Jump to content



Mechanical Keyboards, γνωμες και αγορα απο eshops.


Recommended Posts

Δε θέλω να έχει καθόλου γράμματα :) και τα brown έχω την εντύπωση ότι δε θα μου αρέσουν...

Η Filco έχει και blank keycaps αλλά σε Brown και Blue Switches μόνο. Πάλι σε Black θα πας ή παίζει να πας και σε Red?

edit: Γιατί δεν αλλάζεις απλώς τα keycaps;

Έγινε επεξεργασία από winters
Link to comment
Share on other sites

τα keycaps αμα ειναι σε φυσιολογικο μεγεθος/layout/stabilizers αλλαζουν ευκολα, και υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλες επιλογες απο φτηνες μεχρι πανακριβες.

στο θεμα των πληκτρων εξαρταται τι ζητας: αμα σε πειραζει ο θορυβος ξεχνας μπλε πρασινα ασπρα (?),αμα θες μαλακα σκληρα κτλ.

Προσωπικα θεωρω τα καφε τη χρυση τομη: ουτε θορυβο, ουτε σκληρα και εχουν και το bump να γουσταρουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Σε κατι χωρις Keypad υπαρχει τπτ καλο? Ουτε στο gaming ουτε στην πληκτρολογηση μου χρειζονται και πιανουν τσαμπα χωρο αυτα τα πληκτρα...

Ψάχνεις για Tenkeyless πληκτρολόγιο, όλες οι εταιρίες προσφέρουν κάτι σε αυτή τη κατηγορία. Από εκεί και μετά οι "σοβαρές" εταιρίες του χώρου (Filco Majestouch, Ducky, Leopold, Das Keyboard, Rosewill κτλ.) συνήθως είναι καλές.

Από gaming tenkeyless κι εγώ θα πήγαινα στη σειρά Quickfire της CM Storm, είναι ανάλογα τι switches και features θες (keycaps, backlighting κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

Μαρεσουνε πολλα ρε γαμωτο και δεν ξερω με ποια κριτηρια να διαλεξω. Επισης ξαναλεω θα βολευε πολυ να βλεπα καποιο απο κοντα. Ελλαδα δεν φερνει κανεις να δουμε απο κοντα σε καταστημα?

Μαρεσει το rosewill Που ειπα πριν, filco majestitouch, corsair k60, corsair quickfire, και [ame=http://www.youtube.com/watch?v=fWPH7FAUfUY]αυτο[/ame]

Υπαρχει τροπος να διαλεξω?

Link to comment
Share on other sites

Μαρεσουνε πολλα ρε γαμωτο και δεν ξερω με ποια κριτηρια να διαλεξω. Επισης ξαναλεω θα βολευε πολυ να βλεπα καποιο απο κοντα. Ελλαδα δεν φερνει κανεις να δουμε απο κοντα σε καταστημα?

Μαρεσει το rosewill Που ειπα πριν, filco majestitouch, corsair k60, corsair quickfire, και

Υπαρχει τροπος να διαλεξω?

Αν τα χρήματα δεν είναι θέμα, πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο.

Από εκεί και πέρα οι επιλογές στην ελληνική αγορά είναι περιορισμενες.

Κατά σειρά προτίμησης θα πήγαινα σε

Filco, Ducky, CM.

Τη τελευταία τη βρίσκεις και Ελλάδα και σε καλή τιμή. Το θέμα είναι τι switches θες.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω καταληξει στο filco majestouch 2 απο αγγλια

το προβλημα ειναι οτι δεν βρίσκω keycaps που να μην σβήνουν ή engraved

Τα original της filco σβήνουν οπως εχω δει σε πολλα reviews

Βοηθεια !!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω καταληξει στο filco majestouch 2 απο αγγλια

το προβλημα ειναι οτι δεν βρίσκω keycaps που να μην σβήνουν ή engraved

Τα original της filco σβήνουν οπως εχω δει σε πολλα reviews

Βοηθεια !!!

Το ninja γιατί δεν το θες; Δεν μπορώ να το καταλάβω.... -_-

Link to comment
Share on other sites

Μαρεσουνε πολλα ρε γαμωτο και δεν ξερω με ποια κριτηρια να διαλεξω.

Όπως σωστά ανέφερε ο [MENTION=334]knight_77[/MENTION] πρώτα απ'όλα διαλέγεις switch.

Μετά διαλέγεις τι features θες. Tenkeyless, Keycaps, macro keys, back-lighting, nk roll-over κτλ.

Μετά βλεπεις ποια keyboards πληρούν όλα τα παραπάνω και βλέποντας πια και τις τιμές διαλέγεις κατασκευαστή.

Θα μου πεις πως διαλέγεις switch; Έλα ντε, δυστυχώς πέρα από τίποτα Razer Blackwidow με MX Blues, δύσκολα θα βρεις κάτι άλλο σε έκθεση μεγάλου καταστήματος για να πατήσεις κανένα πλήκτρο ώστε να ακούσεις και να νιώσεις αν σου αρέσουν. Διάβασε, δες και κανένα βίντεο τουλάχιστον να έχεις μια γενική εικόνα και σκέψου και για τι χρήση το θες.

