Jump to content



Θρησκεία - Αθεΐα - Διαχωρισμός Εκκλησίας Κράτους


vic

Recommended Posts

Αυτό που με ενοχλεί ιδιαίτερα είναι ότι μερικοί οι οποίοι είναι θρησκευόμενοι ερμηνεύουν πολλές φορές αντιλήψεις και καταστάσεις ως προσβολή στη θρησκεία. Π.χ. Να βγουν οι εικόνες από τις αίθουσες των σχολείων. -> "Οργανωμένο σχέδιο κατά της Ελληνορθόδοξης θρησκείας μας". :fist:

Οι υπέρ της θρησκείας ενδέχεται να βγουν και να καταγγείλουν οτιδήποτε καινούριο/διαφορετικό ως κάτι κακό/αρνητικό, οι κατά της θρησκείας οτιδήποτε παλιό/παραδοσιακό ενδέχεται να το παρουσιάσουν ομοίως ως κάτι κακό/αρνητικό. Αυτό είναι στο πρόγραμμα. Το θέμα είναι όταν εκφράζουμε τις απόψεις μας να μην παρασυρόμαστε στο να κρίνουμε τον άλλον ή/και το πως σκέφτεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply
Έχεις δίκιο στο παραπάνω, απλώς από ότι βλέπω το πρώτο συμβαίνει πολύ περισσότερες φορές από ότι το δεύτερο.

Ίσως να συμβαίνει διότι οι αλλαγές που επιχειρούνται να γίνουν σε αυτό το τομέα είναι κάτι το φρέσκο. Αν πήγαινες πριν 40 χρόνια να πεις να βγουν οι εικόνες από τα σχολεία, υποθέτω, ότι το λιγότερο να σε λέγανε κομμουνιστή. Από την άλλη ίσως να παίζει ρόλο και το πως βλέπουμε μια είδηση και συνήθως αυτές που μας προκαλούν αρνητική εντύπωση είναι και αυτές που μας μένουν στο μυαλό για πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβες θα στο πω απλά. Μην θεωρείς ότι ξέρεις τον άλλον. Μην θεωρείς ότι καταλαβαίνεις τον άλλον. Μην του λες ότι λυπάσαι για τον τρόπο σκέψης του. Απλά γράψε την δική σου άποψη χωρίς προσωπικές αναφορές στον άλλον.

Από εκεί και πέρα έχω βαρεθεί να βρίσκουν όλοι πρόβλημα με τα γραφόμενα των άλλων αλλά ποτέ απολύτως τίποτα στραβό στα δικά τους γραπτά.

Υ.Γ. Μην νομίζεις ότι έχεις καταλάβει τι γράφω. Δεν έχεις. Μην ψάχνεις να βρεις βαθύτερα νοήματα σε αυτά που γράφω και σκέψεις ανάμεσα στις λέξεις ή μην αναλύεις τις λέξεις που χρησιμοποιώ. Όσο ποιο πολύ το κάνεις τόσο ποιο πολύ "χρωματίζεις" τα δικά μου posts με τον δικό σου τρόπο σκέψης (αυτό και αν παρερμηνευτεί τώρα), τόσο ποιο πολύ οδηγείσαι σε λάθος συμπεράσματα.

Ρε συ Γιάννη έχεις βαλθεί να μας τρελάνεις τώρα; Πως με κατηγορείς για προσωπικές αναφορές σε μια συζήτηση η οποία "τρέφεται" με τις προσωπικές γνώμες του καθενός; Εξακολουθείς να με "μειώνεις" λέγοντας ότι δεν καταλαβαίνω, "χρωματίζω" κτλ. Πότε σου επιτέθηκα ακριβώς; ΤΙ "χρωμάτισα" πέραν των δικών μου γραφόμενων;

Στο ξαναγράφω για να τελειώνουμε. Πήρα την φράση που χρησιμοποίησες, είτε την ασπάζεσαι, είτε όχι. Είτε την έγραψες για να καυτηριάσεις την συγκεκριμένη στάση μέρος του πλυθησμού, είτε για κάποιον άλλο λόγο. Και φυσικά δεν σε ξέρω, και ούτε ισχυρίστηκα ποτέ κάτι παρόμοιο. ΣΧΟΛΙΑΖΩ αυτό που βλέπω γραμμένο στην οθόνη του PC μου, βρε Γιάννη. Όπως γίνεται και με ένα οποιοδήποτε βιβλίο διαβάσει κανείς. Ξέρει κανείς τον συγγραφέα του; Γράφω ακόμα στο thread επειδή έχω την δική μου άποψη. Ουδέποτε σου καταλόγισα λάθος η σωστό. Ούτε είπα ότι έχω 100% δίκιο. Συμφωνείς η όχι, μπορείς να το "επισημοποιήσεις" με περαιτέρω ανάλυση της γνώμης σου. Άλλα όχι με το "εσύ δεν ξέρεις, δεν μπορείς να καταλάβεις". Ακόμα και έτσι να είναι θα μπορούσες να είσαι πιο "ήπιος" και να δείξεις στον "ανήμπορο συνομιλητή" σου το τι ακριβώς ενοοείς.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ίσως γίνεται πολλές φορές, αλλιώς γράφω εγώ τα posts μου, αλλιώς ίσως τα διαβάζεις εσύ. Αλλιώς γράφεις εσύ τα δικά σου, αλλιώς ίσως τα διαβάζω εγώ.

Δεν μου άρεσε το "κρίμα", δεν μου άρεσε η όλη ανάλυση στο γιατί είναι "κρίμα" το πως θεωρείς ότι βλέπω τον Έλληνα. Συγνώμη αλλά αν πω "Κρίμα Snips που βλέπεις τα πράγματα έτσι" και μετά αναλύσω το γιατί δεν είναι έτσι, αλλά είναι αλλιώς, το λάθος δεν θα είναι στην ανάλυσή μου ή στην σκέψη μου ή σε αυτά που λέω, αλλά στο πως ξεκίνησα να τα γράψω.

PEACE :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.