Jump to content



Sapphire HD 5850 Xtreme 129 ευρω


atego

Recommended Posts

default ρευμα 800/1200 error free occt+furmark

χτυπαει ομως 85+ βαθμους, με το ανεμιστηρι στο auto να φτανει μεχρι και 95% fan speed

παραπανω δεν εχω δοκιμασει,αρχιζει να με βαζει σε σκεψεις η θερμοκρασια..ερχεται και καλοκαιρι.

εσεις σε τι temps,clocks παιζετε?

κουτι εχω antec p160 με δυο 12αρια fan(1 μπρος-1 πισω)

Βγάλε το ακριβώς από κάτω της κάρτας σιδερένιο προστατευτικό κάλυμα του κουτιού σου για να παίρνει περισσότερο αέρα.

Είμαι σταθερός σε 810/1190 σε 4 ώρες OCCT, 1920, fullscreen, shader complexity 1. Θερμοκρασία 82C με ανεμιστήρα στο 86%. Στα games είναι κάτω από 70%.

Δυστυχώς το κουτί μου, λόγω αθόρυβης κατασκευής, δεν έχει airflow από το πλάι(μόνο από μπρος προς τα πίσω) και η καρτούλα σε full load το αχρηστεύει. Μεγάλοι μλκς οι κατασκευαστές που επιμένουν σε τέτοια design.

Ο πυρήνας έχει σίγουρα χτυπήσει ταβάνι. Τη μνήμη στα 1200 δεν τη δοκίμασα ακόμα, αλλά με τα τωρινά clocks είμαι σε 3dmark06 ένα 10% πάνω σε πραγματικές επιδόσεις. Το oc της μνήμης βοηθάει πολύ.

Και ένα συγκριτικό με τους λοιπούς ανταγωνιστές.

Sapphire Roundup - Radeon 6950 fleX, 6870 fleX, 5850 Xtreme, 5830 Xtreme and X58 Pure Black - Introduction

Παρατηρείστε ότι η κάρτα χάνει όχι γενικά σε dx 11(π.χ. bbc 2 από παλιά bench), αλλά στους πιο πρόσφατους τίτλους. Άρα είναι περισσότερο θέμα drivers και όχι τόσο απαρχαιωμένης αρχιτεκτονικής. Μέχρι να βγουν βέβαια σοβαροί dx11 τίτλοι σε ποιότητα και ποσότητα και να γίνει στάνταρντ το πρωτόκολλο η 6950 θα είναι για ανακύκλωση.

EDIT: @NTG

Αν φτάσεις τα ρολόγια της 5870 σε χωρίζει μόνο ένα 11% στους shaders και στα texture units. Πρακτικά στα ίδια ρολόγια είσαι ένα 4% κάτω στα games.

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/radeon-hd5850_10.html#sect0

Όχι και άσχημα για 129Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 191
  • Created
  • Last Reply

Παίδες η κάρτα δεν βαράει ταβάνι με 800 πυρήνα!Εκτός αν εννοείται με default τάση!Που και πάλι πάει κι άλλο!Ηκάρτα έχει τρομερό overclockability.Μιλάμε για 1000άρια+ και ειδικά με νερό!

Link to comment
Share on other sites

Venom σε 820 μετά από αρκετή ώρα σε OCCT βγάζει σφάλματα με default voltage. Σε 830 βγάζει artifacts στο 3d mark μετά από λίγα δεκάλεπτα. Αυτό που λες απλά δεν ισχύει. Αν ίσχυε το τσιπ θα έβγαινε σαν 5870.

Για νερό το πιστέυω ότι μπορεί να παίξει σε 1000+ με περισσότερο ρεύμα, αλλά με αερόψυξη 900-950 και αν.

Εκείνο που με εντυπωσίασε ήταν οι μνήμες. Στη gtx 260 πάνω από 8% δεν έπαιρνε.

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει από τα χέρια μου η κάρτα για αυτό σου λέω!Με αέρα έπαιζε 950 με 1000 και με νερό 1050-1080 κάπου εκεί αν θυμάμαι καλά.Δε ξέρω αν έχω κρατήσει και screen shots από benches!

edit

Εννοείτε με αύξηση τάσης,έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει από τα χέρια μου η κάρτα για αυτό σου λέω!Με αέρα έπαιζε 950 με 1000 και με νερό 1050-1080 κάπου εκεί αν θυμάμαι καλά.Δε ξέρω αν έχω κρατήσει και screen shots από benches!

edit

Εννοείτε με αύξηση τάσης,έτσι!

