Jump to content



Sapphire HD 5850 Xtreme 129 ευρω


atego

Recommended Posts

GeorgeMan

αν δεν κανω λαθος εχεις στειλει mail @ sapphire ,οπότε ενημερωσε μας αν εχεις απαντηση..

μηπως σε καποια νεα εκδοση του trixx υποστηριζεται η καρτα?εχει βγει καμια beta μετα την v4?

αναρωτιεμαι ποσο λαθος να εκαναν,το διαφημιζουν και ξεχασαν να βαλουν profiles στο trixx v4 ή μας επιασαν απλα κοτσους?

οπως και να εχει, εξακολουθει να ειναι πολυ καλη αγορα για 129€ :T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 191
  • Created
  • Last Reply

Εχω στειλει ναι, δεν εχουν άμεσο support email, αλλα ενα "ticket system", ωστοσο θα ενημερωσω μολις (και αν...) απαντησουν.

Δεν γνωριζω αν εχει βγει κατι άλλο, αλλα θα πρεπει να υπηρχε υποστηριξη εφοσον το λεει.

For me, it's 820/1200 rock stable errorfree, από το προγραμμα που συνοδευει την καρτα, αλλα χωρις δυνατοτητα αυξησης τασης.

Και ειναι κριμα να μεινει εκει, γιατι σε gaming μετα βιας πιανει 70 βαθμους με το ανεμιστηρακι στο auto.

Link to comment
Share on other sites

επισης διαβασα καπου οτι κατεβαζοντας την v4 trixx,μετα την εγκατασταση λεει v3.xx

παιζει να εχουν κανει μπουρδα και να εχουν ανεβασει λαθος εκδοση?

δεν ειμαι σπιτι αυτες τις μερες να τεσταρω ποια εκδοση trixx εχω κατεβασει...απο αυριο..

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο κοιταξα δεν περιλαμβανει το trixx στο cd.

Δοκιμασα ομως και με παλαιοτερη εκδοση, οπως και με το afterburner, και ειναι disabled η αλλαγη τασης.

το τελευταιο trixx που τρεχω εγω ειναι το 0.4.21

Δειτε κι αυτο:

http://www.rage3d.com/reviews/video/sapphire_hd5850_xtreme/index.php?p=8

The Sapphire TRIXX software really ought to be working for the launch, but even without it the performance for the money is exceptional, and Sapphire should be able to quickly remedy this by publishing a simple software revision - we are looking into this with Sapphire.
Link to comment
Share on other sites

non-reference είναι, αφού είναι 2 inches μικρότερο από το reference, και μάλλον έχει και άλλον ελεγκτή για τα volts από τον reference γιαυτό και δεν υποστηρίζεται από άλλο software που υπάρχει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι εντελως διαφορετικο pcb..

συμφωνα επισης με τα reviews, τραβαει γενικα περισσοτερα watt (+40 απο reference)και δεν εχει ψυξη στα vrms με αποτελεσμα να μην ανεβαζει πολυ στις μνημες(?)

vcore σε σχεση με reference εχει διαφορετικο?

μοιαζει πιο πολυ για πατατα ,που θα διορθωνει με νεα εκδοση του trixx..

Link to comment
Share on other sites

Tα watts ειναι σχετικα και σιγουρα οχι αμεσα μετρησιμα απο εμας, οποτε διατηρω τις επιφυλαξεις μου.

Vcore δινει default 1,088 σε load, καπου τοσο ειναι και στις αλλες.

Οι μνημες πανε 1200 στη δικια μου, απολυτως error free, δηλαδη +20% απο τα defaults.

Μακαρι να ειναι πατατα και να διορθωθει άμεσα, αλλα η καρτα εχει βγει 3 βδομαδες τωρα στο εξωτερικο...

Link to comment
Share on other sites

επισης διαβασα καπου οτι κατεβαζοντας την v4 trixx,μετα την εγκατασταση λεει v3.xx

παιζει να εχουν κανει μπουρδα και να εχουν ανεβασει λαθος εκδοση?

δεν ειμαι σπιτι αυτες τις μερες να τεσταρω ποια εκδοση trixx εχω κατεβασει...απο αυριο..

Όντως αυτό που λες ισχύει... Κατέβασα την V4.0, αλλά έπειτα απ΄την εγκατάσταση, στο trixx γράφει V3.0.6:hmm:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μόλις την έβαλα και μου λέει

No ATI graphics driver is installed, or the ATI driver is not functioning properly. Please install the ATI driver appropriate for your ATI hardware.

:S τι γίνεται; πριν είχα μια 4670...

AMD Athlon II X4 630 @ 3.1Ghz

Asus M4A785TD-V Evo

Kingston DDR3 2x2Gb 1333MHz

Win 7 64bit..

έκανα Uninstall/sweeper τους drivers αλλά πάλι τα ίδια... τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Πηρα κ εγω μια.

Κατι που με απασχολουσε και βελτιωθηκε με την 5850 ειναι η καταναλωση ρευματος σε IDLE σε σχεση με μια 9600GT

Απο 118 watt βλεπω στο μετρητη μου αυτη τη στιγμη 106 - 107watt !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

default ρευμα 800/1200 error free occt+furmark

χτυπαει ομως 85+ βαθμους, με το ανεμιστηρι στο auto να φτανει μεχρι και 95% fan speed

παραπανω δεν εχω δοκιμασει,αρχιζει να με βαζει σε σκεψεις η θερμοκρασια..ερχεται και καλοκαιρι.

εσεις σε τι temps,clocks παιζετε?

κουτι εχω antec p160 με δυο 12αρια fan(1 μπρος-1 πισω)

Link to comment
Share on other sites

Πηρα κ εγω μια.

Κατι που με απασχολουσε και βελτιωθηκε με την 5850 ειναι η καταναλωση ρευματος σε IDLE σε σχεση με μια 9600GT

Απο 118 watt βλεπω στο μετρητη μου αυτη τη στιγμη 106 - 107watt !

Aν και ξερω ποσα καιει η 5850...πες μια και το υπολοιπο συστημα για ενδεικτικους λογους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.