Jump to content



Αγορά SSD. Vertex 3 or not?


Sektor

Recommended Posts

Βασικά μετά απο όλα αυτά που διάβασα, προτίμησα την αξιόπιστα πάρα τα νούμερα και αγόρασα ιντελ 320 - 160gb.

Ετσι και αλλιώς σε sata2 μπήκε.

μπορεί κανείς να ανεβάσει κανένα Crystaldisk από 320 με λογισμικό πάνω να δούμε και απο αυτόν αποδώσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 257
  • Created
  • Last Reply
μπορεί κανείς να ανεβάσει κανένα Crystaldisk από 320 με λογισμικό πάνω να δούμε και απο αυτόν αποδώσεις?

Με win7 64bit με ghost απο τον προηγούμενο δίσκο. Δεν νομίζω με καθαρή εγκατάσταση να αλλάξει κάτι. Και στο internet περίπου τέτοια νούμερα βγάζουν όλοι.

post-3087-1416075168,9155_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με win7 64bit με ghost απο τον προηγούμενο δίσκο. Δεν νομίζω με καθαρή εγκατάσταση να αλλάξει κάτι. Και στο internet περίπου τέτοια νούμερα βγάζουν όλοι.

βλέπω λίγο χειρότερο 4κ ή μου φαίνεται?

γτ σαν καλύτερη λύση αρχίζω να βλέπω τον postville G2? :p

Link to comment
Share on other sites

Ούτε 1 mb κάτω δεν είναι. Σε απόλυτους αριθμούς πάντως είναι λίγο χαμηλότερα. Κάπου είχα διαβάσει ότι λόγω των 25nm στη nand flash είναι χαμηλώτερα τα 4κ συγκριτικά με τους intel G2.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα.

The OCZ Vertex 3 Review (120GB) - AnandTech :: Your Source for Hardware Analysis and News

""The 25nm NAND is slower than the 34nm offerings for a number of reasons. For starters page size increased from 4KB to 8KB with the transition to 25nm. Intel used this transition as a way to extract more performance out of the SSD 320, however that may have actually impeded SF-1200 performance as the firmware architecture wasn't designed around 8KB page sizes. I suspect SandForce just focused on compatibility here and not performance.""

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα.

The OCZ Vertex 3 Review (120GB) - AnandTech :: Your Source for Hardware Analysis and News

""The 25nm NAND is slower than the 34nm offerings for a number of reasons. For starters page size increased from 4KB to 8KB with the transition to 25nm. Intel used this transition as a way to extract more performance out of the SSD 320, however that may have actually impeded SF-1200 performance as the firmware architecture wasn't designed around 8KB page sizes. I suspect SandForce just focused on compatibility here and not performance.""

Τώρα καλό ειναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει μεγάλο μπέρδεμα. Καλό ή κακό αυτό είναι. Δεν χρειάζεται να σκάμε. Για μένα σημασία έχει ότι ο 320 είναι φθηνότερος απο τον G2. Η αλήθεια είναι ότι δεν ενθουσιάστηκα με την μετάβαση απο raptor σε ssd. Και σε φίλο μου πάντως που έχει τον intel 160 gb G2 και πιο πρίν είχε 2χraptor @ raid 0 όταν χρησιμοποίησα το pc του πάλι δεν είχα ενθουσιαστεί. Εννοείτε πως οι ssd είναι πιο γρήγοροι αλλά όχι τόσο ώστε να μου πέσουν τα σαγόνια. Μπορεί ο vertex 3 να δίνει αυτη την εμπείρια αλλά αφού δεν έχω sata3 motherboard και δεν πρόκειτε σύντομα να αλλάξω pc πιστεύω ο intel σε σχέση και με τα χρήματα που ήθελα να διαθέσω ήταν η καλύτερη επιλογή που μπορούσα να κάνω .

