Jump to content



p4p800-e deluxe(help)


OverFlow

Recommended Posts

Αποφασισα και εγω να δοκιμασω την Ασους μετα την Msi865neo2 που μπορω να πω με αφησε ευχαριστημενο.

Βαζοντας την ασους αντιμετωπιζω καποια προβηματακια,και ζηταω την βοηθεια των πιο εμπειρων χρηστων με την παραπανω μητρικη.

Αρχικα το συστημα ειναι ως εξης:

cpu P4 2.8@3.5 MO default volt.

mother P4p800 e-Deluxe (bios 1002.002)

ram OCZ pc 4000 gold 2x256 (2.5-4-3-7) 1/1(250fsb) 2.85volt

vga Gigabyte 9600pro-ultra (1.6 volt)

psu Tmp 400 watt

hd Maxtor 80gb serrilel Sata

Cpu+Vga=water cooled

Τωρα οι αποριες μου ειναι οι εξης:

1) Το Pc probe δεν θελει να εγκατασταθει με καμια κυβερνηση.(βγαζει ενα μηνυμα οτι δεν υπαρχει η απαραιτητη μνημη ή καπως ετσι).

2) Θα ηθελα να μου πειτε καποιες ρυθμισεις που πρεπει να κανω στο βιος και ειδικα οσο αφορα τις μνημες γιατι κατι μου φενεται δεν εχω σωστα.(σε σχεση με την MSI στο ιδιο σεταρισμα ειναι πιο αργη η Ασους στο Sandra)

3)Ti να ρυθμισω στο Speed fan να δειχνει σωστες ενδειξεις.?

Αυτα για αρχη και ευχαριστω προκαταβολικα.

:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

1)Το προβλημα με το Pc probe λυθηκε κατεβαζοντας τη νεοτερη εκδοση απο το site της Asus.(το περιεργο ειναι με την εκδοση του Cd της μητρικης που ειχε προβλημα).

2)Παιζοντας με τις ρυθμισεις του Βιος καταφερα να το φερω στα επιπεδα της Msi.(αν εχετε κατι να προτεινεται,κολοδεχουμενο).

3)Το Speed fan δειχνει πλεον σωστα.

Παρατηρησα

α)οτι η μητρικη δεν εχει αισθητηρα στο ΝΒ.

β)οι θερμοκρασιες συμπεριφερονται πολυ διαφορετικα απ ότι στην Msi.

Στην Asus εχω

idle 28 και foul 34

Στην Msi ειχα

idle 34 και foul 44.

(παντα με τα ιδια settings).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [Σήμερα, στις 12:06]

Από ολιγοήμερη εμπειρία με τη μητρική παρατήρησα (και διάβασα κατόπιν στα φόρουμ) πως κλέβει 8-10 βαθμούς στον επεξεργαστή.

Ετσι μου φενεται και σ'εμενα,αλλα ειναι περιεργη γενικως και η συμπεριφορα της θερμοκρασιας.Αργη πολυ να δειξει αυξηση-μειωση της θερμοκρασιας.

Στην προηγουμενη μητρικη με το που εβαζα να φολνταρει για παραδειγμα,σε δευτερα η θερμοκρασια ανεβαινε 3-4 βαθμους,με το που εβαζα και 2η κονσολα αλλους 3-4 βαθμους επανω αμεσως.Με το που εκλεινα την μια κονσολα ξανα κατεβαινε 3-4βαθμους.

Με αυτην εχεις την εντυπωση οτι ειναι κολλημενη η ενδειξη.

Η Msi πρεπει να εδειχνε σωστοτερες ενδειξεις.:T:

Link to comment
Share on other sites

όντως κλέβει... εμένα δείχνει 27 idle 31-32 φουλ στα 3600@1.6

μήπως ένα μέρος της καλύτερης συμπεριφοράς οφείλεται στην ανανέωση της θερμοαγώγιμης και στο πιθανό φρεσκάρισμα της υδρόψυξης κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 12:52]

όντως κλέβει... εμένα δείχνει 27 idle 31-32 φουλ στα 3600@1.6

μήπως ένα μέρος της καλύτερης συμπεριφοράς οφείλεται στην ανανέωση της θερμοαγώγιμης και στο πιθανό φρεσκάρισμα της υδρόψυξης κλπ?

