Jump to content



Mechanical Keyboards, γνωμες και αγορα απο eshops.


Recommended Posts

Τα μεταφορικά του να μου έρθει Poland είναι 3.5 EUR. Μου την έχει δώσει να πάω σε κάτι tnkl και να βάλω άσπρα caps. To ξεπέρασα το στάδιο με τα Led και το Filco όντως βγαίνει πολύυυυυυυυυυυυυ ακριβό.

Είναι ανθρώπινο λέτε ή αρκουδιά? Η τιμή πάντως σκίζει για MX Red όντως!!

Link to comment
Share on other sites

Θα το φέρει φίλος που σπουδάζει στο αμέρικα, οπότε νομίζω πως αξίζει η διαφορά

gg τοτε ;)

Τα μεταφορικά του να μου έρθει Poland είναι 3.5 EUR. Μου την έχει δώσει να πάω σε κάτι tnkl και να βάλω άσπρα caps. To ξεπέρασα το στάδιο με τα Led και το Filco όντως βγαίνει πολύυυυυυυυυυυυυ ακριβό.

Είναι ανθρώπινο λέτε ή αρκουδιά? Η τιμή πάντως σκίζει για MX Red όντως!!

Δεν κοιτας πόσο είναι τα μεταφορικά για poland απο ελλάδα να τσιμπίσεις ενα rapid fire με mxreds?

Δεν συζητάω καν την ποιοτητα του qfr με το keycool.

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι cm qrf = filco = costar, γιατι θες να πληρώσεις παραπάνω για την ταμπελιτσα κατω αριστερα δεν μπορώ να καταλάβω. Θες να σου φτιαξω εγω μια ταμπελιτσα φιλκο να γουσταριζεις? :p

Αν θυμαμαι καλα έχεις blower,

βγαλσιμο όλα τα keycaps, φυσιμα με blower και για τα keycaps μπορεις και με απλό βρεγμενο πανάκι ή λίγο αζαξ πανω σε ενα πανακι και τα σκουπίζεις.

Επειδή σε ξέρω ομως οτι βαριέσαι στο λέω απο τώρα όλο αυτο ^^ ειναι χρονοβόρο :p

Λίγο προσοχή με blowers αν βγάζει υγρασία πάντως.

From elitekeyboards.com - Support Please, under no circumstances should compressed air be blown into a mechanical switch!! This bad advice is repeated across internet forums, and it is a recipe for disaster. Please do not do this!

Είχα διαβάσει κάπου πάνω σε αυτό οτι άμα πάρουν μέσα τα switches μετά δεν φτιάχνεται, κάτι τέτοιο.

Ένα quickfire rapid είναι χρυσή αγορά πάντως. Εδώ σκεφτόμουν να το πάρω με κινέζικο layout σε κάποια φάση παλιότερα. (είχαν και αγγλικά γράμματα τα keys πάνω)

http://global.pchome.com.tw/english/?mod=item&func=exhibit&IT_NO=DCAH28-A58428401&SR_NO=SBAE0U&ROWNO=9&tm=e

Btw στα HPE το backspace είναι το ίδιο switch με τα υπόλοιπα. Λατρεύω τον ήχο των red switches :p και επίσης είναι φοβερό οταν χρειάζεται να spamareis κάποιο key.

Έγινε επεξεργασία από freestyler7
Link to comment
Share on other sites

Λίγο προσοχή με blowers αν βγάζει υγρασία πάντως.

From elitekeyboards.com - Support Please, under no circumstances should compressed air be blown into a mechanical switch!! This bad advice is repeated across internet forums, and it is a recipe for disaster. Please do not do this!

Είχα διαβάσει κάπου πάνω σε αυτό οτι άμα πάρουν μέσα τα switches μετά δεν φτιάχνεται, κάτι τέτοιο.

όσο καιρό έχω το 6gv2 δεν έχω κάνενα τετοιο πρόβλημα :)

Τωρα αν τα leopold ειναι φροντίδα και προδερμ και δεν τους αρεσει το blower ντεν ξερω :p

Link to comment
Share on other sites

Είναι αστείο πάντως το πως κάνενας φίλος μου, δεν καταλαβαίνει τις αγορές μου.

"Γιατί χάλασες τόσα λεφτά για keyboard;" "Γιατί πήρες τόσο ακριβή κάρτα ήχου / ακουστικά;" "Τι να το κάνεις τόσο ακριβό mousepad και τα έξτρα teflon feet στο mouse;" "Σε πιάσαν κορόιδο."

Συνήθως ερχόμενα από τύπους με logitech g15 keyboard, ενσωματωμένη realtek κάρτα ήχου, logitech ηχεία, plaisio mouse πάνω στο ξύλινο γραφέιο και headset του 20ευρου που χαλάει στο 2μηνο.

Έχουν όλοι όμως ακριβή κάρτα γραφικών γιατί "τα μάτια τους αξίζουν το καλύτερο".

Έγινε επεξεργασία από freestyler7
Link to comment
Share on other sites

Χιλιες φορες να τα σκασω για περιφερειακα της προκοπης τα οποια τα χρησιμοποιω και συνεχεια, παρα για hardware για να δω 5 frames παραπανω.

Ναι ειναι πολλα τα λεφτα για mechanical keyboard αλλα η αισθηση που δινουν το αξιζει και με το παραπανω.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι πολλα τα λεφτα για mechanical keyboard αλλα η αισθηση που δινουν το αξιζει και με το παραπανω.

