με την κακομαθημένη νοοτροπία των ανθρώπων της apple,βλ κλειδωμένη συσκεύη(jb περίμενε τον καθένα να βγάλει το jb tool) ενώ στο android δεν τρέχει τπτ να μην την κάνεις root σώνει και καλά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.