Jump to content



Mechanical Keyboards, γνωμες και αγορα απο eshops.


Recommended Posts

Δε νομίζω να είναι καλύτεροι.Μόλις έκανα bookmarks τα δυο link σου!:p

acct ,Έχω την εντύπωση ότι θα φάει στην καλύτερη 15-20 μέρες και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα του πουν να το στείλουν στη μαμά εταιρία..

Η αλλαγή είναι πολύ εύκολη.Το μονο που μπορείς να κανεις λάθος αν έχεις ξαναπιάσει πλακέτα, είναι να ξεκουμπώσεις λάθος διακόπτη.

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από nikpoth
Link to comment
Share on other sites

Vengeance K95 Fully-Mechanical Keyboard

βαλανε μυαλο (?)

Καλό φαίνεται, να δούμε πόσο θα κάνει όμως... Σε σχέση με άλλα μηχανικά με παρόμοια χαρακτηριστικά το μόνο εμφανές που ξεχωρίζει είναι τα macro keys...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σε εγγύηση, δε βαριέσαι να αλλάζεις διακόπτη, αντί να πας να στο αλλάξουν; Στη χειρότερη, αν δεις ότι σου σπάνε τα νεύρα και βαριέσαι να τους κυνηγάς, τότε άλλαξε τον. Μια σκέψη...
Δε νομίζω να είναι καλύτεροι.Μόλις έκανα bookmarks τα δυο link σου!:p

acct ,Έχω την εντύπωση ότι θα φάει στην καλύτερη 15-20 μέρες και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα του πουν να το στείλουν στη μαμά εταιρία..

Η αλλαγή είναι πολύ εύκολη.Το μονο που μπορείς να κανεις λάθος αν έχεις ξαναπιάσει πλακέτα, είναι να ξεκουμπώσεις λάθος διακόπτη.

Μπορεί να μην είναι η δουλειά μου να αλλάζω διακόπτες σε πληκτρολόγια αλλά είναι πχ να αλλάζω διόδους σε πλακέτα γεννήτριας, όποτε νομίζω ότι θα τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται, να δούμε πόσο θα κάνει όμως... Σε σχέση με άλλα μηχανικά με παρόμοια χαρακτηριστικά το μόνο εμφανές που ξεχωρίζει είναι τα macro keys...

Και το αλουμινενιο σωμα αντι για πλαστικουρα αν δεν κανω λαθος

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι η δουλειά μου να αλλάζω διακόπτες σε πληκτρολόγια αλλά είναι πχ να αλλάζω διόδους σε πλακέτα γεννήτριας, όποτε νομίζω ότι θα τα καταφέρω.

Εγώ ρώτησα αν βαριέσαι, γιατί για μένα δεν αξίζει τον κόπο, ειδικά αν μπορούν να στο αντικαταστήσουν άμεσα. Αν όντως σου πουν για 15ήμερο+, το συζητάμε. Θεώρησα δεδομένο ότι θα τα καταφέρεις. Επίσης θεωρώ δεδομένο ότι δε σε πειράζει να ακυρώσεις την εγγύηση.

Όπως είπα άλλωστε: "μια σκέψη". Αγνόησέ τη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα αν βαριέσαι, γιατί για μένα δεν αξίζει τον κόπο, ειδικά αν μπορούν να στο αντικαταστήσουν άμεσα. Αν όντως σου πουν για 15ήμερο+, το συζητάμε. Θεώρησα δεδομένο ότι θα τα καταφέρεις. Επίσης θεωρώ δεδομένο ότι δε σε πειράζει να ακυρώσεις την εγγύηση.

Όπως είπα άλλωστε: "μια σκέψη". Αγνόησέ τη. ;)

Πριν μερικά χρόνια που πήγα πίσω μια μητρική στο συγκεκριμένο μαγαζί, αγορασμένη την προηγούμενη μέρα, παρά λίγο να με φιλοξενήσουν στο αυτόφωρο. Όποτε όχι δεν βαριέμαι

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο ποστ καποιου που δεν πολυπαρακολουθει...

"ΣΑΜΠΟΛΛΑ προβληματα δεν εμφανιζονται στα -υποτιθεται- καλυτερα και ανθεκτικοτερα (και κατα πολυ ακριβοτερα) μηχανικα πληκτρολογια" ????

Παραδειγμα παιρνω το ποστ του Γιαγκου και 2-3 αλλα που εχω δει... Εχω αλλαξει 6-7 πληκτρολογια μεμβρανης (οπως το 99% του lab) καμμια 15ρια χρονια τωρα.... Κανενα δεν εκανε πανω απο 50 ευρω... Σε κανενα δεν ειχα προβλημα με κανενα πληκτρο (εκτος απο φορες που ειχαν φαει πανω διπλο ελληνικο και απλα "αποδημησαν" δικαιολογημενα...

