Jump to content



Αγορά SSD. Vertex 3 or not?


Sektor

Recommended Posts

Και εγω για να διευκρινισω δεν ειχα θεμα την 1η εκδοση του Vertex 2. Ενταξει μπορει τα 285/275 να τα βγαζει στο γκρεμό που λεμε αλλα ήταν αξιοπρεπεστατος. Οι 25nm νεες εκδοσεις ειναι εντελως αλλου ομως και θα επρεπε να λανσαριστουν με διαφορετική ονομασια καθως και τιμη.

Υ.Γ Και ο 320 25nm ειναι αλλα θεριζει :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 257
  • Created
  • Last Reply
O 510 ειναι καλυτερος αλλα και ακριβοτερος. Η διαφορα με SATA-3G πολυ μικρη, ο 510 θελει SATA-6G για να δεις διαφορα καλή

Sata 2, καθώς δεν προκειτε να αλλάξω motherboard σύντομα.

Είμαι μετά από πολύ διάβασμα ανάμεσα στους 2.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπορεί ίσως ο Sandforce να υπόσχεται παραπάνω από όσο δίνει στην πραγματικότητα, όπως λέτε, αλλά τελικά είχα άδικο, τον υποτίμησα. Μια χαρά είναι ο Vertex 2 μου μετά από 9μηνη χρήση και βασανιστήριο με την καινούρια εγκατάσταση των 64bit, για την ακρίβεια είναι και λίγο καλύτερος!

Εξηγούμαι:

1) Του κουτιού, αμέσως μετά την εγκατάσταση (είχε γίνει restore με Acronis, όχι νέα εγκατάσταση) και με τον native sata driver των 7:

4798593107_085807c77d.jpg

CDM OCZ on Flickr

2) Μετά από 9 μήνες, με νέα εγκατάσταση απο το μηδέν των Win7 64bit και με τον driver Intel RST 10:

5616481942_b5bdbb3e6c.jpg

OCZ Win7 64bit on Flickr

Όπως βλέπετε, οι επιδόσεις του είναι στα ίδια και λίγο καλύτερες, ιδίως στα 4Κ που ενδιαφέρει για την χρήση του ως boot drive.

Άρα όταν μου φάνηκε λίγο πιο αργός όπως είπα παραπάνω, μάλλον το SP1 64 bit είναι μεγαλύτερο.

Και στην καθημερινή χρήση, εξακολουθεί να φορτώνει σφαίρα τα προγράμματα, που είναι και ο σκοπός για τον οποίο τον αγόρασα. Όλα καλά λοιπόν και ελπίζω να βοήθησα όποιους αναρωτιούνται για την αξιοπιστία των Vertex. :)

Το πρώτο bench που έκανα στο δικό μου,μου έβγαλε παρόμοια νούμερα με τον δικό σου αλλά απο το δεύτερο και μετά τα writes τερματίζουν γύρω στα 60.Από τότε δεν ξαναείδα τα 90 :/.Ξέρει κανείς τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και τον Samsung 470. Και εγώ στη θέση σου βρίσκομαι και είμαι ανάμεσα στον Samsung 470 και τον Intel 320. Τα παιδιά στο forum ως επι το πλείστον προτείνουν αυτούς τους δύο.

Τον 470 128gb που τον βρισκουμε?Λογω vista νομιζω ειναι ιδανικος αφου δεν θα εχω trim.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο bench που έκανα στο δικό μου,μου έβγαλε παρόμοια νούμερα με τον δικό σου αλλά απο το δεύτερο και μετά τα writes τερματίζουν γύρω στα 60.Από τότε δεν ξαναείδα τα 90 :/.Ξέρει κανείς τι παίζει?

Μήπως έκανες πολλά απανωτά benchmarks και έβαλες τον δίσκο σε κατάσταση throttle?

Δες εδώ για πληροφορίες σχετικά:

Guide Understanding SF1200 drives, TRIM, OP area use and Life write throttle

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες πολλά απανωτά benchmarks και έβαλες τον δίσκο σε κατάσταση throttle?

Δες εδώ για πληροφορίες σχετικά:

Guide Understanding SF1200 drives, TRIM, OP area use and Life write throttle

Στην αρχή έκανα απανωτά.Μετά το παράτησα και έκανα ένα πάλι πριν δυο μέρες και ήταν στα ίδια.Δηλαδή τώρα για να φτιάξει αυτό πρέπει να αφήσω 8gb unlocatted?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις διάφορες απαντήσεις, έχω να πώ τα εξής :

για να είναι και πιό κατανοητά αυτά που γράφονται κ για μελλοντικούς επισκέπτες, προσπαθήστε να μήν γράφετε ερωτήσεις τύπου " τι προτείνετε?", "ποιόν από τους 2?" κλπ....

