Jump to content



Προβλημα με ISP και Μπλοκαρισμα Ιστοσελιδας


mchls

Recommended Posts

Καλησπερα, εδω και 15 ημερες δεν μπορω να εισελθω στο btjunkie.org... Εψαξα το θεμα ομως και διαβασα καπου,αυτο εδω ''Last week an Italian court ordered all ISPs to block subscriber access to BTjunkie''... Πρεπει να σας πω οτι ημουν και εγω μελος-subscriber στο συγκεκριμενο site...Το site ειναι κανονικα προσβασιμο απο οτι ρωτησα εναν φιλο, ο οποιος δεν ηταν μελος αλλα απλος επισκεπτης... Ενεργεις ,οπως να βγαλω το καλωδιο τροφοδοσιας του router για αρκετο χρονικο διαστημα για αλλαγη ip, εγιναν αλλα χωρις αποτελεσμα... Επισης δοκιμασα να εισελθω και απο το laptop αλλα και παλι τιποτα πραγμα που σημαινει οτι δεν ευθυνετε ο desktop μου αλλα μαλλον με μπλοκαρε ο isp μου...Το ερωτημα ειναι: τι λυσεις υπαρχουν ωστε να λυθει το προβλημα αυτο... Σκεφτηκα να επικοινωνησω με τον isp μου αλλα φοβαμαι μηπως γινει καμια επιπλοκη διοτι ειμαι και καλα ''πειρατης''...Σκεφτηκα να επικοινωνησω απο τον υπολογιστη του φιλου με τον admin του site ωστε να μου διαγραψει το λογαριασμο αλλα και παλι φοβαμαι μην γινει καμια επιπλοκη και τον μπλοκαρει ο isp του και δεν εχει προσβαση ουτε εκεινος μετα απο αυτο...Οποιαδηποτε αποψη, βοηθεια,προταση δεκτη και χρησιμη...Να ειστε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εδω και 15 ημερες δεν μπορω να εισελθω στο btjunkie.org... Εψαξα το θεμα ομως και διαβασα καπου,αυτο εδω ''Last week an Italian court ordered all ISPs to block subscriber access to BTjunkie''... Πρεπει να σας πω οτι ημουν και εγω μελος-subscriber στο συγκεκριμενο site...Το site ειναι κανονικα προσβασιμο απο οτι ρωτησα εναν φιλο, ο οποιος δεν ηταν μελος αλλα απλος επισκεπτης... Ενεργεις ,οπως να βγαλω το καλωδιο τροφοδοσιας του router για αρκετο χρονικο διαστημα για αλλαγη ip, εγιναν αλλα χωρις αποτελεσμα... Επισης δοκιμασα να εισελθω και απο το laptop αλλα και παλι τιποτα πραγμα που σημαινει οτι δεν ευθυνετε ο desktop μου αλλα μαλλον με μπλοκαρε ο isp μου...Το ερωτημα ειναι: τι λυσεις υπαρχουν ωστε να λυθει το προβλημα αυτο... Σκεφτηκα να επικοινωνησω με τον isp μου αλλα φοβαμαι μηπως γινει καμια επιπλοκη διοτι ειμαι και καλα ''πειρατης''...Σκεφτηκα να επικοινωνησω απο τον υπολογιστη του φιλου με τον admin του site ωστε να μου διαγραψει το λογαριασμο αλλα και παλι φοβαμαι μην γινει καμια επιπλοκη και τον μπλοκαρει ο isp του και δεν εχει προσβαση ουτε εκεινος μετα απο αυτο...Οποιαδηποτε αποψη, βοηθεια,προταση δεκτη και χρησιμη...Να ειστε καλα.

