Jump to content



Τι τρώτε για πρωινό;


vic

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

λιγο ψωμακι , η κανα γιαουρτι η γαλα με δημητριακα η κανα ζελεδακι με φρουτα

παιζει να πιω χυμο αν εχω.

ο καφες θα γινει μετα απο 1 ωρα και το πρωινο τσιγαρο τοτε..Μετα τρωω μεσημεριανο , κοιμαμαι ξυπναω και παω δουλεια.

Υ.Γ σας ειπα το προγραμμα της ημερας :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Update(edit ηθελα να κανω αλλα τεσπα :S ) : Τα λεφτα που εξοικονομησα με την super multi τα δινω στην 100% egg protein της ON, παρα πολυ βολικη για πρωινο και μου ειναι ιδιατερα ευπεπτη αφου δεν εχει ιχνος απο γαλα ( ΓΙΑΤΡΕ ΔΕΝ ΚΛΑΝΩ ΠΙΑ !!! :D ) Επισης παιρνω 3 δισκια σπιρουλινα και αλλαξα το καστανο με νιφαδες απο φαγοπυρο και λιγα δαμασκηνα, αυτο το εκανα γιατι το link που ειχε δωσει καποτε ο kalileo ( ή μηπως ητανε ο daytime dreamer ? ) με εβαλε σε σκεψεις.

6 Steps To A Summer 6 Pack | SimplyShredded.com

Στην αρχη ειπα σιγα τα ωα, ο καθενας ανοιγει ενα site και γραφει οτι θελει για να πουλησει τα βιβλια των αλλων, οπου επεσε το ματι μου στο review ενος πραγματικα κομματιασμενου ( 4% bf :o )

Bodybuilding.com Reviews - Optimum Gold Standard 100% Egg

Μετα εκανα απο καμποσες ωρες google fu επεσα στο site του συγγραφεα του περιφημου βιβλιου, πιο συγκεκριμενα στον καταλογο με σχεδον ολες τις τροφες που μπορει να εχει καποιος στην διαιτροφη του Eat Right For Your Type :: TypeBase 4 BTD Food Values

Εδω και λιγες βδομαδες οτι δεν ειναι "συμβατο" με την ομαδα αιματος ( 0+ ) μου το αποφευγω χωρις δευτερη σκεψη ( εξαιρουνται τα "δωρακια" καθε τεταρτη μερα :p ) και πραγματικα εχω δει μεγαλη διαφορα στην πεψη ( κραταω πλεον λιγοτερα υγρα, ριχνω ενα χοντρο ΚΑΘΕ πρωι με το που ξυπνησω και συνηθως ενα 2ο το μεσημερι/ απογευμα) στο δερμα μου ( οταν συνηθιζα να πινω καζεινη το βραδυ ειχα βγαλει ενα σωρο σπυρακια :S ) ακομα και στον τροπο που σκεφτομαι / αντιδρω

Ειμαι σιγουρος πως αμα καταφερω να κανω το 50λεπτο πρωινο γρηγορο περπατημα (καταραμμενο L4D :p ) καθημερινη συνηθεια και παραμεινω το ιδιο πειθαρχειμενος και αφοσιωμενος, σε μολις λιγους μηνες θα ειμαι ετοιμος επιτελους για να μπω στον οΝγκο :D

UPDATE #2 ( ρε μηπως πρεπει να ανοιξω κανα blog με φωτογραφιες κλπ ? :p )

