Jump to content



Προβλημα με overclocking σε P965 mobo


Dimitris87

Recommended Posts

Καλησπερα εχω το pcακι της υπογραφης μου δηλαδη μια gigabyte GA 965p ds4 (rev.1) και εναν q6600 (g0) που μεχρι προτεινος δουλευε κανονικοτατα στα 3,2ghz απροβληματιστα. Την περασμενη εβδομαδα πηγα να συνδεσω ενα stickακι σε μια usb απ'της πισηνες και κωλλησε το pc. Mετα την επανεκκινηση εχασε το overclock οτι και οσο και αν προσπαθησω να κανω overclock δεν μπορει να ανοιξει το pc και το κανει reset σε εργοστασιακες ρυθμησεις. Εψαξα στο νετ μπας και ειναι καποια καλουδια της intel οπως το speedstepping αλλα δεν βρισκω ακρη παντα πρεπει να κανω reset στο bios σε εργοστασιακες ρυθμησεις κ τοτε μου δουλευει κουτι.

Exω κανει τα ακολουθα μπας και βρω λυση αλλα δεν...:

  • Αλλαξα τροφοδοτικο μπας και ειχε φαει τα ψωμια του αλλα τιποτα.
  • Για ψυξη δεν παιζει εχει την H50 και ο 6600 δουλευε στους 38οC(min o ψυχροτερος πυρινας ειχε 34) overclocked
  • Πειραματιστηκα σε διαφορες ρυθμισεις bios αλλα κανενας συνδιασμος δεν τον κανει σταθερο.
  • Εστω και 1mhz να τον ανεβασω δεν το παιρνει
  • Το συγκεκριμενο mobo εχει το Μ.Ι.Τ. για οσους το ξερουν που κανει το clocking σχετικα ευκολο και εχω ευκαιρα settings για mobo,pci-x,ram,cpu αλλα ακρη δεν βρηκε...

Link to comment
Share on other sites

Και ομως μου bootαρε και μαλιστα δεν χρειαστηκε να αποσυνδεσω καμμια usb συσκευη.. τρεχει κανονικα στα 3,2. Σ'ευχαριστω φιλε cosmic! Ακομα δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση μπορει να εχει το legacy support με τα voltage του cpu...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.