Jump to content



Mechanical Keyboards, γνωμες και αγορα απο eshops.


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρίσκω. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας μιας και είμαι άσχετος σχετικα με μηχανικά πληκτρολόγια. Η χρήση του θα είναι περισσότερο για gaming και λίγο typing. Μετά από διάβασμα και λίγο ψάξιμο στο net κατέληξα σε red switches. Επειδή το πληκτρολόγιο θα είναι δώρο κι εγώ απλά θα διαλέξω, δεν θέλω να ξεπεράσω τα 110-120 ευρώ. Στα υπόψιν ότι θέλω να μπορώ να καθαρίζω τα πλήκτρα σχετικά εύκολα (καπνιστής).

Έχω καταλήξει σε κάποια και θα ήθελα τη γνώμη σας, τόσο για το θέμα της ποιότητας όσο και για e-shop από όπου μπορεί να γίνει η αγορά, γιατί κάποια δεν τα βρίσκω στο αμαζον.

CM Storm Quick Fire Rapid

http://www1.hardwareversand.de/USB/66372/CM+Storm+Quick+Fire+Rapid+RED+Tastatur.article

Corsair Vengeance K90

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00606O9WS/ref=s9_simh_gw_p147_d0_i4?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=18RZK9MNT5396RRSVBA9&pf_rd_t=101&pf_rd_p=317828027&pf_rd_i=468294]Corsair CH-9000003-UK Vengeance K90 Performance MMO Mechanical Gaming Keyboard: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

(δεν είναι άμεσα διαθέσιμο και με προβληματίζει το ότι έχει UK layout)

Corsair Vengeance K60

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B005ZNR05A/ref=s9_simh_gw_p147_d0_i5?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=18RZK9MNT5396RRSVBA9&pf_rd_t=101&pf_rd_p=317828027&pf_rd_i=468294]Corsair CH-900004-EU Vengeance K60 Performance FPS Mechanical Gaming Keyboard: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Στα υποψήφια είναι και το Steelseries 6gv2, μόνο που καθυστερεί να το βγάλει με red, και to CM storm quick fire pro αλλά το βρίσκω μόνο με black. Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στο ποσό που έβαλα ως όριο ευχαρίστως να την κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

Quick Fire Rapid από εμένα. Ίσως και [ame=http://www.amazon.de/mechanische-Tastatur-QWERTY-Mechanical-US-International/dp/B007RX9LPS/]αυτό[/ame] που προτάθηκε πριν λίγο καιρό..

Έχω και εγώ μια απορία.. Σε συνθήκες απόλυτου σκοταδιού ποιος φωτισμός είναι πιο ξεκούραστος άραγε, μπλέ ή άσπρος?? (και μόνο ανάμεσα σε αυτούς τους 2)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρίσκω. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας μιας και είμαι άσχετος σχετικα με μηχανικά πληκτρολόγια. Η χρήση του θα είναι περισσότερο για gaming και λίγο typing. Μετά από διάβασμα και λίγο ψάξιμο στο net κατέληξα σε red switches. Επειδή το πληκτρολόγιο θα είναι δώρο κι εγώ απλά θα διαλέξω, δεν θέλω να ξεπεράσω τα 110-120 ευρώ. Στα υπόψιν ότι θέλω να μπορώ να καθαρίζω τα πλήκτρα σχετικά εύκολα (καπνιστής).

Έχω καταλήξει σε κάποια και θα ήθελα τη γνώμη σας, τόσο για το θέμα της ποιότητας όσο και για e-shop από όπου μπορεί να γίνει η αγορά, γιατί κάποια δεν τα βρίσκω στο αμαζον.

CM Storm Quick Fire Rapid

http://www1.hardwareversand.de/USB/66372/CM+Storm+Quick+Fire+Rapid+RED+Tastatur.article

Corsair Vengeance K90

Corsair CH-9000003-UK Vengeance K90 Performance MMO Mechanical Gaming Keyboard: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

(δεν είναι άμεσα διαθέσιμο και με προβληματίζει το ότι έχει UK layout)

Corsair Vengeance K60

Corsair CH-900004-EU Vengeance K60 Performance FPS Mechanical Gaming Keyboard: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

Στα υποψήφια είναι και το Steelseries 6gv2, μόνο που καθυστερεί να το βγάλει με red, και to CM storm quick fire pro αλλά το βρίσκω μόνο με black. Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στο ποσό που έβαλα ως όριο ευχαρίστως να την κοιτάξω.

Απο αυτα ^^ σαφώς το rapid fire, ξεχνα τα corsair robodome, αλλά το rapid που έχεις παραθέσει (και γενικά όλα απο γερμανία) ΠΡΟΣΟΧΗ δεν έρχετε με το layout της φωτογραφίας δλδ us ansi (μικρό enter, μεγάλο shift αριστερό και διάταξη QWERTY) αλλά έρχετε με GR (German) layout, μεγάλο enter, μικρό shift αριστερά και διάταξη QWERTZ.

