Jump to content



Τι τρώτε για πρωινό;


vic

Recommended Posts

Κανα πεινιρλί από το φούρνο της γειτονιάς μου ή τυρόπιτα ή ζαμπονοκασερόπιτα ανάλογα τί έχει διαθέσιμο΄ συνοδευόμενο από έναν φραπέ γλυκό με γάλα για να ξυπνήσω, αλλιώς δεν ανοίγει το μάτι μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply
Και τα φτιάχνετε μόνοι σας όλα αυτά κάθε μέρα; Τι ώρα ξυπνάτε και πάτε στη δουλειά;

Ξυπνάω 8, θέλω 10' για το μπάνιο και να ντυθώ και στις 8:30 φεύγω για να είμαι 9 στη δουλειά. Αν δεν πάω με το ποδήλατο επεδή είναι κακός ο καιρός ή έχω κάποια άλλη δουλειά μετά, μπορεί να χουζουρέψω κανά πεντάλεπτο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με την ορεξη που εχω...

Τα βασικα:

Φετα

Ψωμι ζυμωτο

βουτυρο

Τωρα μπορει να παιξει:

Mελι με φετα τυρι και ψωμι ή μαρμελαδα με φετα τυρι και ψωμι. Αλλιως κανα cake.

Tον καφε τον σταματησα.

Πορτοκαλαδα στημενη ή νερο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν κανω διαιτα :

Βαζω 100γραμμαρια βρωμης (παρτε την βρωμη απο Σκλαβενιτη ονοματι TEXAS - ειναι 1 ευρω πιο φτηνη απο την βρωμη μαρκας QUAKER) και βραζω λιγο νερο. Αφου ζεσταθει το ριχνω επανω ισα-ισα να μουλιασει η βρωμη (οχι μπλουμ ομως, ισα-ισα να βραχει παντου)

Μετα απλωνω 2-3 κουταλιες της σουπας μελι και γινεται ενα απιθανο πραγμα.

Υγιεινο , πεντανοστιμο (σαν να μασας καραμελωμενο γλυκο) και σε κραταει για πολλες ωρες

Τωρα που κανω διαιτα, 40γραμμαρια σκονη πρωτεινης, 20 γραμμαρια βρωμη (τιποτα ουσιαστικα) ή 2 γιαουρτια 2% ή 200γρ ψαρι γλωσσα βρασμενο με 2-3 παξιμαδια ή τρωω το εξης

Βρεχω 5-6 παξιμαδια να μουλιασουν καλα (πολυσπορο Παπαδοπουλου - κοκκινη συσκευασια), απο πανω κοβω ντοματα φρεσκια και αδειαζω ενα κεσεδακι cottage light απο τα lidl. Εαν δεν κανω διαιτα ριχνω και λαδι στα παξιμαδια η βαζω φετα αντι cottage

Ναι ολα αυτα μπορω να τα φαω για πρωινο ... εαν δεν κανω διαιτα τρωω και ολοκληρη πιτσα πρωι πρωι :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο καιρο :

30g βιολογικο καστανο σε σκονη με 200ml νερο

στο ιδιο μπωλ βαζω 40g βρωμη του παπανικολαου που παιρνω 2.80 το κιλο απο ενα εστιατοριο-μπακαλικο με βιολογικα στην αριστειδου

10g αμυγδαλα

10g καρυδια

2 κουταλιες σπιτικη θρεψινη ( μειγμα απο ταχινι ολικης αλεσης και ρεικο μελο )

ανακατευω τσακα τσακα σε ενα shaker 1 scoop Syntrax essence vanilla με νερο ( χρονος για ομελετα με ασπραδια κλπ ΜΗΔΕΝ ! σε ενα τεταρτο πρεπει να εχω ετοιμασει και να εχω ηδη φαει το πρωινο μου )

συνολο : 500 θερμιδες

απο συμπληρωματα διατροφης HBM της EFX, radox της syntrax και ADAM της real foods, επισης πινω γλουταμινη οταν ξυπναω, σε περιπτωση που μου την δωσει να παω δουλεια με τα ποδια ( περιπου 50λεπτα γρηγορο βαδειν ελληνορωσων - παγκρατι μεσω badminton ) πινω και ενα σφηνακι αμινοξεα της EFX για να με κρατησουν

Btw την syntrax μολις την τελειωσα και ειπα να την αλλαξω με protein 90 της nature's best, η adam μαλλον θα φαει και αυτη ποδι γιατι δεν συμφερει οικονομικα και θα παρω super multi της dymatize, το κουακερ λεω κι αυτο να το αλλαξω με καποιο αλλο δημητριακο που να ΜΗΝ εχει γλουτενη, καμια ιδεα ?