Η γειτονιά τί γνώμη είχε; :D

Μάλλον θα αναφέρεσαι σε άλλο μοντέλο 5850, γιατί το trixx μέχρι στιμής δεν υποστηρίζει "ρεύματα".

Αν θυμάσαι πες λίγο τα ρεύματα για 850ΜΗζ. Και κάτι άλλο, ασφαλές voltage range ξέρουμε από κάπου ή ανεβάζουμε μέχρι να πάμε για rma;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν υπήρχε θέμα θορύβου σε αυτήν τη συχνότητα!Το φαν ήταν στο 60-70% max.Αλλά το θέμα είναι ότι ότι έκανα το έκανα με afterburner.

Τάσεις δε θυμάμαι καθόλου αλλά πάντα έπαιζα ανάλογα τις θερμοκρασίες στον αέρα.Με το νερό με θερμοκρασίες δεν είχα θέμα οπότε ανέβαζα ρολόγια μέχρι ταβάνι!

Συγκεκριμένα έβλεπα με μία συγκεκριμένη τάση πόση θερμοκρασία βάραγε και σε safe επίπεδα μέχρι 80βαθμούς έβλεπα πόσο πήγαιναν οι συχνότητες.

Link to comment
Share on other sites

Venom7 μην μπερδεύεις τον κοσμο. Για άλλη 5850 μιλάς. Στην συγκεκριμένη 5850 των 129Ε δεν μπορείς να αλλάξεις με software τα ρεύματα ακόμα (γιαυτο περιμένουν το trixx). Επίσης -απο οσα διάβασα- δεν έχει ψύξη στα VRMs με αποτέλεσμα να θέλει κάποια τροποποίηση στην ψύξη τους για να αντέξει το παραπάνω ρευμα αν και όποτε δώσουν software.

Link to comment
Share on other sites

@sofix

Είχες δίκιο για τις θερμοκρασίες. Το τεστ το είχα κάνει με θερμοκρασία δωματίου στους 20 σε κλειστό κουτί.

Σήμερα δοκίμασα με ανοικτό κεις και είχα idle όχι κάτω από 40 και μετά από δύο ώρες επιτυχούς OCCT σε 820/1200, 78max με ανεμιστήρα στο 74%.

Αν δεν έχεις κεις γεμάτο ανεμιστήρες την έβαψες. Εντελώς μούφες αυτά που γράφουν τα σάιτ με τις συνθήκες που περιγράφουν. Τα ίδια πιστέυω θα ισχύουν και για vaporx μιας και ακολουθείται η ίδια μαλ***νη λογική ψύξης.

Όχι ότι δεν με ικανοποιεί η κάρτα, ειδικά γι'αυτά που ζητάει, αλλά ορισμένα πράγματα έχουν και τα όριά τους.

@Hackerman

Πέρα από τα βολτ η κάρτα έχει καλή κατασκευή και better than stock ψυξη. Το πρόβλημα είναι στη μέθοδο ψύξης. Δεν ξέρω αν το θυμάσαι αλλά τα τωρινά reference design την εποχή της geforce 3 λανσάρονταν ως high end. Το σωστό είναι η κάρτα να βγάζει θερμοκρασία προς τα έξω και όχι προς τα μέσα όπως η extreme αλλά και οι "ακριβές" vaporx. Όχι τόσο για να μη ζεσταίνει τα υπόλοιπα μηχανήματα όσο για να μη χαλάει το airflow του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

@sofix

Είχες δίκιο για τις θερμοκρασίες. Το τεστ το είχα κάνει με θερμοκρασία δωματίου στους 20 σε κλειστό κουτί.

Σήμερα δοκίμασα με ανοικτό κεις και είχα idle όχι κάτω από 40 και μετά από δύο ώρες επιτυχούς OCCT σε 820/1200, 78max με ανεμιστήρα στο 74%.

Αν δεν έχεις κεις γεμάτο ανεμιστήρες την έβαψες. Εντελώς μούφες αυτά που γράφουν τα σάιτ με τις συνθήκες που περιγράφουν. Τα ίδια πιστέυω θα ισχύουν και για vaporx μιας και ακολουθείται η ίδια μαλ***νη λογική ψύξης.