Δεν υποννοω οτι κατι παιζει "γενικα"... αλλα μονο σε μενα φαινεται "καπως" οτι ενσυρματο keyb των >100 ευρω (με χρονο ζωης λιγοτερο απο χρονο) δεν δικαιολογειται να εχει προβληματα σε σχεση με ασυρματα keyb των <50 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο ποστ καποιου που δεν πολυπαρακολουθει...

"ΣΑΜΠΟΛΛΑ προβληματα δεν εμφανιζονται στα -υποτιθεται- καλυτερα και ανθεκτικοτερα (και κατα πολυ ακριβοτερα) μηχανικα πληκτρολογια" ????

Παραδειγμα παιρνω το ποστ του Γιαγκου και 2-3 αλλα που εχω δει... Εχω αλλαξει 6-7 πληκτρολογια μεμβρανης (οπως το 99% του lab) καμμια 15ρια χρονια τωρα.... Κανενα δεν εκανε πανω απο 50 ευρω... Σε κανενα δεν ειχα προβλημα με κανενα πληκτρο (εκτος απο φορες που ειχαν φαει πανω διπλο ελληνικο και απλα "αποδημησαν" δικαιολογημενα...

Δεν υποννοω οτι κατι παιζει "γενικα"... αλλα μονο σε μενα φαινεται "καπως" οτι ενσυρματο keyb των >100 ευρω (με χρονο ζωης λιγοτερο απο χρονο) δεν δικαιολογειται να εχει προβληματα σε σχεση με ασυρματα keyb των <50 ευρω...

Άλλο πράγμα να έχεις 104 πλήκτρα με δικό τους μηχανισμό το καθένα και άλλο να πάρεις μια ενιαία μεμβράνη για όλα τα πλήκτρα. Είναι λογικό ότι σε κάποια από αυτά υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να βρεις ένα διακόπτη με ''πρόβλημα''. Όπως και να έχει δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης μεταξύ των 2 πληκτρολογίων.
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης μεταξύ των 2 πληκτρολογίων.

Αρα οπως τα λες υπαρχει θεμα "αξιοπιστιας" μεταξυ των 2??

Θεμα βασικου ποιοτικου ελεγχου???

Σορρυ αλλα μονο για την αισθηση "κλικ-κλακ" πληκτρολογησης δεν ειμαι (ακομα) σε θεση να κανω trade off αυτη την μικρη οπως λες πιθανοτητα κατι να παει λαθος στα 104 πληκτρα, ειδικα για τα λεφτα που μου ζητανε κιολας.

Το παραπανω ειναι προφανως καθαρα προσωπικη εκτιμηση.

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία πληκτρολόγησης είναι σημαντικά ανώτερη με μηχανικό πληκτρολόγιο (με ή χωρίς κλικ-κλακ). Κατά τα άλλα, μου έχει τύχει ολόκληρη 20άδα από πληκτρολόγια μεμβράνης, που τα μισά περίπου τα γύρισα πίσω με προβλήματα.

Όπως όλα τα ηλεκτρονικά, προφανώς υπάρχει πιθανότητα κάτι να χαλάσει, αλλά κατά μέσο όρο δεν θα έλεγα ότι η πιθανότητα να βρεις πρόβλημα είναι μεγαλύτερη στα μηχανικά. Το θέμα είναι ότι μικροζητήματα που θα αγνοούσες σε ένα μεμβράνης ή θα το άλλαζες, στο μηχανικό σε ενδιαφέρει να το διορθώσεις - και επιπλέον μπορείς, αφού κάθε διακόπτης είναι διακριτός.

Μακροπρόθεσμα, με λογική χρήση ένα μηχανικό πληκτρολόγιο κάνει απόσβεση και μάλιστα προσφέροντας περισσότερα από ένα μεμβράνης. Το πρόβλημα είναι ότι μόλις γλυκαθείς, δε σου φτάνει μόνο ένα...

Link to comment
Share on other sites

Αρα οπως τα λες υπαρχει θεμα "αξιοπιστιας" μεταξυ των 2??

Θεμα βασικου ποιοτικου ελεγχου???

Σορρυ αλλα μονο για την αισθηση "κλικ-κλακ" πληκτρολογησης δεν ειμαι (ακομα) σε θεση να κανω trade off αυτη την μικρη οπως λες πιθανοτητα κατι να παει λαθος στα 104 πληκτρα, ειδικα για τα λεφτα που μου ζητανε κιολας.

Το παραπανω ειναι προφανως καθαρα προσωπικη εκτιμηση.

