Jump to content



Mechanical Keyboards, γνωμες και αγορα απο eshops.


Recommended Posts

Εγώ το πήρα με UPS Next Day. Ήρθε σε 2 ημέρες όμως, γιατί άργησε να το στείλει η CM, παρόλο που η παραγγελία μπήκε 10:00ΑΜ. Τελικό κόστος 129€. Σίγουρα πάνω από το Amazon, αλλά είναι US και ήρθε αρκετά γρήγορα.

Edit: Από ότι βλέπω, όντως δε δίνει πλέον την επιλογή... Ο τελευταίος ήμουν...; :X:

Δεν ξέρω ποτε το πήρες αλλα τους τελευταίους 2 μήνες που κοιτάω στο cm store δεν είδα ποτε την επιλογή αυτη.

Ναι το rapid fire to έχει μόνο με black switches. Αυτό λες; http://www.amazon.co.uk/Cooler-Master-Storm-Mechanical-Keyboard/dp/tech-data/B0087DJUFS/ref=de_a_smtd

Αν δεις technical details λέει "Key Switch: CHERRY Black".

[ame=http://www.amazon.co.uk/Cooler-Master-Storm-Mechanical-Keyboard/dp/B0087DJUFS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1349095101&sr=8-1]Cooler Master CM Storm Quick Fire Rapid Mechanical Keyboard - Red: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Το έχω ξανα αναφέρει οτι κοιτάμε τον κωδικό του keyboard για να βεβαιωθουμε για τα switches του.

για mxred > SGK-4010-GKCR1

JFYI Το Eshop θα φέρει το QuickFire Rapid Black και το Cherry Red ~99€, το Pro ~109€ πρίν το τέλος της εβδομάδας.

PS. Όχι δεν δουλέυω στο eshop :)

Ξέρουμε αν θα είναι brandless (της νεας "φουρνιας") και με τι layout? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποτε το πήρες αλλα τους τελευταίους 2 μήνες που κοιτάω στο cm store δεν είδα ποτε την επιλογή αυτη.

Όχι ότι παίζει ρόλο, αφού δεν την έχει πλέον, αλλά η παραγγελία έγινε 13 Σεπτ.

attachment.php?attachmentid=52554&stc=1&d=1349096236

post-173-1416076642,0024_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι παίζει ρόλο, αφού δεν την έχει πλέον, αλλά η παραγγελία έγινε 13 Σεπτ.

attachment.php?attachmentid=52554&stc=1&d=1349096236

Είχα κάνει παραγγελία απο cmstore eu τον αυγουστο και δεν είχε επιλογή για next day dalivery.

Ισως έτρεχε καποια προσφορά τον καιρό που έκανες παραγγελία εσυ, αλλα από την στιγμή που δεν υπάρχει πλεον αυτη η επιλογή, end. :)

Layout US, για τις φουρνιές δεν γνωρίζω.

Ισως απο τα καλύτερα νέα που έχω ακούσει τελευταία :) :) Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ενημέρωση!!!

για τις φουρνιές θα πω με μια μικρή σιγουρία οτι θα ειναι brandless αφου συμφωνα με την cm εδω και 1 μήνα ο,τι cm rapid υπάρχει είναι χωρίς logo. Θα το μάθουμε και σίγουρα μολις ερθουν. (θα ποστάρω photos :p )

(παω να στήσω αντισχοινο εξω απο κανενα eshop μεχρι να ερθουν :hehe:)

Έγινε επεξεργασία από Alexopus6
Link to comment
Share on other sites

το δικο μου ducky εφτασε χωρις τελωνιο, αφθαρτο, αλλα με μπλε διακοπτες... τωρα τι κανουμε?

o qtan μου φένεται άρχισε να στέλνει πληκτρολόγια kinder εκπληξη :/

Καλό κουράγιο με το ξεμπέρδεμα!!

πιο ducky παρέλαβες;

Μερικές σελίδες πίσω :dots:

http://www.thelab.gr/1063343999-post496.html

Link to comment
Share on other sites

Πολύ διστακτικά φαίνεται να δίνει τα red switches. Τώρα ψιλοέμπλεξες όπως εγώ.

