Jump to content



Mechanical Keyboards, γνωμες και αγορα απο eshops.


Recommended Posts

Λεγαν οτι εχει περιεργα key caps αλλα νομιζω οι customιες σου μια χαρα καθησαν, ε Alexopus?

Αλλαζοντας τα ολα με ασπρα αναρωτιεμαι αν θα γινει πολυ καρναβαλι λογω κ του κοκκινου πατωματος

Link to comment
Share on other sites

Λεγαν οτι εχει περιεργα key caps αλλα νομιζω οι customιες σου μια χαρα καθησαν, ε Alexopus?

Αλλαζοντας τα ολα με ασπρα αναρωτιεμαι αν θα γινει πολυ καρναβαλι λογω κ του κοκκινου πατωματος

Έχει μαζι δικά του wasd και modifier keys ( με το σήμα της cm δες στο ποστ όλα τα κeycaps).

Τα blank modifier του έκατσαν κουτί μπορώ να πώ όπως και το custom esc. (Τώρα μου έμεινε ακόμα 1 keycap να πάρω

DSC08396.jpg

:hehe:

Καρναβάλι δεν θα μοιάζει ( θα προτιμούσα το αντιθετο δλδ ασπρο case στο πληκτρολόγιο με μαυρα keycaps) αλλά πρέπει να έχεις στο νου σου οτι με λευκά keycaps θα λερώνετε αρκετά εύκολα ;)

900x900px-LL-b2c9e1aa_IMG_2397.jpeg

f645b9a5.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραιο και το ασπρο!

:offtopic2:τι ηχεια ειναι αυτα που φαινονται πισω απο το πληκτρολογιο?!:offtopic2:

Έγινε επεξεργασία από panos444
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μικρό γμτ : )

Αν και δεν βλέπω να έχει πρόβλημα, κάνα πρόγραμμα παίζει ή το αφήνουμε με τα παντζούρια; : P

Εκπληκτική αίσθηση πληκτρολόγησης

πολύ μικρό = tenkeyless :p

Δεν χρειάζετε κανέναν driver ( δεν έχει macro keys) το αφήνεις ώς έχει.

Μεγειές και καλοδούλευτο. :)

Link to comment
Share on other sites

πολύ μικρό = tenkeyless :p

Δεν χρειάζετε κανέναν driver ( δεν έχει macro keys) το αφήνεις ώς έχει.

Μεγειές και καλοδούλευτο. :)

Δεν έχω παράπονο από το tenkeyless, απλά περίμενα λίγο μεγαλύτερα τα κουμπιά. : )

Ευχαριστώ επίσης.

Link to comment
Share on other sites

To Cooler Master CM Storm Quick Fire Pro με Red switches, από που μπορούμε να το βρούμε σε καλή τιμή που να έρχεται και Ελλάδα?:...:

Όπως ποσταρε και ο acct έχει φέρει το eshop τα μηχανικα της coolermaster.

Κοιτάτε και μερικές σελίδες πίσω ;)

Επίσης να ξανακάνω bump το thread http://www.thelab.gr/ixos-multimedia-kai-input-devices/mechanical-keyboard-club-114363.html οπου μπορείς να βρεις αρκετές πληροφοριές απο που αγόρασε ο καθένας και το κόστος :)

Link to comment
Share on other sites

ηρθε και σε μενα το πληκτρολογιο (quick fire pro) ,αλλα επειδη πριν ειχα ενα logitech dinovo μου φαινεται θηριο...Φοβερη αισθηση στα πληκτρα αλλα 2 πραγματακια που με χαλασαν

1.καλα τα πληκτρα που φωτιζονται αλλα τα υπολοιπα που ειναι μαυρα με διαφανη το αναγλυφο δεν φαινονται με τιποτα...(καμια ιδεα?)

2.Ειναι ουρανοξυστης σε σχεση με το dinovo ,οποτε πρεπει να βαλω κατι για τους καρπους απο κατω,καμια ιδεα?

thx :)

Link to comment
Share on other sites

2.Ειναι ουρανοξυστης σε σχεση με το dinovo ,οποτε πρεπει να βαλω κατι για τους καρπους απο κατω,καμια ιδεα?

Καλορίζικο!

Για το (2), ψάξε να βρεις τα προϊόντα της IMAK. Έχω και το wrist cushion (αυτό θες εσύ) και το SmartGlove (για τα μεγάλα ζόρια). Απλά κορυφή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

Για το (2), ψάξε να βρεις τα προϊόντα της IMAK. Έχω και το wrist cushion (αυτό θες εσύ) και το SmartGlove (για τα μεγάλα ζόρια). Απλά κορυφή.