φωτός απο το γερμανικό εδω.

CMSTORM Quickfire Rapid (RED) coming to EUROPE too!

Quick Fire Rapid από εμένα. Ίσως και αυτό που προτάθηκε πριν λίγο καιρό..

Έχω και εγώ μια απορία.. Σε συνθήκες απόλυτου σκοταδιού ποιος φωτισμός είναι πιο ξεκούραστος άραγε, μπλέ ή άσπρος?? (και μόνο ανάμεσα σε αυτούς τους 2)

Δεν ξέρω ποιος φωτισμός είναι ποιο ξεκούραστος, αλλα θα σου πω οτι παίζοντας χωρίς καποιο φως στο δωματιο μόνο οθόνη και κάποιος φωτισμός απο το keyb θα σε στείλουν σύντομα για μια επίσκεψη στον οφθαλμίατρο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι φώτο:

dsc00286v.th.jpgdsc00295yy.th.jpgdsc00293xx.th.jpgdsc00298z.th.jpg

dsc00289nr.th.jpgdsc00296sn.th.jpgdsc00292sa.th.jpg

Κατάλαβα...

Είναι αρκετά τα φθαρσίματα όντως.

Στην υφή του πως το βλέπεις, μοιάζεις με χρησιμοποιημένο ξέρω 'γω;

Προσωπικά δεν θα το έστελνα πίσω, παρότι είναι μεγάλη η "ζημιά", μόνο και μόνο επειδή θα ξεμπέρδευα σε κανένα μήνα με το όλο θέμα.

[MENTION=25405]bv13[/MENTION] στη θέση σου θα περίμενα να κυκλοφορήσει το 6gv2 με red switches.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το plug αλλά θέλω να πουλήσω το προηγούμενο keyboard (brown) για να ξεχρεώσω τον qtan.

Αγγελία http://www.thelab.gr/pwliseis/hpe-87-mechanical-keyboard-114263.html

Βtw μια λεπτομέρεια που μου αρέσει είναι οτι τα ποδαράκια έχουν και αυτά μαλακή επιφάνεια οπότε δεν μου χαλάνε και το mousepad. :p

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Από ότι φαίνεται θα περιμένω λίγο μήπως αξιωθεί η Steelseries να το βγάλει στην αγορά, γιατί το CM δεν ψήνομαι να το πάρω με German layout και στο amazon δεν υπάρχει με red.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...

Είναι αρκετά τα φθαρσίματα όντως.

Στην υφή του πως το βλέπεις, μοιάζεις με χρησιμοποιημένο ξέρω 'γω;

Προσωπικά δεν θα το έστελνα πίσω, παρότι είναι μεγάλη η "ζημιά", μόνο και μόνο επειδή θα ξεμπέρδευα σε κανένα μήνα με το όλο θέμα.

[MENTION=25405]bv13[/MENTION] στη θέση σου θα περίμενα να κυκλοφορήσει το 6gv2 με red switches.

Μπα όχι δεν φαίνεται χρησιμοποιημένο γιατί και έτσι να ήταν αυτός που το είχε τι στο καλό το έσερνε στα πατώματα?:D

Πιστεύω ότι κατά την μεταφορά έγινε η δουλεία και τώρα είμαι στο δίλημμα η επιστροφή πίσω και καινούργιο η τα λεφτά μου πίσω και αγορά από αλλού ίσως ενός 6gv2 για το οποίο με προβληματίζει το γεγονός ότι τα πλήκτρα μετά από λίγο καιρό χρήσης ξεθωριάζουν. Ίδωμεν.

EDIT: Έχει κάποιος εμπειρία με επιστροφές στην Κίνα η γενικά εκτός Ευρώπης?

Έγινε επεξεργασία από Th3Beh0ldeR
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ wizard. Είχα κοιτάξει και στο cm store αλλά επειδή στέλνει μονο με ups και τσούζουν λίγο τα μεταφορικά το άφησα, γιατί όπως είπα θα είναι δώρο και δεν θέλω να πληρώσει τόσα. Αν δεχτεί να βάλω κι εγώ τα υπόλοιπα χρήματα κάτι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ wizard. Είχα κοιτάξει και στο cm store αλλά επειδή στέλνει μονο με ups και τσούζουν λίγο τα μεταφορικά το άφησα, γιατί όπως είπα θα είναι δώρο και δεν θέλω να πληρώσει τόσα. Αν δεχτεί να βάλω κι εγώ τα υπόλοιπα χρήματα κάτι θα γίνει.

20€ είναι και 30€ για next day. Το Amazon πόσα σε χρεώνει;

Link to comment
Share on other sites

για το CM Storm Quick Fire Rapid εχετε να προτινεται απο καπου για αγορα?Με UK keyboard

Switches?