Να στο πω πιο απλά, ότι κατάλαβες, το αντίθετο συμβαίνει. Αυτο με τα 104 πλήκτρα στο είπα για να καταλάβεις τη διαφορα μεταξύ των 2. Στα τόσα πληκτρολόγια που έχουν αγοραστεί και αναφέρονται εδώ μέσα σκέψου για πόσους διακόπτες μιλάμε το να βγάλουν πρόβλημα 2-3 ειναι λογικό, 100% επιτυχία δεν υπάρχει πουθενα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζει η αρκουδοποίηση.. :p

20130110210008.jpg

Τι σας λενε τα βελακια τοποθετημένα έτσι? Δεν ειναι κ το πιο εργονομικο αλλα μαρεσουν και θα τα αφησω οσο τα αντεξω

20130110205917.jpg

Να πω εδω οτι για την τιμη που ζηταει ο Dan απο QWERkeys η ποιοτητα ειναι το λιγοτερο απαραδεκτη. Εκτος του οτι καθονται χαμηλοτερα τα WASD απο τα υπολοιπα πληκτρα (αλλα οκ, δεν γραφει πουθενα οτι ειναι 100% συμβατος με FILCO) το γεμισμα των χαρακτηρων δεν ειναι "λειο" και υπαρχουν σημαδια στα πλαινα των caps μαλλον απο την αφαιρεση τους απο το καλουπι η τον διαχωρισμο τους απο το επομενο στην παραγωγη. Ψιλοαπογοητευση. Ελπιζω να μη ξενερωσω τελειως κ με τους WASD απο Αμερικα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτο το πράμα με τα μηχανικά δεν μπορώ να το εξηγήσω. Με τα μεμβρανης επαιρνες ένα και έκανες τη δουλειά σου χωρίς να σε ενδιαφέρει να πάρεις άλλο για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Με τα μηχανικά δεν σου φτάνει ΠΟΤΕ ένα. Εγω απο Σεπτέμβριο αν θυμάμαι καλα πήρα το πρώτο μου, ένα cm rapid fire pro, μετα απο ένα μήνα χτύπησα ένα ducky shine2 και τώρα θέλω το filco του fantoma. ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΊΝΕΙ ΑΥΤΟ;;;

Το transformer δίπλα στο πληκτρολόγιο στη δεύτερη εικόνα τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Tο RAT 7 Contagion. Προσπαθω να φερω τα χρωματα του filco να ταιριαξουν με το ποντικι :) Γιαυτο περιμενω ασπρα caps απο WASD :)

Δεν θα με χαλαγε και εμενα ενα δευτερο με λεντς. Θελω το KBT RACE 75% <3<3

Link to comment
Share on other sites

Από https://www.thecoolingshop.com παρήγγειλα δύο (ένα για μένα και ένα για το έτερον ήμισυ)

Ducky 9008 Shine 2 , blue LED, blue Cherry MX.

150 λίρες το ένα + 20 λίρες περίπου Parcelforce, σύνολο ~400 ευρώ.

Στο site λένε ότι για την πρώτη παραγγελία η διεύθυνση αποστολής δεν μπορεί να είναι διαφορετική από αυτή που έχει ο πελάτης registered στο Paypal ή στην πιστωτική. Επειδή ήθελα διαφορετική διεύθυνση, τους έστειλα scanned ένα λογαριασμό ΔΕΗ, τον οποίο δέχτηκαν ως αποδεικτικό.

Για το Mac μηχανάκι, λιγουρεύομαι το Matias Tactile Pro 3.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζει η αρκουδοποίηση.. :p

20130110210008.jpg

Τι σας λενε τα βελακια τοποθετημένα έτσι? Δεν ειναι κ το πιο εργονομικο αλλα μαρεσουν και θα τα αφησω οσο τα αντεξω

20130110205917.jpg

Να πω εδω οτι για την τιμη που ζηταει ο Dan απο QWERkeys η ποιοτητα ειναι το λιγοτερο απαραδεκτη. Εκτος του οτι καθονται χαμηλοτερα τα WASD απο τα υπολοιπα πληκτρα (αλλα οκ, δεν γραφει πουθενα οτι ειναι 100% συμβατος με FILCO) το γεμισμα των χαρακτηρων δεν ειναι "λειο" και υπαρχουν σημαδια στα πλαινα των caps μαλλον απο την αφαιρεση τους απο το καλουπι η τον διαχωρισμο τους απο το επομενο στην παραγωγη. Ψιλοαπογοητευση. Ελπιζω να μη ξενερωσω τελειως κ με τους WASD απο Αμερικα.

Παρέλαβα προχτές απο WASD και ενώ παράγγειλα με γράμματα πάνω μου ήρθαν σκέτα κουμπιά.

Επίσης δε κάθονται τέλεια με τα υπόλοιπα κουμπια απο τ quickfire μου αλλά δε περίμενα κιόλλας. Έχουν ανάποδη κλίση. Δηλαδή στο quickfire έχουν μια κλίση προς τα κάτω, απο wasd έχουν μια κλίση προς τα πάνω.

Το μόνο που χάρηκα πολύ ήταν τα λάστιχα για black switches για να μην κοπανάνε λες και γράφω σε γραφομηχανή του 70. Μεγάλη διαφορά και αξίζουν πάρα πολύ.

Όποιος έχει θέμα με τον ήχο να αγοράσει οππωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.