Σίγουρα αλλά και κάπου πρεπει να έχει το μέτρο του και αυτη η κατηγορία.

Προσωπικα πιστευω πως μεχρι τα 100-120 είναι πολύ καλά για αγορά,

οτιδήποτε παραπάνω το θεωρώ απλά ανουσιο (κάπως όπως το cf-sli για 1080p π.χ)

και εδώ υπάρχει αρκετό marketing π.χ σου δίνω μικρότερο μέγεθος απο το κανονικό tkl, σου δίνω 3 modes backlit, σου δίνω μωβ πορτοκαλι μπορδοροδοκόκκινο κανελλογαλαζοπράσινο backlit etc. οπότε πληρωσε με παραπάνω.

Η βασική διαφορά απο την μεμβάνη είναι οι μηχανικοί διακόπτες, αυτό και μόνο φτάνει για να μιλάμε για μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω λιγο μπερδευτει ,τι διαφορα εχει το cherry red απο το black? (χωρις να ξερω αλλα γενικα με το ολο κλιμα εδω μεσα με κανει να θελω red αλλα χωρις να ξερω τον λογο :) )

mx red 45g

mx black 60g

οι red είναι ποιο ελαφριοι διακόπτες απο τους black.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα το kbt race. Η πρώτη αίσθηση είναι λίγο περίεργη. Ο ήχος με ξετρελαίνει αλλά τα κουμπιά είναι σαν να πατάς αέρα...Τώρα αυτό ίσως να το λέω καθώς στο προηγούμενο πληκτρολόγιο λίγο πριν μας αφήσει χρόνους είχαν αρχίσει και κόλλαγαν τα πλήκτρα.Επίσης έχει αυξηθεί η ταχύτητα που γράφω. Η πρώτη εντύπωση λοιπόν είναι θετική αλλά περίεργα θετική.Θα επανέλθω αφού το συνηθίσω!

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα το kbt race. Η πρώτη αίσθηση είναι λίγο περίεργη. Ο ήχος με ξετρελαίνει αλλά τα κουμπιά είναι σαν να πατάς αέρα...Τώρα αυτό ίσως να το λέω καθώς στο προηγούμενο πληκτρολόγιο λίγο πριν μας αφήσει χρόνους είχαν αρχίσει και κόλλαγαν τα πλήκτρα.Επίσης έχει αυξηθεί η ταχύτητα που γράφω. Η πρώτη εντύπωση λοιπόν είναι θετική αλλά περίεργα θετική.Θα επανέλθω αφού το συνηθίσω!

Nα υποθεσω πως το πηρες με red switches?

καλοδουλευτο και μην ανησυχεις θα το συνηθισεις ;)

Link to comment
Share on other sites

κάποιος με razer black widow να μου πει εντυπώσεις ; είμαι ένα βήμα πριν την αγορά

πουτε ! μυριζ κουπρια !

:p

Σοβαρα τωρα υπαρχουν πολυ καλυτερες προτασεις στα 90 ευρω που ζηταει

Link to comment
Share on other sites

Μακριά φίλε. Φτηνή ποιότητα κατασκευής και κακή υλοποίηση γενικότερα.

2 key roll-over σε "gaming keyboard"?

Επίσης αν το θες για gaming κυρίως δεν νομίζω πως τα μπλε switch είναι ιδανική επιλογή.

Δες εδώ, λένε επίσης οτι σε σχέση με άλλα blue switch keyboard έχει χειρότερη αίσθηση.

http://geekhack.org/index.php?topic=35993.0

Γνώμη μου κοίτα κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

κάποιος με razer black widow να μου πει εντυπώσεις ; είμαι ένα βήμα πριν την αγορά

Δες μήπως υπάρχει σε κάνα ΠΛΑΙΣΙΟ εκθεσιακό κομμάτι να το δεις από κοντά. Τα blue switches είναι πολύ ωραία για δουλειά γραφείου αλλά ίσως να μην είναι ότι καλύτερο για gaming. Επίσης να ξέρεις ότι λόγω glossy επιφάνειας θα γεμίζουν δαχτυλιές.

Ίσως να πρέπει να περιμένεις λίγο μέχρι να φέρουν Ελλάδα το Razer Black Widow Stealth. Είναι με ματ επιφάνεια και brown switches αλλά διαθέσιμό μόνο από το online store για την ώρα.

Γενικά Ελλάδα δεν έχει μεγάλη ποικιλία σε μηχανικά. Για καλό και ποιοτικό η αγορά από εξωτερικό είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Coolermaster Quick Fire Pro, αγορασμένο απευθείας από το CMstore, με τελικό κόστος 130€ για παράδοση σε 2 μέρες. Χωρίς ρίσκο τελωνείου αφού είναι Ολλανδία. Φοράει CherryMX Red και στο spacebar.

attachment.php?attachmentid=52628&stc=1&d=1349365720

Sorry για το Offtopic αλλα επειδη το ζαχαρωνω...

α) Εχει κοκκινο backlit απο κατω ή ιδεα μου ειναι (αν ναι μπορεις να βγαλεις μια φωτο σε σκοταδι? κανει καθολου δουλεια το backlit)

β) Γιατι λες οτι εχει cherry Και στο spacebar ...(ολο ετσι και αλλιως δεν ειναι με red cherry? ή απλα το προσθεσες εσυ?)

γ) Οτιδηποτε + και - εχεις για το keyboard pls share

δ) απο θορυβο πως παει? (κλικ κλικ :p)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.