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει μεγάλο μπέρδεμα. Καλό ή κακό αυτό είναι. Δεν χρειάζεται να σκάμε. Για μένα σημασία έχει ότι ο 320 είναι φθηνότερος απο τον G2. Η αλήθεια είναι ότι δεν ενθουσιάστηκα με την μετάβαση απο raptor σε ssd. Και σε φίλο μου πάντως που έχει τον intel 160 gb G2 και πιο πρίν είχε 2χraptor @ raid 0 όταν χρησιμοποίησα το pc του πάλι δεν είχα ενθουσιαστεί. Εννοείτε πως οι ssd είναι πιο γρήγοροι αλλά όχι τόσο ώστε να μου πέσουν τα σαγόνια. Μπορεί ο vertex 3 να δίνει αυτη την εμπείρια αλλά αφού δεν έχω sata3 motherboard και δεν πρόκειτε σύντομα να αλλάξω pc πιστεύω ο intel σε σχέση και με τα χρήματα που ήθελα να διαθέσω ήταν η καλύτερη επιλογή που μπορούσα να κάνω .

Εντάξει και εγω Velloci έχω. αλλά δεν πιστεύω τώρα με τον SSD να βλέπεις το καλώς ορίσατε στα Windows που σίγουρα με τον Raptora θα το έβλεπες αρκετή ώρα :p + πολλά άλλα που σίγουρα θα ανοίγουν πιο γρήγορα όπως πχ βαριά προγράμματα-games κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ. Στα win 7 στο welcome screen τα 4 '' φωτάκια'' που σχηματίζουν το σήμα των windows πηγαίνουν πιο γρήγορα. Επίσης όταν μπαίνει στα win φορτώνει πιο γρήγορα τα προγράμματα στο taskbar. Στο crysis 2 που παίζω τώρα δεν είδα διαφορά στον χρόνο φόρτωσης. Εκεί που είδα μεγάλη διαφορά είναι στο χρόνο που κάνουν τα windows για να κλείσουν.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ. Στα win 7 στο welcome screen τα 4 '' φωτάκια'' που σχηματίζουν το σήμα των windows πηγαίνουν πιο γρήγορα. Επίσης όταν μπαίνει στα win φορτώνει πιο γρήγορα τα προγράμματα στο taskbar. Στο crysis 2 που παίζω τώρα δεν είδα διαφορά στον χρόνο φόρτωσης. Εκεί που είδα μεγάλη διαφορά είναι στο χρόνο που κάνουν τα windows για να κλείσουν.

πάντως πιστεύω πως είναι μια καλή αναβάθμηση στο λογισμικό και στην ταχύτητα του υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κανείς να ανεβάσει κανένα Crystaldisk από 320 με λογισμικό πάνω να δούμε και απο αυτόν αποδώσεις?

5815-intel320

http://www.thelab.gr/members/staba-15972/albums/myrig-431/5815-intel320/

Με δευτερη καθαρη (οχι imag ,ghost etc) εγκατασταση win7 χ64

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρελαθηκα κιολλας. ακουγα πολλα για τους SSD και περιμενα πολλα.... πιο γρηγορο boot ενταξει... και με το raid που ειχα μια χαρα ηταν. τα παραθυρα ανοιγουν πιο γρηγορα. η πλοηγηση γινεται φετες αλλα μπορουσα να ζησω και χωρις αυτα. δηλαδη μονο αν εχεις λεφτα για πεταμα και δεν εχεις να αναβαθμισεις καρτα , επεξεργαστη κλπ παρε ssd.........γνωμη μου. τωρα πηρα αυτον και οχι vertex 3 γιατι εχω παλιο chipset X58 δεν υποστηριζει native sata III.. ειναι 160 και οχι 120 στα 300 ευρω που μπορουσα να ξοδεψω,δοκιμασμενος controller,και επειδη δεν προκειται να παρω τιποτα αλλο εκτος του Χ79 που το βλεπω κατα τα χριστουγεννα να βγαινει πονταρω σε μια νεα γεννια revodrive απο την ocz οπου με 2 θα δινει 1000MB/s και με 4 (revoX2) 2000ΜΒ/s και τοτε ελπιζω να πω ουαουυυυυυυυυυ! τωρα... εεε ενταξει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.