Jump to content



Sapphire HD 5850 Xtreme 129 ευρω


atego

Recommended Posts

κουτι εχω antec p160,νορμαλ midi με 12αρια μπρος-πισω..

idle ειμαι 39C ( room temp 22C ), load under bad company 2 max 68 C συμφωνα με afterburner monitoring.

ωραια τωρα να βρουμε χρονο να δουμε τι ψαρια πιανει και ποσο ακουει στο ρευμα,χωρις ψυξη στα vrms

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 191
  • Created
  • Last Reply

Είσαι καλύτερα από μένα. Μην συγκρίνεις occt με κανονικά games. Λογικά την κάρτα θα την φτάσεις με λίγο ζόρυ στα 900. Το default voltage της 5870 είναι κάπου γύρω στο 1,15. Μιας και μιλάμε για το ίδιο τσιπ, απλά με πιο leaky transistors το 1,15 αν η θερμοκρασία μείνει κάτω από 85 θεωρείται αφαλές.

Link to comment
Share on other sites

για να επαναφερω λιγο το θεμα.....

πριν μια εβδομαδα πηρα κι εγω την 5850 xtreme, απο τη νεα παρτιδα που εφερε το Πλαισιο.

την τοποθετησα στο MAIN PC της υπογραφης μου, και εχω το εξης κουλο, το οποιο δεν ξερω αν ειναι θεμα software ή hardware.

να πω εδω, οτι η προηγουμενη καρτα ηταν μια 4850 Sapphire.

αφου λοιπον εκανα unistall στα παντα (drivers-Vga), εβαλα την 5850 και εγκατεστησα τους 11,4. ολα καλα μεχρι εδω. ανοιξα το πισι, επαιξα καποια παιχνιδια ετσι για να τα ευχαριστηθω λιγο..., και μετα τον εκλεισα. ολα οκ. την επομενη μερα που πηγα να τον ανοιξω, πατωντας το κουμπι εκκινησης ακουω το πισι να ανοιγει αλλα εικονα γιοκ!!! το ανεμιστηρι της καρτας ακουγοταν στο φουλ. το κλεινω, κλεινω και το τροφοδοτικο, κανω αποφορτιση και βγαζω και ξαναβαζω καρτα, μην τυχον και δεν ειχε πατησει καλα, και ανοιγει μια χαρα..!!!! ξαναπαιζω καποια παιχνιδια, ξανακλεινω και την επομενη μερα παλι τα ιδια...!!! λεω κατι γινεται με τα καλωδια ρευματος της καρτας. αφηνω το ενα 6πινο και βαζω με τον μετατροπεα απο αλλη γραμμη αλλο 6πινο. τπτ, παλι τα ιδια. παρατηρησα, οτι οταν κλεινω το πισι το βραδυ και παω να το ανοιξω την αλλη μερα, το κανει. οταν κλεισω το τροφοδοτικο και το ξανανοιξω, τοτε ανοιγει κανονικα. επιπλεον εχω αλλαξει και 4 διαφορετικους οδηγους μπας και...., 10,9(απο το CD)-11.1-11.2-11.4 και χτες περασα τους 11.5 αλλα δεν...! επισης παρατηρω με καποιους οδηγους -πχ 11,2- σε σερφαρισμα με firefox, τρωει BSOD. τωρα με τους 11.5 θα δω!!

επισης μου κανει και κατι περιεργα, οπως πχ ταρακουνημα εικονας στο desktop οταν ανοιγει και οταν κλεινει το πισι, ή για δευτερολεπτο, μαυριζει και επανερχεται η εικονα, οπως οταν βγαζει το μηνυμα "...σταματησε να αποκρινεται και επανεκτησε με επιτυχια.." (δεν θυμαμαι πως ακριβως το λεει)...!!

τι ειναι ολα αυτα? εχει προβλημα η καρτα? αλλα βγαζει 10λεπτο στο furmark με τοπ 70β, no problem. παιζω crysis2-dirt2- mafia II, no problem, και να τρωω BSOD στον firefox?

Link to comment
Share on other sites

επιστροφη στα default...

εχουμε θεμα στο bc2..με τo που φορτωνει νεο map/round παγωνει το pc..

μαλλον δεν ειμασταν και τοσο stable..

απο αυριο ψαξιμο παλι...

