Jump to content



Αγορά SSD. Vertex 3 or not?


Sektor

Recommended Posts

  • Replies 257
  • Created
  • Last Reply
Αυτό που φοβάμαι και βλέπω είναι πως ο δίσκος είναι άδιος.

για πέρνα του κανενα λογισμικό. τότε θα δούμε τι πραγματικά παίζει.

λαθος φοβασαι:baby:

δεν χρειαζεται να πουμε πολλα βρε παιδια, ειτε μας αρεσει ειτε οχι ο vertex 3 ειναι ανωτερος, και πιστευω θα παραμεινει για καιρο :mobile1:

ορθως λοιπον υπαρχει τοση ζητηση, ποιος θα παρει ιντελ οταν υπαρχει ο v3 ?:p

Link to comment
Share on other sites

λαθος φοβασαι:baby:

δεν χρειαζεται να πουμε πολλα βρε παιδια, ειτε μας αρεσει ειτε οχι ο vertex 3 ειναι ανωτερος, και πιστευω θα παραμεινει για καιρο :mobile1:

ορθως λοιπον υπαρχει τοση ζητηση, ποιος θα παρει ιντελ οταν υπαρχει ο v3 ?:p

καλύτερα να το δούμε όμως αυτό.

Υ.Σ και εγώ ειμαι στην σκέψη αγοράς κάποιου ssd αλλά δεν ξέρω ποιανού.

Link to comment
Share on other sites

λαθος φοβασαι:baby:

δεν χρειαζεται να πουμε πολλα βρε παιδια, ειτε μας αρεσει ειτε οχι ο vertex 3 ειναι ανωτερος, και πιστευω θα παραμεινει για καιρο :mobile1:

ορθως λοιπον υπαρχει τοση ζητηση, ποιος θα παρει ιντελ οταν υπαρχει ο v3 ?:p

σιγα σιγα τα file τεστ μπας και βγάλεις κανέναν χρόνο μέχρι να φτάσεις τα 120GB :D

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=4813353&postcount=104

Link to comment
Share on other sites

σιγα σιγα τα file τεστ μπας και βγάλεις κανέναν χρόνο μέχρι να φτάσεις τα 120GB :D

XtremeSystems Forums - View Single Post - Vertex 3 specs and benchmarks

οταν σου δωσει η ιντελ τις ταχυτητες του vertex τα ξαναλεμε,

μεχρι τοτε μια συμβουλη: μην τρολαρεις τοσο, θα παθεις τπτ ;p

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

σιγα σιγα τα file τεστ μπας και βγάλεις κανέναν χρόνο μέχρι να φτάσεις τα 120GB :D

XtremeSystems Forums - View Single Post - Vertex 3 specs and benchmarks

Φταιει ο marvel controller για τις χαμηλες ταχυτητες , οχι οτι τον γεμισε.

Link to comment
Share on other sites

το άκουσα και αυτό!! όταν το γέλιο γίνει κλάμα εδώ θα είμαι. :D :fun: :T:

φιλε μου εισαι πολυ αρνητικος, ελπιζω μην εισαι σαββατογεννημενος;p, παντως να ξερεις οτι αν πεσει σε επιδοσεις θα ειμαι ο πρωτος που θα ποσταρω τα χαλια του (αν υπαρξουν). εγω μοιραστηκα την εμπειρια του v3 μαζι σας και με εχει αφησει εκπληκτο μεχρι τωρα και η αληθεια ειναι οτι τον εχω ταλαιπωρησει ιδιαιτερα.δεν χρησιμοποιω trim, ο gc φαινεται να λειτουργει αψογα και εχω γραψει/σβησει πολλα giga πανω του, δεν ειδα καμια μειωση σε ταχυτητα(ειναι νωρις βεβαια αλλα οπως ολα δειχνουν δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα)

εξαλλου 3 χρονακια call&return και MTBF: 2.000.000hr εναντι 1.200.000 του intel

τι αλλο να ζητησεις? και καλυτερος (ταχυτητες,IOPS etc) και φτηνοτερος ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εισαι πολυ αρνητικος, ελπιζω μην εισαι σαββατογεννημενος;p, παντως να ξερεις οτι αν πεσει σε επιδοσεις θα ειμαι ο πρωτος που θα ποσταρω τα χαλια του (αν υπαρξουν). εγω μοιραστηκα την εμπειρια του v3 μαζι σας και με εχει αφησει εκπληκτο μεχρι τωρα και η αληθεια ειναι οτι τον εχω ταλαιπωρησει ιδιαιτερα.δεν χρησιμοποιω trim, ο gc φαινεται να λειτουργει αψογα και εχω γραψει/σβησει πολλα giga πανω του, δεν ειδα καμια μειωση σε ταχυτητα(ειναι νωρις βεβαια αλλα οπως ολα δειχνουν δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα)