Όχι ότι δεν με ικανοποιεί η κάρτα, ειδικά γι'αυτά που ζητάει, αλλά ορισμένα πράγματα έχουν και τα όριά τους.

@Hackerman

Πέρα από τα βολτ η κάρτα έχει καλή κατασκευή και better than stock ψυξη. Το πρόβλημα είναι στη μέθοδο ψύξης. Δεν ξέρω αν το θυμάσαι αλλά τα τωρινά reference design την εποχή της geforce 3 λανσάρονταν ως high end. Το σωστό είναι η κάρτα να βγάζει θερμοκρασία προς τα έξω και όχι προς τα μέσα όπως η extreme αλλά και οι "ακριβές" vaporx. Όχι τόσο για να μη ζεσταίνει τα υπόλοιπα μηχανήματα όσο για να μη χαλάει το airflow του κουτιού.

Είχα μία 5850 με τον ανεμιστήρα της όπως της extreme και μία με το ανεμιστηράκι στην άκρη που βγάζει τον αέρα προς τα έξω. Η πρώτη αισθητά πιο κρύα (τουλάχιστον 10-15 βαθμούς σε load) και ήσυχη. Καμία σχέση. Νομίζω ότι σε ένα επαρκώς αεριζόμενο κουτί δεν υπάρχει θέμα. Η αλήθεια είναι ότι για το airflow υπάρχουν πολλές θεωρίες.

Link to comment
Share on other sites

Θα 'χες και πλαϊνό ανεμιστήρα να στοχεύει κατευθειαν στην κάρτα φαντάζομαι.

ΥΓ: Στη δική μου περίπτωση έχω το case ανοικτό από μπροστά μόνο(συν τον ανεμιστήρα πίσω) και δημιουργείται με εντελώς φυσικό τρόπο ένα ρεύμα από εμπρος προς τα πίσω. Αρκετά ισχυρό για να κρατάει τον επεξεργαστή 25-26 βαθμούς idle το χειμώνα(22-24 βαθμούς θεμροκρασία δωματίου λόγω καλοριφέρ).

Η extreme όλο το μπροστά μέρος το γεμίζει με καυτό αέρα και ο επεξεργαστής πιάνει idle 37 βαθμούς. Δηλαδή εκεί που εισχωρεί αέρας η κάρτα στέλνει τον δικό της με αντίθετη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Θα 'χες και πλαϊνό ανεμιστήρα να στοχεύει κατευθειαν στην κάρτα φαντάζομαι.

ΥΓ: Στη δική μου περίπτωση έχω το case ανοικτό από μπροστά μόνο(συν τον ανεμιστήρα πίσω) και δημιουργείται με εντελώς φυσικό τρόπο ένα ρεύμα από εμπρος προς τα πίσω. Αρκετά ισχυρό για να κρατάει τον επεξεργαστή 25-26 βαθμούς idle το χειμώνα(22-24 βαθμούς θεμροκρασία δωματίου λόγω καλοριφέρ).

Η extreme όλο το μπροστά μέρος το γεμίζει με καυτό αέρα και ο επεξεργαστής πιάνει idle 37 βαθμούς. Δηλαδή εκεί που εισχωρεί αέρας η κάρτα στέλνει τον δικό της με αντίθετη φορά.

Υπό αυτές τις συνθήκες έχεις δίκιο. Στην περίπτωσή μου είχα το HAF 932, αλλά τον πλαϊνό ανεμιστήρα δεν τον χρησιμοποιούσα, γιατί δεν είχα ιδιαίτερη διαφορά στις θερμοκρασίες τόσο στην κάρτα όσο κυρίως στον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ο πίσω ανεμιστήρας σκέτος σε συνδυασμό με ένα μπροστινό άνοιγμα είναι αρκετός για να ψύχεται σωστά το κουτί. Δες εδώ π.χ. PC airflow and heat – a cooling guide « Icrontic Tech

και εδώ: http://support.amd.com/us/Processor_TechDocs/23794.pdf

στην ενότητα case airflow.