νομιζω οτι θα μεινω στα 800/1100 για καθε μερα...μιας και δεν ειδα και σημαντικη αυξηση στα fps..ειδικα οι μνημες δεν δινουν τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

αν σου καει, θα την πας RMA ?

Πρώτα από όλα δεν πρόκειται να καεί έτσι.

Δεύτερον, ναι, αν καιγότανε δίχως υπαιτιότητα μου θα την πήγαινα RMA.

1.3V δίνει officially η Sapphire με το Trixx.

Δεν πείραξα το παραμικρό στην κάρτα.

Δεν την υπερθέρμανα ούτε κατά διάνοια ( max load @ 70C ).

Και επαναλαμβάνω, δεν καίγεται έτσι :)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα δεν πρόκειται να καεί έτσι.

Δεύτερον, ναι, αν καιγότανε δίχως υπαιτιότητα μου θα την πήγαινα RMA.

1.3V δίνει officially η Sapphire με το Trixx.

Δεν πείραξα το παραμικρό στην κάρτα.

Δεν την υπερθέρμανα ούτε κατά διάνοια ( max load @ 70C ).

Και επαναλαμβάνω, δεν καίγεται έτσι :)

ok, κατανοητον. :T:

Link to comment
Share on other sites

Από κάποιες δοκιμές που έχω κάνει με msi kombustor για τουλάχιστον 7ώρες. Το Misi φαίνεται σε αυτά τα πλαίσια πολύ αξιόπιστο. Αν τα σετινγκς αποδειχνούν ασταθή τότε θα χρειάζονται μικρές μειώσεις/αυξήσεις ταχύτητας/τάσης.

Core-Voltage-Temp-Room Temp-Fan speed-3dmark06(sm3 gpu only)-βελτίωση

Stock-5593-X

850-1,112-74,5-22-68-6472-15,7%

860-1,118-74,5-22-68-6500-16.2%

900-1,162-77,5-22-76-6632-18,5%

Mνήμη στα 1185 τελικό σταθερό μετά από ώρες σε games και kombustor. To 1100 sofix μου κάνει εντύπωση ,όπως και το 1,18 για τα 900. Ο πυρήνας λογικά αρχίζει να ζητάει αυξανόμενη τάση τάση από τα 870 και πάνω.

3dmark06: 1920 8xaa, 16af, canyon flight and deep freeze μόνο από δύο λούπες. ι7-920@3,06Ghz. Οι θερμοκρασίες και η ταχύτητα ανεμιστήρα είναι μέσες τιμές. Δηλαδή εκεί που το σύστημα σταθεροποιείται.

@gokuz

Ναι βρε. Αφού τις gpu τις φτιάχνει η AMD και όχι το Πλαίσιο*. :p

*Μου θύμισες έναν στο insomnia που έλεγε ότι η κάρτα είναι παραγγελία του Πλαισίου, γι αυτό δεν έχει δεύτερη dvi. :D

Οι μνήμες είναι άλλη υπόθεση, αλλά κατά μέσο όρο τα 1150 τα πιάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα δεν πρόκειται να καεί έτσι.

Δεύτερον, ναι, αν καιγότανε δίχως υπαιτιότητα μου θα την πήγαινα RMA.

1.3V δίνει officially η Sapphire με το Trixx.

Δεν πείραξα το παραμικρό στην κάρτα.

Δεν την υπερθέρμανα ούτε κατά διάνοια ( max load @ 70C ).

Και επαναλαμβάνω, δεν καίγεται έτσι :)

Αν βαλω 1,3 σε gaming profile, δεν θα καει σε 2-3 χρονακια?

Link to comment
Share on other sites

Petrossortep

οι τιμες που παρεθεσα τις βρηκα στο overclockers.uk (νομιζω..) και ειπα να τις δοκιμασω.κακως δεν παρεθεσα λινκ

γενικα τις μνημες δεν την πειραξα μιας και δεν κερδιζεις και πολλα απο οτι λενε..ψαχνουμε πυρηνα για αρχη

ενδιαφερουσες οι μετρησεις σου,θα δοκιμασω να τις επαληθευσω αυριο απογευμα.. :T:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσετε όσοι τις έχετε με 850/1200 και default volt ;)

ναι αλλα παρολο που μπορει να εισαι σταθερος σε furmark και σε αλλα μετροπρογραμματα ,σε αληθινες καταστασεις gaming κρασαρει.αρα μονο με ρευμα ακουει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.