IMAK : Product Page : Wrist Cushion for Keyboard

τα πουλαει κανεις ελλαδα ?

Μονο αγγλικο αμαζον βλεπω οχι το με χαλαει -> [ame]http://www.amazon.co.uk/IMAK-Keyboard-Wrist-Rest-Cushion/dp/B005UL9KCI/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1350637948&sr=8-1[/ame]

Αν βρεις τιποτα και για tenkeyless σφυρα :)

Link to comment
Share on other sites

ηρθε και σε μενα το πληκτρολογιο (quick fire pro) ,αλλα επειδη πριν ειχα ενα logitech dinovo μου φαινεται θηριο...Φοβερη αισθηση στα πληκτρα αλλα 2 πραγματακια που με χαλασαν

1.καλα τα πληκτρα που φωτιζονται αλλα τα υπολοιπα που ειναι μαυρα με διαφανη το αναγλυφο δεν φαινονται με τιποτα...(καμια ιδεα?)

2.Ειναι ουρανοξυστης σε σχεση με το dinovo ,οποτε πρεπει να βαλω κατι για τους καρπους απο κατω,καμια ιδεα?

thx :)

Για το 1.

Της gigabyte το osmium δεν είναι το πρώτο της mechanical.

Είχε βγάλει το 2008 το gk-k8000 (ghost gaming series) με cherry mx black, macro keys, 4mb onboard memory, keycap puller etc. GIGABYTE - PC Peripherals - Keyboard - Gaming - Legacy - GK-K8000 GIGABYTE GK-K8000 GHOST Gaming Keyboard :: TweakTown USA Edition

Το οποίο ήταν και το πρώτο μηχανικό που κατασκευασε μεγάλη εταιρεία, δυστηχώς τότε δεν ήταν τόσο γνωστά όσο σήμερα τα μηχανικά και για αυτό το σταμάτησε αφου δεν είχε ανταπόκριση στο αγοραστικό κοινό.

Το κακό όπως αναφέρουν στο geekhack είναι οτι υπάρχουν περιπτώσεις rma για το καινούργιο osmnium οπότε είδομεν.

Link to comment
Share on other sites

IMAK : Product Page : Wrist Cushion for Keyboard

τα πουλαει κανεις ελλαδα ?

Εϊχα ταλαιπωρηθεί αρκετά για να τα βρω.

Κάποτε τα έφερνε Ελλάδα το Πλαίσιο αλλά τα έκοψαν για κάποιο λόγο.

Είχα επικοινωνήσει με την ΙΜΑΚ και, μετά από κάποιες μέρες (αφού είχα ήδη παραγγείλει από κάποιο online κατάστημα), μου έστειλε email ο εδώ αντιπρόσωπος.

Τα στοιχεία τους είναι τα παρακάτω:

ORTHOMEDICS

Γ. ΣΚΟΡΔΟΥΛΗΣ & ΣΙΑ ΟΕ

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 9-11

105 52 ΟΜΟΝΟΙΑ

ΑΘΗΝΑ

ΤΗΛ: 210 5241711, 5241713

FAX: 210 5245505

E-MAIL: orthom@otenet.gr

WEB: Welcome to ORTHOMEDICS

Τιμές δεν ξέρω γιατί, όπως έγραψα, είχα ήδη παραγγείλει τα δικά μου, τα οποία πήρα από εδώ: IMAK Pain Relief & Sport Supports for RSI & Arthritis :: Pain Relief Supports

Αν θυμάμαι είναι ίδια εταιρεία με την PC Valet που βλέπεις στο Amazon.

Μια χαρά service.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πως υπάρχει στροφή προς τα μηχανικά πληκτρολόγια να κάνω κι εγώ μερικές ερωτήσεις και να δω προτάσεις.

Δουλεύω περίπου 10-12 ώρες σε πληκτρολόγιο. Όταν λέω δουλεύω εννοώ, ΟΧΙ gaming. Games δεν παίζω και δεν με ενδιαφέρει. Πληκτρολογώ όμως κείμενα για ώρες. Αυτή τη στιγμή στο σπίτι έχω ένα Logitech G105 και στη δουλειά ένα Dell QuietKey. Της δουλειάς με βολεύει πολύ περισσότερο στη πληκτρολόγηση απ'ότι το G105.

Θέλω Numpad οπωσδήποτε.