Α και οταν ειμαι αρκετα τυχερος ωστε να φαω πρωινο σπιτι μου, εχω φροντισει απο το προηγουμενο βραδυ και εχω καβατζα στο ψυγειο burger σολωμου ζυμωμενο με βραστη πατατα μανιταρια και σαλτσα ταρταρ σε ψωμακι ολικης με σαλατα αντι για πατατες ( ποιος τις τρωει τις country ετσι κι αλλιως ? :sick: ) απτο blufield burger στην γειτονια ( αγγελοπουλου - ψυχαρη, 5 βηματα απτην Δ.Ο.Υ ψυχικου )

Για οσους κοιτανε το ποστ με μισο ματι, να πω εδω οτι καθε τεταρτη μερα σαβουριαζω λιγο για να ανεβασω τον συνολικο υδατανθρακα/θερμιδες και τρωω καμια βρωμια, πχ καμια λωριδα καπρεζε απτο zio peppe κανα κεμπαμπ etc :)

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φορες προλαβαινω να στριψω και τσιγαρο αλλα δν προλαβαινω να το κανω :hehe:

εδω μας τα χαλας .... ΚΑΙ διατροφη ΚΑΙ ασκηση ΚΑΙ :smoke: ? που ειναi το κουμπι για thumbs down ???? μας το εφαγε ο κολασης ? :(:getlost::getlost::getlost::hm::p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάθε πρωί θα τρώω ένα μεγάλο μπολ με δημητριακά (clusters ή cheerios) και γάλα (πλήρες) + ανάλογα τι βρίσκεται στο σπίτι ή ένα κρουασάν βουτύρου ή δύο φέτες σικάλεως του τοστ με βούτυρο και μέλι/μαρμελάδα ή μια φέτα κέικ ή πορτοκαλόπιτα ή κάνα τοστάκι με (πάριζα/ενταμ).

Link to comment
Share on other sites

δεν τρωω τπτ.βαριεμαι τοσο πολυ να σηκωθω για σχολη που παντα σηκωνομαι τελευταια

στιγμη και τρεχω να προλαβω.καμιααααα φορα τπτ δημητριακα με γαλα αν εχω η κανα κεικ της μανας που τα σπαει:p

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα οταν σηκωνομαι.Οταν φτασω ομως Σαλονικα και παρω μηχανη

πηγαινοντας στην δουλεια σταματαω σε κανα 2 3 φουρνους και οτι με κανει κλικ

το χτυπαω με συνοδεια χυμου.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο καιρο :

30g βιολογικο καστανο σε σκονη με 200ml νερο

στο ιδιο μπωλ βαζω 40g βρωμη του παπανικολαου που παιρνω 2.80 το κιλο απο ενα εστιατοριο-μπακαλικο με βιολογικα στην αριστειδου

10g αμυγδαλα

10g καρυδια

2 κουταλιες σπιτικη θρεψινη ( μειγμα απο ταχινι ολικης αλεσης και ρεικο μελο )

ανακατευω τσακα τσακα σε ενα shaker 1 scoop Syntrax essence vanilla με νερο ( χρονος για ομελετα με ασπραδια κλπ ΜΗΔΕΝ ! σε ενα τεταρτο πρεπει να εχω ετοιμασει και να εχω ηδη φαει το πρωινο μου )

συνολο : 500 θερμιδες

απο συμπληρωματα διατροφης HBM της EFX, radox της syntrax και ADAM της real foods, επισης πινω γλουταμινη οταν ξυπναω, σε περιπτωση που μου την δωσει να παω δουλεια με τα ποδια ( περιπου 50λεπτα γρηγορο βαδειν ελληνορωσων - παγκρατι μεσω badminton ) πινω και ενα σφηνακι αμινοξεα της EFX για να με κρατησουν

Btw την syntrax μολις την τελειωσα και ειπα να την αλλαξω με protein 90 της nature's best, η adam μαλλον θα φαει και αυτη ποδι γιατι δεν συμφερει οικονομικα και θα παρω super multi της dymatize, το κουακερ λεω κι αυτο να το αλλαξω με καποιο αλλο δημητριακο που να ΜΗΝ εχει γλουτενη, καμια ιδεα ?

Α και οταν ειμαι αρκετα τυχερος ωστε να φαω πρωινο σπιτι μου, εχω φροντισει απο το προηγουμενο βραδυ και εχω καβατζα στο ψυγειο burger σολωμου ζυμωμενο με βραστη πατατα μανιταρια και σαλτσα ταρταρ σε ψωμακι ολικης με σαλατα αντι για πατατες ( ποιος τις τρωει τις country ετσι κι αλλιως ? :sick: ) απτο blufield burger στην γειτονια ( αγγελοπουλου - ψυχαρη, 5 βηματα απτην Δ.Ο.Υ ψυχικου )

Για οσους κοιτανε το ποστ με μισο ματι, να πω εδω οτι καθε τεταρτη μερα σαβουριαζω λιγο για να ανεβασω τον συνολικο υδατανθρακα/θερμιδες και τρωω καμια βρωμια, πχ καμια λωριδα καπρεζε απτο zio peppe κανα κεμπαμπ etc :)

Περα απο τη βρωμη δεν νομιζω οτι κανεις πρωινο...