Εδωσα 100 ευρω προχθες και εκανα αυτο το πολυ απαραιτητο τεστ διατροφικης δυσανεξιας στην ολιστικη ιατρικη στην πευκη ( Τέστ Διατροφικής Δυσανεξίας (τέστ τροφών) | Υγεία και Ολιστική Ιατρική | Κέντρο Ολιστικής Ιατρικής ) Τελικα δεν εχω θεμα ουτε με την λακτοζη ( φτου ), ουτε με την γλουτενη (φτουφτουφτουφτου :p ), με το αλευρι εχω και με τα γαλακτοκομικα που προερχονται απο αγελαδα ! Μου εκοψε και καποια αλλα ο συμπαθεστατος γιατρος οπως τα ραδικια τα ροδακινα το αυγο ( OUCH, εχω κατεβασει περιπου 2 κιλα αλβουμινη τον τελευταιο καιρο :p ) το πεπονι κλπ. Και παλι ομως, απο αυτη τη χαζομαρα που εκανα 1 μηνα τωρα που ητανε τερμα γενικευμενο και στην ουσια στερουσα απτον εαυτο μου ασβεστιο και βιταμινες ειναι χιλιες φορες καλυτερο μια προβλεπομενη αθλητικη διατροφη αποφευγοντας ταυτοχρονα αυτα που μου εβγαλε το μηχανημα του γιατρου.

Εννοειται οτι καθε 4η μερα ανεβαζω θερμιδες/υδατανθρακα κανονικα, οπως και καθε 8η οπου κανω το ιδιο αλλα με γευματα που εχουν απαγορευμενες τροφες ( μακαρονια - παγωτα κλπ :p ) Πραγματικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, μπορω πλεον να τρωω βρωμη ( οι νιφαδες φαγοπυρου ΔΕΝ παλευονται ! ) πατατες πορτοκαλια και ενα σωρο αλλα αντι να τα στερουμαι επειδη διαβασα μια χαζομαρα στο ιντερνετ, με τα συμπληρωματα υπηρξε ενα θεμα, μιας και το αυγο μου το εκοψε (αργκ!) και η μοσχαρισια πρωτεινη της dymatize ( elite primal ) κανει 42 ευρω το κιλο ! + οτι το κουτι της λεει να μην υπερβαινω τα 2 scoop την ημερα πραγμα που δεν γινεται γιατι θελω 33g το πρωι και 50g μετα τα βαρη.

Τελικα βρηκα την λυση και μαλιστα εντος συνορων, προκειται για τον ελληνικο αιγοπροβειο ορο γαλακτος :DWheypro 100% Greek Whey Protein μολις 25 ευρω ο κουβας και τα εξοδα αποστολης ΔΩΡΕΑΝ, με πηρανε μαλιστα τηλεφωνο το μεσημερι για να με ενημερωσουν οτι θα εχω την παραγγελια μου δευτερα πρωι. Να σημειωσω εδω οτι ΟΛΕΣ οι whey που εχω δει να πουλιουνται εξω προερχονται απτο αγελαδινο γαλα, ακομα και κατι υποτιθεμενες κατσικισιες σαν αυτη την μπουρδα εδω -> Review: Vyotech Oryx Goat Whey: "The World's Perfect Protein??"

Btw τωρα θυμηθηκα αυτο που ειπε ο gomar για το σηκωτι και που γενικα το πεταει πολυς κοσμος που δεν ασχολειται σοβαρα με το θεμα, η αληθεια ειναι μια πρωτεινη μπορει να ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ την κατασταση ενος ηδη ταλαιπωρημενου συκωτιου, αρκει φυσικα να μην γινεται υπερδοσολογια.

Tests on rats show that protein supplements help repair damaged livers. "This may also apply to humans," says Professor Harihara Mehendale of the University of Louisiana, USA.

Body builders often take protein supplements in the form of whey protein to help them build muscles. Whey protein is derived from milk during the process in which milk is turned into cheese. Protein can be found naturally in regular dairy products, eggs, and soy, but the quality is not comparable to whey protein powder nor is it as easy to use. A whey protein supplement can provide the highest amount of branched chair amino acids, also known as BCAA, leading to your body building and retaining muscle.

However, extremely high doses of whey protein supplements could overload your liver and cause damage, so make sure you are taking the correct amount. You should never consume more than 30 grams of whey protein at one setting. You may also get better benefits of the whey if you consume the intake throughout the day, rather than all at one time.

