Jump to content



Sapphire HD 5850 Xtreme 129 ευρω


atego

Recommended Posts

Αν βαλω 1,3 σε gaming profile, δεν θα καει σε 2-3 χρονακια?

Αν την κρατάς full load < 80C πιθανότατα να αντέξει και 4 και 5 και 6 χρόνια.

Δεν είναι προβλέψιμα πράγματα όμως τα ηλεκτρονικά.

Μπορεί να πάρεις 25 τέτοιες κάρτες και να τις βάλεις όλες με 1.3V στα ίδια setups & συνθήκες.

Και 1 από αυτές να ψοφήσει σε 1 μήνα, 3 από αυτές σε 3 μήνες, 5 από αυτές να ψοφήσουνε σε 6 μήνες, 7 σε 1 χρόνο, 4 σε 1μιση χρόνο, και οι άλλες 5 να συνεχίσουνε για αρκετά χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 191
  • Created
  • Last Reply
ναι αλλα παρολο που μπορει να εισαι σταθερος σε furmark και σε αλλα μετροπρογραμματα ,σε αληθινες καταστασεις gaming κρασαρει.αρα μονο με ρευμα ακουει

Απλώς όταν είχα την 5850 με υλοποίηση της asus και σύστημα ψύξης το ίδιο με αυτές εδώ, σε αυτή την συχνότητα ήταν βράχος για ένα χρόνο και σε βαριά παιχνίδια:)

Αυτές λογικά επειδή είναι και από τις τελευταίες παρτίδες μπορεί να θέλουν λίγο ρευματακι παραπάνω..:)

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα παρολο που μπορει να εισαι σταθερος σε furmark και σε αλλα μετροπρογραμματα ,σε αληθινες καταστασεις gaming κρασαρει.αρα μονο με ρευμα ακουει

850 στοκ κρασάρει παντού. Το kombustor(furmark based) πιάνει τα πάντα σε 9ωρο και σχεδόν τα πάντα σε 6ωρο. Το σύγκρινα με 3dmark11 και απλά το τελευταίο πιάνει πιο νωρίς τα αρκετά ασταθή oc.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και δευτερη εχθες. Απο το καταστημα του Mall (δεν υπαρχουν στο site πια).

Ειχε αλλες διαθεσιμες στο ραφι.

Πλεον παιζουν και οι 2 μαζι, 950/1200 με 1,2v. Μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

πηρα και εγω μια χθες απο plaisio στα 115...για να αντικαταστησω μια 5770 που ειχα...πουλησα κ την 5770 1 60ρακι μια χαρα μου βγηκε :D φαινεται να εχει δυναμη στα 1680 ολα max παιζουν... so far so good λοιπον :magic: :D

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτομαι και εγω να δωσω την 4870 μου και να βαλω την διαφορα και να την παρω στα 115 απο πλαισιο.αξιζει τον κοπο η διαφορα τους?

Για εμένα ναι!

Link to comment
Share on other sites

χαλαρα. ειδικα, οσοι εχουν full HD μονιτορ -οπως κι εγω- θα δουν μεγαλη διαφορα σε επιδοσεις! εγω απο 4850 που ειχα πριν, ειδα περιπου διπλασιασμο επιδοσεων!!

Link to comment
Share on other sites

διαφορες της ταξης του +50-100% αναλογα το παιχνιδι. για παραδειγμα στο crysis 2 με την 4850 εβγαζα το πολυ 45fps σε 1080p-gamer- no filters, τωρα βαραω απο 60-90.! αλλα δεν ειναι μονο τα νουμερα, αλλα και η αισθηση που σου δινει. νερααακι....!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια γρηγορα ομος οι τελευτεες ειναι...(γιαυτο ριξανε και της τιμες) στο καταστημα στο κεντρο θεσσαλονικης που πηγα εγω η τελευταια ηταν...(κρυμενη σε ντουλαπι)τωρα αν θα ξανα-stockaρουν δεν ξερω αλλα κατι μου λεει πως οχι, κ αυτο το 115 εγινε για τα rma (για πιστοτικα σε τελευταια τιμη καταλογου)παντος ηταν που ηταν τρελο vfm στα 115 ειναι κλεψια :PP :T:

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτομαι και εγω να δωσω την 4870 μου και να βαλω την διαφορα και να την παρω στα 115 απο πλαισιο.αξιζει τον κοπο η διαφορα τους?

Είναι 40% κατά μέσο όρο ταχύτερη σε στοκ ρολόγια συγκρινόμενη. Σε μερικά games όμως λόγω drivers φτάνεις και το 60%.

Αν δεν ενδιαφέρεσαι για dx11 μπορείς να την πάρεις και πιστεύω να σε βγάλει για 1,5-2 χρόνια σε fullhd χωρίς φίλτρα προς το τέλος. Όπως είναι η 4870 τώρα δηλαδή.

Στο crysis 2 στο extreme με oc κάτω από 37 καρέ δεν πέφτεις, εκτός κάποιων σημείων που μάλλον δεν έχει γίνει καλή δουλειά και βλέπεις 30ρια κοιτάζοντας π.χ. μια λάμπα σε ένα μικρό δωμάτιο. Άρα σε dx9/10 δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ενδιαφέρεσαι για dx11 μπορείς να την πάρεις και πιστεύω να σε βγάλει για 1,5-2 χρόνια σε fullhd χωρίς φίλτρα προς το τέλος.

τι εννοεις με αυτο? μηπως εχεις μπερδευετει? η 5850 υποστηριζει DX11.....!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοούσα αυτό. Δεν τα υποστηρίζει καλά τα τελευταία τουλάχιστον dx 11 games. Αλλά και να τα υποστήριζε, μάπα το καρπούζι.

Το να περνάς κλασσικά εφέ του dx9/10 σε direct compute του dx11 με τον πιο άτσαλο τρόπο, ίσα ίσα για να πεις ότι έφτιαξες dx11 game είναι απάτη. Μια σύγκριση των ψευτο dx11 games με το crysis 2 δεν αφήνει αμφιβολίες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοούσα αυτό. Δεν τα υποστηρίζει καλά τα τελευταία τουλάχιστον dx 11 games. Αλλά και να τα υποστήριζε, μάπα το καρπούζι.

Το να περνάς κλασσικά εφέ του dx9/10 σε direct compute του dx11 με τον πιο άτσαλο τρόπο, ίσα ίσα για να πεις ότι έφτιαξες dx11 game είναι απάτη. Μια σύγκριση των ψευτο dx11 games με το crysis 2 δεν αφήνει αμφιβολίες.

edit: με το crysis 2 the witcher 2 :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.