Δεν χρησιμοποιώ το site αλλά δείχνει να δουλέυει κανονικά. Έχεις ήδη δοκιμάσει να καθαρίσεις cookies και ιστορικό του browser που χρησιμοποιείς φανταζομαι καθώς και διαφορετικό browser. Πιθανότατα η IP που έχεις εσύ να είναι blacklisted. Δες την IP που λαμβάνεις αν ειναι η ίδια μετά απο κάθε restart. Τι πάροχο έχεις; Μερικοί δίνουν static ips. Απλή δοκιμή ειναι να βάλεις στο google αναζήτηση whatismyip και να δεις τι έχεις αν δεν μπορείς να το δεις απο modem. Δοκίμασε με διαφορετικούς DNS severs. Είτε διαφορετικούς από άλλον ISP Ελλάδα ή βάλε αυτούς του google (8.8.8.8 νομίζω). Τέλος έλεγξε αν χρησιμοποιείς proxy server και κάνε μια δοκιμή ενεργοποιώντας κάποιον ή απενεργοποιώντας αυτόν που έχεις. Τελος δες μήπως υπάρχει επιλογη για parental control στο modem σου και έχει μπλοκάρει. Αν υπάρχει κάνει την disable.

Link to comment
Share on other sites

Trendy η σελιδα απο οτι ξερω ανοιγει κανονικα σε οσους δεν ειχαν κανει λογαριασμο(σαν το φιλο που προανεφερα)...Ομως εσυ που μπαινεις κανονικα στο site, εισαι μελος η απλος επισκεπτης; Οσο για τον isp μου μαγος εισαι;Αυτην εχω σχεδον 2 χρονια...Η εντολη "tracert www.btjunkie.org" (org ειναι κανονικα για αυτο δεν εγραψα com οπως μου ειπες) στην cmd μου εβγαλε

Παρακολούθηση της διαδρομής προς: btjunkie.org [93.158.65.207] με μέγιστο πλήθος αναπηδήσεων 30:

1 2 ms 2 ms <1 ms oxygen.lan [192.168.1.254]

2 84 ms 29 ms 36 ms 62.169.255.44

3 28 ms 29 ms 84 ms 62.169.192.70

4 56 ms 59 ms 55 ms 151.5.166.253

5 132 ms 94 ms 76 ms RMSA-B01-Ge13-0.80.wind.it [151.6.85.225]

6 63 ms 76 ms 124 ms 151.6.4.206

7 119 ms 76 ms 62 ms RMAS-T02-RMSA-B02-Ge2-2-9.wind.it [151.6.5.70]

8 104 ms 62 ms 66 ms 151.6.97.28

9 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

10 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

11 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

12 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

13 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

14 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

15 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

16 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

17 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

18 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

19 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

20 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

21 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

22 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

23 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

24 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

25 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

26 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

27 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

28 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

29 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

30 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

Vagsk cookies και ιστορικο διαγραφω καθημερινα με το ccleaner και εχω αλλαξει, περαν του βασικου μου google chrome, και ie9 και firefox 4...Η ip μου με καθε restart ειναι διαφορετικη...Δεν υπαρχει τιποτα ενεργοποιημενο για Φίλτρα Πακέτων IP η Φίλτρα Ιστού...Οσο αναφορα τη δοκιμη διαφορετικων dns server και τον ελεχγο για proxy server δεν πολυ γνωριζω, οποτε μια διευκρινηση θα με βοηθουσε...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μπεις μέσω Anonymouse.org ή οποιαδήποτε αντίστοιχης υπηρεσίας. Άμα μπαίνεις από εκεί, τότε ίσως να σε μπλοκάρουν από ιταλία μεριά που έλεγες, μιας και το tracert δείχνει ότι περνάς από εκεί. Τελείως ηλίθιο βέβαια άμα γίνεται αυτό...(από οτενετ ακολουθάει άλλο path και δεν υπάρχει πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Vagsk cookies και ιστορικο διαγραφω καθημερινα με το ccleaner και εχω αλλαξει, περαν του βασικου μου google chrome, και ie9 και firefox 4...Η ip μου με καθε restart ειναι διαφορετικη...Δεν υπαρχει τιποτα ενεργοποιημενο για Φίλτρα Πακέτων IP η Φίλτρα Ιστού...Οσο αναφορα τη δοκιμη διαφορετικων dns server και τον ελεχγο για proxy server δεν πολυ γνωριζω, οποτε μια διευκρινηση θα με βοηθουσε...