Οχι,δεν ανανεωσα τιποτα.Ουτε θερμοαγωγιμη(αφησα την ιδια),ουτε αλλαξα κατι στην υδροψυξη.

Να αναφερω οτι αυτη την στιγμη η θερμοκρασιες εχουν ωσ εξης:

Cpu = 33

Case= 33

Vga(overdrive) = 38

Aρα σιγουρα δειχνει πιο λιγο απ'οτι στην πραγματικοτητα.:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Κατι που παρατηρησα αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ σιγουρο,(το δοκιμασα εγω προσωπικα με εναν 12αρη ΦΑΝ) οτι ο αισθητηρας για την θερμοκρασια συστηματος πλεον στο συγκεκριμενο μοντελο εχει μεταφερθει απο κοντα στις μνημες που ηταν στο προηγουμενο μοντελο και εχει παει κοντα στο SOUTHBRIDGE. Τωρα που κοντα ακριβως δεν ξερω αλλα στο περιπου κατω απο το υψος της VGA, κοντα στα S-ATA.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μενει παρα να συμφωνησω με τον ζαχο για το θεμα του που ειναι ο αισθητηρας της μητρικης.Εαν δεν κανω κιολας λαθος πρεπει να ειναι αναμεσα στις pci....( εγω επαιξα με εναν 8αρι φαν...ηταν και εξυπνος κιολας , προσεξτε ηταν ....το ΣΚ αποδειχθηκε πολυκαυστο....παλι καλα που ειχαμε μπακ απ.)Επισης να πω οτι οι θερμοκρασιες της -Ε ειναι οτι να ναι οπου ναι οπως ναι , με 28 νερο ειχα 27 επεξεργαστη ......Τελευταια παρατηρηση ειναι οτι κατα 90% το προβλημα με την ταση στον επεξεργαστη αλλα και στις μνημες πρεπει να λυνεται ειμαι ακομα στην διερευνηση....Α και προσοχη με τον promise διοτι μετα απο ενα κολλημα απο oc μου στυπησε το βιος του.....

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια παρατηρηση ειναι οτι κατα 90% το προβλημα με την ταση στον επεξεργαστη αλλα και στις μνημες πρεπει να λυνεται ειμαι ακομα στην διερευνηση....

Παρη,κρατα μας ενημερους για τα παραπανω.

Ενα καινουριο χαρακτηριστικο στην μητρικη ειναι πλεον οι πολλαπλασιαστες στις μνημες.

Οι μνημες ρυθμιζονται πλεον στις εξης συχνοτητες:

233

320

400

500

533

Πιστευω οτι αυτο βοηθαει στο "καψιμο"των μνημων:happy: χωρις να πιεζεις τον επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

παρατηρηση ειναι οτι κατα 90% το προβλημα με την ταση στον επεξεργαστη αλλα και στις μνημες πρεπει να λυνεται ειμαι ακομα στην διερευνηση....

άντε γρήγορα! πριν την κάψεις και αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Το ιντλε το συνεχιζει να το καβαλαει , και για αυτο το παιδευω τωρα υπαρχει ενας τροπος να μην τα καβαλησει αλλα θα χασω απο την καθοροτητα του ρευματος , εαν και μαλλον υπαρχει ενας πιο ευκολος τροπος.ΓΙα τις μνημες σημερα θα δω εαν τελικα μπορει με τον ιδιο τροπο να δωσει και εκει.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο η μητρικη παρεδωσε το πνευμα.Εντελως ξαφνικα πεθανε και πηρε την θεση της στο κουτι της για RMA.Kai oταν λεω ξαφνικα εννοω ξαφνικα,εκει δηλ.που δουλευε εσβησε και δεν ξαναναψε.Μονο ενα πρασινο λαμπακι αναβει πανω της και τιποτε αλλο.Ευτυχως δεν πηρε τιποτα αλλο μαζι της.

Ξαναγυρισα στην "σιγουρη Msi":flower: που αρχιζω ολο και περισσοτερο να την εμπιστευομαι.!!

Υγ.Τι την ηθελα την Ασσους?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.