Με mxblack μπορείς να το αγοράσεις απο το ίδιο το site της cm Quick Fire Rapid Gaming Keyboard - Cooler Master Europe Store

αν και λέει Layout - US International 99% θα μπορείς να το πάρεις και με uk layout (for specific layout, please contact us)

@bv13 στη θέση σου θα περίμενα να κυκλοφορήσει το 6gv2 με red switches.

Σημερα που κοίταξα στο site της ss δεν υπάρχει πλεον καταχώρηση για 6gv2red :whistle2:

ίσως ενός 6gv2 για το οποίο με προβληματίζει το γεγονός ότι τα πλήκτρα μετά από λίγο καιρό χρήσης ξεθωριάζουν. Ίδωμεν.

lol what? Τα keycaps του 6gv2 δεν ξεθωριάζουν .-

Ευχαριστώ wizard. Είχα κοιτάξει και στο cm store αλλά επειδή στέλνει μονο με ups και τσούζουν λίγο τα μεταφορικά το άφησα, γιατί όπως είπα θα είναι δώρο και δεν θέλω να πληρώσει τόσα. Αν δεχτεί να βάλω κι εγώ τα υπόλοιπα χρήματα κάτι θα γίνει.

120E σύνολο για mxred + partial (έστω) backlit είναι super τιμή και πολύ τίμια αγορά.

Σε χαμηλοτερη τιμή απο αυτή για ένα ποιοτικό πληκτρολόγιο και ευρώπη και reds δεν θα βρεις.

20€ είναι και 30€ για next day. Το Amazon πόσα σε χρεώνει;

Από cm store δεν υπάρχει η επιλογή για next day delivery για ελλάδα παρα μόνο με ups και χρέωση (Worldwide Standard) €21,11.

Από amazon γερμανίας μιας και είναι το μόνο που υπάρχει cm rapid fire mxred μαζι με μεταφορικά συνολικό κόστος έχει EUR 101,77

Έγινε επεξεργασία από Alexopus6
Link to comment
Share on other sites

lol what? Τα keycaps του 6gv2 δεν ξεθωριάζουν .-

[ame]http://www.amazon.co.uk/product-reviews/B0038X3ZVM/ref=dp_top_cm_cr_acr_txt?ie=UTF8&showViewpoints=1[/ame]

To διάβασα εδώ σε αρκετά reviews ότι συμβαίνει. Μάλλον επειδή έχεις βάλει custom στα W S D A γιατί για αυτά μιλάνε.

Link to comment
Share on other sites

Amazon.co.uk: Customer Reviews: SteelSeries 6G v2 - Keyboard - PS/2, USB - US

To διάβασα εδώ σε αρκετά reviews ότι συμβαίνει. Μάλλον επειδή έχεις βάλει custom στα W S D A γιατί για αυτά μιλάνε.

ο καθένας λεει την π@π@τζα του.

Έχω και τα μαμα keycaps (wasd)

και keycaps απο ebay

και Keycaps απο wasdkeyboard

κανένα απο τα παραπάνω δεν έχει ξεθωριάσει και δεν κάθομαι στο keyboard 1 ώρα/day αλλά δόξα το θεό ειδικά τα wasd χτυπάνε υπερωρίες :)

Link to comment
Share on other sites

Από cm store δεν υπάρχει η επιλογή για next day delivery για ελλάδα παρα μόνο με ups και χρέωση (Worldwide Standard) €21,11.
To amazon(uk) έχει super saver delivery οπότε τα μεταφορικά είναι free. Kάτι κάνω λάθος στο cm store γιατί μου βγάζει "UPS (Worldwide Standard) €41,49".

Εγώ το πήρα με UPS Next Day. Ήρθε σε 2 ημέρες όμως, γιατί άργησε να το στείλει η CM, παρόλο που η παραγγελία μπήκε 10:00ΑΜ. Τελικό κόστος 129€. Σίγουρα πάνω από το Amazon, αλλά είναι US και ήρθε αρκετά γρήγορα.

Edit: Από ότι βλέπω, όντως δε δίνει πλέον την επιλογή... Ο τελευταίος ήμουν...; :X:

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

To amazon(uk) έχει super saver delivery οπότε τα μεταφορικά είναι free. Kάτι κάνω λάθος στο cm store γιατί μου βγάζει "UPS (Worldwide Standard) €41,49".

Στο amazon uk δεν υπάρχει το cm rapid fire mx reds.

Το cm rapid PRO υπάρχει απο amazon uk με mx reds και με super save delivery βγαίνει 95Ε

Link to comment
Share on other sites

Στο amazon uk δεν υπάρχει το cm rapid fire mx reds.

Το cm rapid PRO υπάρχει απο amazon uk με mx reds και με super save delivery βγαίνει 95Ε

Ναι το rapid fire to έχει μόνο με black switches. Αυτό λες; [ame]http://www.amazon.co.uk/Cooler-Master-Storm-Mechanical-Keyboard/dp/tech-data/B0087DJUFS/ref=de_a_smtd[/ame]

Αν δεις technical details λέει "Key Switch: CHERRY Black".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.