Σε όλα τα windows και γενικότερα τα λειτουργικά συμβατά με TCP/IPv4 θα βρεις κάποιες ρυθμίσεις. Για windows XP είναι στις συνδεσεις δικτύου, στην συσκεύη που χρησιμοποιείς (local area connection ή wifi connection) στα properties. Συνηθώς είναι στο αυτόματο και η αποδοση ip διευθυνσης και ο διακομιστής dns. Αλλάζοντας διακομιστή dns μπορεί να σου λύσει το θέμα. Στα windows vista/7 υπαρχει αντιστοιχη επιλογή στο κεντρο δικτύου και κοινής χρήσης. Στα μεν vista αναφέρεται ως διαχείριση συνδέσεων δικτύου στα δε 7αρια αναφέρεται ως αλλαγή ρυθμίσεων προσαρμογέα. Αρχικά πάρε απο status, details τις ρυθμίσεις που έχει πάρει η κάρτα σου και πετα τις ίδιες ακριβώς χειροκίνητα αλλάζοντας όμως το dns είτε με του google (8.8.8.8) είτε κάποιου άλλου ISP (ote, hol, vivodi, cyta) κλπ και δοκίμασε να ξανασυνδεθείς. Aν αυτό αποτύχει κάνε μια απόπειρα με proxy αν και εκεί θα σε τσακίσει το site γιατί το seed ratio θα πάει περίπατο.

Ενδεικτικά παραθέτω την παρακάτω εικόνα απο το internet ...

10ED268E743C53173D1DDC6BFE99E72E18B1754D_large.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τη διαδρομη αυτη και η καρτελα εμφανιζει ο,τι και αυτη που ανεβασες απλα δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω λεγοντας να παρω απο status,details τις ρυθμισεις και εν συνεχεια τι να αντιγραψω στα πεδια της καρτελας και φυσικα πως να βρω το dns ενος αλλου isp...Συγγνωμη για τις ερωτησεις αλλα οπως προειπα δεν εχω ασχοληθει με ρυθμισεις dns και παρομοια...

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τη διαδρομη αυτη και η καρτελα εμφανιζει ο,τι και αυτη που ανεβασες απλα δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω λεγοντας να παρω απο status,details τις ρυθμισεις και εν συνεχεια τι να αντιγραψω στα πεδια της καρτελας και φυσικα πως να βρω το dns ενος αλλου isp...Συγγνωμη για τις ερωτησεις αλλα οπως προειπα δεν εχω ασχοληθει με ρυθμισεις dns και παρομοια...

Πηγαίνοντας στην κάρτα δικτύου σου ... πριν πατήσεις properties υπάρχει επιλογή για status.

Σε win vista/7 στο παράθυρο που θα σου ανοίξει 8α υπάρχει ένα κουμπι που θα λέει details και θα σου εχει πληροφορίες για τη συνδεση (ipv4 address, ipv4 subnet mask, default gateway ipv4 κτλ)

Στην εικόνα βαζεις το ip στο πρώτο πεδίο, δευτερο πειδιο subnet mask ειναι 255.255.255.0 και στο τριτο πεδιο πάει η default gateway ipv4 (η IP που εχει το modem σου). Στα dns δοκίμασε του google αρχικα ...

στο primary DNS βάζεις 8.8.8.8 και στο δευτερεύων 8.8.4.4

αν δυσκολευεσαι άνοιξε ενα παράθυρο cmd απο την εκτέλεση και πληκτρολόγησε ipconfig ... θα σου δώσει τα στοιχεια αυτά ... μαζι με πολλά αλλα ..

dns άλλων παρόχων βαρα στο google και θα βρεις ... αλλιώς σου ποστάρω dns για OTE.

4406d1232212532t-network-connection-status-shortcut-status.jpgethernet-status.jpg

Link to comment
Share on other sites

Volrath μπενω κανονικα μέσω Anonymouse.org και αλλων παρομοιων proxy web...Και απο οτι διαβασα καπου υπαρχουν παρομοια συμβαντα σαν το δικο μου με την ιδια παροχο την wind μεσω ιταλιας...Οποτε ηλιθιο, ξεηλιθιο μαλλον κατι τετοιο επαθα και εγω...