σελίδα 19:

A front cooling fan is not essential. In some extreme

situations, testing has actually shown that these fans can

recirculate hot air rather than introducing cool air.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα ποστ. Κι εγώ πιστεύω ότι τα μπροστινά φουρφούρια μούφα είναι. Μόνο για να δροσίζουν τους δίσκους αν έχεις 4-5. Είχα κάνει πατέντα και έβαλα σε ένα μικρότερο κουτί και έναν άλλο 12άρη μπροστά πάνω και το αποτέλεσμα μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια αυτο ειναι και λογικο εκτος απο τι ισχυουν ολα αυτα που λετε

για τους δισκους γινεται ο ντορος μπροστα γιατι αμα εχεις 3-4-5 δημιουργειται αρκετη ζεστη εκει !

οποτε ειναι απαραιτητο για αυτους ...

τωρα ομος αν εχεις 2 παλι θα μου πεις ειναι χρησιμο ...τι να κανουμε ειναι απαραιτητος!:wall::fun:

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει ssd και έναν σκληρό δεν υπάρχει ανάγκη για ιδιαίτερη ψύξη νομίζω. Αν ο ανεμιστήρας μπροστά δεν είναι θορυβώδης δεν ενοχλεί τόσο. Εξάλλου κάθε κουτί είναι διαφορετικό οπότε κανείς δοκιμάζει τι θερμοκρασίες έχει με και χωρίς αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος το OCCT. Ενώ μου έβγαζε τα 830 σταθερά μετά από δύο ώρες-και 89C-μόλις πήγα να τρέξω 3dmark06 είχα "πλεκτό" από το πρώτο μισάωρο.

Συμπέρασμα: Χρησιμοποιείστε καλύτερα κάποιο βαρύ 3dmark για μερικές ώρες γιατί είναι ότι πιο κοντινό σε συνθήκες gaming. Πιστεύω ότι το τελευταίο που υποστηρίζει και τις dx11 εντολές είναι ότι καλύτερο.

Η κάρτα δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 820 με στοκ τάση και η μνήμη λογικά πρέπει να κυμαίνεται από 1150 μέχρι 1200. Τίποτα το ασυνήθιστο δηλαδή. Αν ανατρέξετε σε παλιά -ειλικρινή-reviews reference 5850 κάπου τόσο τις κλοκάρουν.

Link to comment
Share on other sites

καλα,δεν περιμεναμε κατι το ασυνηθιστο αγοραζοντας με 129 ευρω αυτη την καρτα...

ηδη ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι φανταζομαι..πηραμε μια μικροτερη σε μεγεθος,με καλυτερη διαχειρηση θερμοτητας και θορυβου, στις ιδιες επιδοσεις με τις reference και σε μιση σχεδον τιμη..

ειδικα αν εχουμε και λιγο "παιχνιδακι" με ρευματα σε μελλοντικο trixx,τι αλλο να ζητησει κανεις απο την sapphire...

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμή η καινούργια έκδοση του trixx με υποστήριξη overvolt για την 5850 extreme.

Sapphire Technology - TriXX Tweak Utility

Το afterburner και το kombustor δεν δείχνουν τις αλλαγές στα βολτ.

@sofix

Έκανα κάποια τακτοποίηση καλωδίων στο κουτί μου συν κάποιες μικροαλλαγές και βελτιώσα τη μέγιστη θερμοκρασία στο kombustor κατά 5C περίπου(από 78 σε 73) ακόμα και με ρεύμα στο 1,1 σε 820 πυρήνα. Το occt είναι άλλη ιστορία και στρεσάρει την κάρτα χωρίς λόγο.

Το κουτί μου χωρίζεται σε δύο τμήματα(πάνω και κάτω) τα οποία επικοινωνούν μέσω ανοιγμάτων για τα καλώδια. Δοκίμασα με και χωρίς πίσω ανεμιστήρες(80μμ) για το κάτω τμήμα-και εδώ είναι το περίεργο-και στην δεύτερη περίπτωση παραδόξως πήρα τα καλύτερα αποτελέσματα κάτω από τις ίδιες συνθήκες.

Το airflow είναι πολύ σημαντικό για τη συγκεκριμένη κάρτα. Κρύψε ό,τι καλώδιο μπορείς πίσω από το κουτί και πειραματίσου. Πιστεύω ότι σε καλό gaming tower μπορείς να έχεις 40-42C idle με max σε kombustor 70C ακόμα και με oc.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.