όπως θέλετε να βρείτε και εσείς απαντήσεις στο πρόβλημά σας, έτσι έρχονται και άλλοι εδώ για να έχουν μια ολοκληρωμένη εικόνα στο τέλος του θέματος και όχι να έχουν κενά λόγω απαντήσεων μή σχετικών με το θέμα ...

Vertex 3 or Not...

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή έκανα απανωτά.Μετά το παράτησα και έκανα ένα πάλι πριν δυο μέρες και ήταν στα ίδια.Δηλαδή τώρα για να φτιάξει αυτό πρέπει να αφήσω 8gb unlocatted?

Κοίτα, από όσο έχω διαβάσει στο link που δίνω παραπάνω, όσο πιο πολύ unallocated αφήσεις τόσο πιο γρήγορα θα επανέλθει το drive. Δεν αρκεί όμως μόνο αυτό, αλλά θα πρέπει να μην το ταλαιπωρείς με εγγραφές για αρκετό καιρό, και οπωσδήποτε να μην κάνεις benchmarks.

Θα σου πρότεινα επιπρόσθετα να το αφήσεις idle μια ολόκληρη νύχτα στην οθόνη του log-in των 7, ώστε να δράσει το Trim, που στον Vertex από όσο λένε στην OCZ είναι εξαιρετικά αργό. Επίσης, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, να κάνεις τα tweaks που προτείνονται εδώ στο lab για τους SSD γενικά, ώστε να μειώσεις το ποσό των εγγραφών από το λειτουργικό στον δίσκο.

Και θα μου πεις τι σόι δίσκος είναι αυτός που θέλει τέτοια ειδική μεταχείριση; Ε δυστυχώς έτσι είναι, κατά την άποψή μου η τεχνολογία στους SSD είναι ανώριμη ακόμα.

Διαβάζοντας τις διάφορες απαντήσεις, έχω να πώ τα εξής :

για να είναι και πιό κατανοητά αυτά που γράφονται κ για μελλοντικούς επισκέπτες, προσπαθήστε να μήν γράφετε ερωτήσεις τύπου " τι προτείνετε?", "ποιόν από τους 2?" κλπ....

όπως θέλετε να βρείτε και εσείς απαντήσεις στο πρόβλημά σας, έτσι έρχονται και άλλοι εδώ για να έχουν μια ολοκληρωμένη εικόνα στο τέλος του θέματος και όχι να έχουν κενά λόγω απαντήσεων μή σχετικών με το θέμα ...

Vertex 3 or Not...

Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυκατάλαβα το νόημα του post σου. Τα παιδιά που ενδιαφέρονται για αγορά του Vertex 3, ρωτήσανε τις εμπειρίες όσων έχουν Vertex 2, ώστε να αξιολογήσουν τις επιδόσεις ή την αξιοπιστία της μάρκας γενικότερα. Τι πιο φυσιολογικό; :)

Link to comment
Share on other sites

τα έχω κάνει όλα τα tweeks και γενικά έχω βάλει όλα τα cache των προγραμμάτων να γίνονται κατευθείαν στην ραμ(σε όσα το υποστηρίζουν τουλάχιστον).Όσο για το unloccated χλωμό το βλέπω να το κάνω.Είναι που είναι με 10gb ελεύθερα.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυκατάλαβα το νόημα του post σου. Τα παιδιά που ενδιαφέρονται για αγορά του Vertex 3, ρωτήσανε τις εμπειρίες όσων έχουν Vertex 2, ώστε να αξιολογήσουν τις επιδόσεις ή την αξιοπιστία της μάρκας γενικότερα. Τι πιο φυσιολογικό; :)

Αν κατάλαβες για ποιούς μιλάω, τότε μάλλον θα δείς και ποιό είναι το νοήμα του post μου...θα καταλάβεις και το φυσιολογικό και το μη....μην περιορίζεσαι στα 2-3 προηγούμενα.....

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα σήμερα τον intel 320 160GB. Είπαν ότι θα τον στείλουν σήμερα. Μόλις τον παραλάβω θα ανεβάσω εικόνες απο benchmark.

αν δεν σου κάνει κόπο! :clap:

Αυτος ειναι που εχει και μικρότερο μέγεθος (1,8 αντι 2,5:...:)??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.