Γενικώς οτι θες να μάθεις ή να σιγουρέψεις να τον ρωτάς μέχρι να σου απαντήσει.

Δεν είναι scammer απλά δεν ξέρει καλά αγγλικά και επίσης χάνεται λίγο και από τον όγκο των παραγγελιών πιστέυω.

Εγώ πχ είχα παραγγείλει το HPE 87 με red switch. Του λέω να στείλει με EMS και των ρωτάω μετά από μία εβδομάδα για tracking number αλλά δεν πήρα απάντηση.

Ξαναρώτησα μετά απο 2 εβδομάδες και μου έστειλε tracking. Είχε έρθει αλλά δεν με έπαιρναν τηλέφωνο από ταχυμεταφορές ελτά γιατί δεν είχαν το τηλέφωνο μου.

Το τηλέφωνο το είχα στείλει σε διαφορετικό εμαιλ που με είχε ρωτήσει (του απάντησα σε 3 min) αλλά δεν το πρόσεξε και δεν το έβαλε στην αποστολή.

Μου ήρθε λάθος με brown switches το keyboard. Κανονίζουμε να μου στείλει new.

Περιμένω 2 weeks και του στέλνω email να δω αν έχει tracking.

Τελικά είχε ξεχάσει να το στείλει...

Το στέλνει λοιπόν αλλά οχι με ΕΜΣ, με courier αυτή τη φορά και μου λέει να του πω αν πληρώσω τελωνείο.

Update: Μου είπε να μου στείλει νέο δωρεάν και δεν χρειάζεται να του στείλω αυτό πίσω.

Αν μπορέσω να το πουλήσω όμως, μπορώ απλώς να του στείλω κάποιο "reasonable amount" of money πίσω.

Εχει περάσει κανα 10 ήμερο τώρα. Αν πληρώσω τελωνείο τότε θα έχω δώσει 150 ευρώ ξέρω γω, για HPE keyboard + 1.5 μήνα αναμονή.

Περιμένω να μου ρθει το new λοιπόν για να πουλήσω το άλλο. Αν πληρώσω τελωνείο δεν του στέλνω λεφτά πίσω για την αλλαγή.

Μου ήρθε το red όλα καλά χωρίς τελωνείο κτλ και τώρα πρέπει να πουλήσω το προηγούμενο για να του στείλω την αξία του προιόντος πίσω.

Btw στα 55 ευρώ που το δίνω, δεν υπάρχει καλύτερο μηχανικό πληκτρολόγιο που μπορεί να βρει/φέρει κάποιος στην Ελλάδα.

Έγινε επεξεργασία από freestyler7
Link to comment
Share on other sites

πιθανώς να χρειαστεί κάνα δυο μαθηματάκια ακόμα στα Αγγλικά του ο qtan. Δεν νομίζω να είναι εσκεμμένο.

Τέσπα, τυχεροί είστε που γλυτώσατε το τελωνείο. Εμένα και τις 2 φορές μου ήρθε η λυπητερή :p

Link to comment
Share on other sites

2 στα 2 άτομα απο εδώ με παραγγελία για red και ο ένας πήρε brown και ο άλλος blue.

Εσκεμμένο? Τυχαίο?

Δεν ξέρω αλλά πραγματικά μου ακούγετε πολύ "ερασιτεχνικό" όλο αυτο.

Δηλαδή αντε να συνεννοηθείς σε περίπτωση rma :/

2 βασικές ερωτήσεις προς τους κατόχους shine ii.

1) Τι switch έχει στο spacebar

2) Μετά απο reboot του υπολογιστή χάνει τις ρυθμίσεις του backlit?

Link to comment
Share on other sites

οποτε το μοτίβο δεν άλλαξε :S

Blue -> Green switch spacebar

Brown -> Clear/white switch spacebar

Black -> Grey switch spacebar

Red -> Black switch spacebar

Διαφορά και όμως υπάρχει πέρα απο το tacticle bump των blue.

mx red 45g

mx black 60g

mx blue 55-60g

mx brown 45-50g

mx clear 70-75g

mx light grey 80g

mx dark grey 80g

mx white 85g

mx green 80g

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.