Jump to content



Sapphire HD 5850 Xtreme 129 ευρω


atego

Recommended Posts

  • Replies 191
  • Created
  • Last Reply

μια χαρα ...ανεξαρτητως υπολογιστη...Το οτι καποιος με 2600Κ @5g θα βγαζει λιγα περισσοτερα fps δεν σημαινει οτι δεν θα δεις διαφορα απο 3850

Υποθετωντας οτι δεν εχεις crt 1024x768 και εχοντας το μηχανημα σου μια περιοδο εβλεπα διαφορα απο 8800gt->4870->4890...ειτε λεγεται playable ειτε λεγεται ανεβαζω αναλυση φιλτρα..

Link to comment
Share on other sites

και πάλι μια χαρά είναι όταν τα μεγάλα μαγαζιά την έχουν 170+

fragma εχω την αισθηση οτι η 6850 ειναι οριακη πιο αργη απο την 5850 και οτι ουσιαστικα αντικαθιστα την 5770 σωστα?

Αρα μηπως πρεπει να συγκρινουμε την 5850 με την 6870?:getlost:

Link to comment
Share on other sites

fragma εχω την αισθηση οτι η 6850 ειναι οριακη πιο αργη απο την 5850 και οτι ουσιαστικα αντικαθιστα την 5770 σωστα?

Αρα μηπως πρεπει να συγκρινουμε την 5850 με την 6870?:getlost:

η 5850 καπελώνει την 6850 (πέραν του heavy tesselation που με μια κάρτα δεν το τρέχεις καλά ούτως ή άλλως). η 6870 περνάει την 5850 αλλά για λίγο.

στα 130 ευρώ η 5850 δεν έχει κανένα αντίπαλο στην Ελληνική αγορά αυτή τη στιγμή....

Link to comment
Share on other sites

με +20 ευρω η 6850 εχει σημαντικα χαμηλοτερη καταναλωση και η διαφορα στα fps δεν ειναι σημαντικη..

για μενα ειναι καθαρα θεμα προτεραιοτητων..ωμη δυναμη,καταναλωση,διαστασεις,θορυβος,do the maths..

μα διαολε στο λαμπη ειμαστε,τρεχατε για την 5850 ,τουμπανιασε την και enjoy!!:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε φτηνότερη 5850 και ακριβότερη 6850. Απλά δεν υπάρχει. Όσο για τα watt, δεν νομίζω ότι 10-20 επιπλέον watt σε καλύτερη κάρτα δεν είναι φυσιολογικά και δεν πιστεύω ότι είναι και σημαντικότερη μια κάποια μικρότερη κατανάλωση όταν κάποιος θα ψάχνει να βρει τις επιδόσεις που έχασε επιλέγοντας την 6850.

Link to comment
Share on other sites

yanni,νομιζω ειναι αρκετα πανω απο 10-20 watt..

αν πιστεψουμε 1-2 reviews που βρηκα σε αλλο παρομοιο θεμα

Maximum PC | XFX Radeon HD 6850 Review

Power & Temp - AMD Radeon HD 6870 & HD 6850 Video Card Review | [H]ard|OCP

η διαφορα ειναι καπου στα 70watt διολου μικρη..

οπως και να εχει σε αυτη τη τιμη και εγω την 5850 θα επελεγα..

Υπαρχει επισης και στο overclockers.co.uk στην ιδια τιμη σαν OcUK Exclusive**this week only

http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=GX-259-SP&groupid=701&catid=56&subcat=1711

αρα η τιμη ειναι λογικη..

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ.....

70 watt παραπάνω και περισσότερος θόρυβος για την 5850 είναι λόγος για ακύρωση παραγγελίας μου φαίνεται. :nothing: Αν είναι να δώσουμε και κάτι έξτρα για άλλο cooler, δεν λέει...

(ησυχία για μένα =

αυτο ) οτιδήποτε ακούγεται παραπάνω είτε idle έιτε load είναι forbidden

Link to comment
Share on other sites

yanni,νομιζω ειναι αρκετα πανω απο 10-20 watt..

αν πιστεψουμε 1-2 reviews που βρηκα σε αλλο παρομοιο θεμα

Εγώ άλλα διαβάζω στο XbitLabs, οπότε είναι πράγματι και λίγο ποιο site θα πιστέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο... Πρόβλημα σαν αυτό που διάβασα στο BFBC2 thread περι delay στο spawn κτλ, όντως υπάρχει μεταξύ ATI κ nvidia. Δηλαδή είναι γενικό η απλά παρουσιάζεται σε συγκεκριμένες κάρτες; Το αναφέρω διότι παρατηρώ κάτι τέτοιο στο Lineage2 (που είναι και αρχαίο όσο δεν πάει), αλλά δεν έχω και μια nvidia κάρτα για να συγκρίνω..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.