Δεν θέλω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πλαϊνά πλήκτρα στα αριστερά. Αυτά που έχει το G105 με μπερδεύουν αφάνταστα.

Δεν με ενδιαφέρουν φωτισμοί, Macros κτλ. Αν υπάρχουν δεν με πειράζει.

Να φανταστώ πως πρώτη επιλογή είναι το CM Storm Quick Fire Pro; Κάτι άλλο θα παίξει καλύτερα;

Mechanical ασύρματα υπάρχουν; Μήπως αλλάξω και το τρίτο πληκτρολόγιο στο καθιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που είναι εργαλείο δουλειάς για σένα, εγώ θα έπαιρνα οτι καλύτερο μπορούσα.

Καταρχάς θες κάτι ποιοτικό, δοκιμασμένο, low failure rates, χωρίς προβλήαμτα με double register keystrokes etc.

Οπότε με την μία πας σε keyboards made by costar. Αυτό αποκλείει razer blackwidow & corsair K series etc.

Όσον αφορά τι switch συγκεκριμένα: πας σε blue ή brown. Διακόπτες που προσφέρουν feedback όταν κάνουν register το keystroke.

Αυτό το θες για να είσαι σίγουρος αν πατήθηκε ή οχι ένα κουμπί (μπορεί να το πάτησες ξόφαλτσα πχ) και να γράφεις με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και λιγότερα λάθη εν ολίγοις.

Σκέψου οτι για παράδειγμα χρειάζονται 4 χιλιοστά για να είναι τέρμα πατημένο ένα πλήκτρο. Οι διακόπτες αυτοί όμως ενεργοποιούντε στα μισά της διαδρομής, δηλαδή στα 2 χιλιοστά.

Τα blue κάνουν έναν χαρακτηριστικό ήχο στα μέσα της διαδρομής οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην καταλάβεις οτι πάτηθηκε το κουμπί. Το μειονέκτημα τους είναι ο δυνατός θόρυβος που μπορεί να είναι απαγορευτικός στην δουλειά σου.

Τα brown δεν κάνουν κλικ όταν ενεργοποιούντε (στην μέση δηλαδή) αλλά το καταλαβάινεις γιατί συναντάς ένα ελάχιστο εμπόδιο σαν εξογκωματάκι το οποίο λέει στα δάχτυλα σου οτι ενεργοποιήθηκε.

Απλά για reference, τα black & red δεν έχουν καθόλου feedback. Είναι γραμμικά από την αρχή μέχρι το τέλος. Αν ήθελες να γράφεις χωρίς να τερματίζεις τα πλήκτρα (ώστε να μην χτυπάνε πάνω στο πλαστικό "σώμα" του keyboard και να μην κάνουν θόρυβο) είναι σίγουρο οτι θα έχανες κάποια γράμματα σε ένα κείμενο.

Επίσης θα προτιμούσα να βρω PBT πλαστικά στα πλήκτρα τα οποία είναι τα πιο ανθεκτικά. Έχουν το καλύτερο texture - πιο τραχύ και δεν αρχίζουν να γυαλίζουν μετά από κάποια περίοδο χρήσης.

Νόμιζα πως τα filco είχαν PBT keycaps αλλά ήμουν λάθος τελικά.

Μία πρόταση που μπορώ να βρω είναι αυτή πχ. (το μόνο αρνητικό που μπορώ να βρω είναι τα cherry stabilizers για τα long keys)

http://www.vendio.com/stores/E-sports-Gaming-equipments/item/shop-mechanical-keyboard-by-sw/kbt-one-108-keys-mechanical-ke/lid=32982634

ebay link: http://www.ebay.co.uk/itm/KBT-one-108-keys-Mechanical-Keyboard-Cherry-MX-Brown-switches-W-PBT-Caps-/290780863572?pt=PCA_Mice_Trackballs&hash=item43b3e3dc54

Η κάποιο άλλο και να αγοράσεις PBT keycaps.

H filco που έχουν καλά ABS keycaps.

Όπως και να χει περίμενε να σου προτείνει και κάποιος άλλος τίποτα. :p

Αν δεν θες να ψαχτείς με τέτειες λεπτομέρειες, απλά να θυμάσε costar + blue / brown switches για την περίπτωση σου.

Οτι κι αν αγοράσεις με βάση αυτόν τον συνδυασμό you can't go wrong. Πιστεύω θα κάνει τεράστια διαφορά στην δουλειά σου και θα το ευχαριστηθείς.

Έγινε επεξεργασία από freestyler7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.