Βλεπω πολλους που παιρνουν συμπληρωματα και ιστοριες. Για ποιο λογο ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τη βρωμη δεν νομιζω οτι κανεις πρωινο...

Βλεπω πολλους που παιρνουν συμπληρωματα και ιστοριες. Για ποιο λογο ολα αυτα?

Τα συμπληρωματα δεν ειναι μονο για "φουσκωμα" . Ειναι και για υγεια και για να παρεις και τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεσαι αναλογως με τις καθημερινες σου δραστηριοτητες και τις συνολικες καυσεις που κανεις. ο Grunt περπαταει 50 λεπτα γρήγορο βάδην. Το 90% των ανθρώπων δεν περπατάει τοσο την ΕΒΔΟΜΑΔΑ (δεν υπερβάλω καθόλου) Οποτε καταλαβαίνεις οτι δεν εχει τις ίδιες απαιτήσεις σε θρεπτικα συστατικά με τον average Έλληνα.

Αμα εχει καποιος γενικα λεφτα να διαθεσει μερικα συμπληρωματα ειναι κορυφη

(πως την βαριεμαι ξανα και ξανα αυτην την κουβεντα ...)

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τη βρωμη δεν νομιζω οτι κανεις πρωινο...

Βλεπω πολλους που παιρνουν συμπληρωματα και ιστοριες. Για ποιο λογο ολα αυτα?

Το καστανο και το ταχινι τι ειναι δλδ ? Το οτι τρωω καθε 3 καταραμενες ωρες σαν διαβητικος και μου φευγουν τα απειρα λεφτα για φαγητο που το πας ? Η διατροφη μου ειναι 90% τελεια και με τα συμπληρωματα προσπαθω να την παω στα 100% Εχω δυσανεξια σε γλουτενη λακτοζη ( ακομα και οι πρωτεινες με whey concentrate αντι για isolate με πειραζουν ) και οι θερμιδες μου δεν χωρανε πολλα φρουτα, απο καπου δεν πρεπει να παρω τις βιταμινες και τα αντιοξειδοτικα δεν νομιζεις ? Το για ποιο λογο ρωτα τον ωριλα και τον ταξιτζη που με ρωτησανε στα καλα καθουμενα την μολις προηγουμενη βδομαδα αν παιρνω κανα "φαρμακακι" ? Α, και τις αλλες 3 γκομενες που τις εχω σε αναμονη και δεν ξερω με ποιο κριτηριο να διαλεξω , ποια μου τα εριξε πρωτη ή ποια δεν την ενδιαφερουν καθολου τα λεφτα ? :p

Κανω βαρη 4 φορες την βδομαδα και ακολουθω αυστηρη διατροφη, μακαρι να ειχα χρονο και για την ομελετουλα μου και να μπορουσα να πινω 3 λιτρα γαλα χωρις κανενα προβλημα ( ακομα και εκεινο το advance με 80% λιγοτερο λακτοζη .... δεν ...... - μην ακουσω τπτ για σογια θα κανω thread ban τον εαυτο μου :p ) νομιζεις οτι δεν τα λυπαμαι τα λεφτα ? Απτην αλλη λυπαμαι ομως και τον χρονο που αφιερωνω γυμναστηριο και μετα δουλευω στο καπακι ενω αλλοι πιο τυχεροι πανε για υπνο ή λενε " δεν εργαζομαι γιατι κανω βαρη " <- :S

Παιρνω οποιο φυσικο συμπληρωμα ειναι αποδεδειγμενο οτι χρειαζεται να παρω για να εχω την βελτιστη αναρωση και παντα στις σωστες για τον οργανισμο μου ποσοτητες, ποτε δεν μου εχει περασει απτο μυαλο να παρω κατι που δεν ειναι "drug free" ή δεν αναφερεται στον κατατοπιστικοτατο οδηγο του abcbodybuilding ( http://www.abcbodybuilding.com/laywindownon.pdf )

Σορι αν τα εγραψα λιγο χυμα, αναγκαστηκα το μεσημερι να κατεβασω ενα φιαλιδιο γκουαρανας και ειμαι ακομα σαν να εχω πιει 10 καφεδες, τιποτα προσωπικο ετσι ? :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.