Vagsk εκανα οτι ειπες (ηταν ευκολο τελικα) αλλάζοντας διακομιστή dns αλλα δεν μου ελυσε το θέμα.Ακολουθησα πιστα τις οδηγιες σου και εβαλα google dns αρχικα και υστερα forthnet (πατησα εξοδος και επικυρωση των ρυθμισεων κατα την εξοδο, δεν εκανα restart το router η το pc μιας και δεν πιστευω να ηταν απαραιτητο αλλα τιποτα και παλι)...Τεσπα αν θες ποσταρε τους δικους σου για οτε αν και δεν το κοβω χλωμο...Πως βλεπεις ομως τη περιπτωση που λεει ο Volrath;Τι πιθανοτητες δινεις και γενικα τι παιζει με τη παρτη τους(isp και btjunkie.org);

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα παίζει από το πατρικό μου που έχει Tellas. Το πρόβλημα είναι απλό. Οι ιταλικοί ISPs κόψανε την κίνηση προς το btjunkie, η Tellas έχει upstream provider την ιταλική wind οπότε κόβεστε μόλις φτάνετε εκεί. Το πρόβλημα διορθώνεται όπως είπαν και πιο πάνω χρησιμοποιώντας proxy.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τη θεωρια του Trendy η προταση μου ειναι αχρηστη αλλα μηπως θα ηταν καλη ιδεα να επικοινωνουσα με την tellas και τους αναφερω το προβλημα μου, υπαρχει περιπτωση να με βοηθησουν ,μπορουν να κανουν κατι πανω σε αυτο, η μηπως υπαρχει και η περιπτωση να τη ''πληρωσω'' μιας και οπως προειπα θεωρουμε ''πειρατης''

Link to comment
Share on other sites

Αφού το φτάσαμε εως εδώ για κάνε μια τελευταία προσπάθεια με proxy.

Aπό internet explorer από την επιλογή πάνω δεξιά που γράφει Tools, θα πας στα internet options, κατόπιν θα βρεις την καρτέλλα connections. Εκεί κάτω-κάτω εχει την επιλογή lan settings. Εκεί βάλε ενα proxy και δοκίμασε να ανοίξεις την σελίδα και πάλι απο ΙΕ.

Eνδεικτικα σου παραθέτω

proxy.otenet.gr port 8080

proxy.vivodi.gr port 8080

proxy.hol.gr port 8080

proxy.forthnet.gr port 8080

2625-1.png6a010535cf32f9970b01156ff0b25a970c-pi

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να μη δουλέψουν οι παραπάνω proxy, λόγω του ότι δεν ανήκεις στο δίκτυό τους. Οπότε καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τίποτα anonymity proxies.

Link to comment
Share on other sites

Trendy εχεις δικιο, δεν αλλαξε κατι με τη προταση του Vagsk...Μεσω του hidemyass (και αλλων παρομοιων site) μπορω να εισελθω...Επισης ανακαλυψα και το ultrasurf που ειναι πολυ καλο και οχι τοσο βαρυ (ως προς την ταχυτητα δικτυου) οσο τα anonymity web proxies...Παντως παιδια επειδη δεν βλεπω να με ξεμπλοκαρει απο μονη της η wind για τους λογους που αναλυσατε και πιο πανω,μηπως θα πρεπε να επικοινωνισω μαζι τους(με την wind); [Οχι οτι η λυσεις των anonymity proxies και του ultrasurf ειναι ασχημες]...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πιστευω πως μαλλον δεν αποκλειστικα λογω του οτι ημουν μελος στο site αντι για απλος επισκεπτης, αλλα λογω του οτι εχω wind η οποια εχει ιταλικο παροχο και οτι το site ηταν ιταλικο οποτε παει domino το ολο θεμα...Παντως να ειστε καλα, κανατε καλη δουλεια ολοι σας...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.