Liver Health: How to Care for Your Liver

Να πω εδω για τους αδιακριτους ( :p ) πως εκανα και συσταση σωματος κατα την επισκεψη μου στον γιατρο, τα στατς μου ειναι

Λιπωδης Μαζα : 14,3 kg 16%

Αλιπη Μαζα: 74.8 kg

Υψος: 1.75

Βαρος: 89,1 kg

BMI : 29 ( :rofl: :rofl: :rofl: )

Βασικος Μεταβολικος Ρυθμος : 2225 kcal ( πεινασα :ph34r: )

Μυικη Μαζα : 71,4 kg

Σωματικα Υγρα : 54.8 kg 61,5%

Δεν χρειαζεται καμια προετοιμασια για καμια απτις 2 εξετασεις, τα μηχανηματα ειναι τελευταια τεχνολογιας και η διαγνωση γινεται σε μολις λιγα λεπτα, το μονο που πρεπει να προσεχτει ειναι να μην εχει φαει καποιος βαρια πριν ερθει. Τελος υπενθυμιζω πως οτι μου "εκοψε" δεν ειναι απαραιτητα για παντα ( αν και θυμαμαι απο πολυ παλια οτι ειχα προβλημα και με τις φακες και με το αγελαδινο γαλα ) αμα ειμαι ενταξει απ'την πλευρα μου στο θεμα της διατροφης, μπορω καλλιστα να κανω ξανα το τεστ μετα απο 3-6 μηνες και να δουμε αν μπορω σιγα σιγα να προσθεσω καποιες απτις τροφες στο διαιτολογιο μου.

Επομενη βδομαδα θα κανω ξανα γενικες εξετασεις :neo:

Link to comment
Share on other sites

Καλό να τρώμε σωστό πρωινό, αλλά το "κακό βραδυνό" έχει αποδειχθεί μύθος. Για όσους κάνουν θερμιδική διατροφή, μετράει το σύνολο των θερμίδων ανά ημέρα.

Επίσης, θα πρέπει να γνωρίζετε, κι αν δε θέλετε να με πιστέψετε ψάξτε το καλά (όχι ρωτώντας απλά το φαρμακοποιό της γειτονιάς), ότι με τους καινούριους κανονισμούς της ΕΕ, οι ποσότητες βιταμινών που περιέχουν τα συμπληρώματα διατροφής μειώθηκαν περίπου στο μισό, καθιστώντας τα περισσότερα στην ουσία άχρηστα. Ψάξτε να αγοράσετε βιταμίνες από US, που ακόμα δεν ισχύει αυτό, ή να παίρνετε περισσότερα χάπια (αν και μάλλον θα σας κοστίσει ακριβά...)

Προσωπικά επιλέγω τις Nutrilite που δυστυχώς δε βρίσκεις εύκολα (μέσω Γερμανίας) οι οποίες όταν πέρασε η οδηγία αυτή, αντί για 31 χάπια στη συσκευασία, έβαλε 62 στην ίδια τιμή. Μια εταιρία που σέβεται τον εαυτό της...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνηθως φρεντο καπουτσινο γλυκο παρεα με 2-3 τσιγαρα! Υγιεινα παντα...

Αντε 4-5 φορες τον μηνα, ΑΝ εχω χρονο κανα σαντουιτς με μαυρο ψωμι, τυρι τσενταρ (mature) και φετα γαλοπουλα,μαζι με ενα ποτηρι χυμο με αναμεικτα φρουτα (φρεσκα).

Link to comment
Share on other sites

50 γραμμαρια πρωτεινη , 10 γραμμαρια κρεατινη , 600 mg καφεινη , 10 αυγα χτυπημενα στο blender και βαραω και μια ενεση αδρεναλινης στον θωρακα.

Τα σαββατοκυριακα αντικαθιστω τα αυγα με 4 κοτοπουλισια στηθη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.