Πχ. Εγώ έχω δοκιμάσει μόνο Blues αλλά θέλω να είναι για gaming αλλά και για typing χωρίς τον δυνατό ενοχλητικό θόρυβο των Blues. Οπότε θα πάω για Browns. Blacks δε μου αρέσουν γιατί δεν έχουν tactile feedback και έχουν μεγάλη αντίσταση, Reds είναι οκ γιατί ενώ δεν έχουν ούτε αυτά tactile feedback, έχουν όμως λιγότερη αντίσταση.

Τα Browns έχουν όλα όσα θέλω οπότε είμαι έτοιμος :p

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορουσε να συγκρινει κανειs την πιεση που πρεπει να ασκηθει για να πατηθει ενα πληκτρο τα rubber dome με ποια μηχανικα μπορουν να συγκριθουν-μοιαζουν

Sent from my GT-S5360 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορουσε να συγκρινει κανειs την πιεση που πρεπει να ασκηθει για να πατηθει ενα πληκτρο τα rubber dome με ποια μηχανικα μπορουν να συγκριθουν-μοιαζουν

Sent from my GT-S5360 using Tapatalk 2

mx black, ακομα πιο συγκεκριμενα : blacks με o-rings :)

Εχε υποψη οτι η μεμβρανη σκληραινει με την χρηση ενω τα μηχανικα εχουν πολυ σταθεροτερη αισθηση καθολη την διαρκεια "ζωης" τους

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει κολλημα...

Δεν μπορω να αποφασισω τι switches να παρω

1.ΟΧΙ Blue γιατι κανουν φασαρία

2.Brown εχω πιασει για λιγο στο logitech g710+. ΟΚ καλά ηταν.Δεν πολυκαταλαβα το tactile feedback πρέπει να ηταν ελάχιστο. Αλλα δεν νομιζω να με νοιαζει και τοσο.

3.Black ΛΕΝΕ οτι ειναι σκληρά - Red μαλακά...αλλα linear και τα δυο

Αφου λέτε οτι τα black μοιάζουν με rubber dome στην πίεση και ειναι και linear λέω να πάρω τέτοια; Τι λέτε;

ΥΓ.Im still confused !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει κολλημα...

Δεν μπορω να αποφασισω τι switches να παρω

1.ΟΧΙ Blue γιατι κανουν φασαρία

2.Brown εχω πιασει για λιγο στο logitech g710+. ΟΚ καλά ηταν.Δεν πολυκαταλαβα το tactile feedback πρέπει να ηταν ελάχιστο. Αλλα δεν νομιζω να με νοιαζει και τοσο.

3.Black ΛΕΝΕ οτι ειναι σκληρά - Red μαλακά...αλλα linear και τα δυο

Αφου λέτε οτι τα black μοιάζουν με rubber dome στην πίεση και ειναι και linear λέω να πάρω τέτοια; Τι λέτε;

ΥΓ.Im still confused !!!

Αν δεν σε νοιάζει το typing, δηλαδή δεν γράφεις μεγάλα κείμενα ή δεν κάνεις προγραμματισμό, go for Reds.

Link to comment
Share on other sites

+1 για Reds που (μάλλον) θα είναι πιο κοντά σε ότι λες αν και δεν πιάνω ακριβώς το σκεπτικό σου. Υποτίθεται πως κάποιος πάει σε mechanical γιατί θέλει να φύγει από την αίσθηση των rubber domes όχι να την αναπαραγάγει με mechanicals ίσα ίσα για να έχει μηχανικό πληκτρολόγιο.

Γι αυτό και θα δεις πολύ συχνά την άποψη από χρήστες μηχανικών πληκτρολογίων πως την τάδε φορά που χρησιμοποίησαν rubber dome σε δουλειά/ PC φίλου έφριξαν και έβαλαν και την κάπα τους μπροστα από το πρόσωπο τους σαν βαμπίρ που είδαν σκόρδο. :upside:

εντιτ: Οκ προέκυψε το αποπάνω ποστ σου και δεν είμαι ούτε εγώ σίγουρος για τα Reds. Μπορεί ακόμα να είναι αυτό που ζητάς βέβαια, μιας και δεν είναι linear και είναι ελαφριά, σε αντίθεση με black που θέλουν πιο πολλή πίεση από οποιοδήποτε rubber dome.

Έγινε επεξεργασία από Andeus
Link to comment
Share on other sites

κατσε να το παμε αλλιως

blue εξω

Μενουν

Brown

Black

Red

Τι κακο εχουν για typing τα red;

αν αποκλείσουμε οτι δεν χρειάζομαι θα μεινει αυτο που μου κανει

ΥΓ.Δεν θελω ιδια αισθηση με rubber domes. Απλως θελω να καταλαβω ποσο παραπανω/παρακατω σκληρα ειναι

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.