Jump to content



Mechanical Keyboards, γνωμες και αγορα απο eshops.


Recommended Posts

Μια χαρά. Βασικά μπαίνει λίγο πριν τον τερματισμό του πλήκρου και μειώνει κατα πολύ τον θόρυβο χωρίς να αλλάζει τις ιδιότητες του πληκτρολογίου.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα προχτές απο WASD και ενώ παράγγειλα με γράμματα πάνω μου ήρθαν σκέτα κουμπιά.

Επίσης δε κάθονται τέλεια με τα υπόλοιπα κουμπια απο τ quickfire μου αλλά δε περίμενα κιόλλας. Έχουν ανάποδη κλίση. Δηλαδή στο quickfire έχουν μια κλίση προς τα κάτω, απο wasd έχουν μια κλίση προς τα πάνω.

Το μόνο που χάρηκα πολύ ήταν τα λάστιχα για black switches για να μην κοπανάνε λες και γράφω σε γραφομηχανή του 70. Μεγάλη διαφορά και αξίζουν πάρα πολύ.

Όποιος έχει θέμα με τον ήχο να αγοράσει οππωσδήποτε.

Εμενα γιατι μου φαινεται οτι εχεις βαλει αναποδα τα πληκτρα? (δηλαδη αυτο που εχεις για κατω cursor πρεπει να περιστραφει 90 μοιρες και να μπει για πανω κτλ...)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι μου φαινεται οτι εχεις βαλει αναποδα τα πληκτρα? (δηλαδη αυτο που εχεις για κατω cursor πρεπει να περιστραφει 90 μοιρες και να μπει για πανω κτλ...)

Όλα τα κουμπιά έχουν μια συγκεκριμένη "ροή". Η κάτω μεριά τους είναι λίγο πιο έξω και πιο μακρυά. Και η πάνω είναι κοφτή κάθετη.

Η κλίση διαφέρει απο τα μαμά. Θα βγάλω κάποια στιγμή φωτό να τα δείτε.

Αλλά το θέμα μου κυρίως είναι οτι ήρθαν κενά κουμπιά.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Η διαδρομή των πλήκτρων πώς είναι με τα λάστιχα?

Προσωπικα εμενα δεν με βολεψαν

(Πηρα τα red και τα blue)

Ενιωσα τα πληκτρα να γινονται πιο βαρια.

Ειναι θεμα γουστου καθαρα, αλλους τους βολευουν και αλλους οχι.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κουμπιά έχουν μια συγκεκριμένη "ροή". Η κάτω μεριά τους είναι λίγο πιο έξω και πιο μακρυά. Και η πάνω είναι κοφτή κάθετη.

Η κλίση διαφέρει απο τα μαμά. Θα βγάλω κάποια στιγμή φωτό να τα δείτε.

Αλλά το θέμα μου κυρίως είναι οτι ήρθαν κενά κουμπιά.

στο cm που εχω η κατω πλευρα ειναι πιο ψηλα και το κουμπι κατεβαινει.Μπορει αυτο να νομιζαν και απο εκει που τα πηρες.Δεν δοκιμαζεις να τα αντιστρεψεις να δουμε αν φαινονται καλυτερα? (αν κουμπωνει βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά τα keycaps απο wasdkeyboards κανουν "ταμαμ" στο qfr.

Εδώ επίσης υπάρχει λιστα με Compatibility By Brand WASD Keyboards: Keycap Compatibility FAQ

Για του λόγου το αληθές:

20130113-115341-lls-8138.jpg

20130113-115507-lls-8140.jpg

20130113-115458-lls-8139.jpg

wasd keyboards

wasd-red1-8148.jpg

wasd-red-8147.jpg

ebay keycaps

ebay-1-8141.jpg

ebay2-8142.jpg

qfr red wasd extra keycaps

qfr-red1-8144.jpg

qfr-red-8143.jpg

qfr stock keycaps

stock-1-8145.jpg

stock2-8146.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την πάρεα του thelab.gr

Είμαι στην αναζήτηση για μηχανικό πληκτρολόγιο και έπεσα πάνω στο forum σας όταν έψαχνα για αγορά από Ελλάδα. Έχω διαβάσει το μεγαλύτερο κομμάτι αυτού του θέματος και μπορώ να πω ότι βρήκα πολλές κατατοπιστικές λεπτομέρειες ειδικά σε θέματα χρεώσεων για παραγγελίες από Αμερική/Κίνα κτλ.