εξαλλου 3 χρονακια call&return και MTBF: 2.000.000 εναντι 1.200.000 του intel

τι αλλο να ζητησεις? και καλυτερος (ταχυτητες,IOPS etc) και φτηνοτερος ;)

General Discussion Vertex 3 Reviews

IO METER (QD=1) 2008 on P67 SATAIII

120GB 240GB 480GB

4KB Random READ 16.31 15.58 17.77

4KB Random WRITE 14.45 14.97 15.99

128KB Seq. READ 190.23 255.17 355.89

128KB Seq WRITE 345.21 342.99 313.98

from RyderOCZ

OCZ Forum Support Manager

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω για το support της ocz..Ενω στα support forum μου προτειναν rma. Στη συνεχεια στο ticket μου αρνηθηκαν αντικατασταση μιας και οι Atto μετρησεις ηταν οκ καθως και μου εκαν ban το acc ωστε να μην μπορω να τους κραξω.Λιγο με ενδιαφερει πλεον για μενα αυτη η φιρμα δεν υπαρχει. Για την ιστορια παρομοια ιστορια με την corsair μου εστειλαν αντικατασταη με express ups εντος 3 ημερων με μηδεν κοστος

Link to comment
Share on other sites

Άσε τον άνθρωπο να χαρεί την αγορά του αιώνα και μην επιμένεις. Εξάλλου είναι γνωστό πώς αν ανοίξεις λεξικό, στο λήμμα «αξιοπιστία», γράφει για ορισμό, ocz.

οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεματασρια.για τον φιλο που λεει για το service ,3 μερες ?lol το πλαισιο στον αλλαζει σε μια μερα :baby:

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν γνωριζεις για το stealth downgrade των vertex 2..Κανεις δεν ειπε πως ο v3 ειναι γρηγοροτερος απο intel για παραδειγμα. Αλλα αυτο που εκαναν με την 2 σειρα θα ηταν καθαρη απατη εαν δεν παταγανε στο Αττο ως προγραμμα μετρησης των. Πως λοιπον να αγορασεις το οτιδηποτε απο μια φιρμα με τετοια αντιμετωπιση προς τον καταναλωτη

Link to comment
Share on other sites

ορθως λοιπον υπαρχει τοση ζητηση, ποιος θα παρει ιντελ οταν υπαρχει ο v3 ?:p

Προτίμησα Intel για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Μόνο και μόνο που υπάρχει τόση μανούρα για τους Vertex, με κάνει να πηγαίνω στη σίγουρη λύση.

Μπορεί να είναι πράγματι φοβερός. Δεν θα ήθελα όμως να διαπιστώσω εγώ αν είναι ή όχι.

εγω μοιραστηκα την εμπειρια του v3 μαζι σας και με εχει αφησει εκπληκτο μεχρι τωρα και η αληθεια ειναι οτι τον εχω ταλαιπωρησει ιδιαιτερα.

Καλορίζικος ο δίσκος φίλε μου.

Επέτρεψε μου όμως να πω ότι τον έχεις λίγο καιρό ώστε να μπορείς να κρίνεις.

Να περάσει ένα 6μηνο και τότε θεωρώ ότι μπορείς να έχεις μία ολοκληρωμένη άποψη. Μπορείς τότε να διαψεύσεις τις φήμες.

Φιλικά. :)

Link to comment
Share on other sites

λαθος φοβασαι:baby:

δεν χρειαζεται να πουμε πολλα βρε παιδια, ειτε μας αρεσει ειτε οχι ο vertex 3 ειναι ανωτερος, και πιστευω θα παραμεινει για καιρο :mobile1:

ορθως λοιπον υπαρχει τοση ζητηση, ποιος θα παρει ιντελ οταν υπαρχει ο v3 ?:p

Βασικά μετά απο όλα αυτά που διάβασα, προτίμησα την αξιόπιστα πάρα τα νούμερα και αγόρασα ιντελ 320 - 160gb.

Ετσι και αλλιώς σε sata2 μπήκε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.