Πιστεύω ότι οι Cherry MX Brown διακόπτες θα με βολέψουν περισσότερο σ'αυτά που θέλω (50-50 gaming/typing) αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει από ποια εταιρεία θα το πάρω.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν έχει παραγγείλει κανείς από mechanichalkeyboards.com. Βρήκα αυτό ( Cooler Master Storm Quickfire Rapid Mechanical Gaming Keyboard (Brown Cherry MX) ) στα 93 ευρώ μαζί με μεταφορικά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα περάσει απαρατήρητο από το τελωνείο.

Έχω κάτι γνωστούς μου στην Αμερική, αν αυτοί μου στείλουν ένα δέμα (σαν δώρο) τότε πάλι θα ελεγχθεί στο τελωνείο? Πιστεύετε ότι θα είναι καλύτερα να το στείλω σε αυτούς και μετά αυτοί να το στείλουν σε μένα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά, Αλέξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

Καρέκλες... Τραπέζιαααααααα.... :hehe::hehe:

20130114203804.jpg

Μάλλον θα βάλω το κενό spacebar γιατί το μέγεθος της γραμματοσειράς το επέλεξα σχεδόν στο φλου και βγήκε πολύ μεγάλο :/

Εδώ ο συσχετισμός που θέλησα να πετύχω:

20130114203904.jpg

Στις φωτό δεν είμαι εγώ :p

Συνάντησα και ένα παράξενο/παράδοξο.. Τα 2 switch αριστερά του spacebar είναι τοποθετημένα ανάποδα, το πάνω κάτω! Είναι και σε άλλους έτσι???

140120131686.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Coolermaster CES 2013

Quickfire Rapid Stealth

Jumping right into their keyboards he showed off new Quickfire Rapid Stealth

with the lettering moved down onto the side of the keys for a low key but still functional look.

Along with that the font that a lot of people didn’t like with the Rapids is gone and the same goes

for the “cloud of boobs” logo that used to be in place of the windows keys.

In fact there is almost no branding at all, something I think mechanical keyboard enthusiast will love.

(Keycaps στυλ filco)

image_2.jpg

image_3.jpg

image_4.jpg

image_5.jpg

Quick Fire XT

They also had a new Quick Fire XT that is similar to their Quickfire Pro without any of the extra styling that you either loved or hated. The new look has the thinnest bezel (22 8/10mm) on the market and a subtle look with only the one hidden logo (on the side facing away from you) and the rubber finish that people enjoyed on the Rapid. They dropped their former power cord style and went with an easier to work with full size USB port as well that is placed right on the back of the keyboard. This is a Costar manufactured board with Costar stabilizers as well.
image_6.jpg

image_7.jpg

image_8.jpg

image_9.jpg

They were showing off a few white peripherals just to see what people thought of them, but they aren’t officially announced.

image_11.jpg

582293_151179665034144_725682323_n.jpg

65844_151179691700808_1188587857_n.jpg

230736_151185281700249_1215219453_n.jpg

Cooler Master at CES 2013

Link to comment
Share on other sites

@Alexopus6 ξεχασες και το Trigger με green led backlight και green switches...

Ποιος τα *** τα green με 80g actuation force. :hehe:

(Cherry mx green 80g actuation force, tactile & clicky, σαν τα blue με μεγαλύτερο βάρος πίεσης)

Για την ιστορία, cherry mx green υπάρχει απο σεπτεμβριο και συγκεκριμένα το quick fire rapid

QuickFire Rapid Mechanical Gaming Keyboard (Green Switch) - Cooler Master Store

στην ces δείξανε και το trigger με greens αλλα και αυτό υπήρχε εδω και ~1 μήνα στο site τους προς αγορά.

Trigger Mechanical Gaming Keyboard (Green Switch) - Cooler Master Store

trigger.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις Filco-owners ριξτε κανα ρισπονς αν βρηκατε κανα διακοπτη αναποδα και σεις. Ειμαι πολυ περιεργος..

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ναι στα περισσοτερα filco, qfr είναι έτσι οπότε μη σε αγχώνει αυτό,

δεν επηρεάζει καθόλου την λειτουργία του διακόπτη.

qfr4-7830.jpg

CM Storm Quick Fire Rapid

JMattes's album “[FS] Slighty Used CM Quick Fire Rapid Mechanical Keyboard - Red Switches + EXTRAS!” — Photo 2 of 4

Upside down Filco Switch

New Filco TKL - 2 Switches upside down. Is it normal? (pic included)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.